10 juli 2026

Läkare missade dödlig sjukdom hos pojke – ”Barnet överdrev”

2024 07 04

En läkare har missat att diagnostisera ett barn med cancer.

Det är i Västerbotten som ett barn har undersökts för ryggsmärtor.

En utbildad läkare hade hand om saken, men menade att pojken överdrev sina smärtor för att få uppmärksamhet.

Sedermera har det visat sig att pojken hade cancer, rapporterar Sveriges Radio.

Flera misstag

Läkaren i fråga bedöms ha begått flera allvarliga misstag på jobbet.

Det rör sig exempelvis om felbehandling av patienter och undermåliga medicinska utredningar.

Inspektionen för vård och omsorg har i en bedömning fastslagit att han borde bli av med sin läkarlegitimation.

Får behålla

Trots misstagen och rekommendationen från Inspektionen för vård och omsorg så kommer han få fortsätta jobba, åtminstone tillfälligt.

Hälso- och sjukvårdens ansvarsnämnd har fastslagit att läkaren ska få prövotid, vilket innebär att han får fortsätta arbeta med krav på förbättring.

“Pågår en vårdkris”

Efter att statsminister Ulf Kristersson (M) ställt sig tveksam till huruvida det råder vårdkris i Sverige har flera aktörer svarat statsministern.

Vårdförbundet har i en debattartikel i Expressen tagit upp saken.

– Ulf Kristersson, vilken verklighet befinner du dig i? Inte i samma verklighet som barnmorskorna, biomedicinska analytikerna, sjuksköterskorna, eller röntgensjuksköterskorna verkar det som, framhåller Vårdförbundet.

Bjuder in till besök

Förbundet menar vidare att för att statsministern ska få en ordentlig överblick av situationen så är det läge att göra ett besök.

– Du påstår att sjukvården är ansträngd, men någon vårdkris är det inte tal om. Det är en helt annan bild än vad våra medlemmar har, de kolleger som faktiskt arbetar i vården. Därför vill vi bjuda in dig till ett verksamhetsbesök, gå ett dygn i våra skor.

Mot bakgrund av konflikter mellan parter och anklagelser om underfinansierad vårdverksamhet så menar många att regeringen bör göra mer.

Det handlar om att mer resurser bedöms behövas skjutas till i vården för att säkra patientsäkerheten och kvaliteten.

Foto: S. Bughdaryan

Text: Redaktionen


08 okt 26

Jimmie Åkesson öppnar för oväntat samarbete

2026 10 08

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson har länge förespråkat ett konservativt block i svensk politik.

Redan 2018 pekade SD-ledare ut KD och M som tänkbara samarbetspartners.

Åtta år senare gick SD till val tillsammans med M, KD och L.

Nu kan dock Tidösamarbetet vara på väg att upplösas. Det antyder Jimmie Åkesson i en debattartikel i Expressen.

SD-ledaren öppnar för nya samarbeten, både till vänster och höger.

I artikeln framhåller Åkesson att Sverigedemokraterna inte tillhör något av de traditionella blocken. Han betonar att SD inte är ett borgerligt parti och inte har några röda linjer mot något av riksdagens övriga partier.

– Vi kan samarbeta åt båda håll utifrån vad som ger oss störst möjlighet att få igenom vår politik. Under den här mandatperioden kommer vi att återta den positionen, skriver Åkesson.

”Sverigedemokraterna efter Tidö”

Enligt Åkesson inleds nu en helt ny period för SD. Han beskriver den som tiden efter Tidösamarbetet.

– Nu rivstartar vi ett omfattande arbete med ”Sverigedemokraterna efter Tidö”, inför partiets landsdagar nästa höst. Redan nu lägger vi grunden och förbereder oss för att ta nästa stora steg. 

Andra läser: Matjätte i botten – dyrast av alla 

Stänger dörren

Att agera stödparti till en borgerlig regering finns inte på bordet, enligt Åkesson.

– ”Sverigedemokraterna kommer efter valet 2026 att antingen ingå i en regering eller vara i opposition.” Detta har jag sagt i flera år och det gäller fortfarande, skriver han på X.

– Vi har inga röda linjer eller håller oss med sandlådefasoner, vi har ett legitimt krav att sitta med i en regering som vi ger våra röster. Inga konstigheter. Att trycka annat än rött för en statsminister som avser bilda regering utan sverigedemokratiska ministrar finns inte på kartan, fortsätter Åkesson.

Läs också: Turkiet står redo – Erdogan ger besked 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Vänsterpartiet dumpas

2026 10 08

Ett styre bestående av Socialdemokraterna, Miljöpartiet och Centerpartiet med stöd från Vänsterpartiet.

Så har den styrande koalitionen sett ut i Region Stockholm de senaste fyra åren.

Nu sker en tvärvändning.

Socialdemokraterna dumpar Vänsterpartiet för att istället försöka nå en oväntad majoritet bestående av S, MP, C, KD och L.

–  Sedan valdagen har det förts konstruktiva samtal mellan flera olika partier. Socialdemokraterna, Miljöpartiet, Kristdemokraterna, Centerpartiet och Liberalerna har nu inlett förhandlingar för ett robust majoritetsstyre som kan ta ansvar för Region Stockholm under den kommande mandatperioden, framhåller S i Region Stockholm i ett uttalande.

M: "Historiskt svek av KD och L"

Som motivering anger S att Stockholm "behöver ett styre som tar ansvar för ekonomin, sjukvården och kollektivtrafiken”.

Vänsterpartiet har hittills inte kommenterat beskedet från Socialdemokraterna och de övriga partierna.

Det har däremot Moderaterna gjort.

Och de är inte glada. Gruppledaren Axel Conradi (M) kallar det för ett “historiskt svek mot väljarna” om L och KD om de “fullbordar sin vänstersväng”.

– KD och L lovade väljarna att stoppa Socialdemokraterna. Nu erbjuder de sig att bli deras stödhjul, säger han till lokaltidningen Mitt i.

Läs mer: Superlaser rullas ut – nu kommer bilister inte undan längre

Fick rekordmånga röster

Centerpartiets gruppledare Michaela Haga har uttalat sig om den nya konstellationen.

– Det är glädjande att vi nu har fem partier i mitten som är redo att sätta sig ner och inleda fördjupade samtal om hur vi gemensamt kan ta ansvar för och utveckla Region Stockholm, framhåller hon till samma lokaltidning.

I Stockholms regionval fick Vänsterpartiet 11,9 procent avv rösterna, vilket var partiets högsta siffra någonsin i såväl Region Stockholm som ett tidigare landsting. V får därmed 18 av 149 stolar i kommunfullmäktige.

– Det är ett tydligt besked från väljarna: de vill ha mer vänsterpolitik, inte mindre. Vi kommer alltid att prioritera en behovsstyrd vård före dyra marknadslösningar och vill fortsätta jobba för en billig och stark kollektivtrafik, sade Anna Sehlin (V), förstanamn på Vänsterpartiets lista i regionvalet, i ett uttalande efter valet.

Läs mer: Coop-butik läggs ner – efter 107 år

Text: Redaktionen