Kunder dumpar populär vara – “gått över gränsen”

2024 03 04

Det tycks inte finnas någon ände på prishöjningarna på livsmedel i Sverige.

Det konstaterar den oberoende sajten Matpriskollen på måndagsmorgonen.

Beskedet är en direkt fortsättning på den prisuppgång som noterades även förra månaden.

– Tyvärr ser vi nu ett tryck uppåt igen, sade Ulf Mazur, grundare av just Matpriskollen, vid tillfället.

Då var prisökningarna ett trendbrott efter en inbromsning av prisutvecklingen sedan mars 2023.

En trend som nu alltså verkar hålla i sig.

Kunderna tröttnar: "Över gränsen"

På listan över de varor som ökar mest i pris finns en produkt som återkommit i sammanhanget flera gånger – olivoljan.

Kombinationen av torka i Spanien och en svag valuta har gjort att livsmedlet fullständigt skenat i pris.

Den senaste ökningen ligger på fem procent, men på årsbasis handlar det om en fyrtioprocentig ökning av priset, enligt Ulf Mazur.

Och nu verkar kunderna ha fått nog – många väljer helt enkelt att dumpa olivoljan från inköpslistan.

– Det är inte ovanligt, tror jag. Den har kanske kommit över en gräns nu så att det blir för dyrt, säger Ulf Mazur till SVT:s Morgonstudion.

Byter ut mot rapsolja

Enligt Matpriskollen är olivolja det som ökat mest av allting.

Istället framstår rapsolja som ett mer attraktivt alternativ för många konsumenter.

– Svensk rapsolja är ner sex procent på ett år istället, säger Ulf Mazur.

Det är dock ganska stora skillnader på priserna på olivolja beroende på märke – och beroende på butik.

Exempelvis ligger literpriset för storsäljaren Classico från Zeta på 181 kronor på Coop, enligt priserna angivna på kedjans hemsida.

Motsvarande prislapp hos Ica och Willys parkerar på 197 respektive 166 kronor för en liter av samma produkt och märke.

En långdragen historia

Att olivoljan ökar drastiskt i pris är som sagt ingen ny företeelse, vilket sannolikt är en stor faktor som bidragit till att många kunder helt enkelt tröttnat – eller tvingas att avstå.

Ökningen inom Olja och vinäger drivs helt av olivoljan som fortsatt ökade med 9,6 procent i snitt, eller cirka tio kronor per förpackning, men där många artiklar ökade ända upp till 35 procent, sade Ulf Mazur för en månad sedan om ökningarna i januari månad.

LÄS MER: Jättebesked från Lidl – gäller en månad

Foto: ICA-gruppen, Jessica Gow

Text: Redaktionen


14 aug 26

Historiskt väderbesked: Kan bli värsta någonsin

2026 08 15

– Modellerna visar något som ligger utanför allt vi någonsin har observerat tidigare.

Det skriver den framstående klimatforskaren Zeke Hausfather i en färsk analys om årets El Niño. 

Forskaren beskriver utvecklingen som sensationell.

– Jag är generellt sett ganska sansad i hur jag diskuterar klimatdata. Det har bara funnits en gång på senare år då jag blivit riktigt chockad: när den globala temperaturen för september 2023 kom in på hela en halv grad varmare än vad som någonsin uppmätts i september, framhåller Hausfather.

Nu är klimatforskaren återigen chockad. Han beskriver prognoserna för årets El Niño som häpnadsväckande.

– Det ser inte bara ut som att årets El Niño blir den starkaste sedan tillförlitliga mätningar började – den kan dessutom slå tidigare rekord med en häpnadsväckande marginal.

”Kommer att spränga gränserna”

El Niño har inletts och väntas nå sin topp under hösten. Väderfenomenet värmer upp Stilla Havet och förändrar nederbördsmönstren i stora delar av världen.

Senast en så kallad ”Super El Niño” inträffade var 2015. Då påverkades över 60 miljoner människor av väderfenomenet, som förknippas med ökad kraftigt ökad nederbörd i vissa delar av världen och utbredd torka i andra.

Höstens El Niño väntas bli exceptionellt kraftig.  

– Det är realistiskt att denna Super El Niño under hösten kommer att spränga gränserna för hur stark en El Niño kan vara. Konsekvenserna kan bli allvarliga för den globala livsmedelsförsörjningen och skapa stora utmaningar över hela världen, TV2:s meteorolog Andreas Nyholm till kanalen.

Så påverkas Sverige

Det är oklart hur Sverige kommer att påverkas av väderfenomen.

SMHI:s klimatforskare Ralf Döscher konstaterar att det saknas underlag för att dra några exakta slutsatser.

Men att Sverige kommer att påverkas står klart.  

– Vi kan bara säga att Sverige kan märka av en påverkan, men inte hur, säger Döscher till SvD.

ANDRA LÄSER: Ukraina nära stort militärt avtal

FAKTA: El Niño

- El Niño är havsfenomenet som tillsammans med atmosfärsfenomenet Southern Oscillation återkommer över Stilla Havet med ett mellanrum på två till sju år.

- När El Niño inträffar försvagas passadvindarna, alternativt att de ändrar riktning, vilket medför att det varma ytvattnet, liksom molnsystem och regnväder, inte förs tillbaka västerut utan i stället fortsätter österut.

- Därmed förändras också den globala, storskaliga atmosfärscirkulationen liksom vädret i stora delar av övriga världen.

Källa: SMHI

LÄS OCKSÅ: Dagligvaruhandeln växer

Foto: ActionVance

Text: Redaktionen


14 augusti 2026

Ukrainsk fullträff – kostar nästan en miljard

2026 08 15

Ukraina har slagit ut ett dyrt ryskt radarsystem.

Ukrainas omfattande drönarattacker mot ryska måltavlor fortsätter.

I synnerhet riktar Kyjivs styrkor in sig på måltavlor i de ockuperade regionerna, bland annat Donetsk och Krymhalvön.

Nu har drönarstyrkor slagit ut ett avancerat ryskt radarsystem värt nästan en miljard kronor, rapporterar Ukrainska Pravda.

Ukrainsk fullträff

Radarsystemet slogs ut i Sevastopol i de södra delarna av den ockuperade Krymhalvön.

Det rör sig om en radarstation av typen Nebo-U, som är värd omkring hundra miljoner dollar – motsvarande 950 miljoner svenska kronor.

Den är utformad för att upptäcka och spåra luftmål, inklusive flygplan, kryssningsrobotar och ballistiska robotar.

“Minskar deras förmågor”

I en rapport från de militära styrkornas generalstab framgår att attacken bidrar till att minska Rysslands förmågor.

– Att slå ut stationen minskar de ryska styrkornas förmåga att kontrollera luftrummet och upptäcka luftburna resurser i tid, menas det.

Läs mer: Ukraina nära stort militärt avtal

Attack mot Ust-Luga

Samtidigt har Ukraina genomfört attacker mot hamnen Ust-Luga, rapporterar Kyiv Independent.

Ust-Luga är en av Rysslands största hamnar vid Östersjön och hem för en oljeterminal som fungerar som ett centralt nav för export av råolja och petroleumprodukter. 

Hamnen, som ligger väster om Sankt Petersburg och långt från Ukrainas gräns, spelar en viktig roll för att generera intäkter till statskassan. 

Guvernören bekräftar

Attacken bekräftas även från ryskt håll.

– Den regionala guvernören Aleksandr Drozdenko rapporterade tidigare att ”hamninfrastruktur” hade träffats och att en brand rasade i hamnen under ett omfattande drönarangrepp mot regionen. 

Läs mer: USA:s ekonomiska plan: “Världen har aldrig sett detta”

Foto: Nato

Text: Redaktionen