Larm från Sveriges militär – “massa varningsklockor”

2023 10 25

Efter måndagens Natobesked från Recep Tayyip Erdoğan har ett problem återaktualiserats för svensk del.

Den turkiske presidenten har skrivit under protokollet för Sveriges anslutning till försvarsalliansen.

Så löd nyheten för två dagar sedan och tar Sverige ett stort kliv närmare Nato.

Men ett medlemskap i Nato ställer krav på den inhemska militären.

Och här finns ett akut behov att fylla – i synnerhet gäller det bristen på officerare.

Det råder ett enormt underskott på personer som vill gå utbildningen.

– Det är inte alls bra, och det borde ringa massa varningsklockor, säger Officersförbundets studentråds ordförande Erik Frisk till Svenska Dagbladet.

Avskräckande jobb

Det erbjuds 250 platser till officersutbildningen på Militärhögskolan Karlberg.

Enbart 213 dök upp vid terminsstart tidigare i höst. Bara vid ett tillfälle, för två år sedan, har programmet fyllts.

– Officersyrket är inte känt för bra löner eller bra arbetstider. Man är borta från familjen, får räkna med att pendla mycket och med Natointrädet kommer också utlandstjänst.

Det säger Erik Frisk, som just nu går utbildningen, och menar att avskräckande problem därmed har staplats på varandra.

Lika många pensioneras

Redan förra året, när Natodiskussionen etablerades på allvar, lyfte Officersförbundet problematiken med att ett medlemskap skulle förvärra en redan akut brist på officerare i Försvarsmakten.

I grannlandet Norge befinner sig ungefär 250 officerare i Natotjänst. Enligt Officersförbundet bör det handla om ungefär lika många om Sverige blir medlem.

Siffran motsvarar ungefär lika många officerare som pensioneras i Sverige varje år.

– Det är ju ett ansträngt läge redan nu med en brist på yrkesofficerare. Samtidigt som vi ska växa inom landet så blir det ju ytterligare en pålaga när ett hundratal officerare ska på Natostab och Natocenter, sade Lars Fresker, svensk officer och ordförande i Officersförbundet, till SVT vid tillfället.

Försvarsministern: "Prioriterad fråga"

Sveriges försvarsminister Pål Jonson (M) understryker att utbildning av officerare är en prioriterad fråga för regeringen.

Det försäkrar han i en skrivelse till riksdagen efter att Mikael Larsson (C) lyft frågan.

Därför föreslår vi i budgetpropositionen för 2024 att Försvarshögskolans anslag utökas med 25 miljoner kronor för att möjliggöra fler platser på officersprogrammet, framhåller Pål Jonson.

Foto: Antonia Sehlstedt/Försvarsmakten

Text: Redaktionen


10 juli 2026

Norge vädjar till Sverige – akut brist i hela landet

2026 07 11

Flera svenska företag har blivit kontaktade av aktörer i Norge.

Fotbolls-VM pågår för fullt i Nordamerika.

För det svenska landslaget tog äventyret slut i sextondelsfinal mot Frankrike.

Bättre går det för Sveriges västliga granne Norge. Imorgon ställs norrmännen mot England i kvartsfinal.

Brist i hela landet

Fotbollsfebern i Norge har gjort att det nu råder total brist i landet, när det gäller storbildsskärmar.

– Tack vare landslaget är de här dagarna helt vilda för oss, säger Morten Reffhaug som är vd på företaget To Be More, till NRK.

Norska aktörer gör nu allt i sin makt för att få tag på fler, för att kunna möta folkets längtan efter att samlas och ta del av fotbollsfesten.

– Vi får många förfrågningar från folk som vill hyra en stor skärm för att visa landslaget. Allt från kommuner och företag till privatpersoner som visar matcher, säger Reffhaug.

– Efter att Norge slog Brasilien satt jag i telefon till klockan två på morgonen med potentiella kunder, men nu är det tyvärr tomt.

Vänder sig till Sverige

Norska företag vänder sig nu till grannländerna.

En kommun har hämtat en storbildsskärm från Danmark.

Flera svenska aktörer har också blivit kontaktade, rapporterar SVT.

– Vi har blivit kontaktade av flera bolag som vill hyra skärmar, men vi har inte de specifika skärmarna som efterfrågats i lager, säger Scenkonsults ägare Per Sigvardsson, till kanalen.

Flera har ringt

Företaget Medialed har blivit kontaktat av flera norska aktörer som vill hyra skärmar. Men de flesta är redan uthyrda till andra evenemang.

– Det har redan varit stor efterfrågan i Sverige på grund av fotbolls-VM, säger Gabriel Azizsson, vd i företaget, till kanalen.

LÄS OCKSÅ: Rekordstor svensk förmögenhet i fonder – når 10 biljoner

Blivit partners

De norska aktörerna meddelar nu att det mer eller mindre gett upp på att lösa fler skärmar. Och konkurrensen mellan de olika företagen är som bortblåst.

– Vi lyckades skrapa ihop något i måndags, men nu är det helt tomt. Och nu finns det inte längre någon konkurrens med andra leverantörer. Vi har nästan blivit partners för att kunna täcka behovet av delar till de skärmar vi redan levererat, säger Morten Reffhaug till NRK.

LÄS OCKSÅ: Putins största skräck pekas ut – då kan allt rasa

Foto: M. König resp O. Zarevennyi

Text: Redaktionen


10 juli 2026

Åska och skyfall drar in över Sverige

2026 07 10

Vädret svänger ofta snabbt under den svenska sommaren.

Efter höga temperaturer och sol i stora delar av landet i slutet av juni, har början av juli bjudit på mer varierat väder.

Regn och åska har dragit över Sverige i omgångar. Till helgen är det dags igen.

SMHI går ut med en varning i fyra län inför lördagen.

– Kraftiga regn- eller åskskurar kan ge stora regnmängder på kort tid, varnar väderinstitutet inför helgen.

Fyra län pekas ut

SMHI:s varning omfattar fyra län i de västra delarna av landet. Det är i norra Värmland, nordvästra Dalarna, sydligaste Jämtland och delar av nordvästra Gävleborgs län som det väntas komma mest regn.

Totalt handlar det om mellan 30 och 50 millimeter regn som kan falla under kort tid.

Varningen gäller mellan klockan 12.00 och 21.00 på lördag.

– Översvämningar kan uppstå i till exempel källare och dagvattensystem. Se över om du kan täta din källare, eller flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten, råder SMHI.

Påverkar vägarna

Påverkan väntas också på vägarna i området.

– Vägar och viadukter kan översvämmas, undvik att köra genom vattensamlingarna, framhåller SMHI.

– Restider kan bli längre då det kan vara dålig sikt och risk för vattenplaning. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten.

Svalar luft i hela landet

Den kallare luften väntas dra in över större delen av landet under helgen. Anledningen är en kallfront som drar in västerifrån, som bildats över Norra ishavet.

– På lördag får Norrland även skurar, som på söndag flyttar sig söderut ner över Svealand och Götaland, uppger SMHI.

LÄS OCKSÅ: Stekhet marknad – många vill köpa bostad i Spanien

Vänder igen nästa vecka

Efter helgen ser vädret ut att vända igen.

Varmare temperaturer väntas i större delen av Sverige.

– Under början av nästa vecka kommer högtrycksryggen tillbaka och i samband med det strömmar varmare luft åter in från sydväst som ser ut att även kunna nå Norrlands kustlandskap, framhåller väderinstitutet.

LÄS OCKSÅ: Putins största skräck pekas ut – då kan allt rasa

Foto: B. Morgan

Text: Redaktionen