Kvinnor tvingades gå nakna genom stad

2023 07 20

En fruktansvärd video sprids just nu på sociala medier.

Den 26 sekunder långa videon väcker stor avsky.

Två kvinnor, 21 och 42 år gamla, ses vandra nakna samtidigt som de förföljs av en mobb beståendes av dussintals män.

En del av männen är så unga som 15 år, rapporterar Al Jazeera.

Händelsen ägde rum den 4 maj, mitt under den dödliga etniska konflikten i indiska delstaten Manipur, men det är först under onsdagen som videon har fått spridning.

Brände by och våldtog i grupp

I videon ses hur män famlar efter och attackerar de två kvinnorna.

De eskorteras därefter till ett fält där åtminstone en av dem föll offer för en gruppvåldtäkt, enligt den polisanmälan som gjorts efteråt.

– Gruppvåldtäkten mot kvinnorna skedde efter att byn hade bränts ned och två mån hade misshandlats till döds av samma mobb, säger en person som representerar ITLF, en organisation för inhemska stamledare, enligt BBC.

"Borde skämmas"

Filmen har fått landets premiärminister Narendra Modi att bryta en två månader lång tystnad om våldet i Manipur.

Han säger att händelsen har fyllt hans hjärta med “sorg och ilska”.

– Varje civilsamhälle borde skämmas över det, säger premiärministern i ett tal till parlamentet enligt Al Jazeera.

Kan få dödsstraff

En 32-årig man har gripits som en av de misstänkta bakom överfallet på de två kvinnorna.

– En grundlig utredning pågår för närvarande och vi kommer att se till att strikta åtgärder vidtas mot alla förövare, framhåller Manipurs chefsminister N Biren Singh på Twitter.

– Inklusive övervägandet av möjligheten till dödsstraff.

60 000 har flytt

Konflikten har sitt ursprung i att delstatens största folkgrupp, meitei, krävde att registreras som etnisk grupp vilket innebär fler konstitutionella rätter som exempelvis utbildningsplatser och möjlighet att representeras politiskt.

Kravet fick andra etniska grupper i Manipur att reagera och missnöjet ledde till demonstrationer som i sin tur har urartat fullständigt.

Över 60 000 människor har flytt och 130 personer har dött, enligt BBC.

Arkivfoto: Billie

Text: Redaktionen


21 april 26

Ovanligt väderfenomen i Sverige – nu varnas fem län

2026 04 22

Ett sällsynt väderfenomen har drabbat Sverige.

Våren har varit ovanligt torr, vilket har lett till låga grundvattennivåer i södra Sverige.

Sveriges geologiska undersökning (SGU) varnar redan nu för vattenbrist i Skåne under sommaren.

Samtidigt varnar SGU för att ytterligare fyra län kan drabbas.

– Om det inte blir blötare väder blir det sannolikt fler meddelanden framöver i första hand på Gotland, Blekinge, Öland och Småland, säger SGU:s hydrogeolog Calle Hjerne enligt TV4.

”Kräver mycket regn”

Skåne är i nuläget mer utsatt än andra områden i södra Sverige.

– Skälet till att Skåne just nu är mer påverkat än andra områden i landet är att det finns ett stort behov av grundvatten för vattenförsörjningen där. Det samtidigt som det är ett av de områden som fått minst nederbörd de senaste två åren, säger Calle Hjerne.

– Många av Skånes grundvattenmagasin kräver dessutom mycket regn för att få normala nivåer efter en längre torrperiod,

LÄS MER: Svenskar sviker semesterfavorit – bokningar har halverats

Vattenkvalitén kan försämras

SGU:s bedömning av risk för vattenbrist baseras på nuvarande grundvattennivåer och förväntade nivåer under de närmsta månaderna.

Samtidigt vägs den allmänna tillgången på grundvatten och användningen av grundvatten i olika områden också in i bedömningen.

– Vid låga grundvattennivåer finns det en förhöjd risk att inflödet till brunnar minskar eller upphör, men även att vattenkvaliteten försämras, säger Calle Hjerne.

– Det gäller dock långt ifrån alla eftersom grundvattentillgången varierar stort mellan olika platser och brunnar. En del upplever aldrig några utmaningar med vattenförsörjningen medan andra återkommande har problem.

LÄS OCKSÅ: Ungern bekräftar: Premiärminister måste gripas

Foto: Chuttersnap

Text: Redaktionen


21 april 2026

Anstormning väntas till Sverige – alla vill köpa samma dryck

2026 04 22

En ny skatt väntas locka mängder av finländare till Sverige.

Det indikerar en undersökning från den finska tidningen Iltalehti.

Anledningen är Finlands nya punktskatt på läskedrycker, som fått priset på Coca Cola, Pepsi och andra läskedrycker att skjuta i höjden.

Nu uppger flera läsksugna finländare att de planerar att göra stora inköp i Sverige för att spara pengar.

– Jag kommer inte köpa några av dessa överprisade produkter från butiken, utan skaffar ett större parti från Sverige eller Estland på en gång, framhåller en av tidningens läsare.

En annan läsare ger samma besked.

– Som tur är bor jag precis vid gränsen. Mina inköp kommer att göras i Sverige, uppger personen.

En tredje läsare, som också bor nära den svenska gränsen, uppger att alla inköp av läsk kommer att göras i svenska butiker.

– Jag har köpt mycket från Sverige hittills, och på grund av den här nyheten tror jag att jag alltid kommer att handla läsk där.

Stora prisskillnader

Skattehöjningen har lett till betydande prisskillnader mellan svenska och finska butiker, rapporterar Iltalehti.

I Finland kostar ett sexpack Coca-Cola 5,72 euro, motsvarande 61,55 kronor, hos finska livsmedelsjätten K Group.

Samma förpackning kostar 45,38 kronor hos Coop i Sverige, uppger tidningen.

Liknande prisskillnader noteras för mineralvatten. En 1,5-litersflaska mineralvatten från Evian kostar 5,45 euro hos K Group, vilket motsvarar 58,65 kronor. Samma flaska kostar omkring 20 kronor i Sverige.  

LÄS MER: Google går ut med varning – “radera illa kvickt” 

Finns inte i Sverige

Sverige har för närvarande ingen specifik skatt på läsk och andra sockersötade drycker.

Cancerfonden har dock argumenterar för producentavgift på läsk – det vill säga en avgift som producenterna betalar på sockersötad dryck. 

Organisationen menar att en sådan avgift skulle sänka sockerhalten i dryckerna. Det skulle i sin tur skulle gynna folkhälsan eftersom antalet fall av övervikt väntas minska.

– Tillsammans med ohälsosamma matvanor ligger övervikt och obesitas bakom cirka 5 procent av alla cancerfall. Tretton olika cancersjukdomar kan kopplas till övervikt och obesitas, skriver Cancerfonden på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Dramatiskt ras i Europa – Sverige går emot strömmen 

Foto: Tokaijiru

Text: Redaktionen