Kvinna har trillat ut ur husbil – under pågående färd

2023 08 05

En mycket märklig olycka har ägt rum i Norge.

I den norska staden Mosjoen har en synnerligen ovanlig olycka skett ute på vägarna.

En kvinna har ramlat ut från en husbil under pågående färd i en rondell, och föraren ska inte ha märkt att det hände.

När polisen och ambulansen kom till platsen syntes ingen husbil till.

Det rapporterar norska VG.

Ringde upp föraren

Polisen tog uppgifter från kvinnan som ramlat ur husbilen för att ringa upp föraren, som hunnit åka flera mil från platsen.

– Men vi såg ingenting av husbilen när vi var där, säger insatsledare Ivar Bo Nilsson.

– Vi ringde upp honom. Då hade han nästan återvänt hem, på en helt annan plats i länet. Han hade inte insett att han saknade någon i bilen.

Förts till sjukhus

Kvinnan fördes till sjukhus för att få vård för sina skador.

Hon har förklarat att hon gick bak i husbilen för att rensa bär när hon tappade balansen och ramlade mot bakdörrens handtag.

– Sensmoralen är att använda säkerhetsbälte och vänta med bären tills du kommer hem. Jag har arbetat med detta under en mycket lång tid, och det är första gången jag har stött på något liknande, fortsätter Nilsson.

Det finns inga uppgifter om exakt hur allvarliga kvinnans skador är.

Stenras i västra Norge

På annat håll i Norge har ett kompisgäng från Göteborg varit med om en läskig händelse.

Vännerna, som var på motorcykelsemester, var ute och åkte på de norska vägarna på väg mot serpentinvägen Trollstigen när olyckan slog till.

De hamnade mitt i ett stenras.

– Jag trodde jag skulle dö alltså. Jag såg de här stora jävla stenarna framför mig, och tänkte att när som helst kommer en sån här träffa mig och då kommer det bara bli svart, säger en av de inblandade personerna till TV4.

Stora som ryggsäckar

Stenarna beskrevs av vännerna som “stora som ryggsäckar” och ska ha fallit i ungefär 30 sekunder.

Ingen av personerna fick några allvarligare skador, men motorcyklarna träffades och är inte längre körbara.

Arkivfoto: Roadpass

Text: Redaktionen


Pensionärer missar viktigt bidrag – kan få flera tusen mer i månaden

2026 01 17

Svenska pensionärer riskerar att gå miste om tusentals kronor i tillägg.

Många svenska pensionärer som har rätt till tillägg missar det helt – trots enkla möjligheter att söka.

Det är ett stöd som kan ge flera tusen kronor mer i månaden, rapporterar Senioren.

Stort bidrag står outnyttjat

Bostadstillägget ska stödja pensionärer med stram ekonomi.

– Bostadstillägg är ett skattefritt tillägg för dig som har låg pension. Du kan få upp till 7 290 kronor per månad, beroende på din ekonomi, bostadskostnad, dina tillgångar och din familjesituation, meddelar Pensionsmyndigheten.

Det högsta beloppet som ensamstående kan få är upp till 7 290 kronor per månad, medan makar eller sambor kan få upp till 3 645 kronor.

LÄS MER: Moskva hånar hela Europa

Missar bidraget

Men många pensionärer tror felaktigt att de inte är berättigade till stödet och väljer därför att inte ansöka.

Enligt Pensionsmyndigheten bedömdes omkring 123 000 personer som hade rätt till bostadstillägg 2020 – ändå inte sökte det.

– Ett beslut om bostadstillägg gäller oftast tills vidare, men om din ekonomiska situation förändras ska bostadstillägget räknas om, uppger myndigheten.

Krav för tillägg

För att kunna ansöka om bostadstillägg finns några grundläggande krav – du måste bo i Sverige, ta ut hela din allmänna pension och vara minst 67 år.

I vissa situationer kan även den som får änkepension eller utländsk pension ha rätt till bostadstillägg.

Storleken på tillägget beror på din ekonomiska situation, inklusive inkomster, bostadskostnad och tillgångar.

– Det är viktigt att anmäla ändringar så fort som möjligt för att inte gå miste om bostadstillägg. Du kan även bli återbetalningsskyldig om du inte anmäler rätt uppgifter, meddelar Pensionsmyndigheten.

Att ta reda på om man är berättigad är enkelt:

  1. Gör en preliminär beräkning på Pensionsmyndighetens hemsida för att se om det är värt att ansöka.
  2. Fyll i ansökan digitalt med BankID om du har det, eller via blankett om du behöver hjälp.

LÄS MER: Riksbanken övertygade om 2026: Efterlängtat besked för hushållen

Foto: E Ann

Text: Redaktionen


“Dummaste jag någonsin hört” – bakslag för Trump

2026 01 17

Donald Trump ser inte ut att ha något större stöd i Grönlandsfrågan.

Den amerikanske presidenten fortsätter att hota Grönland.

Donald Trump vill se att den danska ön blir amerikansk mark inom en snar framtid – med hänvisning till att den behövs för nationell säkerhet.

Men världsledare, grönlänningar och danskar protesterar – och det gör även kongressledamöter från Trumps eget parti.

En går till och med så långt som att beskriva att det är det “dummaste han någonsin hört”.

Skulle gå samman

Senator Thom Tillis förutspår att ledamöter från båda sidor skulle gå samman och kräva kongressens godkännande om det blev tydligt att Trump förberedde en omedelbar militär insats, rapporterar Politico.

– Om det förekom någon form av handling som såg ut att ha som mål att faktiskt landstiga på Grönland och genomföra ett olagligt övertagande … så skulle det finnas tillräckligt många här för att rösta igenom en “war powers resolution” och stå emot ett veto, säger han.

“Dummaste jag någonsin hört”

Representanthusetledamoten Don Bacon  går ännu längre och förutspår att det skulle leda till riksrätt, samtidigt som han kallar Trumps besatthet av Grönland för “det dummaste jag någonsin hört”.

Senatorn Lisa Murkowski är på samma sida.

– Grönland måste ses som vår allierade, inte som en tillgång, och jag tror att det är det budskapet du hör från den här delegationen, säger hon.

Läs mer: Trump hotar omvärlden – ”Gör det om de inte håller med”

75 procent säger nej

Tre fjärdedelar av amerikanerna säger att de motsätter sig att USA försöker ta kontroll över Grönland, enligt en ny opinionsundersökning från CNN utförd av SSRS. 

Undersökningen visar att endast 25 procent av amerikanerna gynnar ett amerikanskt försök att ta kontroll över det danska territoriet.

Fler republikaner

50 procent av republikanerna och republikanskt lutande oberoende väljare säger att de stöder det, medan 50 procent är emot. 

Demokrater och demokratiskt lutande oberoende väljare är djupt emot förslaget, med 94 procent motståndare totalt, varav 80 procent svarar att de är starkt emot det.

Läs mer: UPPGIFTER: EU gör sig redo – ska tvinga bort Trump från Grönland

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen