LARMET: Allvarligt flygproblem ökar – pilot vädjar till passagerare

2024 05 23

Ett allvarligt flygproblem blir nu allt vanligare.

I tisdags utspelade sig skräckscener på ett flyg från London på väg till Singapore.

Två personer dog och 30 skadades, vilket MarcusOscarsson.se rapporterade om.

Orsaken till tragedin tros ha varit att planet drabbades av kraftig turbulens.

Det är ett problem som blir allt vanligare, sannolikt på grund av klimatförändringar, enligt experter.

Och nu går en svensk pilot ut och vädjar till passagerare att vidta nödvändiga försiktighetsåtgärder.

”Kan bli farligt”

Även om piloter har flera verktyg för att upptäcka turbulens så kan det ändå uppstå plötsligt, rapporterar DN.

Därför måste man som passagerare respektera de säkerhetsregler som gäller på ett flygplan.

– Det kan bli farligt när vi stöter på turbulens som vi inte förväntat oss. Det är också därför vi ofta ber passagerarna att alltid ha säkerhetsbältet på sig när de sitter i sin stol, säger Tomas Gustafsson, pilot på SAS och ordförande i Svensk pilotförenings flygsäkerhetskommitté, till tidningen.

Turbulensen ökar kraftigt

Forskning har alltså visat att risken för turbulens har ökat de senaste åren, och ser ut att fortsätta öka.

Förra året visade exempelvis en brittisk studie att den kraftiga turbulensen längs en nordatlantisk rutt hade ökat med 55 procent från 1979 till 2020, uppger tidningen.

Även från forskarvärlden kommer därför skarpa uppmaningar om att passagerare måste ta säkerhetsregler på allvar.

– När vi är medvetna om att sådana här händelser kan komma att ske oftare så är nyckeln att alltid använda säkerhetsbälte. Även om det är obekvämt och bökigt så ska du alltid vara fastspänd för att minimera risken för skador som kan uppkomma av turbulens, säger Ricardo Vinuesa, forskare vid Tekniska högskolan som forskar om just turbulens.

”Fasansfulla skrik”

Händelserna på Boeing 777-planet på väg till Singapore är ett tydligt exempel på vad som kan hända vid kraftig turbulens.

Två personer dog, minst 30 skadades och en kaotisk situation uppstod på planet.

– Det var fasansfulla skrik under några sekunder när planet föll kraftigt. Det hördes också en kraftig smäll, berättar passageraren Andrew Davies för BBC, enligt Aftonbladet.

Foto: Gerrie van der Walt

Text: Redaktionen


JUST NU: Trump säker – det händer med Putin och Zelenskyj

2025 08 30

Donald Trump är säker på en sak när det gäller Putin och Zelenskyj.

President Trump har hittills inte haft några större framgångar i sina ansträngningar för att skapa fred i Ukraina.

Trump säger också att han är osäker på om Putin och Zelenskyj kommer att träffas på tu man hand, som den amerikanska presidenten har krävt.

Men en sak säger sig Trump vara säker på när det gäller Putin och Zelenskyj.

Trump är säker

I en intervju med högersajten Daily Caller kommenterar Trump sina försök att mäkla fred i Ukraina.

Överraskande nog säger sig presidenten vara säker på att det blir ett trilateralt möte mellan honom själv, Putin och Zelenskyj.

– Ett trilateralt möte kommer att hända. Ett bilateralt vet jag inte, men ett trilateralt kommer att hända, säger Trump till sajten.

Trump är alltså säker på att han kommer att träffa Putin och Zelenskyj samtidigt – men desto mer pessimistisk när det gäller sannolikheten att dessa två kommer att träffas på tu man hand.

– Du vet, ibland är folk inte redo för det, säger Trump.

Jämför med bråkande barn

Donald Trump liknar Putin och Zelenskyj vid två skolbarn som bråkar med varandra.

– Du har ett barn, och det finns ett annat barn på lekplatsen, och de hatar varandra, och de börjar slåss, slåss och slåss, och du vill att de ska sluta, och de fortsätter. Efter en liten stund är de väldigt glada att sluta. Förstår du? Det är nästan så, säger Donald Trump till sajten.

– Ibland måste de kämpa en liten stund innan du kan få dem att sluta. Men det här har pågått länge. Många människor är döda, säger den amerikanska presidenten.

I intervjun säger Trump också att han är villig att hjälpa till med säkerhetsgarantier, inklusive amerikanskt stöd i luftrummet, för att få slut på kriget.

Den amerikanska presidenten säger att USA inte vill skicka fredsbevarande styrkor till Ukraina, men att man är öppna för att hjälpa Europa.

– De vill se det lösas, men om vi kan hjälpa dem är jag villig att göra det, säger Donald Trump, enligt sajten.

Foto: President of Ukraine, Official White House Photo by Andrea Hanks resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: TV4-profil lurad – 43 vänner drabbade

2025 08 30

En TV4-profil har blivit kapad så att 43 vänner har drabbats.

Bedrägerier har blivit ett allt vanligare problem de senaste åren.

Nu har en profil på TV4 blivit drabbad.

43 av hennes vänner har lurats till att betala stora summor pengar.

Vänner blev lurade

TV4:s stylist Siroun Forsberg, som också har synts i rutan i ”Nyhetsmorgon”, har blivit hackad, rapporterar kanalen.

Siroun Forsbergs Facebookkonto har blivit kapat, och 43 av hennes vänner har lurats till att betala sammanlagt 120 000 kronor.

I ett meddelande som såg ut att komma från Siroun Forsberg, bad bedragarna hennes vänner att swisha pengar till en person som påstods sälja en soffa, eftersom Sirouns egen Swish inte fungerade.

Många vänner trodde att meddelandet, som skickades via Facebook Messenger, verkligen kom från Siroun Forsberg. Folk har därför swishat summor på mellan 2500 och 4500 kronor.

Siroun Forsberg fick reda på det när hon var ute med hunden och telefonen började ringa i ett.

– Jag trodde först att det brann någonstans men sen förstod jag att jag blivit hackad och folk hade swishat pengar för att jag skulle köpa en soffa, berättar Siroun Forsberg, enligt kanalen.

”God vän – ville hjälpa”

Hon är bedrövad över vad som har hänt och uppmanar nu alla att sluta swisha.

En av hennes vänner, Malin Eriksson, berättar att hon fick det falska meddelandet och trodde att Siroun behövde hjälp.

– Jag såg framför mig hur hon stod där och inte kunde slutföra affären, hon är en väldigt god vän till mig så jag ville hjälpa henne. Så då swishade jag, säger hon till kanalen.

Bedrägerier av det här slaget har blivit allt vanligare.

Bedragare kan på olika sätt utge sig för att vara en vän eller anhörig som behöver pengar.

Många liknande bedrägerier

Polisen har varnat för flera olika typer av bedrägerier där bedragaren utger sig för att vara anhörig.

Det förekommer bland annat fall där bedragaren låtsas vara ett barn eller barnbarn till offret.

Ett exempel är att det har skickats ut mass-sms där bedragare utger sig för att vara mottagarens vuxna barn och ber om hjälp med att betala en räkning, vilket GP tidigare har rapporterat. Bedragarna börjar då ofta med att skriva ”Hej mamma, jag har ett nytt nummer” eller liknande.

Även far- och morföräldrar har på olika sätt lurats till att tro att de betalar pengar till sitt barnbarn.

Foto: TV4 resp S. Feyissa

Text: Redaktionen