Kritiserat straff på väg att införas i Sverige

2025 07 16

Sverige är på väg att genomföra en omfattande straffreform.

Regeringen har föreslagit skärpta straff för flera typer av brott.

Dessutom ska dubbelt så långa straff införas för det som kallas för gängrelaterade brott. På det föreslår även regeringen att helt slopa straffrabatt för vuxna och minska den för ungdomar mellan 15 och 17 år.

Inspirationen är hämtad från Danmark.

– Det här är en av de största reformerna av straffsystemet i modern tid, sade justitieminister Gunnar Strömmer (M) när utredningens förslag lades fram i juni.

Får kritik

Nu möter planerna kritik.

David Sausdal, kriminolog vid Lunds universitet, delar visserligen bedömningen att Danmark varit lyckosamma med att bekämpa gängen.

Det beror dock inte på de nya hårda straffen, menar experten.

– Det finns en risk att man i Sverige härmar Danmark och låtsas som om det är den hårdare straffmodellen som har gjort skillnaden. Det finns ingen evidens som visar det, säger David Sausdal till Helsingborgs Dagblad.

LÄS OCKSÅ: Skatten sänks för många löntagare

Håller inte med

Istället pekar kriminologen på andra faktorer. Till exempel starkare välfärdssamhälle och “bättre insatser mot barn och unga”.

Danmarks justitieminister Peter Hummelgaard köper inte kritiken.

– Rikspolisen bedömde att risken för att dömas till betydligt hårdare straff har stor betydelse för planeringen av brott, och att konsekvenserna av mycket höga straff i vissa fall ingår i överväganden inför en attack på en motpart inom den kriminella miljön, säger han enligt HD.

"Stort skifte"

Den nya straffreformen föreslås träda i kraft i Sverige den 1 januari 2028.

– Utredningens förslag innebär en ny inriktning där straffens längd och innehåll bättre speglar brottens allvar. Detta är ett stort perspektivskifte: från fokus på gärningsmannen, till fokus på brottsoffers upprättelse och samhällets behov av skydd. Jag välkomnar den här viktiga utredningen och ser fram emot att skicka förslagen på remiss, säger Gunnar Strömmer.

LÄS OCKSÅ: Polisen går ut med Facebook-varning – “kontot töms”

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: Orbáns oväntade besked om Ukraina

2025 10 05

Viktor Orbán ger ett oväntat besked om Ukraina.

Ungerns premiärminister Viktor Orbán sätter sig ofta på tvären när EU vill stödja Ukraina och motarbeta Putins Ryssland.

Men nu kommer Orbán med ett oväntat besked om hur han ser på Ukraina.

Oväntat besked om Ukraina

Orbán har tidigare till och med påstått att Ukraina inte är en självständig stat.

Men nu uttalar han sig mer positivt om Ukrainas existens som suverän nation, rapporterar Kyiv Independent.

Ukrainas existens ligger i Ungerns nationella intresse, menar Orbán.

– Det som är bra är att det finns ett territorium mellan Ungern och Ryssland som nu kallas Ukraina, säger Viktor Orbán, enligt tidningen.

Den ungerska premiärministern ser Ukrainas existens som en strategisk fråga för Ungern.

– Det ligger i Ungerns strategiska intresse att Ukraina existerar. Detta är inte en geopolitisk synvinkel ... Men utifrån det ungerska nationella intresset, säger Viktor Orbán.

Men den som hoppas på att Ungern därmed ska ändra sin Ukrainapolitik lär bli besviken.

LÄS OCKSÅ: Stödet växer – EU närmar sig helt unik åtgärd mot Ryssland

”Varför ska vi dela Ukrainas öde?”

Trots uttalandet om vikten av Ukrainas existens som självständig stat, fortsätter Orbán att motsätta sig EU:s stöd till Kyiv.

Han motsätter sig bland annat ett ukrainskt EU-medlemskap.

– Vi stöder ett strategiskt avtal med Ukraina. Ett strategiskt avtal mellan EU och Ukraina. Inte ett medlemskap, utan ett avtal, säger Orbán, enligt tidningen.

I fredags uttryckte han det ännu skarpare – han vill inte släppa in Ukraina i EU, eftersom EU då riskerar krig med Ryssland.

– Ukraina är ett land som går ett mycket svårt öde till mötes. Varför skulle vi dela detta svåra öde? Vi har vårt eget öde, som är mycket lättare än ukrainarnas, säger Ungerns premiärminister.

Orbán menar också att rapporter om Rysslands ekonomiska kollaps är ”falska”. Han motsätter sig därför ett långsiktigt militärt och ekonomiskt stöd till Ukraina, eftersom han anser att detta är baserat på en ”illusion” om att man kan besegra Ryssland.

LÄS OCKSÅ: Natoland går till hård attack – ”dags för plan B”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Svenskt favoritgodis kan stoppas

2025 10 05

Ett svenskt favoritgodis riskerar att stoppas.

Sverige är ett godisälskande land, och svenskt godis har också gjort stor succé internationellt de senaste åren.

Men nu riskerar en svensk godisfavorit att stoppas.

Vill stoppa svenska godiset

Godisnappar är en favorit bland många godisälskare runt om i landet.

Men nu vill det tyska godisföretaget Haribo sätta stopp för sin svenska konkurrent Candy People i Malmö, rapporterar SVT.

Båda företagen tillverkar godisnappar – men Haribo menar att Candy Peoples nappar är för lika deras egna, som de har sålt i Sverige sedan tidigt 60-tal.

Haribo har därför stämt Candy People.

Marianne Levin, expert inom immaterialrätt, ger dock inte mycket för Haribos stämningsansökan mot det svenska godisföretaget.

Hon menar att det handlar om konkurrensbegränsning.

– Frågan är, kan man lägga sig som stor tillverkare så att man får ett monopol på godisnappar? Det menar jag, det kan man inte, säger Marianne Levin till kanalen.

LÄS OCKSÅ: Stor förändring för kortköp - gäller hela Sverige

Rädda att kunder väljer ”fel”

I Candy Peoples sortiment finns flera sorters godisnappar, bland annat körsbärsnappar, persikonappar, colanappar, bubbelgumnappar och vattenmelonnappar.

Haribo menar att Candy Peoples nappar är så lika deras egna, att kunder som vill köpa Haribo-nappar riskerar att ta fel.

Men det påståendet avfärdas av experten i immaterialrätt.

– De måste vara så lika att man riskerar att ta fel. Jag skulle inte ta fel mellan de här om jag visste vad det var jag var ute efter, säger Marianne Levin till kanalen.

Man har inte ensamrätt bara för att man var först med en produkt, och Haribos varumärkesregistrering är för neutral, menar hon.

Svenskt godis populärt

Svenska folket är det mest godisälskande i världen, enligt undersökningar, och många svenskar lär vilja fortsätta äta godisnappar från både tyska Haribo och svenska Candy People.

Svenskt godis har också blivit väldigt populärt utomlands de senaste åren.

I USA, Storbritannien och delar av Asien har svenskt plockgodis trendat starkt de senaste åren, har TV4 rapporterat.

– Det har blivit jättestort i USA. De har öppnat flera nya godisbutiker med långa köer utanför, säger Sofie Zettergren Bonnevier, trend- och innovationsanalytiker, till kanalen.

Det svenska godiset säljs dock som en premiumprodukt i USA.

I vissa butiker säljs godiset för otroliga 700 kronor per kilo, enligt kanalen.

LÄS OCKSÅ: Kalldusch för Citygross - "Tråkigt besked"

Foto: Agnes Jostelius

Text: Redaktionen