4 maj 2026

Kunder har blivit sjuka – 95 Ica-butiker anmälda

2025 10 08

Anmälningar har rasslat in mot Ica efter misstänkta matförgiftningar.

En uppmärksammad Icabutik i Stockholm uppges flytta fram datumen på kött som exempelvis oxfilé och fläskkotletter.

Men det är fler av matjättens butiker som är i blåsväder.

Enligt en ny kartläggning har 95 Icabutiker anmälts minst tre gånger efter larm om magsjuka bara under de senaste fem åren, avslöjar Aftonbladet.

Det handlar om allt från kräkningar till diarré och magkramper.

Om jag var kvalitetsansvarig i en mataffär som har fått många anmälningar om matförgiftningar, då skulle jag ta det som en signal för att det är dags att utbilda personalen i grundläggande livsmedelshygien. Får man många anmälningar kan det finnas brister, säger Marie-Louise Danielsson-Tham, professor i livsmedelshygien vid Örebro universitet, till tidningen.

"Det händer"

Att utreda misstänkta matförgiftningar baserat på larm om mataffärer är dock en komplex fråga.

Marie-Louise Danielsson-Tham understryker att det är “omöjligt att veta” om det är en specifik vara som gjort kunden sjuk eller om personen dragit på sig till exempel vinterkräksjuka på stan.

Att kunden inte hanterat varan korrekt hemma i köket kan också vara en anledning till att man blivit sjuk.

Ica delar den bilden.

Matjätten konstaterar att "matförgiftningar händer”.

– Och det är en ganska komplex fråga för det är en ganska lång kedja alltid från primärproduktion till så att konsumenten har ätit upp den här produkten. Vi har en process och rutiner för att hantera om det går så långt så att någon har blivit matförgiftad så har vi rutinerna, säger Niklas Warén som är kvalitetsansvarig på Ica Sverige, till Aftonbladet.

LÄS MER: Willys hemsida kraschade – enormt intresse

Tidigare anställd: lurade kunder

Tidigare i år pekades Ica Maxi i Jönköping, en av Icas största och mest framgångsrika Maxibutiker, ut som en av butikerna som fuskar med maten.

Före detta anställda hade då slagit larm om att illaluktande kräftor sköljs av, pajer packas om och bäst före-datum flyttas fram.

– Vi fick instruktioner om att så länge det inte är mögel på pajerna är de okej. Jag kände att vi lurade kunder, sade en tidigare butiksmedarbetare till SVT i våras.

Ica Maxi-butiken tillbakavisade vid tillfället uppgifterna.

–  Vi har säkra rutiner och processer för att hantera avvikelser som uppstår och jag känner mig väldigt trygg med att vi har en bra livsmedelshantering i butiken, säger butikschefen Dennis Andersson till tv-kanalen.

LÄS MER: Coop öppnar ny jättebutik – ”Dubbelt så stor”

Foto: Håkan Dahlström

Text: Redaktionen


31 aug 2026

UPPGIFTER: “De kommer hänga mig” – Putin larmar närmsta kretsen

2026 08 31

Rysslands diktator Vladimir Putin är inträngd i ett hörn.

Den ryska ledaren tycks under sommaren ha bestämt sig för att eskalera kriget i Ukraina.

Enligt den ansedda tidningen The Economist beror det på Putins eget huvudmål: att bevara sin egen makt och i slutändan sitt eget liv.

Om Ryssland avslutar kriget utan att ens ha uppnått minimimålet, att erövra hela Ukrainas östra Donbasregion, skulle det utsätta diktatorn för fysisk fara, lyder bedömningen.

– “De kommer att hänga mig”, sade han till några av sina kumpaner vid ett tillfälle under kriget enligt en insider, skriver The Economist.

Elitkälla: "Tsaren är naken"

Uppgifterna kommer samtidigt som stämningen bland både elit och befolkning i Ryssland blir allt mer ansträngd. “Det tysta samtycket” till kriget bleknar i takt med ukrainska attacker mot rysk energi långt in i landet.

Det största problemet, säger en insiderkälla, är inte så mycket ekonomin eller bristen på militär framgång, utan den tid kriget har slösats bort: oavsett resultatet är nästan fem år ett misslyckande, skriver The Economist.

– Det finns en växande känsla av att tsaren är naken, säger en annan medlem av eliten, enligt samma tidning.

Läs mer: Ukrainsk fullträff – ”Putins ögon” har slagits ut

Stubb: Mobilisering enda valet för Putin

Exakt vad en eskalering skulle innebära är fortfarande oklart. Bedömare pekar på att Ryssland sannolikt skulle kunna intensifiera hybridkrigföring och sabotage mot andra europeiska länder.

Att Moskva med militär kraft ger sig på ett Natoland bedömer Finlands president Alexander Stubb som osannolikt. 

– Jag ser inga bevis eller fakta för det, säger Stubb till tyska Bild.

Just nu är Rysslands möjligheter till upptrappning ganska begränsade. Det enda Ryssland fortfarande kan eskalera med är mobilisering. Och mobilisering skulle, tror jag, få inrikespolitiska konsekvenser i Ryssland.

Andra läser: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


31 aug 2026

Sylt får inte längre heta sylt – här är nya namnet

2026 08 31

Din sylt kanske inte längre får kalla sig sylt.

I somras införde EU det så kallade “frukostdirektivet”.

Den största förändringen är att gränsen för vad som krävs för att sylt ska få kallas för sylt har justerats.

Från och med nu krävs 45 procent frukt eller bär i produkten, till skillnad från tidigare 35 procent.

Nya namnet

De nya kraven innebär att mängder med produkter tvingas byta namn. Om till exempel jordgubbssylt inte når de 45 procenten måste den istället kallas för “beredning”, i det här fallet “jordgubbsberedning”.

– Benämningen har tagits fram i samråd mellan Svensk Dagligvaruhandel och Livsmedelsverket, och syftar till att skapa tydlighet för både inköpare och konsumenter, skriver Orkla Foods i ett uttalande.

Välkomnar ändringen

Skånska Orkla Foods är en av de största syltproducenterna i Sverige och har välkomnat den nya definitionen av sylt.

Ett hundratal av företagets produkter berörs av det nya direktivet, enligt Sydsvenskan.

– I de fall vi har gjort justeringar har det i de flesta fall varit mindre ändringar som exempelvis ett extra gram av frukten eller bäret, säger Orkla Foods kommunikationsansvarige Ulrika Enström till tidningen.

Därav namnet

Till exempel påverkas Coop Xtras “jordgubbssylt” av frukostdirektivet. Eftersom den innehåller för liten andel jordgubbar står det numera istället “jordgubbsberedning” på etiketten. Samma gäller bland annat Eldorados numera "jordgubbsberedning".

Att namnet blivit just “beredning” i Sverige förklarar Orkla Foods med att det är den branschgemensamma benämningen.

– Vi vill använda samma benämning som resten av branschen, för att göra det enkelt och tydligt för kunderna, säger Ulrika Enström.

Läs mer: Ukrainsk fullträff – ”Putins ögon” har slagits ut

Marmelad och juice

Samma krav på 45 procent frukt eller bär gäller även för att få kallas marmelad. Nytt är också att juice inte heller får lov att innehålla socker.

Reglerna ställer högre krav på innehåll och på märkningen, det är bra för konsumenterna. Vi har också uppfattat att många småskaliga företag som tillverkar produkter med hög kvalitet uppskattar de nya reglerna, säger Amanda Rosendahl, handläggare på Enheten för märkning och export på Livsmedelsverket.

Läs mer: Mest köpta och sålda aktierna i augusti

Foto: F. Tai

Text: Redaktionen