Hård kritik mot regeringen: Anklagas för vilseledning

2022 03 08

Socialdemokraterna gav under måndagskvällen besked om att deras nej till  Nato kvarstår. Ett besked som möts av svidande kritik.  

– Regeringens linje i säkerhetspolitiken ligger fast, vi har inte ändrat uppfattning, men det är bra att frågorna diskuteras, sade finansministern Mikael Damberg (S) till Expressen efter partistyrelsens extrainsatta möte. 

Kommer få stöttning

Finansministern framhävde dessutom att Sverige kommer att stöttas av andra länder vid en kris – och nämnde Storbritannien som ett exempel:

– Sverige är militärt alliansfria, däremot har vi väldigt goda samarbeten och det är flera länder som förklarat att de kommer stötta Sverige i händelse av kris, till exempel Storbritannien, sade han.

Ett uttalande som nu stöter på hård kritik från två stora namn inom Moderaterna.

Anklagas för vilseledning

– Noterar ett spinn, kanske från regeringen som har svårt hantera Nato-frågan, att det räcker med säkerhetsgarantier från Storbritannien. Det är inte ens en illusion, bara vilseledning, UK kan utlova hjälpa som till Ukraina, men inte mer, det är därför UK är med i Nato, skriver tidigare M-ledamoten Gunnar Hökmark på Twitter.

Tidigare utrikesministern Carl Bildt (M) för ett liknande resonemang på Twitter.

En fri fantasi

– Jag noterar åtskilligt tal i debatten om möjliga säkerhetsgarantier också för Sverige. Man bör då ha klart för sig att ministrar kommer och går, men fördrag faktiskt består. Det är bara sådana som gäller i sammanhang som dessa, skriver han.

I ett tidigare inlägg kallar Carl Bildt idén om att Storbritannien skulle förbundit sig till att försvara Sverige med ”sina kärnvapen” för en ”fri fantasi”.

Bakgrund

Bakgrunden till Mikael Dambergs hänvisning till säkerhetslöftet från Storbritannien är ett uttalande från brittiske försvarsministern Ben Wallace på en pressträff i fredags efter en militärövning där försvarsministrarna från Sverige, Danmark och Storbritannien möttes.

På frågan om hur Storbritannien skulle reagera om Sverige utsattes för ett ryskt militärt angrepp svarade han enligt TT:  

– Det är otänkbart att Storbritannien inte skulle stötta Sverige. Sverige är en del av samma familj. Vi skulle stå bakom Sverige och göra allt för att stötta, både militärt och på andra sätt.

Osäkerhet

Det råder således delade meningar kring Ben Wallaces uttalande.

Jonas Olsson, mångårig nyhetsreporter på SVT Nyheter, framhävde i en artikel att Wallaces uttalande kan liknas vid en ”officiell försvarsgaranti från Storbritannien”.  

Ett resonemang som Carl Bildt (M) alltså kallar för en ”fri fantasi”.

Foto: Moderaterna resp Ninni Andersson Regeringskansliet 

Text: Redaktionen


28 augusti 2026

Tu-95-bombplan attackerat

2026 08 28

Ett ryskt bombplan av typen Tu-95 har skadats.

Ukraina har slagit till mot en rad måltavlor i Ryssland.

Bland annat har oljeraffinaderiet Jaroslavl träffats av Kyjivs drönare.

Samtidigt har ett ryskt bombplan av typen Tu-95 skadats, rapporterar Kyiv Independent.

Bombplan attackerat

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj bekräftar attacken mot bombplanet.

Han förklarar att attacken riktades mot den stora flygbasen i Engels i Saratov oblast, nära gränsen till Kazakstan.

– I Rysslands Engels träffade krigare från den ukrainska säkerhetstjänsten SBU:s Alfagrupp ett Tu-95MS-missilbärande flygplan. Det är dessa flygplan som utför anfall mot Ukraina, framhåller Zelenskyj.

Bekräftar skadorna

Analytiker har tittat på bilder och filmklipp som visar skadorna på bombplanet.

Telegramkanalen Stratehichna Aviatsiia, som följer rysk luftfart och övervakar drönar- och robotrobotavfyringar, bekräftar träffen.

– Anfallet träffade ett Tu-95MS-flygplan, närmare bestämt flygplanets vinge. Flygplanet kan inte repareras, menas det enligt Ukrainska Pravda.

Läs mer: Ryssarna flyr – två länder står med öppna armar

Det är Tu-95MS

Tu-95MS är ett strategiskt robotbärande bombplan från sovjettiden som för närvarande används av Ryssland. 

Enligt Ukrainas militära underrättelsetjänst använder ryska styrkor denna typ av flygplan för att beskjuta Ukraina med kryssningsrobotarna Kh-101, Kh-555 och Kh-55. 

Raffinaderi träffat

Bilder och filmklipp som sprids på sociala medier visar samtidigt åtminstone två bränder vid oljeraffinaderiet Jaroslavl.

Även det bekräftar den ukrainske presidenten.

– Under det senaste dygnet slog krigare ur våra ukrainska försvarsstyrkor till mot ett oljeraffinaderi i Jaroslavlregionen. Avståndet är 1 000 kilometer från frontlinjen, menar han.

Ukraina har också slagit till mot måltavlor i Svarta havet enligt presidenten.

Läs mer: Krisläge för Trump – sätter sig på planet direkt

Foto: By Sergey Kustov - commons.wikimedia, CC BY-SA 3.0

Text: Redaktionen


28 augusti 2026

Projektet misslyckades – nu vänder sig Natojätten till Sverige

2026 08 28

Frankrike flörtar med Sverige om ett nytt stridsflygplanssamarbete.

Frankrike, Tyskland och Spanien arbetade under en längre tid med nästa generations stridsflygprojekt.

Men projektet kollapsade på grund av meningsskiljaktigheter mellan franska Dassault Aviation och tyska Airbus Defence and Space.

Nu flörtar Frankrike med Sverige gällande ett nytt stridsflygplanssamarbete, rapporterar Politico.

Flörtar med Sverige

Sverige har med Gripen-planen upprättat ett gott rykte i Europa när det kommer till tillverkning av stridsflygplan.

En fransk tjänsteman säger nu att Paris är öppet för att samarbeta med Sverige för nästa generations stridsflygplan.

– Vi letar båda två efter flygplan som är ganska lika, ganska små, säger tjänstemannen.

“Såklart”

Tjänstemannen svarar på frågan om det finns några möjligheter för samarbete framöver.

– Självklart finns det många: vi har tillverkningskapacitet för flygmotorer som Sverige inte har — det är något vi skulle kunna samarbeta kring.

Även Tyskland ska tidigare ha varit i kontakt med Sverige om ämnet.

Läs mer: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Macron på besök

Uppgifterna om ett potentiellt samarbete kommer inför att Frankrikes president Emmanuel Macron besöker Sverige på måndag.

Det rör sig då om ett bilateralt möte med fokus på Sveriges och Frankrikes fördjupade försvarspolitiska samarbete, enligt regeringen.

Signerar ramavtal

Statsminister Ulf Kristersson (M) och president Macron deltar på måndagen i en signeringsceremoni för Sveriges anskaffning av fyra fregatter.

Under ceremonin signerar även försvarsminister Pål Jonson (M) och Frankrikes försvarsminister Catherine Vautrin ett ramavtal för att “stärka det svensk-franska samarbetet inom operativa frågor, försvarsförmåga och industriell utveckling”. 

Läs mer: Ryssarna flyr – två länder står med öppna armar

Foto: Nato

Text: Redaktionen