Landslagsspelare gripen – “spridit propaganda mot staten”

2022 11 24

En iransk fotbollsspelare har gripits av säkerhetstjänst i landet.

Den tidigare iranska landslagsspelaren Voria Ghafouri anklagas för att ha “spridit propaganda mot den islamska republiken”.

Detta rapporterar den iranska statliga nyhetsbyrån Fars, enligt AFP.

Spelaren greps efter en träning med sitt klubblag Foolad Khuzestan.

Han har gjort 28 landskamper för Iran.

Kritiserat regeringen

Ghafouri blev inte uttagen till det iranska landslaget för årets världsmästerskap i Qatar.

Han har varit en uttalad kritiker av iranska myndigheter och har tidigare under sin karriär riktad hårda ord mot regeringen, uppger The Washington Post.

Ghafouri tillhör Irans kurdiska minoritet och tidigare i år kritiserade Irans diktator Ali Khamenei spelaren.

– Vissa människor som drar fördel av landets fred och säkerhet och njuter av sitt jobb och sin sport, är väldigt otacksamma, sade han.

Landslaget visade stöd

Under måndagens förlustmatch mot England visade det iranska landslaget stöd för kampen mot regimen.

När nationalsången spelades innan matchen stod spelarna tysta som en protest mot landets regim.

Händelserna sker i anslutning till höstens stora protester i Iran till följd av 22-åriga Mahsa Aminis död i september.

– Sluta döda kurdiska människor, skrev Ghafouri nyligen på Twitter enligt The Guardian.

Greps av sedlighetspolis

Det var under fredagen den 16 september som Mahsa Amini avled på ett sjukhus efter att ha legat i koma i tre dagar.

Den kurdiska kvinnan hade varit på besök i huvudstaden Teheran då hon gripits av Irans sedlighetspolis för oanständig klädsel.

Sedlighetspolisen anklagade henne för att brutit mot lagen som kräver att kvinnor bär en slöja som täcker deras hår.

Rapporter pekar på att poliserna bland annat slog mot Aminis huvud med en batong, någonting som myndigheterna nekar till.

Stora demonstrationer

Till följd av Mahsa Aminis död har stora demonstrationer brutit ut i Iran.

Tusentals människor har protesterat mot regimen som styr landet och krävt dess avgång.

I synnerhet den kurdiska västra regionen i landet har upplevt särskilt intensiva demonstrationer som Irans säkerhetsstyrkor yrkat våld mot.

Tidigare under torsdagen kom uppgifter om att FN:s människorättsråd tillsätter en internationell granskning av Irans övergrepp mot demonstranter, uppger Reuters.

Foto: Milad Fakurian resp Fauzaan Sari

Text: Redaktionen


11 augusti 2026

Ica stoppar ost – ”Lämna tillbaka om du köpt den”

2026 08 12

Ica återkallar hamburgerost.

Under tisdagskvällen meddelar dagligvarukedjan att de stoppar hamburgerost.

Det handlar om Icas egen hamburgerost med smak av cheddar.

Produkten återkallas som en försiktighetsåtgärd då den kan innehålla metallbitar – och alla som har köpt den berörda produkten uppmanas att lämna tillbaka den till Ica.

Återkallar ost

Återkallelsen berör endast produkter med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V. 

– I samband med planerat underhåll av den berörda produktionslinjen uppstod en avvikelse vid återmonteringen som kan ha lett till förekomst av metallpartiklar i produkten, säger kvalitetschef Niklas Larsson i ett pressmeddelande.

– Nödvändiga åtgärder har vidtagits och händelsen är begränsad till den aktuella produktionsdagen och den berörda batchen. 

“Ser allvarligt på det”

Larsson förklarar vidare att Ica kommer att undersöka exakt vad det är som har hänt, och vad som behöver göras för att det inte ska upprepas.

– Vi ser allvarligt på det inträffade och utreder nu tillsammans med leverantören hur detta kunnat ske och hur vi säkerställer att det inte händer igen, säger han.

Läs mer: Ica Maxi-butik når drömgränsen – tredje i hela landet

“Lämna tillbaka”

I och med att Ica nu har återkallat produkten är den inte längre möjliga att köpa i butik.

Ica uppmanar kunder som har köpt deras hamburgerost med smak av cheddar, med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V, att lämna tillbaka den.

Den ska lämnas tillbaka i den butik där den köptes, reklameras via deras hemsida eller så uppmanas kunder att ta kontakt med kundtjänst.

Så lyder reglerna

Ett återkallande ska alltid göras av ett livsmedelsföretag om de livsmedel de säljer kan vara hälsorisk och har nått konsumenter. 

Livsmedelsverket förklarar att företaget måste i det fallet informera konsumenter om vilka livsmedel som berörs. 

Läs mer: Putin jublar – EU-land importerar bara från Ryssland

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen


11 aug 26

Klockan tickar: Snart smäller det för alla som tankar bilen

2026 08 12

Snart kommer det bli betydligt dyrare att tanka bilen.

Varningen kommer från SEB.

Storbankens råvaruanalytiker Bjarne Schieldrop framhåller att energikrisen som uppstått till följd av kriget i Mellanöstern kommer att leda till betydande kostnadsökningar för belister. 

Schieldrop hänvisar till att stängningen av Hormuzsundet ser ut att bestå, vilket kommer att leda till att raffinerade produkter, som bensin och diesel, ökar i pris. 

– Petroleumprodukter (och fossilgas) är det stora problemet. Vintern kan bli dyr för konsumenterna, skriver Schieldrop i ett marknadsbrev, enligt Di.

"Mödosam och långsam" 

SEB:s expert konstaterar att dödläge råder i förhandlingarna mellan USA och Iran. Dessutom lider den amerikanska militären av ammunitionsbrist, vilket försvårar processen ytterligare.

– Det är en mödosam och långsam process. Innebörden är att chansen är liten att Hormuzsundet snart öppnas för normal trafik, fastslår Schieldrop.

Oljemarknaden i gungning

Oljemarknaden har reagerat kraftfullt på det utdragna kriget. Efter att förhandlingarna mellan USA och Iran stagnerat har oljepriserna börjat stiga.

På tisdagen är Brentoljan upp med 1,20 procent till 88,83 dollar per fat. WTI-oljan stiger i sin tur med 1,37 procent till 83,37 dollar per fat.

ANDRA LÄSER:Värsta sedan 1983 – Trump pressas rejält

Trumps värsta mardröm

Situationen i Mellanöstern beskrivs som USA:s president Donald Trumps ”värsta mardröm”.

– Han hålls som gisslan av Iran. De håller Hormuzsundet som gisslan, säger  republikanen och tidigare Trump-allierade Chris Christie till ABC News.

Christie jämför situationen med gisslankrisen på USA:s ambassad i Teheran 1979. Iranska studenter stormade ambassaden och tog 52 amerikaner som gisslan. De hölls fångna i 444 dagar och kom att prägla den dåvarande amerikanske presidenten Jimmy Carter tid vid makten.  

Chris Christie menar att Irankriget är Trumps motsvarighet till gisslankrisen 1979.  

– Jag vet från de samtal jag har haft med honom under de senaste 24 åren att den person han minst av allt vill bli jämförd med är Jimmy Carter. Men här är vi nu. Och det är helt självförvållat, säger han.

LÄS OCKSÅ: Rysk olja brinner nära Kina 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen