LARMET: Anstormning från Stockholm – 470 000 personer överens

2024 04 18

Hundratusentals personer överväger att flytta från Stockholmsområdet.

Det visar en undersökning som Stockholms Handelskammare genomfört tillsammans med undersökningsföretaget Verian.  

Enligt undersökningen har var femte person, drygt 470 000 människor, funderat på att flytta från Stockholms län. Anledningen är densamma: Ett stort missnöje med Stockholms dysfunktionella bostadsmarknad.

Många upplever att bostadsbristen är så omfattande att de inte ser något annat alternativ än att flytta. Värst är det bland unga personer. En av tre i åldersgruppen funderar på att lämna regionen på grund av att de inte kan hitta en bostad.  

Daniella Waldfogel, vice vd på Stockholms Handelskammare, anser att siffrorna är bekymmersamma. Samtidigt är hon inte förvånad över resultatet.

– Stockholms bostadsmarknad är en tragedi för ungdomar. Oron från Stockholms unga och deras föräldrar är absolut befogad. I princip behöver man planera i ett decennium för att kunna ha möjlighet att få en bostad.

–  Vi har fått en uppdelning där allt fler står utanför marknaden. De kommer varken över tröskeln till det ägda boendet eller har tillräckligt med kötid för att kunna efterfråga ett förstahandskontrakt på hyresmarknaden, säger Daniella Waldfogel i ett uttalande.

200 000 kan inte flytta

Stockholms bostadsmarknad präglas av långa bostadsköer och en snårig andrahandsmarknad för bostäder. I dag vill 200 000 unga flytta hemifrån, men de kan inte på grund av bostadsbristen.

Stockholms Handelskammare har föreslagit en rad åtgärder för att komma tillrätta med problemet, bland annat:

- Ett justerat bolånetak

- Ett avskaffande av det skärpta amorteringskravet

- En omreglering av hyresmarknaden fokus på ökade marknadsinslag i kombination med träffsäkra bostadsbidrag

Daniella Waldfogel riktar kritik mot de som bestämmer.

– Bostadsfrågan har negligerats av flera regeringar. Vi ser just nu inga som helst reformförslag på området. Om nuvarande regering inte agerar för att stötta efterfrågan och sänker trösklarna in på bostadsmarknaden för unga, riskerar näringslivet och regionen få stora svårigheter med sin kompetensförsörjning. I förlängningen skulle det kunna leda till att stora bolag inte väljer Stockholm, vilket i förlängningen kan skada vårt ekonomiska välstånd.

Foto: R. Andres

Text: Redaktionen


16 sep 2015

“Måste ta in miljontals invandrare” – rysk storbank slår larm

2025 10 25

Det råder oro hos den ryska storbanken Sberbank.

Ryssland har som bekant en rad ekonomiska utmaningar.

Landet har hamnat i ett moment 22 när det kommer till invandringen.

Miljontals invandrare behövs för att få igång ekonomin – men sedan terrorattacken i Moskva 2024 har Kreml stramat åt invandringen.

“Måste ta in miljontals”

Sedan terrorattacken har Ryssland begränsat invandringen från Centralasien.

Ryska Sberbank slår nu larm om att inte Kreml tar in miljontals invandrare så kommer den ryska ekonomin att få enorma problem.

Den nuvarande ekonomiska och demografiska trenden är ohållbar, menar bankens vd German Gref.

– Utan ekonomisk tillväxt blir det inget. Vi kommer inte att kunna lösa sociala problem, eller några andra. Vi måste växa i en takt som inte är lägre än det globala genomsnittet, säger han enligt Kyiv Post.

Stort problem

Ryssland har i årtionden haft demografiska problem.

Men i samband med att Kreml startade kriget i Ukraina förvärrades utmaningarna.

Landets födelsekvot är nu den lägsta på ett kvarts sekel, ungefär 1,4 barn per kvinna – långt under de 2,1 som krävs för en stabil befolkningsmässig återväxt, uppger Forbes.

Läs mer: Ukrainas militär släpper chockerande filmklipp – se videon här

Kan behövas tre miljoner

Enligt beräkningar har över en miljon ryska soldater dödats, skadats, försvunnit eller tagits som krigsfångar.

Rysslands arbetsminister Anton Kotyakov har sagt att landet behöver minst 2,4 miljoner nya arbetare.

Andra beräkningar antyder att så många som tre miljoner människor behövs på arbetsmarknaden.

Nya sanktioner

Samtidigt fortsätter omvärlden att sätta ekonomisk press på Ryssland.

USA har i veckan antagit nya sanktioner som riktas mot två av Rysslands största oljebolag.

EU arbetar även med det nittonde sanktionspaketet som ska strama åt Kremls ekonomiska kapacitet.

Läs mer: Europa hotar med stenhård åtgärd – stryper rysk sektor

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Stridsflygplan till Ukraina – och nytt besked om Tomahawks

2025 10 25

Frankrikes president bekräftar nya stridsflygplan till Ukraina.

Beskedet kommer i samband med att Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj träffat Emmanuel Macron och andra europeiska ledare i London.

Macron ger besked om att Ukraina kommer att få nya stridsflygplan av typen Mirage 2000.

Samtidigt ger Storbritanniens premiärminister Keir Starmer nytt besked om Tomahawk-robotar, rapporterar Kyiv Independent.

Stridsflygplan till Ukraina

Frankrikes president meddelar nu nytt stöd till Ukraina.

Det rör sig bland annat om nya träningsprogram, Aster-missiler och fler Mirage 2000-stridsflygplan.

– Vi måste fortsätta att trappa upp vårt militära stöd till Ukraina – luftvärnskapacitet, långdistansförmåga, drönare och system mot drönare, säger Macron.

Det framgår inte hur många plan det rör sig om.

Nytt besked om Tomahawks

Ukraina har under en längre tid efterfrågat Tomahawk-robotar från USA.

Trump-administrationen uppgav att de övervägde att skicka robotarna – men sedan sade Donald Trump nej.

Nu kommer ännu en vändning – Storbritanniens premiärminister Keir Starmer säger att förhandlingar fortfarande pågår.

– Vi arbetar fortfarande med det, säger han.

Läs mer: Ukrainas militär släpper chockerande filmklipp – se videon här

Avancerar kring Pokrovsk

Samtidigt kommer uppgifter om att ryska soldater avancerar kring Pokrovsk i östra Ukraina.

Pokrovsk – beläget i Donetsk – har under hela året varit ett av de områden i Ukraina där de mest intensiva striderna pågår.

Bilder visar

Ukraina har det nu tufft där, uppger tankesmedjan Institute for the Study of War.

– Geolokaliserade bilder publicerade den 23 och 24 oktober indikerar att ryska styrkor nyligen avancerade i centrala och västra Pokrovsk och intog positioner längs Pokrovsks järnvägslinje, uppger tankesmedjan.

– ISW har observerat bilder av små ryska infanterigrupper som opererar i centrala och västra Pokrovsk under den senaste veckan (sedan ungefär den 17 oktober) och bedömer därför att ryska styrkor sannolikt upprätthåller isolerade men varaktiga positioner söder om järnvägslinjen i västra Pokrovsk.

Läs mer: Ryska fallskärmsjägare dödade – inne i Ryssland

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen