Läkare: Folk blir sjuka av elbilar – många drabbade av samma åkomma

2024 08 22

Folk som kör elbil blir sjuka i större utsträckning än de som inte kör elbil.

Det menar danska läkare som vittnar om att problemet är anmärkningsvärt stort.

Symtomen är bland annat yrsel, huvudvärk eller illamående.

Det handlar om åksjuka – och i Danmark undersöks frågan till och med av landets främsta sjukhus Rigshospitalet.

Mads Klokker, chef för avdelningen Centrum för hörsel och balans, bekräftar att man kan bli mer sjuk av att köra eller åka i en elbil jämfört med en som drivs av fossila bränslen.

– Ja, som människan är just nu, säger han till TV2.

Polisen drabbad

Therese Ovesen, professor i öron-, näs- och halssjukdomar vid Regionshospitalet Gødstrup, delar bilden.

Hon upplever en klart ökat trend av åksjuka bland folk med elbil.

– Det gör jag definitivt. I ganska stor utsträckning till och med. Och jag har kanske särskilt hört om det i professionella sammanhang, säger professorn till den danska tv-kanalen.

Till och med polisen klagar på samma sak, som nu har inlett ett samarbete med sjukvården för att lösa problemet.

Förra året köpte myndigheten in tio nya elbilar. En av slutsatserna var tydlig, enligt Rikspolisens chef Jens Yndgaard.

– Vi har upplevt att det är högre förekomst av åksjuka när man kör elpatrullbil jämfört med motsvarande fossildrivna patrullbilar, säger han.

Här är förklaringen

Det finns flera anledningar till att åkomman är vanligare i elbilar. Förklaringen består i en kombination av elbilens köregenskaper tillsammans med vårt balansorgan i innerörat.

– Det är den våldsamma accelerationen och de onaturliga rörelserna som vi inte har lärt oss tidigare, säger Mads Klokker.

Han pekar även på avsaknaden av ljudet och information från skärmar som någonting den mänskliga kroppen inte har vant sig vid i bilen än.

LÄS MER: Oväntad effekt sker med folk som kör elbil

Letar behandling

Ett treårigt forskningsprojekt har nu inletts på Rigshospitalet för att öka kunskapen om åksjuka.

Förhoppningen är att hitta fler behandlingsmetoder så att färre drabbas.

Samtidigt är även branschen medveten om utmaningarna och arbetar med att försöka anpassa elbilarna efter omständigheterna, till exempel genom mjukare acceleration eller styrning.

Foto: D. von Diemar

Text: Redaktionen


2 augusti 2026

Tiotusentals måste anställas – snittlön på 42 900 kronor

2026 08 03

Det finns stora utmaningar med rekrytering inom elbranschen.

Arbetslösheten är fortsatt förhållandevis hög i Sverige.

Men vissa branscher är alltjämt i stort behov av nya anställda.

Bland annat behövs ny personal inom vårdyrket.

Även i el-och energibranschen behöver tiotusentals människor anställas under de kommande åren, rapporterar SVT.

Behövs fler

I dagsläget behövs 1 200 personer i Sverige, och på några års sikt måste tiotusentals anställas inom elbranschen.

Henrik Jönsson, hr-specialist på Karlstads Energi, vittnar om behovet.

– Det är förödande, just nu ser vi en ganska skev demografi i åldersfördelningen hos oss, säger han.

Har lektioner

Just Karlstads Energi har varit på plats på skolor för att prata om elnätet.

Jönsson hoppas kunna inspirera fler till att välja elbranschen genom att informera ungdomar om det idag.

– Jag såg några nyfikna ansikten där så jag tror nog att vi har en chans där, säger han. 

Mer än hälften av företagen i energibranschen har svårt att rekrytera.

Det behövs bland annat fler distributionselektriker, driftingenjörer och elkraftsingenjörer.

Läs mer: Regeringen utreder distansarbete – hoppas få fler i jobb

Snittlön på 42 900 kronor

Den viktade genomsnittslönen för en distributionselektriker i Sverige är 42 900 kronor.

Även Arbetsförmedlingen konstaterar att jobbutsikterna är goda.

– På fem års sikt förväntas efterfrågan öka jämfört med idag, delvis till följd av ökat behov av kompetenser som krävs för grön omställning, framhåller myndigheten.

Det innebär yrket

En distributionselektriker arbetar med felavhjälpning, reparationer, underhåll, ny- och ombyggnationer inom både hög- och lågspänning, mestadels utomhus. 

Man arbetar både självständigt och i team bestående av montörer eller tekniker, maskinister, beredare och projektledare. 

– Distributionselektrikern behöver vara på plats så snabbt som möjligt, ibland vid stora oväder, för att lösa problemet så att kunderna får tillbaka strömmen. 

Läs mer: Krisstöd till svenska livsmedel

Foto: Radission US resp Riksbanken

Text: Redaktionen


3 augusti 2026

Total kollaps – helt land har slocknat

2026 08 03

Omkring tio miljoner människor famlar i mörker.

Elnätet har kollapsat.

Allt ljus slocknade bums.

Nu är hela Kuba utan ström, rapporterar Reuters.

– Avbrottet följer tre landsomfattande strömavbrott i juli och kommer samtidigt som en USA-införd oljeblockad ytterligare belastar öns åldrande energiinfrastruktur, skriver nyhetsbyrån.

"Total frånkoppling"

Den oljeblockad som USA och president Donald Trump satte in efter att ha tillfångatagit Venezuelas diktator Nicolás Maduro i januari har slagit hårt mot Kuba, som köpt majoriteten av sin olja från just Venezuela.

Nattens haveri kom strax före klockan 23 i natt, lokal tid.

– En total frånkoppling av det nationella elkraftsystemet har inträffat, skriver det statliga elbolaget UNE på X.

Stort missnöje utbröt

När ljuset plötsligt slocknade i huvudstaden Havanna i natt utbröt ett stort missnöje bland invånarna på stan, rapporterar AFP.

Avbrottet kommer bara 24 timmar efter att västra delen av Kuba satts i mörker.

Strömavbrotten har gjort det normala livet nästan omöjligt, och varje avbrott innebär också att vattenförsörjningen sipprar ut och takfläktarna stannar av, skriver nyhetsbyrån.

Andra läser: “Vi har inte tillräckligt” – krisbesked från Ryssland

Sätter eld på sopor

I de värst drabbade områdena har många invånare uttryckt sin frustration genom att sätta eld på sopor eller skapa oväsen genom att slå på grytor och stekpannor.

– Det är en växande påfrestning för ett samhälle som är vant vid motgångar men nu fast i en flera månader lång kris som inte har något uppenbart slut i sikte, erfar AFP.

Det är kombinationen av brist på bränsle och en föråldrad infrastruktur som får elnätet på Kuba att återkommande kollapsa.

USA har fortsatt att vägra släppa in ny olja till önationen.

Andra läser: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

Arkivfoto: X

Text: Redaktionen