Läkare i blåsväder – ställde krav på kvinna med huvudduk

2024 01 30

En läkare på en vårdcentral i Uppsala begärde att en kvinna skulle ta av sig sin huvudduk i samband med ett läkarbesök.  

Nu anser Diskrimineringsombudsmannen, DO, att Region Uppsala ska betala 70 000 kronor i diskrimineringsersättning till kvinnan.

Enligt DO har inte läkaren lämnat en rimlig förklaring till varför kvinnan behövde ta av sig klädesplagget.

– DO anser därför att vårdcentralen har diskriminerat kvinnan, framhåller förvaltningsmyndigheten i ett uttalande.

Läkarens förklaring

När kvinnan besökte vårdcentralen sökte hon vård för en kroppsdel som inte täcktes av huvudduken.

Hon ifrågasatte därför läkarens begäran.

Läkaren vidhöll dock sitt krav och uppgav att hon ”behövde se hela kroppen”.

Enligt Region Uppsala ställde läkaren kravet eftersom hon ansåg att hon behövde se hela patienten.

– För att säkerställa en hel hudkostym, framhåller regionen.

DO köper inte förklaringen.

– Det är viktigt att alla som söker vård känner en trygghet i att de kommer bli behandlade på ett icke-diskriminerande sätt.

– Ovidkommande undersökningar eller annan osaklig behandling riskerar att leda till att vissa personer kan dra sig för att söka vård. Det behöver DO givetvis agera mot.

Det säger Sandra Danowsky, som är jurist på DO:s processenhet.

Här är DO:s begäran

- DO begär att Region Uppsala ska betala 70 000 kronor i diskrimineringsersättning till kvinnan

- Regionen har till den 12 februari att ta ställning till kravet

-  Därefter kan DO komma att lämna in stämningsansökan till tingsrätten

Fakta Läkarförbundets etiska regler

- Läkaren ska i sin gärning alltid ha patientens hälsa som det främsta målet och om möjligt bota, ofta lindra och alltid trösta.

- Läkaren ska besinna vikten av att skydda människoliv och får aldrig vidta åtgärder som syftar till att påskynda döden. Läkaren får inte heller på något sätt medverka vid dödsstraff, tortyr eller andra grymma och omänskliga handlingar.

- Läkaren ska efter bästa förmåga bistå människor i medicinsk nödsituation.

- Läkaren ska handla i enlighet med vetenskap och beprövad erfarenhet, sträva efter att utveckla sina kunskaper och färdigheter, efter bästa förmåga utveckla och förmedla kunskap till gagn för patienter och hälso- och sjukvårdens utveckling samt påtala brister i verksamheten.

- Läkaren ska behandla patienten med empati, omsorg och respekt och får inte genom sin yrkesauktoritet inkräkta på patientens rätt att bestämma över sig själv.

- Läkaren ska aldrig frångå principen om människors lika värde och aldrig utsätta en patient för diskriminerande behandling eller bemötande.

- Läkaren får inte inleda ett sexuellt förhållande med en patient eller på annat sätt utnyttja en vårdrelation till en patient i egennyttigt syfte.

- Läkaren ska inte utan undersökning eller annan tillräcklig kunskap om patienten ge råd eller behandling.

- Läkaren ska vid behov anlita annan sakkunskap. Läkaren ska även tillmötesgå patientens rimliga önskemål att få tillfråga annan läkare.

- Läkaren ska vid forskning på människor värna deras säkerhet och personliga integritet samt öppet och sanningsenligt redovisa resultat.

- Läkaren ska respektera patientens rätt till information om sitt hälsotillstånd och möjliga behandlingsalternativ. Läkaren ska om möjligt i behandlingen utgå från samtycke samt respektera patientens vilja att avstå från att få information.

- Läkaren ska iakttaga tystlåtenhet om all information rörande enskild patient, såvida det inte äventyrar patientens väl.

- Läkaren ska i utlåtande endast styrka sådant som har saklig och professionell grund och åtskilja detta från annan information, vars sanningshalt inte kan bedömas.

- Läkaren som handlar på uppdrag av tredje part ska försäkra sig om att patienten har detta klart för sig.

- Läkaren ska bemöta sina kollegor respektfullt och så långt möjligt undvika att undergräva kollegors relationer till patienten.

- Läkaren ska söka vård vid sjukdom som kan påverka yrkesutövningen samt vid sådan sjukdom hos kollega stödja kollegan att söka vård.

- Läkaren ska i sin gärning bidra till att medicinska resurser används på bästa sätt till gagn för patienterna. Läkaren ska aldrig medverka till otillbörlig prioritering av enskilda patienter eller patientgrupper eller till att ge dem otillbörlig ekonomisk eller annan fördel.

- Läkaren får inte låta sig påverkas av otillbörligt förvärvsbegär och inte utföra annan undersökning och behandling än vad som är medicinskt motiverat. Ersättningen ska anpassas efter prestationens art och omfattning.

- Läkaren ska avhålla sig från påträngande marknadsföring och från att på annat olämpligt sätt fästa uppmärksamhet på sin person och läkargärning.

Källa: Läkarförbundet

Foto: S. Bughdaryan

Text: Redaktionen


JUST NU: Allt vänder – Swedbank: så mycket ska du ha på kontot

2025 07 02

Nu vänder allt för hushållen.

