Kunder rasar mot Biltema – kedjan svarar

2025 01 20

Ett Facebook-inlägg har lett till stort raseri hos Biltema-kunder.

Under de senaste åren har frågan om kontanter blivit allt mer omdebatterad.

I takt med digitaliseringens framfart har kortbetalning eller betalning med appar via telefonen blivit allt vanligare.

Många butiker väljer att bara ta emot kort- eller appbetalningar.

Nu har ett Facebook-inlägg från Biltema lett till raseri hos kunder - men det verkar som om de har fått allt om bakfoten.

Många kommentarer

Biltema lade ut ett inlägg på Facebook där de välkomnar kunder till cafét för att köpa semla och kaffe.

Hundratals personer har kommenterat inlägget - och många av kommentarerna är ilska riktad mot Biltema av kontantskäl.

– Ni tar ju inte kontanter, då förlorar ni mig som kund! Det är dom pengarna som jag har i plånboken som jag vill använda, inte dom på kontot, lyder en kommentar.

– Ni tar inte emot kontanter så nix hoppar över tyvärr, lyder en annan.

– Med kort nej tack, uttrycker en tredje.

Biltema svarar

Kunderna verkar dock ha fått saken om bakfoten.

Biltema hanterar inte kontanter i cafét, men det går mycket riktigt att betala kontant för varorna i en vanlig kassa.

– Av hygienskäl hanterar vi inte kontanter i våra Biltema Cafe men där vi erbjuder alla att betala dessa varor i en vanlig bemannad kassa, säger Biltemas marknadschef Johan Gerdevåg till Nyheter24.

Het fråga

Kontantfrågan är en het sådan, där många vill se att mer görs för att skydda kontanternas roll i ett allt mer digitaliserat samhälle.

Även Riksbanken har tagit upp saken, och underströk i en rapport från förra året att mer måste göras.

– För att säkerställa att det går att använda kontanter i praktiken anser Riksbanken att fler åtgärder behövs, framhåller Riksbanken.

– Om regeringen och riksdagen väntar med att införa fler av de åtgärder som Riksbanken föreslår riskerar vi att ytterligare försämra möjligheten att använda kontanter så att de på sikt blir närmast oanvändbara som betalningsmedel.

“Kan bromsa”

Riksbanken fortsätter.

– Genom att agera snabbt kan vi bromsa den utvecklingen.

Foto: Biltema

Text: Redaktionen


JUST NU: Två 15-åriga flickor döda

2025 07 20

Två flickor har förlorat livet i Finland.

På söndagen kommer tragiska uppgifter från Sveriges grannland i öst.

Två flickor i 15-årsåldern har förlorat livet efter att ha fallit från hög höjd i Finland.

Det finns flera ögonvittnen – men polisen misstänker varken olycka eller brott i samband med dödsfallen, rapporterar Svenska Yle.

Flera ögonvittnen

Det är i Busholmen i Finlands huvudstad Helsingfors som tragedin har inträffat.

Flickorna föll från taket på ett parkeringshus som är sex våningar högt.

Blåljusenheter tog sig fort till platsen.

Båda flickorna avled på platsen efter återupplivningsförsök.

Flera ögonvittnen ska ha sett händelsen.

Taket på parkeringshuset ska vara omgivet av ett räcke.

Sorg och chock

Yles reporter som var på plats efter tragedin vittnar om sorg och chock i området.

Blommor och ljus har placerats ut.

Den lokala församlingen anordnar för närvarande en minnesstund och erbjuder samtalsstöd.

– Det är så sorgligt, säger en person som bor i området till Hufvudstadsbladet.

Dödsfall i Sverige

På söndagseftermiddagen kommer även uppgifter om ett dödsfall i Sverige från polisen.

En kvinna i 80-årsåldern har varit försvunnen under en tid i fjällmiljön i Jokkmokk.

– Under natten till söndagen anträffades den saknade kvinnan avliden, meddelar polisen nu.

– Det var polisens helikopter som anträffade henne sydöst om Sitojaure. Anhöriga är underrättade. Det finns ingen misstanke om brott. 

Död efter brand

Samtidigt har en man i 70-årsåldern avlidit efter en villabrand utanför Löddeköpinge.

Mannen fördes till sjukhus med ambulans, men hans liv gick inte att rädda.

– Personen som fördes till sjukhus har avlidit. Det rör sig om en man i 70-årsåldern. Anhöriga är underrättade, framhåller polisen.

– Platsen är fortsatt avspärrad i väntan på teknisk undersökning. Det är för närvarande oklart vad som orsakat branden. Händelsen rubriceras som mordbrand.

Det finns i nuläget inga uppgifter om att någon annan person ska ha kommit till skada i samband med branden.

Foto:

Text: Redaktionen


TYSKLAND: Ryssland förbereder massiva attacker – på väg att eskalera

2025 07 20

Ryssland uppges ha stora planer på gång vad gäller drönare.

Drönare har som bekant blivit ett allt viktigare verktyg i modern krigföring.

Ryssland använder sig i stor utsträckning av drönare – och skickar dagligen hundratals mot ukrainsk mark.

Nu varnar Tyskland för att Ryssland har mer omfattande planer än så, rapporterar Kyiv Independent.

2 000 – på en gång

Ryssland siktar på att kunna skicka upp 2 000 drönare mot Ukraina på en och samma gång.

Det säger den tyske generalmajoren Christian Freuding.

Enligt generalen utökar Moskva aktivt sin produktionskapacitet för att kunna sätta in drönare i massor i kriget mot Ukraina. 

Om upp till 2 000 drönare används samtidigt kan det innebära en allvarlig utmaning för Ukrainas luftförsvarssystem, menas det.

Nya attacker

Ryska styrkor genomförde en stor missil- och drönarattack mot Ukraina under natten mellan den 18 och 19 juli. 

Det ukrainska flygvapnet uppger att ryska styrkor avfyrade 12 ballistiska robotar av typen Iskander-M/KN-23 från Voronezh, Kursk och Rostov oblast och det ockuperade Krym, åtta kryssningsrobotar av typen Iskander-K från Millerovo, Rostov oblast, och 15 kryssningsrobotar av typen Kh-101 från luftrummet över Saratov oblast.

Läs mer: Rejäl förstärkning för Ukrainas armé – från andra sidan världen

Hundratals i dagsläget

Tankesmedjan Institute for the Study of War uppger att Ryssland även avfyrade hundratals drönare.

– Det ukrainska flygvapnet rapporterade att de ryska styrkorna också sköt upp omkring 200 drönare av Shahed-typ från städerna Bryansk, Kursk och Oryol, Millerovo i Rostov Oblast, Shatalovo i Smolensk Oblast och Primorsko-Akhtarsk i Krasondar Krai.

Blivit viktigare

Både Ryssland och Ukraina investerar stora pengar för att ligga i framkant vad gäller drönarteknologi.

Även många andra länder har sett hur viktiga drönarna är – och satsar stort på inhemsk produktion och utveckling.

Läs mer: Rysk kvinna hittad i grotta

Foto: D. Tolokonov

Text: Redaktionen