LARMET: Natoland på väg att byta sida – avgörande besked i helgen

2024 03 20

Nato och EU är på väg att förlora en av sina medlemmar till Rysslands sida.

Den skarpa varningen kommer direkt från oppositionen i en av de båda alliansernas mer uppmärksammade medlemmar det senaste halvåret.

"Är för Ryssland"

I höstas återvände Slovakiens premiärminister Robert Fico till makten.

Han gjorde då en kraftig omsvängning av utrikespolitiken i en Putinvänlig riktning och stoppade bland annat allt militärt stöd till Ukraina.

Så i grund och botten är de inte för fred, de är för Ryssland, sade den politiska analytikern Grigorij Mesežnikov om Fico och hans allierade i samband med valet.

Varningen: kommer göra som Belarus

Men Ficos återvändande till makten är bara början, varnar regeringskritiker i Slovakien.

På lördag ska landet välja ny president. Ett val som av många anses helt avgörande för Natolandets demokrati och framtid i Europa – och i slutändan huruvida man överhuvudtaget ska fortsätta alliera sig med västvärlden.

– Presidentvalet kommer att avgöra om Slovakien verkligen stannar i västklubben eller gör som Ungern eller Belarus, säger Eduard Heger, premiärminister i landet mellan 2021 och 2023, till The Guardian och tillägger:

– Vår nya regering har vänt Slovakien på Kremls sida.

"Förödande effekt"

Två personer väntas bli huvudkandidater i helgens presidentval: Peter Pellegrini och Ivan Korčok.

Den förstnämnda var tidigare med i Ficos parti Smer men leder nu partiet Hlas som samarbetar med premiärministern. Den senare har en uttalad hållning om att stå enad med västvärlden.

– Pellegrini kommer att agera hand i hand med Robert Ficos utrikespolitiska riktning, vilket kan ha en förödande effekt på Slovakien, varnar Eduard Heger.

Välkomnades av Lavrov

År 2020 ska Pellegrini, som då var premiärminister, ha bett Ungerns motsvarighet Viktor Orbán om hjälp att ordna en blixtvisit i Moskva i syfte att stärka aktierna hos de slovakiska proryska väljarna.

Via ungerska mellanhänder välkomnade den ryska utrikesministern Sergej Lavrov Pellegrini till Moskva och togs emot av Rysslands premiärminister Mikhaeil Mushistin, uppger det centraleuropeiska utredningsorganet VSquare.

Att Pellegrini lovat att upprätthålla varma relationer mellan Slovakien och Nato respektive EU ses som tomma löften för den slovakiska oppositionen.

– Vi är nu någonstans öster om Viktor Orbán i våra utrikespolitiska åtaganden. Pelligrini har inte lyft ett finger för att stoppa det.

Svaret: "Inget att oroa sig för"

Pellegrini har inte själv svarat på kritiken.

– Han är en mycket bra och erfaren politiker som kan representera landet väl. Och vi kan kontrollera hans bakgrund. Det finns inget att oroa sig för, säger Katarína Roth Neveďalová, ledamot för Ficos parti Smer i EU-parlamentet, till The Guardian.

Foto President of Russia Office

Text: Redaktionen


14 februari 2026

UPPGIFTER: Europa slår till mot ryska guldgruvan – Kreml rasar

2026 02 14

I München pågår en internationell säkerhetskonferens med flera av västvärldens toppolitiker på plats.

Vid sidan av de officiella punkterna har också flera europeiska försvarsministrar mötts och diskuterat nästa steg för att sätta press på Ryssland.

Den ryska skuggflottan bidrar starkt till Ryssland krigskassa genom att hjälpa till att runda de tunga sanktionerna mot landet.

Under mötet i München presenterade Storbritanniens försvarschef, Richard Knightton, olika alternativ för att hantera fartyg kopplade till Rysslands skuggflotta, inklusive gemensamma operationer för att beslagta dem, enligt källor till Bloomberg.

– Mötet mellan ledarna hölls i en atmosfär av ömsesidig förståelse. Vi behöver agera mer proaktivt, säger Estlands försvarsminister Hanno Pevkur, rapporterar oberoende Moscow Times.

– Länder som tillhandahåller flaggor till skuggflottans fartyg bör veta att andra länder kan vidta vissa åtgärder.

Bygga vidare på USA:s strategi

USA har sedan tidigare beslagtagit flera fartyg från den ryska skuggflottan.

Nu kan Europa följa i samma fotspår.

– Detta skulle göra det möjligt för européerna att bygga vidare på USA:s framgång med att stoppa tankfartyg till och från Venezuela, uppger tidningen.

– Europa kommer sannolikt att samordna sina åtgärder med USA i genomförandet av en möjlig operation för att beslagta skuggfartyg, under ledning av Storbritannien.

Väcker ilska i Kreml

USA:s aktioner mot fartyg som varit kopplade till Ryssland har väckt stort raseri i Kreml.

– Kremls representanter har krävt att USA ska stoppa sådana åtgärder, uppger tidningen.

Och den ryska reaktionen gör att det råder en viss försiktighet bland de europeiska länderna.

– Det finns en rädsla för eskalering, uppger Margus Tsahkna, Estlands utrikesminister, till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Rysk kronjuvel utslagen - kostar 900 miljoner

Uttalande i januari

Under januari publicerade Storbritannien ett gemensamt uttalande från 14 europeiska länder riktat mot den ryska skyggflottan, vilket kan ses som ett första steg mot en kommande aktion.

– I det gemensamma uttalandet får fartyg endast segla under ett lands flagg och måste ha giltiga dokument som bekräftar säkerheten i deras verksamhet och försäkring, uppger tidningen.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: "Sämsta" flygbolaget i EU

Foto: Calvin Hanson

Text: Redaktionen


14 februari 2026

ELGIGANTEN: Då ska du aldrig ladda mobilen

2026 02 14

Vinterkylan behåller greppet om i princip hela landet.

Kylan innebär en utmaning på flera sätt.

Bland annat när det kommer till mobiltelefoner och batteritid.

Men det finns flera sätt för att skydda telefonen, men också viktiga saker att tänka på för att den inte ska ta skada.

Elgiganten uppmanar

Elektronikjätten Elgiganten ger flera tips på vad man kan tänka på i vinterkylan.

Först och främst är det viktigt att försöka hålla telefonen så varm som möjligt när man är ute.

– På så sätt undviker du enkelt att telefonen blir för kall och utsätts för temperaturförändringar, uppger Elgiganten.

– Förvara telefonen i en ullstrumpa i en plastpåse. Ullstrumpan håller din smartphone varm och absorberar fukt, medan plastpåsen skyddar mot yttre fukt, till exempel från blöt snö.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: "Sämsta" flygbolaget i Europa

Ladda inte då

Det är också viktigt att inte värma upp telefonen för hastigt efter att ha varit ute, när man kommer in i värmen.

– Om du värmer upp telefonen för snabbt efter att ha varit ute finns det också risk för kondens. Kondens kan skada elektroniken inuti din telefon och kan uppstå om telefonen utsätts för kalla temperaturer, bara för att sedan läggas i en varm ficka inuti din jacka, framhåller elektronikjätten.

Det kan också vara frestande att omgående ladda telefonen efter att den har tappat batterikapacitet ute i kylan.

Men det ska man inte göra, då det kan orsaka permanenta skador på batteriet.

– Vänta också med att ladda telefonen tills den värmts upp. Om du har otur kan du riskera att telefonen kortsluts, uppger Elgiganten.

Håll batteriet laddat

Ett bra tips är också att spara batteriet så mycket som möjligt ute i kylan.

– Spara batteri genom att ställa in mobilen på batterisparläge. Skulle olyckan vara framme och du är på väg att få slut på batteri på grund av kallt väder, är det bekvämt att kunna ladda med en powerbank, men tänk på att telefonen inte får laddas när det är för kallt, framhåller elektronikkedjan.

LÄS OCKSÅ: Lyxkedja går i konkurs

Foto: P Hanaoka

Text: Redaktionen