LÄKARE: Boka inte den här platsen på flyget

2023 07 09

För många är det den mest åtråvärda platsen på hela flygplanet.

Det kanske till och med är så att du betalar extra just för att få en fönsterplats på din resa.

Och det är förståeligt då många faktorer lockar. 

Dels behöver man inte resa på sig när grannen ska gå på toaletten, dels kan man luta sig mot väggen och därmed få bättre förutsättningar för att sova under flygresan.

Men bäst av allt är kanske utsikten i samband med uppstigning och landning.

Läkare: undvik platsen

Ovanstående är dock sådant man som passagerare borde bortse från.

Det menar åtminstone hudläkaren Magnus Lynch. Han är verksam vid National Health Service, NHS, den brittiska motsvarigheten till Folkhälsomyndigheten.

Han framhåller att det finns flera anledningar till att välja en helt annan plats än fönsterplatsen.

– När du är på högre höjder, som i ett flygplan, blir ultraviolett strålning intensivare. Det betyder att du kan utsättas för högre nivåer av UV-strålning när du flyger jämfört med att vara på marken, säger han till The Sun.

Piloter särskilt utsatta

Läkaren pekar ut såväl ökad risk för hudcancer som för tidigt åldrande.

Och han har fog för sin uppmaning.

En omfattande studie från 2015 visar att piloter och kabinpersonal löper dubbelt så stor risk att utveckla melanom jämfört med människor i allmänhet.

– Melanom är den allvarligaste formen av hudcancer och den cancersjukdom som ökar mest, förklarar Vårdguiden 1177.

Störst risk vid ekvatorn

Särskilt stor är risken om man flyger mot ekvatorn, menar en annan hudläkare den brittiska tidningen talat med.

– Om du flyger över Spanien mitt på eftermiddagen är chansen stor att du kommer att exponeras för mer UV än om du skulle flyga över ett nordiskt land senare på dagen.

Flera sätt att skydda sig

Det mest uppenbara sättet att skydda sig på är enligt Magnus Lynch att boka en annan plats än vid fönstret.

Men om du redan har bokat en fönsterplats, eller ändå vill ta risken för utsikten eller sovplatsens skull, så finns det sätt att skydda sig.

– För att skydda din hud från de skadliga effekterna av UV-strålning när du sitter bredvid ett fönster på ett plan kan du stänga fönsterskärmen.

– Om skärmen är uppfälld kan du applicera ett brett spektrum solkräm och bära skyddskläder eller solglasögon, tillägger han.

Foto: SAS Group

Text: Redaktionen


19jan2026

Skattefri ersättning införs i Sverige – ”3 750 kronor i månaden”

2026 01 21

Regeringen och Sverigedemokraterna har enats om att genomföra en omfattande bidragsreform.

Syftet är att få fler svenskar att gå från bidrag till arbetet.

Nu meddelar Tidöpartierna att en del av reformen kommer att utgöras av en så kallad jobbpremie.

Premien kommer att vara tillfällig och består av en skattefri ersättning till människor som fått försörjningsstöd under en viss period, och därefter övergått till anställning och blivit självförsörjande. Som mest kommer den skattefria ersättningen att uppgå till 3 750 kronor per månad och betalas ut under 18 månader.

– Alldeles för många människor i Sverige har fastnat i ett långvarigt bidragsberoende. Konsekvenserna är förödande, både för den som cementeras in i ett utanförskap och för de barn som växer upp utan att se sina föräldrar gå till jobbet. Med en tillfällig jobbpremie ökar incitamenten ytterligare att gå från bidrag till arbete, säger äldre- och socialförsäkringsminister Anna Tenje (M).

”Ska märka det direkt i plånboken”

Socialminister Jakob Forssmed (KD) kommenterar också den nya reformen.

–  Vi måste hjälpa människor som har fastnat i ett långvarigt bidragsberoende att komma tillbaka till arbetslivet och kunna försörja sig själva. Jobbpremien blir ett av regeringens verktyg för att bryta utanförskap och ge människor hopp om en bättre framtid, säger han.

Sverigedemokraternas ekonomiskpolitiske talesperson Oscar Sjöstedt ser den nya jobbpremien som ett viktigt verktyg för att få fler människor i arbete.

– Jobbpremien är ett tydligt steg för att återupprätta arbetslinjen. Den som lämnar bidrag för arbete ska märka det direkt i plånboken. Samhället ska inte längre premiera passivitet framför ansvar och egen försörjning, säger han.

LÄS MER: Svenskarna har fel – här går det att spara ”stora pengar” 

FAKTA: Jobbpremien

För att ha rätt att ta del av den skattefria ersättningen krävs det att man:

- har fått försörjningsstöd utbetalt för varje månad från juli 2025 till december 2025,

- har kontant bruttolön inklusive skattepliktiga förmåner för samma kalendermånad som ansökan om jobbpremie avser, och

- inte har fått försörjningsstöd utbetalt för samma kalendermånad som ansökan om jobbpremie avser.

Källa: Regeringskansliet

LÄS OCKSÅ: Grönlänningar rusar till butikerna – alla köper samma saker

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


21 jan 2026

S har bestämt sig – det blir SD

2026 01 21

Socialdemokraterna har bestämt sig.

Partiet pekar ut Sverigedemokraterna som sin huvudsakliga motståndare i valet 2026.

Det bekräftar Tobias Baudin, partisekreterare för Socialdemokraterna, rapporterar Expressen.

– Ulf Kristersson och Moderaterna är andrafiolen i Tidösamarbetet, det är därför vi väljer bort Moderaterna, säger han till tidningen.

"Råder ingen tvekan"

Redan i oktober kom uppgifter om att det hade börjat diskuteras i Socialdemokraterna vilket parti som ska utnämnas som Magdalena Anderssons (S) huvudsakliga motståndare till valet.

Nu har man alltså bestämt sig.

Tobias Baudin kallar valet “naturligt” eftersom SD är det näst största partiet i riksdagen. Sverigedemokraterna är dessutom största parti i Tidösamarbetet.

– Det råder ingen tvekan om vem som egentligen kommer att bestämma om Tidöpartierna vinner det här valet. Oavsett om Jimmie Åkesson blir statsminister eller inte så är det han som kommer att styra regeringen inifrån, säger Tobias Baudin. 

"Inte orimligt"

SD har kommenterat S-beskedet via partisekreterare Mattias Bäckström Johansson som säger att valet “inte är orimligt”, just med tanke på partiets storlek.

Även inför förra valet ville Socialdemokraterna i första hand mäta sig med Sverigedemokraterna. Inför några av de sista tv-sända debatterna tog S kontakt med SVT och TV4 i syfte att få Magdalena Andersson att debattera mot Jimmie Åkesson istället för Ulf Kristersson (M), uppgav Aftonbladet vid tillfället.

Då fick man inte gehör för önskemålet.

LÄS MER: Trump storhånar Nato

"Går bra i stora delar av landet"

I den senaste opinionsmätningen från Verian i mitten av januari uppgick Sverigedemokraternas väljarstöd till 21,3 procent. 

– Partiet går bra i stora delar av landet, med undantag för några av storstäderna. Stödet på 21,3 procent är nu bara 2,3 procentenheter lägre än vad regeringspartiernas stöd summerar till, framhöll Per Söderpalm, opinionsansvarig på Verian, i en kommentar då.

Moderaterna nådde 17,5 procent och Socialdemokraterna 33,8 procent.

LÄS MER: Över 18 000 svenska ägare – aktie sparkas ut från börsen

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen