Kritiserad jättekedja kollapsar på börsen – största raset någonsin

2024 03 08

En av världens största klädkedjor har stått för ett jätteras på börsen.

Företaget grundades redan 1977 i USA och har de senaste åren växt till en gigant på den globala marknaden.

En bit in på 2021 klev företaget in på börsen – men tvingas nu konfrontera sitt största ras någonsin sedan dess.

Det handlar om den världskända underklädeskedjan Victoria’s Secret vars aktier nu störtdyker efter att företaget presenterat en mörk försäljningsprognos för 2024 till skillnad från avslutningen på förra året, rapporterar Fashion United.

– Vi var särskilt nöjda med vår tidiga semesterförsäljning i november och under högsäsong och helger fram till jul, både i våra butiker och via digitala kanaler, säger företagets vd Martin Waters till nättidningen.

Chocksiffror

Den populära underklädeskedjans nettoomsättning för första kvartalet 2024 förväntas minska med närmare två procent.

Nedgången innebär att Victoria Secrets förväntade omsättning för 2024 sjunker till cirka sex miljarder dollar. Företagets rörelsevinst väntas landa på omkring 250–275 miljoner dollar.

Chocksiffror för klädkedjan.

Kursraset på New York-börsen är det största sedan Victoria Secrets börsnoterades 2021.

Kritiken: ”Förlegade ideal”

Victoria Secret etablerade sig på allvar i Sverige mellan 2013 och 2019. Flera butiker slog upp portarna i Stockholm och Göteborg.

Samtidigt växte kritiken mot underklädeskedjan.

– Man tyckte att de stod för förlegade ideal. Att de var dåliga på att inkludera människor från olika etniska bakgrunder och att representera olika former av kroppar. Man var också seg på att hoppa på den nya “bh-revolutionen”, berättar SVT:s modejournalist Justina Hüll i en kommentar till tv-kanalen.

Hüll hänvisar till att Victoria Secret uppmärksammades för sin så kallade ”bombshells-bh” med vadderade kupor i en tid då andra klädkedjor satsade på bekvämare alternativ.

– Man ser att de har levt kvar i en gammal era och spätt på ohälsosamma kroppsideal, säger Hüll till SVT.

Foto: Steve Rhodes 

Text: Redaktionen


31 aug 2026

UPPGIFTER: “De kommer hänga mig” – Putin larmar närmsta kretsen

2026 08 31

Rysslands diktator Vladimir Putin är inträngd i ett hörn.

Den ryska ledaren tycks under sommaren ha bestämt sig för att eskalera kriget i Ukraina.

Enligt den ansedda tidningen The Economist beror det på Putins eget huvudmål: att bevara sin egen makt och i slutändan sitt eget liv.

Om Ryssland avslutar kriget utan att ens ha uppnått minimimålet, att erövra hela Ukrainas östra Donbasregion, skulle det utsätta diktatorn för fysisk fara, lyder bedömningen.

– “De kommer att hänga mig”, sade han till några av sina kumpaner vid ett tillfälle under kriget enligt en insider, skriver The Economist.

Elitkälla: "Tsaren är naken"

Uppgifterna kommer samtidigt som stämningen bland både elit och befolkning i Ryssland blir allt mer ansträngd. “Det tysta samtycket” till kriget bleknar i takt med ukrainska attacker mot rysk energi långt in i landet.

Det största problemet, säger en insiderkälla, är inte så mycket ekonomin eller bristen på militär framgång, utan den tid kriget har slösats bort: oavsett resultatet är nästan fem år ett misslyckande, skriver The Economist.

– Det finns en växande känsla av att tsaren är naken, säger en annan medlem av eliten, enligt samma tidning.

Läs mer: Ukrainsk fullträff – ”Putins ögon” har slagits ut

Stubb: Mobilisering enda valet för Putin

Exakt vad en eskalering skulle innebära är fortfarande oklart. Bedömare pekar på att Ryssland sannolikt skulle kunna intensifiera hybridkrigföring och sabotage mot andra europeiska länder.

Att Moskva med militär kraft ger sig på ett Natoland bedömer Finlands president Alexander Stubb som osannolikt. 

– Jag ser inga bevis eller fakta för det, säger Stubb till tyska Bild.

Just nu är Rysslands möjligheter till upptrappning ganska begränsade. Det enda Ryssland fortfarande kan eskalera med är mobilisering. Och mobilisering skulle, tror jag, få inrikespolitiska konsekvenser i Ryssland.

Andra läser: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


31 aug 2026

Sylt får inte längre heta sylt – här är nya namnet

2026 08 31

Din sylt kanske inte längre får kalla sig sylt.

I somras införde EU det så kallade “frukostdirektivet”.

Den största förändringen är att gränsen för vad som krävs för att sylt ska få kallas för sylt har justerats.

Från och med nu krävs 45 procent frukt eller bär i produkten, till skillnad från tidigare 35 procent.

Nya namnet

De nya kraven innebär att mängder med produkter tvingas byta namn. Om till exempel jordgubbssylt inte når de 45 procenten måste den istället kallas för “beredning”, i det här fallet “jordgubbsberedning”.

– Benämningen har tagits fram i samråd mellan Svensk Dagligvaruhandel och Livsmedelsverket, och syftar till att skapa tydlighet för både inköpare och konsumenter, skriver Orkla Foods i ett uttalande.

Välkomnar ändringen

Skånska Orkla Foods är en av de största syltproducenterna i Sverige och har välkomnat den nya definitionen av sylt.

Ett hundratal av företagets produkter berörs av det nya direktivet, enligt Sydsvenskan.

– I de fall vi har gjort justeringar har det i de flesta fall varit mindre ändringar som exempelvis ett extra gram av frukten eller bäret, säger Orkla Foods kommunikationsansvarige Ulrika Enström till tidningen.

Därav namnet

Till exempel påverkas Coop Xtras “jordgubbssylt” av frukostdirektivet. Eftersom den innehåller för liten andel jordgubbar står det numera istället “jordgubbsberedning” på etiketten. Samma gäller bland annat Eldorados numera "jordgubbsberedning".

Att namnet blivit just “beredning” i Sverige förklarar Orkla Foods med att det är den branschgemensamma benämningen.

– Vi vill använda samma benämning som resten av branschen, för att göra det enkelt och tydligt för kunderna, säger Ulrika Enström.

Läs mer: Ukrainsk fullträff – ”Putins ögon” har slagits ut

Marmelad och juice

Samma krav på 45 procent frukt eller bär gäller även för att få kallas marmelad. Nytt är också att juice inte heller får lov att innehålla socker.

Reglerna ställer högre krav på innehåll och på märkningen, det är bra för konsumenterna. Vi har också uppfattat att många småskaliga företag som tillverkar produkter med hög kvalitet uppskattar de nya reglerna, säger Amanda Rosendahl, handläggare på Enheten för märkning och export på Livsmedelsverket.

Läs mer: Mest köpta och sålda aktierna i augusti

Foto: F. Tai

Text: Redaktionen