KUPP I SVT: Tumult i direktsändning

2022 05 04

Det gick vilt till när en man i 50-årsåldern tog sig upp på scenen mitt under SVT:s direktsända TV-program ”Sverige möts”.

Dramatiken ägde rum under TV-programmet som sändes på SVT1 klockan 20.00 till 21.00 på onsdagskvällen.

M och MP på plats

Bland de politiker som var inbjudna till programmet fanns Jessica Rosencrantz (M) och Lorentz Tovatt (MP).

Men plötsligt stördes samtalet av en objuden man som abrupt klev in på scenen.

Aj, aj

Man kunde i TV-bild se hur han tog av sig en tröja och gick rakt in på scengolvet.

– Aj, aj, hörde man snart mannen säga.

SVT-ankaret Magnus Thorén försökte tappert fortsätta sin utfrågning men publikens blickar vändes istället mot den spektakulära mannen.

Limmade fast sig

– Jag är limmad. Jag är limmad, skrek plötsligt mannen vilket tycktes indikera att han hade med sig limutrustning upp på scenen och försökte limma fast sig i golvet.

Publiken gjorde stora ögon och undrade förbryllat vad som var på gång.

Polisen ingrep

Polisen fanns dock i närheten och kunde snabbt hugga tag i mannen.

– Mannen blev omhändertagen och avlägsnad från platsen, säger polisens talesperson Hans-Jörgen Ostler vid Polisregion Väst till Strömstads Tidning.

Direktsändning

Enligt tidningen är det oklart vem som ligger bakom aktionen och vad syftet var.

– I direktsändning finns det alltid en risk för olika typer av störningar av programmet vilket vi är väl förberedda på det, uppger SVT till tidningen.

Utan avbrott

– I det här fallet kunde vår säkerhetsavdelning tillsammans med den lokala polisen hantera situationen så att den viktiga diskussionen kunde fortsätta utan avbrott, uppger SVT till Bohusläningen.

Underligaste varit med om

SVT:s programledare blev minst sagt överraskad över tumultet.

– Man kan hamna i många situationer men det där var något av det underligaste jag har varit med om, säger han till Expressen.

Han berättar även för tidningen att det rör sig om en klimataktivist och andra klimataktivister har utfört lim-aktioner och limmat fast sig själva på bland annat flygplatser.

Klimataktivist

– Jag insåg ganska snabbt att det var en klimataktivist som på något sätt ville visa på nödläget. De använder ju de här metoderna, säger Magnus Thorén som var glad att mannen inte limmade fast sitt hår.

Text: Redaktionen


27 nov 2025

Stor förändring i opinionen – inte hänt på två år

2025 11 27

Gapet mellan de politiska blocken har krympt markant.  

Det visar en opinionsundersökning från Demoskop, som SvD och Aftonbladet har tagit del av.

Regeringen och Sverigedemokraterna närmar sig oppositionen.

Enligt mätningen är skillnaden mellan den rödgröna sidan och Tidöpartierna nu 4,1 procentenheter – den lägsta nivån på två år.

Jämfört med oktober har avståndet minskat med 1,6 procentenheter. Tillsammans får de fyra oppositionspartierna 50,8 procent, medan Tidöpartierna landar på 46,7 procent.

V och MP tappar

Både Miljöpartiet och Vänsterpartiet går bakåt jämfört med förra mätningen i oktober.

V tappar från 7,0 till 6,3 procent och MP från 7,4 till 6,4 procent.

Demoskops opinionschef Johan Martinsson noterar att Vänsterpartiet har fallit tillbaka ordentligt från att ha noterat ett stöd på omkring 9 procent under förra hösten och sommaren.

– Det går definitivt sämre nu än vad det gjorde under förra sommaren och hösten. Då hade de en starkare period, då de låg mellan 8 och nästan 9,5 procent, säger han till SvD.

”Elefanten i rummet”

Trots det minskade gapet finns det skäl för Tidöpartierna att känna oro. Liberalerna hamnar återigen under riksdagsspärren med ett stöd på ynka 2,4 procent.

– Elefanten i rummet är ju att Liberalernas procent inte räknas om de inte har 4 procent. Om Liberalerna åker ut är det svårt att föreställa sig en moderatledd regering i nuläget, säger Martinsson till tidningen.

LÄS MER: Vattenfall höjer avgifterna rejält

SD-väljare besvikna

Liberalerna vidhåller att man inte kommer släppa in Sverigedemokraterna i en eventuell högerregering efter valet. SD uppger i sin tur att partiet kommer gå i opposition om man inte får en plats i en framtida regering.  

Enligt en ny undersökning från DN/Ipsos påverkar maktkampen Sverigedemokraternas väljares syn på samarbetspartiet. Endast var sjunde SD-väljare vill ha med L i nästa regering, medan var fjärde bara kan tänka sig det om det är absolut nödvändigt.

– Det kan nog ses som en direkt konsekvens av Simona Mohamssons besked i regeringsfrågan, säger Nicklas Källebring, opinionsanalytiker på Ipsos, till DN.

LÄS OCKSÅ: Byggbolag i konkurs efter 118 år

Foto: Magnus Liljegren resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Covid-19 ökar – blixtinkallar till pressträff

2025 11 27

Regeringen och Folkhälsomyndigheten har kallat till en plötslig pressträff om smittspridningen i Sverige.

Influensan och covid-19 har fått fart.

Nu uppmärksammas saken på en direktsänd presskonferens där både regeringen och Folkhälsomyndigheten deltar.

– Vi kan de närmaste veckorna förvänta oss en ökning av smittspridningen, säger socialminister Jakob Forssmed enligt Aftonbladet.

"Dubbelt så många"

Enligt Olivia Wigzell, generaldirektör på Folkhälsomyndigheten, rapporterades 187 fall av  säsongsinfluensa enbart förra veckan.

– Det var dubbelt så mycket som veckan innan, säger hon på samma pressträff.

Jakob Forssmed understryker att det är “hög tid att vaccinera sig” och uppmanar alla som inte gjort det och som tillhör en riskgrupp att göra så.

"Kommer se en ökning"

Erik Sturegård, tillförordnad statsepidemiolog, har tidigare på torsdagsmorgonen också talat om det pågående influensautbrottet.

Enligt experten kommer det tidigare än vanligt i år. Han säger även att det finns ett stort mörkertal med “betydligt större smittspridning", rapporterar SVT.

– Nu kommer vi se en ökad smittspridning under ett antal veckor eller någon månad, säger Erik Sturegård till kanalen.

LÄS OCKSÅ: Tog godis med händerna i butik – så mycket tvingas han betala

Kan påverka sjukvården

Det är den så kallade k-varianten som gjort att smittspridningen dragit igång så pass tidigt på säsongen.

K–varianten är en ny mutation av influensaviruset och kan enligt Sturegård påverka sjukvården.

– Vi ser en risk att den här varianten lättare kan smita undan immunförsvarets skydd, vilket innebär att skulle kunna bli en tuffare influensasäsong än vanligt, sade Erik Sturegård till SvD förra veckan.

Symtomen är ofta feber, muskelvärk och allmänt dåligt mående.

Nuvarande vaccin skyddar mot svår sjukdom.

LÄS MER: Populära räkor i butiker utreds – kan vara farliga

Foto: Fusion Medical Animation resp Simon Samuelsson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen