KRITIKSTORM MOT SD-TOPP: Jimmie Åkesson svarar

2022 09 19

Sverigedemokraterna marknadsför inför höstens val. Ett av SL:s tunnelbanetåg är täckt av reklam för SD.

På Twitter delade  SD:s rättspolitiske talesperson Tobias Andersson en bild på vagnen och skrev:

– Välkommen till återvandringståget. Du innehar en enkelbiljett. Nästa stopp, Kabul!

Starka reaktioner

Tobias Anderssons utspel väckte snabbt starka reaktioner.

– Detta är så ovärdigt och rasistiskt. Jag har så svårt att förstå hur anständiga borgerliga, liberala kollegor vill gå till val tillsammans med detta parti och ge dem inflytande. När vi kan samarbeta ihop och över blockgränsen för att inte ge främlingsfientlighet inflytande, kommenterade Annie Lööf (C).

Magnus Jacobsson, ordförande för KD i Västra Götaland, instämde i kritiken.

– Du är så grymt himla oseriös, blir genuint ledsen över din attityd till andra människor, skrev han i ett svar till SD-ledamotens inlägg.

”Tragiskt”

Efter gårdagskvällens partiledardebatt i Expressen kommenterade Liberalernas partiledare Johan Pehrson det uppmärksammade inlägget.

– Det är tragiskt att se. Han borde skämmas som riksdagsledamot, säger han till Expressen.

Jimmie Åkesson svarar

Jimmie Åkesson (SD) fick även chansen att kommentera sin riksdagsledamots inlägg och ge sin bild av den efterföljande uppståndelsen. 

–  Det är konstigt i en valrörelse och politisk debatt om man inte reagerar på det andra partier säger. Precis som jag reagerar när Annie Lööf eller Per Bolund twittrar saker, säger Jimmie Åkesson till Expressen.

SD-ledaren vill inte kalla inlägget för rasistiskt.

– Återvandringspolitik är inte rasistisk. Vår återvandringspolitik bygger på frivillighet. Det är ett sätt att skapa ett bättre samhälle för oss och för dem som inte har funnit sin plats här.

Foto: Sociala medier resp Sverigedemokraterna

Text: Redaktionen


20 juli 2026

Folk kan stoppas när de ska tanka bilen

2026 07 20

Väktare kan sättas in för att stoppa folk från att tanka bilen.

Ett annat alternativ skulle kunna vara en slags modern variant av ransoneringskort. 

Det är möjliga scenarier vid en eventuell bränsleransonering i Sverige, vilket staten nu utreder. 

– Vår omvärld ser ut som den gör. I Mellanöstern och i Ukraina används energi som ett vapen. Så det är bra och lägligt att även Sverige tittar på hur vår drivmedelsberedskap fungerar, säger Karl Björklund som är enhetschef på Energimyndigheten, till SR.

Ska moderniseras

Det är just Energimyndigheten som fått uppdraget att utreda Sveriges försörjningstrygghet när det gäller bensin och diesel.

Skälet, förutom det som pågår i omvärlden, är att den nuvarande ransoneringsplanen är föråldrad. Den bygger på en lag från 1978 och går inte längre att tillämpa i ett modernt digitaliserat samhälle med obemannade bensinstationer.

– Ransoneringskorten till exempel, det är svårt att kopiera till dagens samhälle, säger Karl Björklund.

Har inte uteslutit

Sverige har idag ett beredskapslager av olja som ska räcka i minst 90 dagar, uppger SR.

Vid flera tillfällen under våren har det varnats för att ransonering kan bli aktuellt. Exempelvis har finansminister Elisabeth Svantesson (M) inte uteslutit sådana scenarier.

– Blir det här mer utdraget då kommer vi att få problem med högre priser och kanske till och med tillgång, sade hon till Aftonbladet i slutet av mars och syftade på USA:s krig mot Iran.

Priset stiger

Christian Kopfler, råvaruanalytiker på investmentbanken Arctic Securities, var också en av dem som under våren flaggade för risken för ransonering. Om det blir brist på diesel kommer samhällskritiska funktioner som transport, jordbruk och industri att prioriteras före hushållen, menade han.

Energimyndigheten bedömer dock att det i nuläget är osannolikt att staten skulle behöva ransonera bränsle. 

Karl Björklund menar att marknaden, med högre priser vid pump, är en första räddningsplanka.

På måndagen steg oljepriset och Brentoljan passerade 90 dollar per fat, efter att USA och Iran inlett nya attacker mot varandra under natten.

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


Mitt i prick – svart rök lägger sig över Moskva

2026 07 20

Över 400 ukrainska drönare har satt sikte på Rysslands huvudstad..

Kriget kommer allt närmare den ryska befolkningen. 

Under natten till måndagen har hundratals drönare skickats in över Moskvaregionen, uppger Kyiv Independent.

Minst en av dem ska ha fått en fullträff.

– Foton och videor som publicerats på sociala medier uppges visa tjock svart rök som stiger över staden Podolsk, som ligger cirka 40 kilometer söder om Kreml, efter en attack mot en oljedepå, skriver den ukrainska tidningen.

Även ett bostadshus i Domodedovo i södra Moskva ska ha träffats av drönare, precis som lagerlokaler i samhället Belye Stolby.

Rysk media: största på flera år

Sergej Sobjanin, borgmästare i Moskva, uppger att Ryssland skjutit ned 85 av de 400 drönare som närmat sig huvudstaden. 

Enligt den ryska statskontrollerade mediebyrån Tass handlar det om en av de största attackerna hittills.

– Försöket med drönarattacken mot Moskva var ett av de största på flera år, hävdar Tass.

Ukrainas militär har inte kommenterat uppgifterna om attacken.  

Attackerats flera nätter

Den exakta omfattningen av skadorna från nattens anfall är inte klarlagd. 

Nattens dramatik utspelar sig enbart två dagar efter en storskalig attack mot just Moskva. Över 370 drönare ska då ha tagit sig in över den ryska huvudstaden. Då spreds bilder och filmer på en stor brand i ett lager för den ryska nätbutiken Wildberries, söder om Noginsk i Moskvaregionen.

– Ukraina har intensifierat sin långsiktiga attackkampanj mot militära, industriella och energimål i Ryssland de senaste månaderna, med drönare som upprepade gånger når Moskva och andra regioner hundratals kilometer från den ukrainska gränsen, rapporterar Kyiv Independent.

Ukraina: legitima mål

Att Ukraina attackerar oljeraffinaderier beror på att de betraktas som legitima militära mål, eftersom anläggningarna förser den ryska krigsmaskinen med bränsle. 

Tidigare under sommaren uppgavs att det stora raffinaderiet i Moskva kommer att hållas stängt resten av året till följd av omfattande skador efter att ha attackerats, enligt Reuters.

Foto: X

Text: Redaktionen