Läkare uppges ha knäckt hemligheten för att bota hicka

2023 03 31

Hicka kan upplevas som såväl obehagligt som irriterande.

Ofta uppstår det utan någon som helst orsak, även om det är vanligt om man till exempel dricker alkohol eller någon kolsyrad dryck, äter en stor måltid eller sväljer mycket luft.

Genom åren har en mängd olika huskurer påståtts kunna bota fenomenet. Ingen kan ha undgått råden om att till exempel dricka vatten, bita i en citron eller hålla andan.

Men ingen av dessa råd har vetenskapligt kunnat bevisas faktiskt bota hicka.

Påstår sig ha hittat lösning

Nu påstår sig dock en läkare i USA ha knäckt hemligheten, uppmärksammar tidningen The Sun.

Hon heter Jennifer Caudle, är utbildad vid det mycket ansedda universitet Princeton och syns ofta i amerikanska tv-program i etablerade kanaler som CNN och ABC News.

Enligt läkaren är lösningen enkel.

Ät en tesked socker och drick en klunk vatten snabbt – och hickan är historia.

– För mig fungerar det här, säger Jennifer Caudle under ett besök på Today Show på NBC.

Stöttas av myndighet

Ibland kan det till och med hjälp att strunta i vattnet och bara köra på sockret, tillägger hon.

“Botemedlet”, som påminner om ännu en vanlig huskur, har dock fått stöd från brittiska hälsomyndigheten National Health Service, NHS.

– Att svälja socker stimulerar vagusnerven, vilket lurar kroppen att fokusera på mat och matsmältning snarare än hicka, skriver The Sun och refererar till myndigheten.

Hickade i 68 år

För de allra flesta försvinner hicka av sig själv efter ett par minuter.

Det är först om man får besvär med att sova eller äta på grund av hickandet som man enligt 1177 rekommenderas söka vård.

Men i extremt sällsynta fall räcker inte ens det. Då kan hickandet istället vara ett tecken på en underliggande sjukdom.

Så var exempelvis fallet för Charles Osborn från Iowa, som hickade i 68 år.

Som 29-åring föll han omkull när han arbetade på sin gård. När han reste sig upp började hickandet, och fortsatte alltså i nästan sju decennier, nästan 24 000 gånger om dagen.

– En specialist fastställde senare att hans fall hade förstört ett litet område i hjärnstammen, framhåller The Sun.

Hickandet tystnade 1990 och Osborne avled året därpå.

Därför uppstår ljudet

Det som sker när man hickar är att den stora muskeln i bröstkorgen som styr andningen drar ihop sig snabbt.

Ljudet uppstår då stämbanden sluts i halsen.

Om du ofta får hicka när du äter eller dricker kan det hjälpa om du tar mindre portioner och försöker att inte svälja för mycket luft, tipsar 1177 på sin hemsida.

Foto: J. Vanooteghem

Text: Redaktionen


12 mars 2026

Lågpriskedja ska öppna 80 nya butiker

2026 03 12

Lågprisjätten Rusta har stora planer för de kommande åren.

I dagsläget har Rusta 220 varuhus i Sverige, Norge, Finland och Tyskland.

På torsdagsmorgonen har lågpriskedjan släppt en stark kvartalsrapport där det framgår att omsättningen ökar med nio procent och en vinstökning med drygt 10 procent.

Samtidigt meddelar Rusta att de planerar att öppna uppemot 80 nya varuhus de kommande tre åren.

80 nya varuhus

Under det gångna kvartalet öppnade kedjan bara ett nytt varuhus, i Vallentuna.

Under kalenderårets första sex månader ökar Rusta takten och ska öppna 13 nya varuhus.

Men för de kommande tre åren är antalet ännu högre.

– Tidigare har vi kommunicerat att antalet öppningar bedöms hamna i den övre delen av intervallet 50–80 nya varuhus de kommande tre åren, framhåller Rusta.

– Det konkretiseras nu till 65–80 nya varuhus under räkenskapsåren 2026/27 till 2028/29, det vill säga under treårsperioden 1 maj 2026 till 30 april 2029.

