KUPP I SVT: Tumult i direktsändning

2022 05 04

Det gick vilt till när en man i 50-årsåldern tog sig upp på scenen mitt under SVT:s direktsända TV-program ”Sverige möts”.

Dramatiken ägde rum under TV-programmet som sändes på SVT1 klockan 20.00 till 21.00 på onsdagskvällen.

M och MP på plats

Bland de politiker som var inbjudna till programmet fanns Jessica Rosencrantz (M) och Lorentz Tovatt (MP).

Men plötsligt stördes samtalet av en objuden man som abrupt klev in på scenen.

Aj, aj

Man kunde i TV-bild se hur han tog av sig en tröja och gick rakt in på scengolvet.

– Aj, aj, hörde man snart mannen säga.

SVT-ankaret Magnus Thorén försökte tappert fortsätta sin utfrågning men publikens blickar vändes istället mot den spektakulära mannen.

Limmade fast sig

– Jag är limmad. Jag är limmad, skrek plötsligt mannen vilket tycktes indikera att han hade med sig limutrustning upp på scenen och försökte limma fast sig i golvet.

Publiken gjorde stora ögon och undrade förbryllat vad som var på gång.

Polisen ingrep

Polisen fanns dock i närheten och kunde snabbt hugga tag i mannen.

– Mannen blev omhändertagen och avlägsnad från platsen, säger polisens talesperson Hans-Jörgen Ostler vid Polisregion Väst till Strömstads Tidning.

Direktsändning

Enligt tidningen är det oklart vem som ligger bakom aktionen och vad syftet var.

– I direktsändning finns det alltid en risk för olika typer av störningar av programmet vilket vi är väl förberedda på det, uppger SVT till tidningen.

Utan avbrott

– I det här fallet kunde vår säkerhetsavdelning tillsammans med den lokala polisen hantera situationen så att den viktiga diskussionen kunde fortsätta utan avbrott, uppger SVT till Bohusläningen.

Underligaste varit med om

SVT:s programledare blev minst sagt överraskad över tumultet.

– Man kan hamna i många situationer men det där var något av det underligaste jag har varit med om, säger han till Expressen.

Han berättar även för tidningen att det rör sig om en klimataktivist och andra klimataktivister har utfört lim-aktioner och limmat fast sig själva på bland annat flygplatser.

Klimataktivist

– Jag insåg ganska snabbt att det var en klimataktivist som på något sätt ville visa på nödläget. De använder ju de här metoderna, säger Magnus Thorén som var glad att mannen inte limmade fast sitt hår.

Text: Redaktionen


15 okt 26

Oväntade uppgifter om Centern och SD

2026 10 15

Centerpartiets röda linje mot Sverigedemokraterna är välkänd.

C säger nej till alla former av samarbeten med SD.

Men nu kommer en signal som kan tyda på att partiet lämnar dörren på glänt.

I Sveriges största region uppges Centerpartiet öppna för ett högerstyre med stöd av SD.

Det handlar om Region Stockholm, som är landets folkrikaste region. 

Centerpartiet öppnar för ett nytt samarbete högerut i regionen med stöd av Sverigedemokraterna, enligt uppgifter till Expressen.

En sådan lösning skulle innebära att C behöver förhandla med SD för att få igenom sin regionala budget, skriver tidningen.

Oron: En testballong för ny högerregering?

Den påstådda högersvängen oroar de rödgröna partierna.

Inom S, MP och V diskuteras det om Centerns öppning för SD-stöd kan vara testballong för ett liknande samarbete nationellt, rapporterar Expressen.

Läs också: Rusar på börsen – 70 000 äger aktien på Avanza

Nya styret kollapsade

Efter valet inledde S, MP, C, KD och L förhandlingar om att bilda ett nytt mittenstyre i Region Stockholm.

Men förhandlingarna strandade.  

Förra veckan hoppade flera partier av samtalen sedan de bland annat misslyckats med att enas om den ekonomiska politiken och hur vårdköerna ska kortas, rapporterar Mitt i Stockholm.

– Där fanns det inte en samsyn. Vi kommer inte sitta och administrera en vårdpolitik som vi inte tror på, sade Carl-Johan Schiller (KD) till DN.

Finansregionråd Aida Hadžialić (S) ville inte berätta varför förhandlingarna kollapsade.

– Vår bild är att samtliga partier har varit konstruktiva och villiga att kompromissa. Av respekt för parterna i rummet kommer jag inte gå in på detaljer i förhandlingarna, framhöll hon i en kommentar till samma tidning.

Andra läser: Spara 1 300 kronor i månaden – Nordea uppmanar

Text: Redaktionen


15 okt 26

PARTILEDARE: ”Sverige ska få en blå regering”

2026 10 15

Magdalena Andersson (S) föll som väntat i torsdagens statsministeromröstning.

Nu är det upp till talmannen Andreas Norlén att föreslå vem av partiledarna som ska få nästa sonderingsuppdrag.

En av kandidaterna är Ulf Kristersson (M).

M-ledaren har dock själv påpekat att han saknar förutsättningar för att bilda en ny regering.  

– Så länge det är 176 mandat som vill se en socialdemokratiskt ledd regering, då finns de inte, sade han till SvD på onsdagskvällen.

Hävdar: Finns en väg för en blå regering

Andra tongångar hörs dock från Ebba Busch (KD). Hon bedömer att det finns en väg framåt för en blå regering, rapporterar SVT.

– Jag kommer göra det jag kan nu för att få alla parter till bordet som behövs för att Sverige ska kunna få en blå regering, säger Busch till kanalen.

KD-ledaren har tidigare lanserat en mitten-högerregering som ett möjligt regeringsalternativ och berättat att hon för samtal om en sådan regering.

– Jag pratar med alla och jag tar gärna så många konstruktiva initiativ som det går, men jag pratar så lite som möjligt om dem i media, sade Busch till Di i tisdags.

Kristersson dementerar

Ulf Kristersson förnekar att det pågår några förhandlingar om en mitten-högerregering.

– Det finns inga sådana förhandlingar. Vi pratar förstås med alla hela tiden, säger han till SvD.

Läs också: Färre är arbetslösa i Sverige

Mohamsson: Ge det till Magdalena Andersson

Liberalernas partiledare Simona Mohamsson anser att Magdalena Andersson borde få tillbaka sonderingsuppdraget.

– Magdalena Andersson borde prövas igen i riksdagen. Man kan inte fira med tårta och sedan inte göra jobbet. En majoritet av ledamöterna säger fortfarande att de vill ha Andersson som statsminister, skriver hon på X.

Mohamsson betonar att hennes statsministerkandidat är Ulf Kristersson.

– Det gäller oavsett om veckorna går i riksdagen eller om Sverige går till extra val.

Andra läser: Rysk flygbas i lågor

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen