Trafikpolis reder ut: Det här är förbjudet att göra i bilen

2024 07 04

Diskussionen om vad man får och inte får göra i bilen har aktualiserats på nytt.

Frågan har delvis väckts till liv efter att en 60-årig man nyligen ertappades med att prata i telefon i bilen – men nekar till brott eftersom han menar att han talade via högtalare.

Vid färd på väg med ett motordrivet fordon får föraren ägna sig åt aktiviteter som användning av mobiltelefon och annan kommunikationsutrustning endast om det inte inverkar menligt på förandet av fordonet, står det i lagtexten.

– Föraren får inte använda denna utrustning på ett sådant sätt att han eller hon håller den i handen.

Trafikpolisen: det här gäller

Bengt-Erik Lind är gruppchef inom trafikpolisen i Kristianstad.

Han framhåller att mobilen, eller annan kommunikationsutrustning, inte får lov att användas om du håller den i handen.

Det är däremot tillåtet att slå i en telefon som sitter fastmonterad, förutsatt att det inte påverkar framförandet av fordonet.

Och om mobilen ligger på sätet och det ringer kan det vara tillåtet att svara. 

– Det är hårklyverier egentligen, om man har den på sätet och trycker på knappen. Det är inga svåra grejer egentligen – är den handhållen är det förbjudet, säger Bengt-Erik Lind till Kristianstadsbladet.

Grönt ljus för kaffe eller glass

Men när det gäller andra föremål är det mer eller mindre fritt fram att hålla dem i händerna under pågående körning.

Till exempel om man vill äta en glass eller dricka kaffe medan man har andra handen på ratten.

– Ja, men man ska kunna stanna framför varje förutsägbart hinder, så man inte sitter och pysslar med annat och inte har uppmärksamhet och vinglar över vägen. Men normalt sett kan man äta glass om det är varmt eller dricka en läsk när man kör, säger Bengt-Erik Lind.

"Domstolen får avgöra"

Reglerna för prat i mobilen medan man kör bil ändrades 2018.

En del saker blev tydligare – men andra har uppfattats som otydliga. Till exempel finns det ingen konkret definition av “annan handhållen kommunikationsutrustning”.

– Det får domstolen avgöra, framhåller Transportstyrelsen.

Att använda mobilen till att lyssna på musik är dock tillåtet.

Det är inte förbjudet att lyssna på musik när du kör. Men det kan vara smart att ha en färdig låtlista innan du startar din färd, förklarar myndigheten.

Foto: A. Boucher resp D. Kopezhan resp C. Ciftci

Text: Redaktionen


JUST NU: Svensk militär i skarp insats

2025 10 02

Svenska soldater har skickats på ett hemligt uppdrag i samarbete med USA.

Operatörer från svenska Livgardet har skickats av den svenska regeringen till en insats i Somalia.

Det handlar om specialister på biometriska data och kriminaltekniska utredningar, som skickats för att stödja en pågående insats under ledning av USA, rapporterar Expressen.

Uppdraget för operatörerna är att samla spår av dna från dödade och misstänkta.

USA leder insatsen

Insatsen har beordrats av den amerikanske presidenten Donald Trump.

I februari 2025 gick han ut på sociala medier med ett meddelande att USA genomfört flygattacker mot en somalisk terrorgrupp.

– I morse beordrade jag precisionsflygattacker från militären mot den ledande IS-attackplaneraren och andra terrorister som han rekryterade och ledde i Somalia, skrev han på plattformen X.

– Dessa mördare, som vi hittade gömda i grottor, hotade USA och våra allierade.

Läs också: Skämt om Trump sprids som en löpeld: Macron gapskrattar

Flera på plats under sommaren

Flera svenska soldater har rest till Somalia under sommaren, erfar Expressen.

Regeringens beslut att skicka soldaterna har endast varit känt i en liten krets, och varit hemligt också för riksdagens försvarsutskott fram till idag.

De operatörer som finns på plats i Somalia jobbar med kriminaltekniska undersökningar, en kompetens som USA efterfrågat.

Samma grupp har tidigare varit i Mali för tjänstgöring, rapporterar tidningen.

Trump riktar meddelande till terroristerna

Donald Trump har i sin jakt efter terrorister i Somalia också riktat ett meddelande direkt till den somaliska gruppen, och alla andra som hotar det amerikanska folket.

– Vår militär har riktat in sig på denna IS-attackplanerare i åratal, men Biden och hans kumpaner agerade inte tillräckligt snabbt för att få jobbet gjort. Det gjorde jag! Budskapet till IS och alla andra som skulle attackera amerikaner är att "VI KOMMER ATT HITTA ER, OCH VI KOMMER ATT DÖDA ER!", skriver han i ett inlägg på X.

Läs också: “De är rejält oroliga i Moskva”

Text: Redaktionen


JUST NU: Putin pekar ut Sverige – går till angrepp

2025 10 02

Putin går till angrepp mot Sverige.

Rysslands diktator Vladimir Putin fortsätter med sin aggressiva retorik mot EU och hela västvärlden.

Nu går han till angrepp mot Sverige.

Till angrepp mot Sverige – ”Korkat”

Under ett tal i Sotji pratar Putin bland annat om Sverige.

Den ryske diktatorn hånar och kritiserar Sveriges och Finlands beslut att ansluta sig till Nato.

Han beskriver beslutet som dumt och löjligt, rapporterar Reuters.

– Att Finland och Sverige gick med i Nato var korkat, säger Vladimir Putin till nyhetsbyrån.

Putin påstår att hans och Rysslands relation till de två nordiska länderna är oproblematisk.

– Vi har aldrig haft några problem med Sverige, än mindre med Finland. Inga problem alls, säger Rysslands diktator.

Samtidigt hävdar han att Sverige och Finland har förlorat på att gå med i försvarsalliansen.

– Både Finland och Sverige har förlorat fördelen av sin neutrala status, säger Vladimir Putin, enligt nyhetsbyrån.

LÄS OCKSÅ: ”De är rejält oroliga i Moskva”

Hånar Danmark också

Men diktatorn nöjer sig inte med att kritisera Sverige och Finland.

Även Danmark hånas av Putin – efter den senaste tidens händelser med drönare i danskt luftrum.

Incidenterna då danska flygplatser tvingats stänga efter misstänkta drönarintrång har väckt starka reaktioner.

Putin väljer dock att skämta bort saken.

– Jag ska inte göra det längre, jag lovar, säger Vladimir Putin, rapporterar TV2.

Ryssland har förnekat all inblandning i drönarincidenterna.

Putin hävdar att det rör sig om ”hysteri” från västvärldens sida, enligt kanalen.

Han menar också att denna ”hysteri” har konstruerats för att avleda uppmärksamheten från andra problem i väst, rapporterar Svenska Yle.

De andra europeiska länderna har dock tagit drönarincidenterna i Danmark på stort allvar.

Länderna har bland annat diskuterat möjligheten att skapa vad man kallar för en ”drönarmur”.

LÄS OCKSÅ: ”Enorma svårigheter” – rysk senator erkänner jätteproblem

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen