Kritikstorm mot Apples nya reklamfilm – “respektlöst och hånfullt”

2024 05 10

Apples tvingas be om ursäkt för sin reklam för nya iPad Pro.

Se videon längst ned i artikeln.

Det var nu i veckan som Apples vd Tim Cook publicerade filmen på sociala medier.

– Den tunnaste produkten vi någonsin har skapat, den mest avancerade skärmen vi någonsin har producerat. Bara föreställ dig alla saker som den kommer att användas för att skapa, framhåller Tim Cook vid publiceringen.

"Värst någonsin, smaklöst"

Men knappt någonting har handlat om Apples nya produkt efter den publicerade reklamfilmen.

Tvärtom fullkomligt haglar kritiken i kommentarsfältet mot innehållet.

– Värsta reklamen någonsin.

– Steve Jobs (Apples grundare, red. anm) skulle aldrig ha godkänt detta. 

– Det är dålig smak.

– Vem tyckte detta var en bra idé?

– Det är hjärtekrossande, obekvämt och egoistisk marknadsföring. När jag ser det här skäms jag över att ha köpt Apples produkter i 19 år.

Mosar gammal teknik

Tittarna reagerar alla på samma sak.

I filmen syns hur äldre teknik, konstverk, musikinstrument och andra skapelser fullständigt mosas av en metallplatta.

På 40 sekunder krossas dessa historiska mänskliga uppfinningar med budskapet att allt du behöver numera är en iPad som kan ersätta andra sätt att uttrycka sig på.

I bakgrunden hörs den klassiska låten “All I Ever Need Is You” av Sonny & Cher från 1972.

Men reklamen föll alltså inte särskilt väl ut. En del menar till och med att budskapet borde vara det motsatta.

– Jag kan inte relatera till den här videon alls. Den saknar all respekt för kreativ utrustning och hånar skaparna, skriver en användare på X.

Apple ber om ursäkt

Klicka här för att se den kritiserade reklamfilmen (länk till X, tidigare Twitter).

Efter klagomålen har Apple bett om ursäkt.

– Vi missade målet med den här reklamfilmen, och vi ber om ursäkt för det, framhåller en av Apples chefer i en kommentar.

Den nya versionen av iPad Pro presenterades nyligen under onlineeventet “Let Loose”.

Bolaget slog även på stora trumman att man använder sig av det nya chipet M4 som fokuserar påa tt förbättra prestandan för AI-relaterade funktioner.

Foto: European Union resp L. Heymann

Text: Redaktionen


Kunder till storbank varnas – förlorat 50 000 kronor

2025 11 04

Kunder till en storbank kan ha förlorat 50 000 kronor.

Valet av bank kan ha avgörande betydelse när man lånar pengar.

Nu visar en jämförelse att folk som har valt "fel" bank de senaste tio åren kan ha förlorat 50 000 kronor.

Kan ha förlorat 50 000

En genomgång från jämförelsesajten Zmarta visar att du kan ha förlorat stora summor pengar om du har valt fel bank för dina bolån de senaste tio åren, rapporterar SvD.

En genomgång av bankernas genomsnittliga snitträntor på rörliga bolån mellan 2015-2025, visar att skillnaderna är stora.

Storbanken Nordea är den bank som har tagit mest betalt för rörliga bolån, med en snittränta på 2,37 procent enligt tidningen.

Skandia har haft den lägsta snitträntan på 2,13 procent.

Enligt Zmarta innebär det att den som har ett lån på två miljoner kan ha förlorat nästan 50 000 kronor på att vara kund hos Nordea, som är dyrast, istället för Skandia, som är billigast.

– Det är en enorm skillnad, säger Zmartas hushållsekonom Ola Söderlind till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Pangbesked från Swedbank - berör hela Sverige

Högre snitt idag

Överlag har storbankerna haft högre rörliga boräntor än de mindre bankerna. Förutom Nordea är det Länsförsäkringar, Swedbank och Handelsbanken som har varit dyrast.

Snitträntorna idag är också högre än snittet generellt de senaste tio åren. I september låg snittet på 2,77 procent, medan tioårssnittet ligger på 2,24 procent. Siffrorna för oktober lär dock bli lägre.

– Riksbankens senaste räntesänkning innebär att skillnaden kommer att minska när vi presenterar nya snitträntor för oktober. Men trots att räntan har fallit kraftigt var september-räntorna fortfarande betydligt högre än snittet under de senaste tio åren, säger Ola Söderlind till tidningen.

Besked imorgon

Imorgon onsdag ska Riksbanken ge ett nytt besked om styrräntan.

Beskedet väntas bli att styrräntan kommer att ligga kvar på 1,75 procent, vilket MarcusOscarsson.se har rapporterat om.

Riksbankschef Erik Thedéen har själv sagt att räntan lär ligga kvar på nuvarande nivå ett tag framöver. Prognoser har också visat att återhämtningen av ekonomin börjar ta fart.

Det finns dock riskfaktorer, vilket bland annat Länsförsäkringar har varnat för.

En större global händelse skulle kunna slå hårt mot svensk ekonomi, vilket i värsta fall kan leda till att Riksbanken höjer räntan igen, enligt Länsförsäkringars chefsekonom Alexandra Stråberg.

LÄS OCKSÅ: DAGAR KVAR: Så gör Riksbanken med räntan

Foto: Christian Dubovan

Text: Redaktionen


4 november 2025

”Inget gott kan komma ur detta” – dystert besked om kärnvapen

2025 11 04

USA:s president Donald Trump vill återinföra kärnvapentester och Rysslands diktator Vladimir Putin drar sig ur viktiga kärnvapenavtal.

Agerandet från världens två största kärnvapenmakter oroar Juha Honkonen, docent i militärteknologi vid Försvarshögskolan.

Honkonen befarar att världen är på väg in i en ny kärnvapenkappupprustning.

Om kärnvapenavtalet START mellan USA och Ryssland – som begränsar antalet strategiska och löper ut i februari – inte förnyas kommer antalet kärnvapen i världen att öka snabbt, befarar Honkonen. 

– Om en sådan förhandlingsprocess bryts samman och förtroendet förloras, kommer det att bli mycket svårare att återgå till förhandlingsbordet. Det kommer sannolikt leda till att kärnvapenkapprustningen börjar om på något sätt, säger Honkonen till Iltalehti.

– Jag anser att det är mycket oroväckande att förhandlingslänken mellan de viktigaste kärnvapenmakterna kommer att brytas.

”Inget kan kan komma ur det”

Enligt Honkonen ”kan inget gott komma” från ett scenario där förhandlingarna mellan USA och Ryssland upphör.

– Förtroendet borde upprätthållas på någon nivå, säger han.

LÄS MER: Raseri mot Orbán – ”Specifikt stöd till Putin”

Trump anklagar Kina och Ryssland

Donald Trump har klargjort att USA kan komma att återuppta kärnvapentester.

– På grund av andra länders testprogram har jag instruerat krigsdepartementet att börja testa våra kärnvapen på lika villkor. Den processen kommer att påbörjas omedelbart, skrev presidenten på Truth Social i slutet av oktober.

Om uttalandet syftar på tester med skarpa kärnvapenladdningar vore det en dramatisk upptrappning. USA genomförde sitt senaste skarpa kärnvapentest 1992, Kina 1996 och Rysslands senaste kända test ägde rum 1990.

I en intervju med CBS;s ”60 Minutes” hävdar Trump att både Kina och Ryssland i hemlighet utför underjordiska kärnvapentester.

– Ryssland testar, Kina testar, men de pratar inte om det. Jag vill inte vara det enda landet som inte testar, säger presidenten.

LÄS OCKSÅ: Tung konkurs i Danmark – “Nordeuropas största”

Foto: Geralt

Text: Redaktionen