Siffror från rapporten

Här är några av nyckelsiffrorna från Rustas kvartalsrapport:

- Nettoomsättningen uppgick till 3 796 MSEK (3 483), en ökning med 9,0% (7,3%).

- Bruttovinsten ökade med 10,4% och uppgick till 1 672 MSEK (1 514) och bruttomarginalen uppgick till 44,1% (43,5%).

- Kvartalets resultat uppgick till 330 MSEK (257).

Läs mer: UPPGIFTER: Svenskt jätteföretag har lurat alla

“Välfylld pipeline”

Rustas vd Göran Westerberg kommenterar utsikterna för framtiden.

– Vi har en stark balansräkning, en bruttomarginal som ökar och en välfylld pipeline av nya varuhus, säger han.

“Vidare ut på kontinenten”

Westerberg fortsätter.

– Samtidigt finns mycket kvar att göra och potentialen är fortsatt stor för Rusta, menar han.

– Inte minst arbetet med att oavbrutet utveckla vårt sortiment till att ännu bättre svara på kundernas behov till marknadens lägsta priser. Dessutom återstår den viktiga utmaningen med att fortsätta inbrytningen i Tyskland och vidare ut på kontinenten.

Läs mer: USA svänger – grönt ljus till Erdogan

Foto: Rusta

Text: Redaktionen


11mars26

Högsta varning utfärdas – hushållen nära jättesmäll

2026 03 12

Det internationella maritima informationscentret, JMIC, har utfärdat högsta möjliga varning för sjöfarten genom Hormuzsundet.

Röd markering – den högsta varningsnivån – gäller för närvarande. Detta efter att omkring 20 kommersiella fartyg attackerats i eller i närheten av Hormuzsundet, rapporterar AFP.

Samtidigt rapporteras det att Irans militär börjat placera ut minor i farleden.

Ett skräckscenario för världsekonomin.

Även om kriget skulle ta slut innebär en minering av sundet att sjöfarten kommer att stå still under en längre tid.

– Oavsett om man har försäkring, hur många lastfartygskaptener skulle vilja segla dit med vetskapen om att det finns ett minfält längre fram? säger Jan von Gerich, chefsanalytiker på Nordea, till Iltalehti.

Hans Liwång, professor i försvarssystem vid Försvarshögskolan, gör samma bedömning.

– Risken att träffa en mina kan vara tillräckligt för att de här civila lastfartygen väljer att inte passera genom sundet. Iran behöver bara skapa osäkerhet för att flödet av olja ska stoppas i regionen, säger han till DN.

”Ingen kan ersätta”

En längre stängning av Hormuzsundet kommer att leda till omfattande kostnadsökningar runt om i världen. Omkring 20 procent av all gas som produceras och cirka 25 procent av världens sjöburna olja transporteras genom sundet.

– Ingen aktör kan ersätta den mängd som skulle gå förlorad, säger Jan von Gerich till Iltalehti.

LÄS MER: EU-CHEFEN: Stort misstag av Europa – kan bli dyrt

Hushållen får ta smällen

Thina Saltvedt är expert på oljemarknaden och senior rådgivare på Nordea. Hon konstaterar att hushållen redan i dag märker av effekterna av energikrisen i Mellanöstern. Om stoppet i Hormuzsundet blir långvarigt kommer det leda till ”storskaliga effekter”, varnar experten.

– När du kommer till pumpen och ska fylla bensin eller diesel så kommer du märka det ganska fort, inom den närmaste veckan, säger hon till Expressen och tillägger:

– Det är fruktansvärt svårt att säga hur mycket det kommer stiga. Det beror på hur lagernivåerna ser ut, men det är också ett problem med raffinaderierna som det har bombats mot.

Drivmedelspriser som skjuter i höjden riskerar också att elda på inflationen, vilket statsminister Ulf Kristersson (M) har varnat för.

Högre bränslepriser innebär att företag får ökade transport- och produktionskostnader. Kostnadsökningar som företagen ofta kompenserar för genom att höja priserna på sina varor.

LÄS OCKSÅ: Ryssland kan skicka in soldater i nytt land – president larmar

Foto: StockSnap

Text: Redaktionen