Hård kritik mot regeringen: Anklagas för vilseledning

2022 03 08

Socialdemokraterna gav under måndagskvällen besked om att deras nej till  Nato kvarstår. Ett besked som möts av svidande kritik.  

– Regeringens linje i säkerhetspolitiken ligger fast, vi har inte ändrat uppfattning, men det är bra att frågorna diskuteras, sade finansministern Mikael Damberg (S) till Expressen efter partistyrelsens extrainsatta möte. 

Kommer få stöttning

Finansministern framhävde dessutom att Sverige kommer att stöttas av andra länder vid en kris – och nämnde Storbritannien som ett exempel:

– Sverige är militärt alliansfria, däremot har vi väldigt goda samarbeten och det är flera länder som förklarat att de kommer stötta Sverige i händelse av kris, till exempel Storbritannien, sade han.

Ett uttalande som nu stöter på hård kritik från två stora namn inom Moderaterna.

Anklagas för vilseledning

– Noterar ett spinn, kanske från regeringen som har svårt hantera Nato-frågan, att det räcker med säkerhetsgarantier från Storbritannien. Det är inte ens en illusion, bara vilseledning, UK kan utlova hjälpa som till Ukraina, men inte mer, det är därför UK är med i Nato, skriver tidigare M-ledamoten Gunnar Hökmark på Twitter.

Tidigare utrikesministern Carl Bildt (M) för ett liknande resonemang på Twitter.

En fri fantasi

– Jag noterar åtskilligt tal i debatten om möjliga säkerhetsgarantier också för Sverige. Man bör då ha klart för sig att ministrar kommer och går, men fördrag faktiskt består. Det är bara sådana som gäller i sammanhang som dessa, skriver han.

I ett tidigare inlägg kallar Carl Bildt idén om att Storbritannien skulle förbundit sig till att försvara Sverige med ”sina kärnvapen” för en ”fri fantasi”.

Bakgrund

Bakgrunden till Mikael Dambergs hänvisning till säkerhetslöftet från Storbritannien är ett uttalande från brittiske försvarsministern Ben Wallace på en pressträff i fredags efter en militärövning där försvarsministrarna från Sverige, Danmark och Storbritannien möttes.

På frågan om hur Storbritannien skulle reagera om Sverige utsattes för ett ryskt militärt angrepp svarade han enligt TT:  

– Det är otänkbart att Storbritannien inte skulle stötta Sverige. Sverige är en del av samma familj. Vi skulle stå bakom Sverige och göra allt för att stötta, både militärt och på andra sätt.

Osäkerhet

Det råder således delade meningar kring Ben Wallaces uttalande.

Jonas Olsson, mångårig nyhetsreporter på SVT Nyheter, framhävde i en artikel att Wallaces uttalande kan liknas vid en ”officiell försvarsgaranti från Storbritannien”.  

Ett resonemang som Carl Bildt (M) alltså kallar för en ”fri fantasi”.

Foto: Moderaterna resp Ninni Andersson Regeringskansliet 

Text: Redaktionen


23 juli 2026

30 grader varmt – svensk värmebölja på ingång

2026 07 23

Det har varit en blöt vecka på många håll i Sverige.

Skyfallen har avlöst varandra och i stora delar av landet har det fallit kraftiga mängder regn, ofta på kort tid.

Och du bör vara beredd på att ha stövlar och regnrock nära till hands även kommande dagar.

På lördag fortsätter regn att dra in västerifrån över norra Sverige och regnet breder nu också ut sig över södra Sverige. Möjligen att Östersjölandskapen får mest uppehåll, framhåller SMHI i dagens prognos.

– Även under söndagsdygnet väntas regn av och till i stort sett hela landet, då också allmänt lite blåsigt med friska vindbyar.  

"Riktig högsommarvärme" på gång

Men håll ut. 

Mycket tyder nämligen på att vädret vänder under nästa vecka. En ny värmebölja ser ut att vara på ingång från och med torsdagen.

Då pratar vi om riktig högsommarvärme. På flera håll finns möjlighet till 25–30 grader, framförallt i södra Sverige, säger Lasse Rydqvist, meteorolog på Klart, till Aftonbladet.

Andra läser: Uppgifter: Putin har ändrat sig

Augusti kan bli lovande

Värmen tar sig dock inte upp till norra halvan av landet. Men även på den fronten kommer lovande besked, för den som önskar sol och höga temperaturer.

– Augusti ser, precis som juli, ut att bjuda på värme i omgångar. Det kan bli en varm inledning på månaden och under vecka 33 ökar chanserna för varmare väder även i norra Sverige, säger Lasse Rydqvist.

SMHI är hittills något mer försiktig i sin prognos för slutet på nästa vecka. Väderinstitutet gör dock en liknande bedömning – värme är på väg.

Prognosen för nästa vecka är fortfarande ganska osäker men det ser ut att bli ostadigt under början av veckan. Fram emot nästa helg kan det dra in lite varmare luft igen, uppger SMHI.

Andra läser: Hemligt möte mellan Ryssland och Tyskland

Foto: J. Ferlič resp MasterTux

Text: Redaktionen


23 juli 2023

Nytt bidrag införs i höst – tusentals kronor för husägare

2026 07 23

Under torsdagen har Tidöpartierna presenterat flera nyheter för hushåll och konsumenter.

En av dem gäller en utredning av den kritiserade elnätsavgiften, där det bland annat ska tittas på om ett pristak kan införas under vissa tidsperioder.

På samma pressträff meddelade närings- och energiminister Ebba Busch (KD) att ett bidrag som gått lite mer under radarn nu kommer att införas från 1 september.

Det gäller den nya varianten av bidraget för energieffektivisering i småhus, som nu ska rikta sig till fler och bli mer flexibelt.

Satsningen kallas för “Villaeffekten” och ämnar att hjälpa hushåll stå emot framtida energiprisökningar.

Villaeffekten hjälper svenska villaägare att sänka sina energikostnader och att stärka sin motståndskraft. Den senaste tidens oroligheter i vår omvärld visar hur viktigt det är att minska vår sårbarhet och vårt beroende av andra länder, särskilt på energiområdet, säger Ebba Busch. 

Täcker 30 procent

Enligt regeringen kommer husägare kunna söka bidrag för att täcka 30 procent av materialkostnaderna när man genomför energi- och effektiviseringsåtgärder. Som mest kan man få 60 000 kronor i bidrag per småhus.

– De senaste åren har varit prövande för många hushåll ekonomiskt. Med det här förslaget blir det enklare att ansöka om bidraget för energieffektivisering samtidigt som vi ser till att det kan komma fler till del. Att få ner energikostnaderna kommer underlätta för många familjer som har svårt att få ekonomin att gå ihop, säger finansminister Elisabeth Svantesson (M).

Andra läser: Uppgifter: Putin har ändrat sig

Ny variant

Det har tidigare funnits en äldre variant av bidraget. Enligt regeringen riktar sig dock “Villaeffekten” till fler småhusägare jämfört med det förra. 

– Småhusägare får också större flexibilitet att välja vilka åtgärder bidraget ska användas till, och i vilken ordning åtgärderna ska göras, framhåller Tidöpartierna i ett uttalande.

Småhus med fjärrvärme kan inte använda bidraget för att täcka åtgärdskostnader. Det ska dock gå att ansöka om bidrag för att ansluta ett hus till fjärrvärmenätet.

Läs också:

Strängt förbud ska införas i Sverige – största i hela världen

Hushållen kan slippa höjd avgift

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen