Läckt samtal skakar Ryssland

2023 03 28

En diskussion mellan två välbärgade ryska profiler uppges ha skakat Rysslands elit i grunden.

Det rör sig om en inspelning av ett telefonsamtal mellan den ryske musikproducenten Iosif Prigozhin och miljardären tillika före detta ryska senatorn Farhad Akhmedov, rapporterar The Moscow Times.

Putin kalls för "Satan"

Inspelningen har legat på Youtube sedan ett par veckor tillbaka, men uppmärksammades egentligen först under gårdagen efter att ukrainska tv-kanalen Channel 5 hävdat att de kunnat bevisa samtalet äkthet.

Samtalet består av en ovanligt uppriktig diskussion mellan de två ryska profilerna, som uttrycker sin frustration över den nuvarande politiska situationen i Ryssland och de västerländska sanktionerna.

Men mest anmärkningsvärt är språket och ordvalen.

Framför allt när det handlar om att beskriva Vladimir Putin.

– [Putin] bryr sig inte om någonting. Och han bryr sig inte ett skit om folket. Han är fan Satan. En ynkrygg, säger en av rösterna.

"Kommer sluta med militärdiktatur"

Även oberoende undersökande nyhetsmediet Important Stories, som för närvarande verkar utanför Ryssland, har med hänvisning till en källa i ryska underrättelsetjänsten FSB också antytt att inspelningen är äkta.

– Hur ska vi städa upp allt det här senare? Det kommer att bli fascism, en militärdiktatur. Du får se. Det är så det kommer att sluta, säger en person i samtalet och får medhåll av den andra, enligt The Moscow Times.

Grova ord mot försvarsministern

Vidare diskuteras missnöjet med några av Putins närmaste medarbetare, inklusive försvarsminister Sergej Sjojgu. De två personerna i samtalet menar att en koalition har bildats som syftar att fälla ministern ifråga.

Och det är inte med några vackra ord han beskrivs.

– De skyller allt på Sjojgu. De kallar honom ett k*khuvud, bakom hans rygg förstås, och de har nu uppgiften att fälla honom, säger en röst som uppges tillhöra Iosif Prigozhin.

Förnekar äktheten

Musikproducenten själv har på Telegram förnekat att inspelningen skulle vara äkta. I en intervju med ryska nyhetssajten Fontanka har han dock medgett att vissa delar av samtalet är autentiska, medan andra ska vara påhittade.

Iosif Prigozhin är gift med popsångerskan Valeria och har under en längre tid offentligt stöttat Putin och till och med kampanjat för honom i det ryska presidentvalet 2018.

Farhad Akhmedov är en rysk miljardär av azerbajdzjanskt ursprung som framför allt tjänade sina pengar på Sibiriens gasindustri på 1990-talet. Han tjänstgjorde även som senator i Ryssland mellan 2004 och 2009.

Efter invasionen hamnade Akhmedov på EU:s och Storbritanniens sanktionslista. Han lever för närvarande i Baku.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


22 jan 2026

BEKRÄFTAT: Sveriges billigaste matkedja – lägre priser än Willys

2026 01 23

När oberoende jämförelsesajten Matpriskollen har jämfört landets matkedjor har Willys återkommande pekats ut som den billigaste.

– Vi har gjort vår stora prisundersökning på de allra största butikerna i många år och fortfarande är det Willys som har de lägsta ordinarie butikspriserna, oavsett vilket område och vilka hushållstyper vi undersökt, har Matpriskollnes grundare och vd Ulf Mazur tidigare sagt vid en av utnämningarna.

I Matpriskollens undersökningar har dock kedjor som exempelvis Lidl och Hemköp inte ingått. Enligt Ulf Mazur beror det på att sortimentbreddden och djupet varierar för mycket, vilket omöjliggör relevanta jämförelser.

Här finns kedjorna med

Men i den undersökning som nu slutförts av Pensionärernas riksorganisation, PRO, finns både Lidl och Hemköp med.

Och då kommer man fram till en annan slutsats än Matpriskollen. Lidl har den billigaste matkassen, om än på håret, enligt PRO.

Den tyska lågprisjätten kunde erbjuda en matkasse på 1 082 kronor medan Willys låg på 1 088 kronor, vilket visserligen var billigast bland de större kedjorna. Ica Maxi Stormarknad var hack i häl med en matkasse på 1 090 kronor.

– Vi vill ha koll på matpriserna, helt enkelt. Årets resultat blir också en bra utgångspunkt för att se effekterna av den sänkta matmomsen i april, säger Åsa Lindestam, ordförande i PRO, i en kommentar.

LÄS MER: Stort besked om svenska kronan – inte hänt på fyra år

Anklagats för prisfusk

Årets PRO-undersökning fick i slutet av förra året stor uppmärksamhet då kedjor som Willys och Ica anklagades för att tillfälligt sänka sina priser under den period som PRO genomförde sin granskning.

Priskriget har inte gått organisationen obemärkt förbi och ett 50-tal butiker som uppvisade stora prisvariationer plockades därför bort i undersökningen.

Vi använder bara ordinarie priser i undersökningen. Tillfälliga sänkningar, kampanjer och extrapriser räknas inte med. Vi har arbetat länge med ett kontrollsystem som fångar upp alltför stora avvikelser, säger Ola Nilsson, sakkunnig på PRO.

LÄS MER: Swedbank varnar – ”Risken har stigit markant”

Foto: Axfood

Text: Redaktionen


Globalt mobilmärke går i graven – efter 20 år

2026 01 24

En teknikjätte slutar tillverka mobiler.

Den internationella mobiltillverkaren Asus bekräftar att de lägger ned sin mobilverksamhet.

Detta efter två decennier på telefonmarknaden, rapporterar PC Mag.

Slut på en era

Asus bekräftar att företaget inte kommer att lansera några nya mobiltelefoner under 2026, vilket i praktiken innebär ett slut för både Zenfone‑serien och speltelefonerna ROG Phone.

Den globala mobilverksamheten som pågått i över 20 år trappas nu ner kraftigt.

– Vi kommer inte längre att lägga till nya mobilmodeller i framtiden, säger Asus styrelseordförande Jonney Shih.

De senaste lanseringarna – Zenfone 12 Ultra och ROG Phone 9 – som båda släpptes under 2025 och även säljs i Sverige, blir därmed de sista modellerna i sina respektive serier.

LÄS MER: Moskva varnar Tyskland – lovar att slå tillbaka

Fokus på AI

I ett officiellt uttalande bekräftar Asus att det inte bara handlar om en “paus”, utan om en strategisk riktning där mobiltelefoner inte längre är centrala för företagets framtid.

Nyheten slår hårt mot spelintresserade användare.

ROG Phone har under lång tid varit ett förstahandsval för dem som söker maximal prestanda, effektiv kylning och stort batteri.

Med nedläggningen tvingas samma målgrupp nu vända sig till andra toppmodeller på marknaden.

Beslutet kommer i samband med att Asus omprioriterar sina resurser mot andra teknologier, däribland artificiell intelligens, robotik och avancerade PC‑produkter.

– Den hårda konkurrensen och marknadens utveckling gör det svårt att fortsätta driva en lönsam mobildivision, säger Shih.

Asus kunder påverkas

För den som redan äger en Asus-mobil förändras ingenting omedelbart.

Företaget har lovat att fortsatt erbjuda service, garanti och mjukvaruuppdateringar under en period framöver, men hur länge det ”ett tag” egentligen varar vill Asus inte specificera.

För svenska och internationella kunder innebär dock beskedet att det inte kommer några nya telefoner från märket, och återförsäljare förbereder sig för att fasa ut lagret när befintliga enheter säljs slut.

LÄS MER: Klassisk butik i konkurs – efter nästan 100 år

Foto: A. Shvets

Text: Redaktionen