Läkare uppges ha knäckt hemligheten för att bota hicka

2023 03 31

Hicka kan upplevas som såväl obehagligt som irriterande.

Ofta uppstår det utan någon som helst orsak, även om det är vanligt om man till exempel dricker alkohol eller någon kolsyrad dryck, äter en stor måltid eller sväljer mycket luft.

Genom åren har en mängd olika huskurer påståtts kunna bota fenomenet. Ingen kan ha undgått råden om att till exempel dricka vatten, bita i en citron eller hålla andan.

Men ingen av dessa råd har vetenskapligt kunnat bevisas faktiskt bota hicka.

Påstår sig ha hittat lösning

Nu påstår sig dock en läkare i USA ha knäckt hemligheten, uppmärksammar tidningen The Sun.

Hon heter Jennifer Caudle, är utbildad vid det mycket ansedda universitet Princeton och syns ofta i amerikanska tv-program i etablerade kanaler som CNN och ABC News.

Enligt läkaren är lösningen enkel.

Ät en tesked socker och drick en klunk vatten snabbt – och hickan är historia.

– För mig fungerar det här, säger Jennifer Caudle under ett besök på Today Show på NBC.

Stöttas av myndighet

Ibland kan det till och med hjälp att strunta i vattnet och bara köra på sockret, tillägger hon.

“Botemedlet”, som påminner om ännu en vanlig huskur, har dock fått stöd från brittiska hälsomyndigheten National Health Service, NHS.

– Att svälja socker stimulerar vagusnerven, vilket lurar kroppen att fokusera på mat och matsmältning snarare än hicka, skriver The Sun och refererar till myndigheten.

Hickade i 68 år

För de allra flesta försvinner hicka av sig själv efter ett par minuter.

Det är först om man får besvär med att sova eller äta på grund av hickandet som man enligt 1177 rekommenderas söka vård.

Men i extremt sällsynta fall räcker inte ens det. Då kan hickandet istället vara ett tecken på en underliggande sjukdom.

Så var exempelvis fallet för Charles Osborn från Iowa, som hickade i 68 år.

Som 29-åring föll han omkull när han arbetade på sin gård. När han reste sig upp började hickandet, och fortsatte alltså i nästan sju decennier, nästan 24 000 gånger om dagen.

– En specialist fastställde senare att hans fall hade förstört ett litet område i hjärnstammen, framhåller The Sun.

Hickandet tystnade 1990 och Osborne avled året därpå.

Därför uppstår ljudet

Det som sker när man hickar är att den stora muskeln i bröstkorgen som styr andningen drar ihop sig snabbt.

Ljudet uppstår då stämbanden sluts i halsen.

Om du ofta får hicka när du äter eller dricker kan det hjälpa om du tar mindre portioner och försöker att inte svälja för mycket luft, tipsar 1177 på sin hemsida.

Foto: J. Vanooteghem

Text: Redaktionen


JUST NU: Ny hastighetsgräns kan införas på E6

2025 06 10

Hastighetsgränsen skulle kunna sänkas på E6 och flera andra vägar.

Det är Centerpartiet i Göteborg som ligger bakom förslaget som nu ska tas upp för diskussion i såväl stadsmiljönämnden och stadsbyggnadsnämnden.

Bakgrunden är larmet om att cirka 300 göteborgare dör i förtid årligen på grund av luftföroreningar, vilket fått politikerna att undersöka vilka åtgärder som kan göras i trafiken.

En möjlig lösning är att sänka hastigheten på leder nära bostäder, vilket redan gjorts på kommunala vägar. Nu föreslås samma för statliga vägar. Däribland E6, rapporterar GP.

– När det kommer till de skadliga partiklarna så blir det faktiskt värre med elektrifiering i och med att de elektrifierade fordonen är tyngre än vad förbränningsmotorerna är. Så det kommer att vara ett växande problem tror vi, säger C-ledamoten Kristoffer Filipsson i Göteborgs stadsmiljönämnd till tidningen.

Tusentals dör i förtid

Enligt en rapport från Naturvårdsverket orsakar luftföroreningar flera tusen förtida dödsfall i Sverige varje år.

Även andra specifika städer än Göteborg har pekats ut som särskilt drabbade Exempelvis krävde Naturvårdsverket förra året att Skellefteå kommun agerar mot olagligt höga halter av luftföroreningar som uppmätts i kommunen. Kommunens cirka 72 000 invånare bedömdes då riskera att förlora flera levnadsår på grund av den skadliga luften.

