Kryssningsfartyg får inte gå i hamn – flera med symtom

2024 02 26

Ett stort kryssningsfartyg med tusentals ombord får inte lov att lägga till i sin planerade destination.

På grund av en “hälsorisk” har ett kryssningsfartyg från det norskgrundade men USA-stationerade bolaget Norwegian Cruise Line stoppats från att gå i hamn under söndagen.

Planen var att fartyget skulle gå i land vid Mauritius, ön i Indiska oceanen öster om Madagaskar, men så blev alltså inte fallet.

Anledningen ska vara symtom för “magrelaterad sjukdom”, rapporterar Reuters.

– Beslutet att inte tillåta kryssningsfartyget tillträde till kajen togs för att undvika hälsorisker, framhåller landets myndigheter enligt nyhetsbyrån.

– Hälsan och säkerheten för passagerare såväl som för landet som helhet är av yttersta vikt för myndigheterna.

Över 3 000 ombord

Fartyget huserar 2 184 passagerare och 1 026 besättningsmedlemmar. Av dessa skulle drygt 2 000 av passagerarna gått av i Port Louis, Mauritius huvudstad, och ytterligare knappt 2 300 personer gå ombord.

Men så blir alltså inte fallet.

– Passagerare som skulle gå ombord på Norwegian Dawn och påbörja sin kryssning från Mauritius idag kommer inte att kunna göra det på grund av potentiella hälsorisker, är myndigheternas besked.

Isolerat 15 personer

Några närmare detaljer om hälsofaran eller riskerna har Mauritius inte velat ge.

Enligt kryssningsföretaget själva ska några passagerare ha insjuknat i samband med att fartyget reste till Sydafrika den 13 februari, men symtomen har beskrivits som “milda”.

Omkring 15 personer på fartyget har nu isolerats och blivit testade. Resultaten förväntas inom 48 timmar.

Enligt Norwegian Cruise Lines kommer passagerare som skulle gå av eller på istället att göra så under tisdagen, baserat på den information man fått hittills.

Lever på turism

Turism är en av de absolut viktigaste drivkrafterna för att hålla igång ekonomin i Mauritius 

Före pandemin besöktes ön av uppemot 1,4 miljoner personer varje år.

– Mauritius är generellt sett ett säkert land att besöka. De flesta resor avlöper utan några incidenter, informerar Sveriges ambassad.

– Den främsta säkerhetsrisken på Mauritius är trafiken. Försiktighet bör tillvaratas i trafiken särskilt efter mörkrets inbrott.

Arkivfoto: A. Reyes

Text: Redaktionen


14 augusti 2026

Ukrainsk fullträff – kostar nästan en miljard

2026 08 15

Ukraina har slagit ut ett dyrt ryskt radarsystem.

Ukrainas omfattande drönarattacker mot ryska måltavlor fortsätter.

I synnerhet riktar Kyjivs styrkor in sig på måltavlor i de ockuperade regionerna, bland annat Donetsk och Krymhalvön.

Nu har drönarstyrkor slagit ut ett avancerat ryskt radarsystem värt nästan en miljard kronor, rapporterar Ukrainska Pravda.

Ukrainsk fullträff

Radarsystemet slogs ut i Sevastopol i de södra delarna av den ockuperade Krymhalvön.

Det rör sig om en radarstation av typen Nebo-U, som är värd omkring hundra miljoner dollar – motsvarande 950 miljoner svenska kronor.

Den är utformad för att upptäcka och spåra luftmål, inklusive flygplan, kryssningsrobotar och ballistiska robotar.

“Minskar deras förmågor”

I en rapport från de militära styrkornas generalstab framgår att attacken bidrar till att minska Rysslands förmågor.

– Att slå ut stationen minskar de ryska styrkornas förmåga att kontrollera luftrummet och upptäcka luftburna resurser i tid, menas det.

Läs mer: Ukraina nära stort militärt avtal

Attack mot Ust-Luga

Samtidigt har Ukraina genomfört attacker mot hamnen Ust-Luga, rapporterar Kyiv Independent.

Ust-Luga är en av Rysslands största hamnar vid Östersjön och hem för en oljeterminal som fungerar som ett centralt nav för export av råolja och petroleumprodukter. 

Hamnen, som ligger väster om Sankt Petersburg och långt från Ukrainas gräns, spelar en viktig roll för att generera intäkter till statskassan. 

Guvernören bekräftar

Attacken bekräftas även från ryskt håll.

– Den regionala guvernören Aleksandr Drozdenko rapporterade tidigare att ”hamninfrastruktur” hade träffats och att en brand rasade i hamnen under ett omfattande drönarangrepp mot regionen. 

Läs mer: USA:s ekonomiska plan: “Världen har aldrig sett detta”

Foto: Nato

Text: Redaktionen


14 augusti 2026

Ilska mot självscanning på Ica Maxi: ”Nu byter jag butik”

2026 08 14

Kunder stöter på ett oväntat problem i självscanningen.

Självscanning är en praktisk lösning som numera finns i en stor andel av Sveriges matbutiker.

Men vissa kunder riktar nu kritik mot en specifik sak i självscanningen.

Mängder av avstämningar

En del kunder menar att de gång på gång råkar ut för kontroller, alltså avstämning, i självscanningen trots att tidigare kontroller varit prickfria.

Kunden Viktoria, som på senare tid handlat mycket på Ica Maxi i Trollhättan, vittnar om att hon tvingats till helavstämning ungefär varannan gång som hon handlat i butiken.

Sedan 1 augusti har hon handlat i butiken i Trollhättan vid 18 tillfällen, trots att hon bor i Vänersborg.

– Vid nära hälften av dessa besök har jag blivit uttagen för helavstämning. Det innebär att samtliga varor ska plockas upp, skannas om manuellt av kassörska och sedan packas ner igen, skriver hon i en insändare i TTela.

Trots att inga fel har upptäckts har kontrollerna alltså fortsatt med mycket hög frekvens.

LÄS OCKSÅ: Ryska företag vädjar till Kreml

”Betraktas som misstänkt”

När hon har pratat med personalen har hon fått höra att urvalet är slumpmässigt och att hon kanske handlar för sällan i butiken, vilket kan påverka.

Om man ska erbjuda en tjänst som självscanning så måste man också våga lita på sina kunder, menar Viktoria.

– När systemet i stället leder till återkommande helavstämningar, trots att jag gång på gång har gjort rätt, försvinner både tidsvinsten och förtroendet. Kvar finns bara irritation och känslan av att betraktas som misstänkt brottsling, skriver Viktoria, som nu har bestämt sig för att sluta handla i butiken.

Hon får även i tidningen svarat att avstämningarna är slumpmässiga.

Men hon är långt ifrån ensam om sin kritik.

Sju av tio stölder i självscanningen

Många kunder, både hos Ica och hos andra butiker, menar att de utsätts för orimligt många avstämningar i självscanningen.

I flera olika diskussionsforum på nätet vittnar kunder om att de plötsligt fått avstämning varannan eller var tredje gång, och att det fortsätter trots att inga fel upptäcks vid kontrollen. Vissa kunder känner sig också utpekade som ”misstänkta” när de får kontroller ofta.

Men Ica menar alltså att kontrollerna huvudsakligen är slumpvisa, även om vissa typer av avvikelser kan påverka.

Kontrollerna är nödvändiga för att förhindra stölder. Siffror från Svensk Handel visar att sju av tio butiksstölder sker i självscanning och självutcheckning, har SR rapporterat.

LÄS OCKSÅ: Ukraina nära stort militärt avtal

Foto: ICA Sverige

Text: Redaktionen