Läkare uppges ha knäckt hemligheten för att bota hicka

2023 03 31

Hicka kan upplevas som såväl obehagligt som irriterande.

Ofta uppstår det utan någon som helst orsak, även om det är vanligt om man till exempel dricker alkohol eller någon kolsyrad dryck, äter en stor måltid eller sväljer mycket luft.

Genom åren har en mängd olika huskurer påståtts kunna bota fenomenet. Ingen kan ha undgått råden om att till exempel dricka vatten, bita i en citron eller hålla andan.

Men ingen av dessa råd har vetenskapligt kunnat bevisas faktiskt bota hicka.

Påstår sig ha hittat lösning

Nu påstår sig dock en läkare i USA ha knäckt hemligheten, uppmärksammar tidningen The Sun.

Hon heter Jennifer Caudle, är utbildad vid det mycket ansedda universitet Princeton och syns ofta i amerikanska tv-program i etablerade kanaler som CNN och ABC News.

Enligt läkaren är lösningen enkel.

Ät en tesked socker och drick en klunk vatten snabbt – och hickan är historia.

– För mig fungerar det här, säger Jennifer Caudle under ett besök på Today Show på NBC.

Stöttas av myndighet

Ibland kan det till och med hjälp att strunta i vattnet och bara köra på sockret, tillägger hon.

“Botemedlet”, som påminner om ännu en vanlig huskur, har dock fått stöd från brittiska hälsomyndigheten National Health Service, NHS.

– Att svälja socker stimulerar vagusnerven, vilket lurar kroppen att fokusera på mat och matsmältning snarare än hicka, skriver The Sun och refererar till myndigheten.

Hickade i 68 år

För de allra flesta försvinner hicka av sig själv efter ett par minuter.

Det är först om man får besvär med att sova eller äta på grund av hickandet som man enligt 1177 rekommenderas söka vård.

Men i extremt sällsynta fall räcker inte ens det. Då kan hickandet istället vara ett tecken på en underliggande sjukdom.

Så var exempelvis fallet för Charles Osborn från Iowa, som hickade i 68 år.

Som 29-åring föll han omkull när han arbetade på sin gård. När han reste sig upp började hickandet, och fortsatte alltså i nästan sju decennier, nästan 24 000 gånger om dagen.

– En specialist fastställde senare att hans fall hade förstört ett litet område i hjärnstammen, framhåller The Sun.

Hickandet tystnade 1990 och Osborne avled året därpå.

Därför uppstår ljudet

Det som sker när man hickar är att den stora muskeln i bröstkorgen som styr andningen drar ihop sig snabbt.

Ljudet uppstår då stämbanden sluts i halsen.

Om du ofta får hicka när du äter eller dricker kan det hjälpa om du tar mindre portioner och försöker att inte svälja för mycket luft, tipsar 1177 på sin hemsida.

Foto: J. Vanooteghem

Text: Redaktionen


Trump-lögn avslöjad – ska slå till mot Zelenskyj

2025 03 06

Donald Trumps administration har hävdat att man inte lägger sig i ukrainsk inrikespolitik.

Tidigare i veckan försäkrade den amerikanske handelsministern Howard Lutnick att president Trump ”inte blandar sig i ukrainsk politik”.

Nu avslöjar flera källor att så inte är fallet.

Enligt uppgifter till Politico har fyra högt uppsatta personer i Trumps stab hållit hemliga möten med president Zelenskyjs politiska motståndare i Ukraina.

Trumps medarbetare ska ha inlett samtal med den ukrainska oppositionsledaren Julia Tymosjenko och landets tidigare president Petro Porosjenko.

Här är planen

Den amerikanska regeringens mål är tydligt: De vill få bort Volodymyr Zelenskyj från makten.

Enligt Politicos källor har diskussionerna kretsat kring när Ukraina kan hålla ett snabbt presidentval.

– Trumps medarbetare är övertygade om att Zelenskyj skulle förlora på grund av krigströtthet och allmän frustration över skenande korruption, rapporterar tidningen med hänvisning till källorna.

Vidare framhåller uppgiftslämnarna att USA först vill få till en tillfällig vapenvila och sedan hålla ett val. När Zelenskyj är borta från makten planerar Trump-administrationen att inleda ”de stora fredsförhandlingarna”.

– Porosjenko och Julia (Tymosjenko) tilltalar Trump-lägret. De positionerar sig som personer som skulle vara enklare att arbeta med. Och som människor som skulle gå med på många av de saker som Zelenskyj inte går med på, säger en högt uppsatt republikansk utrikespolitisk expert till Politico

Leder mätningarna

Volodymyr Zelenskyj  ser dock inte ut att gå förlorande ur ett presidentval.

Efter förra veckans kaosartade möte i Vita huset har stödet för presidenten ökat kraftigt.

Enligt en färsk mätning från det brittiska opinionsinstitutet Survation har Zelenskyj ett väljarstöd på 44 procent.

Hans närmaste rival Valerij Zaluzjnyj, en före detta armébefälhavare som nu är Ukrainas ambassadör i Storbritannien, samlar cirka 20 procent av rösterna.

Endast 10 procent stödjer Porosjenko och Tymosjenko får bara 5,7 procent, enligt mätningen.

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


CHOCKUPPGIFTER: Nytt land på väg in i kriget

2025 03 06

Kriget fortsätter att rasa i Ukraina.

Intensiva strider pågår längst den cirka 1 000 kilometer långa frontlinjen.

Varken Ukraina eller Ryssland tycks göra några betydande framsteg i konflikten som förvandlats till ett långt utnötningskrig.

Nu kommer dock uppgifter som skulle kunna påverka den ryska krigslyckan.

Den statsägda ukrainska tv-kanalen UATV rapporterar att Kina kan gå in i kriget på Rysslands sida.

Tv-kanalen hänvisar till uppgifter från Center for National Resistance – en organisation som ukrainska specialstyrkor upprättade kort efter den ryska invasionen 2022.

– Kina uppges förhandla med Ryssland om att landets militär ska delta i kriget mot Ukraina, på samma sätt som Nordkorea hjälpt Ryssland, rapporterar UATV.

 Den kinesiska regimen uppges vilja ge sina soldater stridserfarenhet inför en större konflikt.

– Enligt uppgifterna vill Kina få stridserfarenhet i de tillfälligt ockuperade områdena i Ukraina. I detta avseende tittar de på Nordkoreas exempel, uppger tv-kanalen.

Kinesiska representanter på plats

Det framgår inte hur många soldater Kina kan tänka sig att skicka till Ukraina. Uppgifterna har inte heller kunnat verifierats av västerländska medier.

Men enligt den ukrainska tv-kanalen har kinesiska delegater synts till i de ockuperade områdena vid upprepade tillfällen.  

”Främsta leverantören”

Kina har officiellt försökt framställa sig som en neutral aktör i kriget i Ukraina.

Samtidigt har stormakten vägrat att kalla Rysslands krig för en invasion och har inte fördömt ryska handlingar i kriget. Kina har även deklarerat att de inte stöttar sanktioner mot Rysslands ekonomi.

Före invasionen deklarerade Kinas diktator Xi Jinping och hans ryska motsvarighet Vladimir Putin att ländernas samarbete ”inte har några gränser”.

Kinesiska företag har även anklagats för att förse den ryska armén med vapen och komponenter som kan användas i vapen.

– Kina är den främsta leverantören av verktygsmaskiner, mikrochip och nitrocellulosa och andra föremål med dubbla användningsområden som Moskva använder för att öka sin militära kapacitet, säger sade den dåvarande amerikanske utrikesministern Antony Blinken i april 2024.

Foto: President of Russia Office, F. Andrejevic resp President of Ukraine Office

Text: Redaktionen