24 september 2025

Kristersson vässar retoriken: Syrlig kommentar om Ryssland

2025 09 24

USA:s president Donald Trump kallar Ryssland för en ”papperstiger” med en katastrofal ekonomi.

– Ryssland har utkämpat ett målsättningslöst krig i tre och ett halvt år – ett krig som en verklig militärmakt skulle vunnit på mindre än en vecka, skrev Trump på Truth Social under tisdagskvällen.

Nu gör Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M) ett liknande utspel. Likt Trump påpekar Kristersson att Rysslands ekonomi är ordentligt försvagad.

– Det är en ekonomisk dvärg med kärnvapen. Ju mer vi kan krympa den ekonomin, desto bättre, säger statsministern till SvD.

”Viktiga är handling”

Donald Trump chockade många på tisdagskvällen när gjorde en total omsvängning i synen på Ukrainas möjligheter att vinna kriget. Trump – som tidigare sagt att Ukraina riskerar att förlora hela sitt land till Ryssland – hävdade plötsligt att den ukrainska armén kan befria alla ockuperade områden.

– Efter att ha satt mig in i och fullt förstått den militära och ekonomiska situationen i Ukraina och Ryssland, och efter att ha sett de ekonomiska problem Ryssland har, tror jag att Ukraina, med stöd av Europeiska unionen, är i en position att VINNA tillbaka hela Ukraina i sin ursprungliga form, framhöll Trump.

Ulf Kristersson välkomnar presidentens omsvängning, men betonar att hans ord måste omsättas till handling.

– Jag tar honom på orden, men det är inte ord som kommer att vinna det här kriget åt Ukraina. Det viktiga är att ord och handling talar samma språk, säger han till tidningen.

Kristersson säger också att han delar Trumps bedömning om att Ukraina kan vinna kriget, men understryker att det förutsätter ett långsiktigt och starkt stöd från västvärlden. 

LÄS OCKSÅ:

Blankt nej från Sverige – “vi är inte en bankomat”

Trump varnar hela Europa: ”Kommer gå åt helvete”

Tyskland ger USA kalla handen – jättebesked för Europa

Foto: Nato resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: 6 500 kronor i månaden – hushållsavgift skenar

2025 09 24

En av hushållens vanligaste kostnader fortsätter att öka.

Statistiken talar sitt tydliga språk.

Kostnaderna blir både fler och större för många svenskar.

Idag har hushåll i Sverige i snitt 19,6 prenumerationer – på allt från Netflix och Spotify till tidningar, gymkort, glasögon eller kaffe och mer därtill.

Det är en ökning från 17 prenumerationer i snitt för fem år sedan, enligt en rapport från konsultorganisationen Subscrybe.

Översatt till kronor och ören har prenumerationerna därmed ökat till motsvarande 6 598 kronor per hushåll – i månaden.

– Våra konsumentvägledare har återkommande samtal med personer som fastnat i olika abonnemang som kan bli väldigt dyra över tid, framhåller Yasemin Bayramoglu, kommunikationsansvarig på Sveriges konsumenter, i en kommentar till TV4.

Blir bara dyrare

Det finns ingenting som tyder på att prenumerationskostnaderna skulle bli lägre framöver.

Tvärtom.

Anders Parament, forskare i företagsekonomi vid Stockholms universitet, menar snarare att det finns all anledning för fler företag att ansluta sig till abonnemangsmodeller.

– Har man fått in många kunder så är det också ganska enkelt att höja priset. Vi har ju sett hur Netflix kanske börjat på 99 kronor sen är det 139, 159, 179. Är man vad vid tjänsten så behåller man den oftast, säger han till samma kanal.

"Blivit mer skeptiska"

Enligt Subscrybe är dock konsumenterna överlag nöjda med prenumerationsuppläggen. Men bara om det är enkelt att teckna och lika enkelt att avsluta.

Det finns ett växande segment av prenumerationskonsumenter som har blivit mer skeptiska och framför allt mer prismedvetna. Faktum är att priset nu är den främsta anledningen till att säga upp en prenumeration. Andelen som anger priset som den primära faktorn har ökat från 24 procent år 2020 till 51 procent år 2024, framhäver organisationen.

LÄS MER: Storbank sänker sparräntan

Flera har höjt

Bland aktörerna som höjer sina prenumerationspriser finns exempelvis Disney Plus. I augusti meddelade streamingjätten att årsavgiften för premiumabonnemanget höjs med 300 kronor – från 890 till 1 190 kronor per år. Dessutom har Max växlat upp och börjar ta ut en avgift från kunder som delar lösenord med andra användare.

En saftigare ökning stod TV4 Play när paketet TV4 Play Sport Total förra månaden ökade från 599 kronor i månaden till 699 kronor i månaden.

Med reklam landar prislappen på 649 kronor i månaden.

LÄS MER: Varning för "Elgiganten" – håll utkik i telefonen

Foto: Kronofogden

Text: Redaktionen


Stor förändring för Coopkunder – nu ska allt bli bättre

2025 09 24

Konkurrensverket ger grönt ljus till en sammanslagning av två av Coops koncerner.

Det handlar om Coop Östra och Coop Syd, som nu går samman.  

Nu vänder sig Coop direkt till kunderna. Matkedjan uppger att sammanslagningen kommer att påverka kunderna i positiv bemärkelse.

Enligt Coop ska beslutet leda till ökad effektivitet, lönsamhet och ett bättre erbjudande till medlemmar och kunder.

– Vi är glada över att Konkurrensverket har godkänt den planerade fusionen. Beskedet innebär att vi kan ta fortsatta steg på en gemensam nystartsresa och jobba ännu närmare varandra. Allt för att utveckla och effektivisera vår kärnverksamhet – att erbjuda bra mat till våra kunder och medlemmar, säger Meta Persdotter, vd på Coop Östra.

Bättre erbjudande till kunder

Konkurrensverkets beslut välkomnas också av Coop Syd. Kedjan har tampats med stora ekonomiska utmaningar de senaste åren.

Nu är förhoppningen att kunderna ska kunna ta del av bättre erbjudanden när erfarenheter och kompetens från Coop Östra kommer Coop Syd till del.

–  För Coop Syd innebär fusionen en möjlighet att snabbare ställa om till lönsamhet och långsiktig stabilitet. Vi ser fram emot fortsatta steg tillsammans med Coop Östra och att gemensamt bygga en större och starkare organisation, säger Henric Carlsson, ordförande för Coop Syd.

Sammanslagningen väntas träda i kraft under första halvåret 2026.

LÄS MER: Icas nya kedja expanderar | Ekonomibladet

FAKTA: Coop

- Coop är Sveriges näst största livsmedelskedja efter Ica.

- I dag har Coop cirka 800 butiker i Sverige, från Kiruna i norr till Smygehamn i söder.

-  Coop är ett kooperativ vilket betyder att kedjan ägs av sina cirka fyra miljoner medlemmar. I dag drivs Coops butiker av 26 konsumentföreningar.

- Enligt Coop är syftet med konsumentkooperationen att skapa ekonomisk nytta och samtidigt göra det möjligt för medlemmarna att i sin konsumtion bidra till en hållbar utveckling för människor och miljö.

LÄS OCKSÅ: Varning för ”Elgiganten” – håll utkik i telefonen

Foto: Coop 

Text: Redaktionen