Kvinna skadad vid berg- och dalbana på Gröna Lund – Fick föras till akuten

2021 08 05

54-åriga Maria Dahlquists besök på Gröna Lund i Stockholm med sina två barn slutade på akuten.

Olyckan inträffade när familjen stod i kön till Gröna Lunds populära berg- och dalbana i trä som heter Twister. Plötsligt kände Maria Dahlquist hur något hårt föll ner och träffade henne i ansiktet.

Tänkte hur dum kan man vara

– Tåget åkte precis över oss och jag trodde först att det var en mobiltelefon som hade träffat mig. Jag tänkte hur dum kan man vara som har en mobiltelefon på sig när man åker karusell, säger hon till Aftonbladet.

Det visade sig vara en träbit som hade träffat henne och Maria fick föras till Gröna Lunds sjukstuga och därefter fick hon transporteras vidare för vård på akuten.

Får aldrig hända igen

Twister stängdes bums av och personal kunde konstatera att en del av attraktionens skyddskant trillat av och fallit ner mot besökarna i kön.

– Det verkar som att trät torkat och spruckit runt spikhålet. Vi ska se till att det aldrig händer igen, säger Annika Troselius, informationschef på Gröna Lund till Aftonbladet.

För familjen Dahlquist blev det ingen trevlig semesterresa i Stockholm.

Stor svullnad som ömmar mycket

– Det är en stor svullnad och ömmar mycket, som en pingisboll i ögat. Hade jag fått spetsen rakt på mig hade jag kanske inte stått här i dag. Det var tur i oturen. Mina barn stod 30 centimeter bredvid mig och massa barn runtomkring. Vad hade hänt om de fått den på sig? Sådant här ska inte få hända, säger hon till tidningen.

Gröna Lunds försäkringsbolag har kontaktats och nöjesparken är bestörta.

– Säkerheten är vår största prioritet och vi tar detta på stort allvar. Ingen ska behöva uppleva detta på en nöjespark, säger informationschefen till Aftonbladet.

Nu ska ett skyddsnät sättas upp över kön meddelar Gröna Lund.

ANALYS

Det vore positivt ur säkerhetssynpunkt om det fanns skyddsnät över alla köer på platser där karuseller passerar ovanför köerna.

Foto: Gröna Lund

[yop_poll id="451"]

17 mars 2026

Unik syn på natthimlen i veckan – chansen kommer aldrig igen

2026 03 17

En komet från solsystemets yttersta regioner kommer nära jorden.

I mars 2024 upptäcktes en ny komet av den polske astronomen Kacper Wierzchoś.

Upptäckten bekräftades senare av observationer från James Webb-teleskopet.

Kometen kommer från det så kallade Oortmolnet – som är längre bort från solen än solsystemets yttersta planet, Neptunus.

I veckan kan den skådas med bara en kikare, rapporterar Illustrerad Vetenskap.

Unik syn

Som närmast kommer kometen att vara 150 miljoner kilometer från jorden.

Förmodligen kommer den därmed att vara synlig med kikare.

Illustrerad Vetenskap har några tips för den som vill ta chansen och skåda kometen.

– Nätterna runt den 19 mars är de bästa tiderna att se kometen. Det är nymåne här, så månens ljus inte stör. Hitta en mörk plats med fri sikt i västsydvästlig riktning.

Dit ska du titta

En bra kikare eller ett litet teleskop kan användas för att bevittna kometen.

– Gå ut när himlen har blivit mörk, strax efter skymningen. Rikta blicken mot sydväst, cirka fem grader under och 25 grader till höger om de tre stjärnorna i Orions bälte.

Kometen – som fått namnet C/2024 E1 – kommer enligt tidningen aldrig att kunna skådas igen.

Läs mer: Ryssland med ”massiv” plan – hela Europa kan tvingas tänka om

Även Lyriderna

Den kommande tiden kommer himlaobservatörer även att kunna skåda meteorregnet Lyriderna.

– Lyriderna är ett meteorskur med medelstyrka som vanligtvis ger bra observationstal under tre nätter kring maximum, förklarar American Meteor Society.

– Dessa meteorer saknar ofta långvariga spår, men kan producera eldklot. Meteorerna ses bäst från norra halvklotet, där radiantens position är högt på himlen vid gryning.

Om en månad

Om lite drygt en månad är chansen störst att få se Lyriderna.

– Lyriderna kommer nästa gång att nå sitt maximum under natten mellan 21–22 april 2026.

Läs mer: UPPGIFTER: “Trump befinner sig på bristningsgränsen”

Foto: L. Marconnet

Text: Redaktionen


17 mars 2026

Var tredje person missar regeln – körkortet ryker direkt

2026 03 17

Transportstyrelsen återkallade nästan 40 000 körkort under fjolåret.

Totalt fattade myndigheten beslut om att dra kortet 39 949 gånger, visar ny statistik som släpps på tisdagen.

Det är den högsta siffran någonsin, med undantag för pandemiåren, och en ökning med 3,2 procent jämfört med 2024.

– Antalet körkortsåterkallelser på grund av allvarliga trafikförseelser ökar. Det handlar vanligtvis om grova fortkörningar men kan också bero på exempelvis att man kört mot rött ljus eller inte hållit tillräcklig avstånd till framförvarande fordon, säger Benny Carlstedt-Duke, verksamhetsspecialist på Transportstyrelsen, i en kommentar.

"Blir av med körkortet direkt"

När det gäller den sistnämnda regeln om att inte hålla avstånd är det många som gör sig skyldiga. 

Faktum är att var tredje bilist bryter mot den, enligt en stickprovsundersökning som gjordes av TV4 och trafikpolisen i somras.

– Han där blir av med körkortet direkt, förklarar trafikpolisen Joakim Abrahamsson för kanalen när han visar ett klipp med en förare som inte håller avstånd.

Hade kunnat ta hundratals varje dag

Undersökningen genomfördes på E6:an utanför Helsingborg. Av 100 förare höll 34, alltså drygt var tredje bilist, för kort avstånd till bilen framför.

– Hade vi haft resurser så hade det varit hundratals bilister per dag bara här på E6:an som vi hade kunnat både bötfälla och omhänderta körkortet ifrån, sade Joakim Abrahamsson i samband med kartläggningen.

LÄS MER: Åkeri i konkurs

Borde dubblas på vintern

Den så kallade tresekundersregeln används för att bedöma om man har tillräckligt stort avstånd till fordonet framför.

Man väljer ut en punkt, exempelvis en vägstolpe, och räknar sekunder från att fordonet framför passerar punkten, till att man själv passerar den. Avståndet bör vara minst tre sekunder, enligt den traditionella rekommendationen.

På vintern bör den dock dubblas, enligt riskexperten Magnus Holmberg på Umeå Trafiksäkerhetscenter.

– Tresekundersregeln håller inte på vinter, ta ut det dubbla kanske. Ta ut tillräckligt avstånd, har han sagt till SR.

LÄS OCKSÅ: Nytt rekord idag måndag – nya prislappen vid pump

Foto: K. Eliason

Text. Redaktionen