Landslagsspelare gripen – “spridit propaganda mot staten”

2022 11 24

En iransk fotbollsspelare har gripits av säkerhetstjänst i landet.

Den tidigare iranska landslagsspelaren Voria Ghafouri anklagas för att ha “spridit propaganda mot den islamska republiken”.

Detta rapporterar den iranska statliga nyhetsbyrån Fars, enligt AFP.

Spelaren greps efter en träning med sitt klubblag Foolad Khuzestan.

Han har gjort 28 landskamper för Iran.

Kritiserat regeringen

Ghafouri blev inte uttagen till det iranska landslaget för årets världsmästerskap i Qatar.

Han har varit en uttalad kritiker av iranska myndigheter och har tidigare under sin karriär riktad hårda ord mot regeringen, uppger The Washington Post.

Ghafouri tillhör Irans kurdiska minoritet och tidigare i år kritiserade Irans diktator Ali Khamenei spelaren.

– Vissa människor som drar fördel av landets fred och säkerhet och njuter av sitt jobb och sin sport, är väldigt otacksamma, sade han.

Landslaget visade stöd

Under måndagens förlustmatch mot England visade det iranska landslaget stöd för kampen mot regimen.

När nationalsången spelades innan matchen stod spelarna tysta som en protest mot landets regim.

Händelserna sker i anslutning till höstens stora protester i Iran till följd av 22-åriga Mahsa Aminis död i september.

– Sluta döda kurdiska människor, skrev Ghafouri nyligen på Twitter enligt The Guardian.

Greps av sedlighetspolis

Det var under fredagen den 16 september som Mahsa Amini avled på ett sjukhus efter att ha legat i koma i tre dagar.

Den kurdiska kvinnan hade varit på besök i huvudstaden Teheran då hon gripits av Irans sedlighetspolis för oanständig klädsel.

Sedlighetspolisen anklagade henne för att brutit mot lagen som kräver att kvinnor bär en slöja som täcker deras hår.

Rapporter pekar på att poliserna bland annat slog mot Aminis huvud med en batong, någonting som myndigheterna nekar till.

Stora demonstrationer

Till följd av Mahsa Aminis död har stora demonstrationer brutit ut i Iran.

Tusentals människor har protesterat mot regimen som styr landet och krävt dess avgång.

I synnerhet den kurdiska västra regionen i landet har upplevt särskilt intensiva demonstrationer som Irans säkerhetsstyrkor yrkat våld mot.

Tidigare under torsdagen kom uppgifter om att FN:s människorättsråd tillsätter en internationell granskning av Irans övergrepp mot demonstranter, uppger Reuters.

Foto: Milad Fakurian resp Fauzaan Sari

Text: Redaktionen


19 aug 26

60 000 kronor per villa – alla kan ansöka 1 september

2026 08 20

Snart kommer många husägare kunna ta del av ett nytt stöd.

Från och med den 1 september kan villaägare ansöka om bidrag för energieffektivisering i småhus – det vill säga villor, radhus, kedjehus och parhus.

Det nya stödet syftar bland annat till att minska hushållens känslighet för höga energipriser.

Nu går Handelsbanken ut med en uppmaning.

Storbanken beskriver stödet som ett bra tillfälle för villaägare att se över sin energianvändning och ekonomi inför framtida renoveringar.

– Många villaägare vill sänka sina energikostnader men det kan vara svårt att veta var man ska börja och vilka investeringar som gör störst skillnad. Ett bra första steg är att få koll på husets energianvändning och vilken skillnad investeringen gör för både plånboken, energiklass och klimatet, säger Mathias Olausson, kontorschef Handelsbanken Kungälv.

– Därefter kan vi hjälpa till med att se över finansiering och hur olika renoveringsåtgärder påverkar den egna ekonomin.

Fem tips inför ansökan

Här är Handelsbankens fem tips inför öppnandet av ansökan:

1, Börja med att se över husets energiförbrukning och var de största energitjuvarna finns.

2, Kontrollera om du omfattas av stödet. Huset ska bland annat ha ett värdeår före 1990 och användas som permanent bostad. Hus som redan är anslutna till fjärrvärmenätet omfattas inte.

3, Se vilka åtgärder som passar ditt hus. Stödet omfattar flera typer av åtgärder, bland annat tilläggsisolering, byte eller förbättringar av fönster och dörrar samt vissa åtgärder och förbättringar av husets uppvärmningssystem.

LÄS OCKSÅ: 24 procent tror på bättre hushållsekonomi 

4, Planera ekonomin innan du startar. Stödet betalas ut först när åtgärderna är genomförda. Därför är det bra att tidigt räkna på hela investeringen och fundera över hur den ska finansieras. Titta på kostnaden här och nu och på hur åtgärden kan påverka husets framtida energianvändning och dina boendekostnader.

5, Se till helheten och tänk långsiktigt. Att energieffektivisera ett hus är ofta en långsiktig investering. Genom att väga samman husets energianvändning, planerade renoveringar och den egna ekonomin blir det lättare att prioritera mellan olika åtgärder.

Källa: Handelsbanken

ANDRA LÄSER: Värsta sedan krigsstarten – massuttag från ryska bankkonton

Foto: Marcusoscarsson.se 

Text: Redaktionen


19 augusti 2026

Nya körkortsregler – börjar gälla idag

2026 08 19

Från och med idag gäller nya regler för alla som ska ta körkort.

De nya reglerna införs på onsdagen.

Från och med idag förlängs giltighetstiden för ett godkänt kunskapsprov för behörighet B från fyra månader till ett år. 

Det kommer enligt Transportstyrelsen bland annat att leda till ett minskat antal körprov.

“Mindre stress”

Den förlängda giltighetstiden väntas enligt myndigheten också leda till mindre stress för folk som ska ta körkort.

– Det här kommer minska antalet omprov och underlätta för den som blir underkänd på körprovet att boka en ny uppkörningstid utan stress, säger Transportstyrelsens utredare Liv Johansson i ett pressmeddelande.

“Har fått konsekvenser”

Den tidigare giltighetstiden på fyra månader har enligt myndigheten “fått konsekvenser”.

Förare som inte varit fullt förberedda har i vissa fall chansat och genomfört körprovet ändå – med underkänt som resultat.  

På ett år rör det sig om omkring 9 000 personer som tvingas göra om kunskapsprovet, när de inte hunnit bli godkända på körprovet inom fyramånadersperioden.

Läs mer: Swedbank: Viktigaste frågan inför valet

“Kommer slippa”

Liv Johansson förklarar vidare att de nya reglerna kommer att påverka en stor grupp aspirerande körkortstagare.

– Det innebär att en stor grupp kommer slippa göra om sina kunskapsprov bara för att giltighetstiden har gått ut, säger hon.

Detta gäller

Förändringen börjar gälla från och med den idag, onsdagen den 19 augusti 2026. 

De som har genomfört ett godkänt kunskapsprov från och med den dagen har ett år på sig att klara av sitt körprov. 

Har man klarat av sitt kunskapsprov innan den dagen har man fyra månader på sig att genomföra ett körprov.

Läs mer: 24 procent tror på bättre hushållsekonomi

Foto: Transportstyrelsen

Text: Redaktionen