Många svenskar kommer att få uppleva “den bästa sommaren på flera, flera år”.

Åtminstone ekonomiskt.

Det säger ekonomen Claes Hemberg till SR.

Han pekar på två stora faktorer: en lägre ränta och en stärkt krona.

– Det är inte bara att räntan går ned, pengarna vi har får vi mycket mer för.

– Nu plötsligt har räntan sjunkit, senaste året har det gått från 4 till 2 procent och nu börjar det kännas i plånböckerna. Man börjar känna “Oj, vi kan ju faktiskt gå på bio och restaurang igen.”

SEB: Sparandet når normalnivåer

Storbanken SEB står för en liknande prognos.

Enligt banken förväntas svenskarna minska sitt sparande, men det sker från en hög nivå då hushållens sparande det senaste året stigit omkring 10 procent.

– I ljuset av den mycket osäkra utvecklingen bör det ses som ett styrkebesked att hushållen endast gör en mindre justering av sina sparplaner. Det kan istället tolkas som början på en normalisering av hushållens sparande, säger SEB:s privatekonom Américo Fernández i en kommentar till prognosen som släpps på tisdagen.

FI: Prioritera inte aktier

Så sent som i våras gick Finansinspektionen, FI, ut med en uppmaning efter att ha granskat svenskarnas sparande.

Enligt myndigheten har många inte ens en buffert överhuvudtaget.

Och det är att prioritera innan folk börjar stoppa sina pengar i exempelvis aktier.

– Har du inte en buffert idag ska du prioritera det innan du sätter av pengar i ett långsiktigt sparande i exempelvis fonder och aktier, säger Moa Langemark, konsumentskyddsekonom på FI, i ett uttalande.

LÄS MER: Jätteintresse på börsen – rusning efter samma aktier

Swedbank: så mycket ska du spara varje månad

När det gäller sparandet finns tydliga rekommendationer från storbankerna om hur mycket du bör lägga undan varje månad.

Swedbanks tumregel är att spara cirka 10 procent av lönen efter skatt. Den gäller även om det ekonomiska läget har börjat ljusna.

Först och främst ska man spara ihop till en buffert. Vi brukar rekommendera en buffert på två månadslöner. Bor du i en villa kan du behöva en större buffert och bor du i en hyreslägenhet en lite mindre buffert, säger Madelén Falkenhäll, ekonom för finansiell hälsa på Swedbank.

Shoka Åhrman, sparekonom vid SPP, anser att ribban borde ligga ännu högre.

– Vi brukar ju säga att man ska ha tre till fyra månadslöner i buffert för sig själv. Generellt saknar många en krockkudde vid till exempel sjukskrivning eller arbetslöshet, och då ska man förstås tänka på behovet för hela familjen, har hon sagt till SvD.

LÄS MER: Fullständig mardröm för Coop – “En flopp”

Foto: M. Lis/MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


”Turistkrig” eskalerar på Kanarieöarna – folk smyger ut från hotellen

2025 07 02

“Turistkrig” i populära semesterorter har nått absurda nivåer.

Många har säkert varit med om att de bästa solstolarna vid hotellpoolen paxas med en handduk tidigt på morgonen.

En hel del har säkert gjort det själv.

Nu har den så kallade “handduksmaffian” tagit solstolskriget ett steg längre.

På Teneriffa har folk börjat lägga ut handdukar på marken – innan solstolarna ens har ställts fram, rapporterar Canarian Weekly.

– Folk lägger bokstavligt talat beslag på kakelplattor, framhåller en turist enligt tidningen.

"Det här var droppen"

Flera hotellgäster har fastnat på bild när de praktiserar den nya taktiken, som spridits snabbt på sociala medier.

Det beskrivs som både bisarrt och surrealistiskt.

Flera användare kallar beteendet för “själviskt”, “löjligt” och någon menar att “det här var droppen”.

– Det är som en militär operation där ute, menar en person som kommenterat de virala bilderna.

Nya regler

Nu har flera hotell tvingats agera.

Regler har skärpts och på flera platser har gäster förbjudits att paxa solstolar som inte används.

En del väntas se över sina regler helt och hållet i takt med att “poolkriget” eskalerar.

– Vi vill stoppa okulturen att ockupera solstolar innan de förväntas användas, säger Diego Martinez, hotelldirektör i Sunprime Pollensa Bay i Alcudia, Mallorca, enligt Din Side.

Exempelvis kommer alla handdukar som inte är under uppsikt att tas bort senast klockan åtta varje morgon.

– Vi har satt upp skyltar på ett antal parasoll och kommer att installera flera nya inom kort.

“Att gå för långt”

Beteendet att paxa solstolar till vilket pris som helst har flera gånger kritiserats av etikettexperter.

– Det är inget fel med att vilja ha en bra plats. Men att göra anspråk på tomma golvytor är att gå för långt, säger en av dem, enligt Canarian Weekly.

LÄS MER: Populärt semesterparadis pekas ut som bluff – “helvetet på jorden”

LÄS MER: Expert varnar turister för populära resmål – “stanna hemma”

Foto: Antony

Text: Redaktionen