18okt2025

Kristerssons historiska besked – inte hänt sedan 1979

2025 10 18

Moderaterna och statsminister Ulf Kristersson har nåtts av ett historiskt besked.

Det är mindre än ett år kvar till valet i Sverige.

Nu presenteras tunga siffror för Moderaterna och Ulf Kristersson.

Partiets opinionssiffror har inte varit så låga så här nära inpå valet, sedan 1979.

Lägsta siffran på nästan 50 år

Moderaternas ligger just nu på ett väljarstöd på 17,9 procent, enligt SVT/Verians oktobermätning.

Den siffran har inte varit lägre så här nära inpå ett val på nästan 50 år.

1979 hade partiet 16,0 procent, enligt mätinstitutet.

– Tittar man inför förra valet så låg vi under ett år före valet. Sedan låg vi under i nästan varje mätning, och ändå så vann vi på valdagen, kommenterar Ulf Kristersson (M) opinionsläget, rapporterar SVT.

Hoppfull trots allt

Trots det dystra utgångsläget med mindre än ett år kvar till valet är statsministern optimistisk.

– Val tenderar att vara väldigt jämna i Sverige. Vinnarskalle och att stå upp för att man har ett bra alternativ är det som kommer avgöra saken, säger han till tv-kanalen.

En av Ulf Kristerssons utmaningar inför valet är att ena regeringsunderlaget.

LÄS OCKSÅ: Larmet: 600 000 bilister är en trafikfara – ”Politikerna gör inget”

Liberalerna säger nej

Inför valet har Liberalerna gett beskedet att de inte kommer stödja en regering där Sverigedemokraterna ingår.

Sverigedemokraterna ställer just det kravet inför nästa val. Annars kommer man vara ett oppositionsparti, har Jimmy Åkesson (SD) sagt.

Statsministern tror inte att splittringen i regeringsunderlaget kommer bli ett problem efter valet.

– Jag tar det med en ganska stor nypa salt, har han sagt till DN.

Kristersson motiverar sitt uttalande med att han ser Liberalernas uttalande som ett sätt att positionera sig inför valet.

Avslöjar statsministern

Statsministerns uttalande avslöjar något om den egna ståndpunkten, hävdar DN.

Inför förra valet sa Moderaterna att de inte kunde tänka sig några ministerposter till Sverigedemokraterna.

Kristerssons uttalande om Liberalernas besked kan vittna om att partiet nu inte ser det som en omöjlighet.

LÄS OCKSÅ: Myndighet har bytt logga – för tre miljoner kronor

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


07mars26

Varnar för kraftigt snöoväder – kalldusch för svenska folket

2026 03 08

Ett dramatiskt väderomslag väntar.

SMHI har nyligen meddelat att det nu är vår i en stor del av Sverige.

Men snart kan vädret skifta rejält.

Meteorologer varnar för ett dramatiskt bakslag i form av snöoväder.

”Dramatik i vädret”

Idag lördag är det lite kallare på sina håll jämfört med hur det har varit de senaste dagarna.

Men det är bara en försmak på vad som ska komma, rapporterar TV4. Den som har trott att våren har kommit för att stanna riskerar att bli rejält besviken.

Framåt slutet av nästa vecka slår vädret om ordentligt.

– Det blir en allmän omläggning i väderläget för då kommer kalluften ner och de här lågtrycken in. Så det är upplagt för att det kan bli lite mer dramatik i vädret, säger meteorologen Ulrika Elvgren till kanalen.

Nästa helg ser det ut att bli ett riktigt snöoväder.

– Djupa lågtryck, kanske större nederbördsområden och snöoväder. Det är för långt fram för att ge detaljer men vi ser bakslagen i kikaren, säger meteorologen.

Vårväder senaste dagarna

Att den tidiga våren råkar ut för bakslag är egentligen allt annat än oväntat, men många lär nog ändå bli besvikna efter den senaste tidens vårliknande väder.

Det är vår när medeltemperaturen har varit över noll grader i en vecka.

I dagarna har SMHI alltså meddelat att det är vår i södra och delar av mellersta Sverige, från Sveriges sydligaste del upp till Stockholm, rapporterar SR.

Men nästa helg ser alltså vintervädret ut att göra comeback.

LÄS OCKSÅ: USA:s krigsminister hotar Ryssland - "kommer bemötas kraftfullt"

Soligt imorgon söndag

Redan idag lördag är vädret lite mindre vårlikt jämfört med de senaste dagarna.

– Idag får Götaland mycket moln och i främst de norra landskapen något lätt regn. I Svealand regn eller blötsnö som passerar åt sydost och följs möjligen av något uppluckrat molntäcke, rapporterar SMHI:s meteorolog Christopher Greenland.

– I Norrland varvas på dagen sol med moln, men längst i söder kan regn dröja kvar till mitt på dagen, tillägger han.

Imorgon söndag kan det dock bli mycket milt och gott om sol i en stor del av landet.

I början av nästa vecka väntas fortsatt mest högtrycksbetonat väder.

Men i slutet av veckan kommer alltså bakslaget med ett möjligt snöoväder nästa helg.

LÄS OCKSÅ: "USA kommer attackera oss" - Putins "hjärna" övertygad

Foto: A. Fastovets

Text: Redaktionen


07mars26

UPPGIFTER: Ryssland slår till mot Sverige – ”kan bli en motreaktion”

2026 03 07

Sverige tar i med hårdhandskarna mot Ryssland, som dock kan slå tillbaka.

Både Sverige och andra EU-länder har börjat agera allt hårdare mot den ryska skuggflottan, som bland annat verkar i Östersjön.

På fredagen slog Kustbevakningen till mot lastfartyget Caffa utanför Trelleborg, med motiveringen att det hade oklar flaggstatus och misstänktes vara statslöst.

Sveriges hårdare tag kan dock väcka en skarp motreaktion från Ryssland.

”Motreaktion från Ryssland”

Ryssland använder sig av skuggflottan för att runda sanktioner, men den kan också användes till hybridkrigföring.

Från ryskt håll visar man ilska över Sveriges beslutsamhet att ta i med hårdhandskarna mot skuggflottan.

När den svenska kustbevakningen bordade fartyget Adler utanför Höganäs i december blev det ryska utrikesministeriets talesperson Maria Zacharova rasande.

Hon anklagade Sverige för att bryta mot internationell sjörätt.

Sverige och andra länder har dock full rätt att borda misstänkta fartyg, säger Rysslandsforskaren Maria Perrotta Berlin vid Handelshögskolan i Stockholm till Sydsvenskan.

Men man måste samtidigt vara beredd på att det kan komma en motreaktion och att Ryssland kan slå till mot Sverige.

– Om ett fartyg beter sig konstigt så har man rätt att ingripa. Det skulle kunna bli en motreaktion från Ryssland, men det här har man rätt att göra enligt havsrätten, säger Maria Perrotta Berlin till tidningen.

LÄS OCKSÅ: USA:s krigsminister hotar Ryssland - "kommer bemötas kraftfullt"

Blivit vanligare – efter skrämmande upptäckt

Trots detta har Sverige och andra EU-länder bestämt sig för att sluta dalta med Ryssland, vilket vi såg exempel på igår.

– Nyligen har det blivit vanligare att myndigheter stoppar fartygen. Man har upptäckt att de, utöver att runda sanktioner, har potential att användas för hybridkrigföring, säger Maria Perrotta Berlin till tidningen.

Kustbevakningen tog hjälp av nationella insatsstyrkan vid tillslaget mot fartyget Caffa igår. Man använde sig av helikoptrar och båtar för att borda fartyget, rapporterar SVT.

– Fartyget har övervägande rysk besättning, falsk flagg och finns på Ukrainas sanktionslista, säger Daniel Stenling, biträdande operativ chef på Kustbevakningen, till kanalen.

Man hade spanat på fartyget under en längre tid innan man slog till. Fartyget uppges finnas på en ukrainsk sanktionslista.

– När det stod klart att hon skulle åka in i våra territorialvatten bestämde vi oss för att slå till, säger Daniel Stenling.

LÄS OCKSÅ: "USA kommer attackera oss" - Putins "hjärna" övertygad

Foto: President of Russia Office 

Text: Redaktionen