Trafikpolis reder ut: Det här är förbjudet att göra i bilen

2024 07 04

Diskussionen om vad man får och inte får göra i bilen har aktualiserats på nytt.

Frågan har delvis väckts till liv efter att en 60-årig man nyligen ertappades med att prata i telefon i bilen – men nekar till brott eftersom han menar att han talade via högtalare.

Vid färd på väg med ett motordrivet fordon får föraren ägna sig åt aktiviteter som användning av mobiltelefon och annan kommunikationsutrustning endast om det inte inverkar menligt på förandet av fordonet, står det i lagtexten.

– Föraren får inte använda denna utrustning på ett sådant sätt att han eller hon håller den i handen.

Trafikpolisen: det här gäller

Bengt-Erik Lind är gruppchef inom trafikpolisen i Kristianstad.

Han framhåller att mobilen, eller annan kommunikationsutrustning, inte får lov att användas om du håller den i handen.

Det är däremot tillåtet att slå i en telefon som sitter fastmonterad, förutsatt att det inte påverkar framförandet av fordonet.

Och om mobilen ligger på sätet och det ringer kan det vara tillåtet att svara. 

– Det är hårklyverier egentligen, om man har den på sätet och trycker på knappen. Det är inga svåra grejer egentligen – är den handhållen är det förbjudet, säger Bengt-Erik Lind till Kristianstadsbladet.

Grönt ljus för kaffe eller glass

Men när det gäller andra föremål är det mer eller mindre fritt fram att hålla dem i händerna under pågående körning.

Till exempel om man vill äta en glass eller dricka kaffe medan man har andra handen på ratten.

– Ja, men man ska kunna stanna framför varje förutsägbart hinder, så man inte sitter och pysslar med annat och inte har uppmärksamhet och vinglar över vägen. Men normalt sett kan man äta glass om det är varmt eller dricka en läsk när man kör, säger Bengt-Erik Lind.

"Domstolen får avgöra"

Reglerna för prat i mobilen medan man kör bil ändrades 2018.

En del saker blev tydligare – men andra har uppfattats som otydliga. Till exempel finns det ingen konkret definition av “annan handhållen kommunikationsutrustning”.

– Det får domstolen avgöra, framhåller Transportstyrelsen.

Att använda mobilen till att lyssna på musik är dock tillåtet.

Det är inte förbjudet att lyssna på musik när du kör. Men det kan vara smart att ha en färdig låtlista innan du startar din färd, förklarar myndigheten.

Foto: A. Boucher resp D. Kopezhan resp C. Ciftci

Text: Redaktionen


JUST NU: Ryssarna skrämda – flygplan lämnar Alaska

2025 08 15

Inför fredagskvällens toppmöte mellan Donald Trump och Vladimir Putin har flera ryska flygplan landat i Anchorage, Alaska.

Flygplanen, som transporterar högt uppsatta ryska tjänstemän, har dock inte stannat kvar på marken.  Flera av planen har i stället lyft direkt mot ryskt territorium, rapporterar Dagbladet.

Enligt flygexperten Christian Kamhaug är ryssarna rädda att flygplanen ska beslagtas.

– Det kan finnas flera anledningar till att de gör det här, men jag antar att de är rädda för att fordringsägare, som leasingbolag som har anspråk på flygplanen, ska försöka beslagta dem, säger han till tidningen.

Vägrar lämna tillbaka planen

Sedan Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina har USA, EU och andra länder infört hårda sanktioner mot den ryska flygindustrin.

Många leasingavtal med Ryssland har avslutats, och flera leasingbolag har därför krävt att flygplanen ska återlämnas.  De flesta ryska flygbolag har dock vägrat och behållit planen.  

Uppgifter: Maratonsamtal väntar

Enligt Kreml kommer fredagskvällens möte mellan Trump och Putin att pågå i minst sex till sju timmar.

Kirill Dmitriev, Rysslands särskilda sändebud för ekonomiskt samarbete och investeringar, säger att den ryska delegationen känner sig ”stridslysten” inför kvällens samtal.

– Samtalen kommer att omfatta diskussioner om bredare relationer mellan Ryssland och USA, inte bara Ukraina, säger Dmitriev enligt Sky News.

LÄS MER: Chockbesked för stormakt – tillväxten halveras

Fortsätter att attackera

Medan förberedelserna inför toppmötet når sin slutfas fortsätter Ryssland sina attacker mot Ukraina.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj bekräftar att ryska styrkor utfört attacker i regionerna Sumy, Dnipro, Zaporizjzja, Cherson och Donetsk. 

– Under förhandlingsdagen fortsätter de att döda. Det säger en hel del, framhåller Zelenskyj i ett inlägg på Telegram.

LÄS MER: Trumps bisarra önskan till Stoltenberg – ringde helt oväntat

Foto: F. Halim

Text: Redaktionen


JUST NU: Trump bekräftar ”underbart samtal” med diktator

2025 08 15

Donald Trump har haft ett ”underbart samtal” med Belarus diktator Aleksandr Lukasjenko.

Den belarusiska ledaren är Rysslands och Vladimir Putins främsta allierade i hela världen.

Belarus deltar formellt inte i Ukrainakriget, men har vid flera tillfällen låtit ryska styrkor använda landets territorium för både anfall och omgruppering.

Nu har Lukasjenko pratat med Donald Trump.

Enligt den amerikanske presidenten var det ett "underbart samtal”.

– Jag har haft ett underbart samtal med Belarus högt respekterade president, Aleksandr Lukasjenko. Syftet med samtalet var att tacka honom för frigivningen av sexton fångar. Vi diskuterar också frigivningen av ytterligare 1 300 fångar, skriver Trump på Truth Social.

Presidenten hänvisar till att den belarusiska diktatorn frigav 16 politiska fångar tidigare i år, vilket har beskrivits som en stor politisk framgång för Donald Trump.

Samtalade om Putin

Ledarna diskuterade också Donald Trumps kommande möte med Putin i Alaska.

Den ryske ledaren väntas landa klockan 21 svensk tid.

– Vi diskuterade många ämnen, inklusive president Putins besök i Alaska. Jag ser fram emot att träffa president Lukasjenko i framtiden, skriver Trump.

LÄS MER: Trumps bisarra önskan till Stoltenberg – ringde helt oväntat 

Öppnar för säkerhetsgarantier

Donald Trump är på väg till Alaska med presidentplanet Air Force One. 

Under flygresan svarar han på frågor från medföljande reportrar.

Trump uttalar sig bland annat om möjliga amerikanska säkerhetsgarantier till Ukraina i samband med en vapenvila. Enligt presidenten kan USA komma att erbjuda säkerhetsgarantier till det krigsdrabbade landet. 

– USA skulle kunna vara en del av det, tillsammans med Europa och andra länder, säger han enligt Sky News.

Trump utesluter dock att ett Natomedlemskap för Ukraina skulle kunna ingå i ett fredsavtal.

– Det finns vissa saker som inte kommer att inträffa, säger presidenten.

LÄS MER: Chockbesked för stormakt – tillväxten halveras

Foto:

Text: Redaktionen