– Nivåerna av skadliga partiklar, PM10, som vissa dagar finns i Skellefteå är så höga att invånarna riskerar att bland annat dö i förtid av hjärt- och kärlsjukdomar och lungcancer om de andas in den dåliga luften under en längre tid, rapporterade SR Ekot i en granskning vid tillfället.

Goda förhoppningar

Att sänka hastigheten på vägarna är en väg att gå. I Paris sänktes exempelvis vissa 70-vägar till 50 och fick goda effekter i form av minskat buller och bättre luftkvalitet.

Nu ska Trafikverket tillsammans med förvaltningarna i Göteborg genomföra ett test för att utvärdera om samma sak kan göras i Sverige.

Många frågor återstår dock fortfarande att lösa innan ett sådant beslut kan klubbas igenom även i praktiken.

– Tanken är att kolla om det finns en vilja hos Trafikverket. Vi vill sänka hastigheten på lederna nära bostäder, för det är där vi vill förbättra luftkvaliteten, men exakt var det blir lämnar vi till expertisen säger Kristoffer Filipsson.

Hastighetsgränsen på E6 är idag generellt 110 kilometer timmen. Det finns delar med lägre hastigheter, till exempel 100 kilometer i timmen mellan Göteborg och Kungsbacka samt 80 kilometer förbi Kungälv. Förbi Göteborg-Mölndal är gränsen 70, 80 och 90 kilometer i timmen. Söder om Varberg är gränsen delvis 120 kilometer i timmen.

LÄS MER: Svensk forskare går ut med giftlarm – gäller större delen av hela landet


JUST NU: Brutal attack av Ryssland – “något helt utöver det vanliga”

2025 06 10

Ryssland har genomfört en massiv attack mot Ukraina under natten till tisdagen.

Kyiv är under attack.

Den ukrainska huvudstaden har utsatts för omfattande drönaranfall de senaste timmarna.

– Stanna i skyddsrymmen! Den massiva attacken mot huvudstaden fortsätter, varnar Kyivs borgmästare Vitali Klitschko på Telegram.

Även i Odesa rapporteras det om anfall i form av ballistiska missiler och drönare, rapporterar Kyiv Independent.

Civila mål och sjukhus har attackerats.

– Ryssarna attackerade en mödravårdsklinik, en akutmottagning och bostadshus, uppger Oleg Kiper, guvernör i Odesa, på sociala medier.

"Helt utöver det vanliga"

Omfattande skador på bostadshus rapporteras från Kyiv.

Rasmus Tantholdt, reporter på danska TV2 och på plats i staden, beskriver anfallet som utan tvekan den värsta sedan kriget inleddes för tre år sedan.

– Det här är den absolut våldsammaste attacken sedan krigets början och helt, helt utöver det vanliga. Det är möjligen en hämnd för den attack ukrainarna satte in mot Ryssland, där de förstörde en stor del av deras flygvapen, säger han till den egna kanalen.

"Ljuger varje dag"

Minst en person har dödats och fyra skadats i nattens attacker mot Odesa, uppger ukrainska medier.

Andrey Jermak, stabschef för president Volodymyr Zelenskyj, bekräftar attackernas brutala karaktär.

– Rysslands attacker mot civila mål fortsätter. Ryssland ljuger varje dag om att de vill ha fred och varje dag riktar de in sig på civila, framhåller Jermak på X.

Det ryska anfallet kommer blott en dag efter att landet avfyrat rekordmånga drönare mot Ukraina. Nästan 500 drönare skickades mot det krigsdrabbade landet, varav 479 av den iranska Shahed-typen.

Igår uppgav Zelenskyj att USA omdirigerat 20 000 drönarrobotar avsedda för Ukraina till amerikanska styrkor i Mellanöstern som skulle vara till god hjälp att stå emot den typen av anfall.

– Vi har stora problem med shahederna… Vi kommer att hitta alla verktyg för att förstöra dem. Vi har stora problem med shahederna… Vi kommer att hitta alla verktyg för att förstöra dem, sade Zelenskyj till ABC News.

LÄS MER: Uppgifter om massiv eskalering – “ska krossa Ukraina”

LÄS MER: Sergej Lavrov flaggar för katastrof i Ryssland

Foto: President of Russia Office resp skärmdump, sociala medier

Text: Redaktionen