18okt2025

Kristerssons historiska besked – inte hänt sedan 1979

2025 10 18

Moderaterna och statsminister Ulf Kristersson har nåtts av ett historiskt besked.

Det är mindre än ett år kvar till valet i Sverige.

Nu presenteras tunga siffror för Moderaterna och Ulf Kristersson.

Partiets opinionssiffror har inte varit så låga så här nära inpå valet, sedan 1979.

Lägsta siffran på nästan 50 år

Moderaternas ligger just nu på ett väljarstöd på 17,9 procent, enligt SVT/Verians oktobermätning.

Den siffran har inte varit lägre så här nära inpå ett val på nästan 50 år.

1979 hade partiet 16,0 procent, enligt mätinstitutet.

– Tittar man inför förra valet så låg vi under ett år före valet. Sedan låg vi under i nästan varje mätning, och ändå så vann vi på valdagen, kommenterar Ulf Kristersson (M) opinionsläget, rapporterar SVT.

Hoppfull trots allt

Trots det dystra utgångsläget med mindre än ett år kvar till valet är statsministern optimistisk.

– Val tenderar att vara väldigt jämna i Sverige. Vinnarskalle och att stå upp för att man har ett bra alternativ är det som kommer avgöra saken, säger han till tv-kanalen.

En av Ulf Kristerssons utmaningar inför valet är att ena regeringsunderlaget.

LÄS OCKSÅ: Larmet: 600 000 bilister är en trafikfara – ”Politikerna gör inget”

Liberalerna säger nej

Inför valet har Liberalerna gett beskedet att de inte kommer stödja en regering där Sverigedemokraterna ingår.

Sverigedemokraterna ställer just det kravet inför nästa val. Annars kommer man vara ett oppositionsparti, har Jimmy Åkesson (SD) sagt.

Statsministern tror inte att splittringen i regeringsunderlaget kommer bli ett problem efter valet.

– Jag tar det med en ganska stor nypa salt, har han sagt till DN.

Kristersson motiverar sitt uttalande med att han ser Liberalernas uttalande som ett sätt att positionera sig inför valet.

Avslöjar statsministern

Statsministerns uttalande avslöjar något om den egna ståndpunkten, hävdar DN.

Inför förra valet sa Moderaterna att de inte kunde tänka sig några ministerposter till Sverigedemokraterna.

Kristerssons uttalande om Liberalernas besked kan vittna om att partiet nu inte ser det som en omöjlighet.

LÄS OCKSÅ: Myndighet har bytt logga – för tre miljoner kronor

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Helt ny superbro på gång i Norden – ska snart stå klar

2026 01 14

En sprillans ny bro är på väg att stå klar i Sveriges grannland.

Danska Vejdirektoratet har gått in på slutspurten.

Senast nästa månad ska den nya Storströmsbron stå färdig. Det markerar slutet på det enorma projektet om att ersätta den tidigare bron, som förbinder Själland med Falster.

– Som det ser ut nu räknar vi med att det sker senast i februari 2026, säger projektledaren Niels Gottlieb om premiären, enligt Vejdirektoratet.

Kan användas av semestersvenskar

Projektet har blivit försenat. Planen var egentligen att bilar skulle kunna köra över bron redan i höstas.

Den nya bron kommer att bli fyra kilometer lång och blir därmed Danmarks tredje största bro, enbart överträffad av Öresundsbron och Stora bältbron. Prislappen har landat på omkring 4,1 miljarder danska kronor.

Bron kommer dessutom att vara till glädje för många semestrande svenskar som kan utnyttja färdvägen på väg ned till kontinenten. 

– Vi ser alla fram emot att kunna öppna den nya bron för bilar, cyklister och fotgängare. Vi vet också att det finns många i området som ser fram emot broöppningen, säger Niels Gottlieb.

LÄS MER: Två länder i Europa kan slås samman

Viktig länk

Den tidigare Storströmsbron kommer att rivas när den nya är helt klar. Den gamla är över 80 år gammal och närmar sig bäst före-datum, vilket kräver stora underhållsinsatser för att hålla trafiken säker. 

Dessutom bedöms bron vara för smal för dagens trafikvolymer och har enbart en enkelspårig järnväg, vilket begränsar tågtrafiken.

I den nybyggda varianten kommer det istället att finnas en dubbelspårig järnväg, vilket bedöms vara en nyckel i en framtidssäker anslutning.

– Storströmsbron är av stor regional betydelse och är även en viktig del av järnvägskorridoren mellan Köpenhamn och Tyskland. Denna järnvägskorridor går via järnvägslinjen Köpenhamn-Ringsted via Køge och kommer att förstärkas avsevärt med den kommande Fehmarn Bält-tunneln och tillhörande järnvägsanläggningar, förklarar Vejdirektoratet.

LÄS MER: Byggjätte i konkurs

Foto: News Öresund

Text: Redaktionen


12 januari 2026

”Har gjort det nästintill omöjliga” – styrkebesked från Ukraina

2026 01 14

Under natten har ryska attacker mot anläggningar i Kryvyj Rih slagit ut strömmen för omkring 45 000 ukrainare.

Beskedet kom från Oleksandr Vilkul som leder militärförvaltningen i staden.

– Fienden har återigen genomfört en storskalig drönarattack mot en infrastrukturanläggning, uppger han i ett inlägg på Telegram.

Var snäll och fyll på med vatten och ladda era enheter om ni kan.

”Har gjort det nästintill omöjliga”

Inga människor ska ha skadats i den massiva attacken, som slog ut stora delar av elförsörjningen under natten.

Men tidigt på morgonen kommer ett styrkebesked från den ukrainska regionen.

– Energiarbetarna har gjort det nästintill omöjliga. Strömmen har återkopplats i Kryvyj Rih efter den ryska drönarattacker som lämnade 45 000 utan elektricitet, säger Oleksandr Vilkul, rapporterar Kyiv Independent.

– Pannanläggningarna har startats upp och når redan driftstemperaturer. Kommunala transporter går normalt, inklusive höghastighetsspårvagnen. Vattenförsörjningen fungerar.

LÄS MER: Ryssland har attackerat sig själva

Kallt i Ukraina

De ryska attackerna mot infrastrukturen i Ukraina slår hårt mot landets befolkning nu när vinterkylan har slagit till.

– Nattens temperaturer i Kiev var -14 grader. Väderprognoserna visar att frostförhållanden sannolikt kommer att fortsätta i minst två veckor till, uppger tidningen.

Förra veckan slog de ryska styrkorna ut elförsörjningen i flera regioner.

– Invånarna i huvudstaden Kiev har kämpat med liknande utmaningar de senaste dagarna, när tusentals invånare stod utan värme efter en massiv nattattack den 9 januari som riktade sig mot kritisk infrastruktur och dödade minst fyra personer.

Många sammandrabbningar

Det senaste dygnet har de ryska och ukrainska styrkorna drabbat samman på flera platser längs fronten, allra flest kring staden Pokrovsk.

– Igår utsatte fienden ukrainska enheter och befolkade områden för fyra missilattacker och 42 flyganfall. De använde 25 missiler och släppte 78 bomber, uppger den ukrainska generalstaben i ett uttalande, rapporterar tidningen.

LÄS MER: Ryssland har attackerat polsk anläggning

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen