Kristersson (M) och Åkesson (SD) drabbade av Putinextremister

2022 12 30

Moderaternas och Sverigedemokraternas partiledare utsätts för en systematisk kampanj av Putinextremister.

Det visar en kartläggning av kommentarer i sociala medier som genomförts från september till december.

Även Busch (KD) och Billström (M)

Det handlar om allt ifrån systematiska lögner till grova personangrepp och kampanjen riktas även mot själva partierna, M och SD.

Kampanjen består till betydande del av lögner och hets kring politiska sakfrågor och inte minst avseende socialpolitik, energipolitik och försvars- och säkerhetspolitik.

Men det handlar även om en mängd personangrepp som riktas mot partiledarna och andra höga företrädare i partierna, bland annat utrikesminister Tobias Billström och KD-ledaren Ebba Busch.

Angrep S och MP

Granskningen visar flera märkliga förhållanden.

En rad av de konton som ligger bakom kampanjen bytte inriktning i mitten av oktober – när det stod klart att M, KD och L bildade regering med stöd av SD.

Tidigare under valåret 2022 ägnade sig nämligen flera av de aktuella kontona åt att smutskasta och angripa Socialdemokraterna och Miljöpartiet.

Det handlar om kommentarer i kommentarsfälten på stora sidor på Facebook och Instagram, på ledande svenska medieföretags sidor och på partiernas egna sidor.

Kriget mot Ukraina

S och MP målades ut som farliga och extrema partier som vill förstöra Sverige.

Efter att Regeringen Andersson (S) förlorade valet vände sig samma konton mot Regeringen Kristersson (M) och hans regeringsunderlag KD, L och SD.

Särskilt drabbat är Moderaterna och SD.

Kontona inledde grov smutskastning och angrepp mot M och SD redan innan Tidöavtalet presenterades.

Flera av kontona är även mycket aktiva avseende Rysslands brutala anfallskrig mot Ukraina – och de står på Putinregimens sida.

Hyllar Putin

Kontona hävdade tidigare att prognoser om att Ryssland skulle anfalla Ukraina var påhittade, att Nato var ansvariga och att Ukrainas president Zelensky är en brottsling.

De hyllade Putin som en stark ledare och framhöll att han vet hur samhällets kriminella flyktingar ska hanteras.

Nu sprider kontona kommentarer om att Putin utgör en stabil motvikt till Nato, att vapenleveranserna till Ukraina är orsaken till kriget och att motståndet mot Ryssland är en judisk konspiration.

En hel del av kommentarerna är väldigt Natofientliga.

Exakt samma Putinextrema konton hetsade tidigare mot S och MP och nu hetsar de mot M och SD.

Granskningen genomfördes av MarcusOscarsson.se från 1 september till 15 december.

ANALYS

Det råder ingen tvekan om att kontonas syfte är att sprida osäkerhet och hat i Sverige.

Att döma av kontonas snabba omsvängning från S-hat till M-SD-hat – redan innan den nya regeringen kommit igång med sin politik – så är syftet att skapa allmänt politikerförakt bland svenska folket och att underminera demokratin.

Att samma konton även sprider kommentarer som hyllar Putin och den ryska regimen visar att det är extrema krafter i rörelse – Putinextremister.

Foto: Ninni Andersson, Regeringskansliet resp. SD

Text: Redaktionen


14 januari 2026

BEKRÄFTAT: ”Sämsta” matkedjan utsedd – i botten på nästan allt

2026 01 15

I en färsk undersökning av Sveriges stora butikskedjor hamnar en kedja klart i topp.

Och en annan tydligt i botten.

Det är svenska konsumenter som har gett sin bild av de svenska butikskedjorna när det kommer till olika upplevelseområden, exempelvis utbud, kvalitet och pris.

Inom nästan alla områden ligger Ica i topp.

– Det är tveklöst så att Ica är ett extremt stort och välkänt varumärke. De har långt större marknadsandelar än konkurrenterna och får därför naturligt fler associationer till de flesta attributen, uppger Fredrik Siljelöf som är analyschef på Xtreme Insights som gjort undersökningen, till Dagligvarunytt.

Flera toppsiffror

77 procent tycker att Ica har ett brett utbud.

73 procent tycker att kvaliteten är bra och hela 80 procent anser att Ica har bra egna varumärken, enligt undersökningen.

Det enda området där matjätten inte finns i topp är när det kommer till priset.

Där återfinns två andra kedjor.

Mest i botten

När det kommer till låga priser hamnar Lidl, tillsammans med Willys i topp.

Men i övrigt är det mest bottenplaceringar för butikskedjan med rötterna i Tyskland, visar undersökningen.

– Kunderna uppfattar nog att vi inte har ett lika brett sortiment som våra konkurrenter. Vad gäller frågan om kvalitet och varför vi inte hamnar högre där, tror jag att det handlar om en seglivad föreställning om att hög kvalitet och låga priser är svåra att förena, säger Fredrik Marmbrandt, marknadschef på Lidl.

LÄS MER: Kvinna har förlorat 100 000 kronor – polisen går ut med varning

Viktiga årtal för Lidl

- 1930: Företaget grundas i Neckarsulm i Tyskland som livsmedelsgrossist.

- 1973:  Den första butiken öppnar i tyska Ludwigshafen-Mundenheim.

- 1988: På 15 år öppnas 450 butiker i Tyskland och över 5 000 jobbar i företaget.

- 1989: Lidl öppnar butik i Frankrike, den första utanför Tyskland.

- 2003: Öppnar första butikerna i Sverige. 

- 2006: Lidl Sverige har öppnat 117 butiker och har över 2000 anställda.

- 2025: Butikskedjan har över 200 butiker i Sverige.

Källa: Lidl

LÄS MER: Oväntad faktura skickas ut via sms – betala inte

Foto: Ica Sverige resp Willys resp Coop resp Lidl

Text: Redaktionen


Vädret slår om i hela landet – håll koll på detta datum

2026 01 15

Efter en längre period med minusgrader och snö slår vädret om i hela Sverige.

Det uppger SMHI i en färsk prognos.

Enligt prognosen väntas plusgrader i större delen av landet från och med lördagen den 17 januari.

– Under lördagen fortsatt sydliga vindar mellan högtryck i öster och lågtryck på Atlanten. Det ger troligen rätt mycket moln och inte några större nederbördsmängder. Däremot ser större delen av landet ut att få plusgrader under lördagen, framhåller SMHI:s meteorolog Emma Rosengren i ett uttalande.

Enligt meteorologen kan endast nordligaste Norrland räkna med minusgrader under lördagen.

Temperaturerna vänder dock snabbt nedåt igen i de norra delarna av landet.

– Under söndagen förstärks högtrycket öster om landet och temperaturen börjar sjunka igen, i alla fall i landets norra halva, berättar Rosengren.

Snövarning på torsdag

Innan vädret slår om fortsätter snön att falla över stora delar av Sverige. Under torsdagen har SMHI utfärdat en gul varning för snöfall i nordöstra Gävleborg län och östra Västernorrlands län.

Enligt myndigheten kan kraftigt snöfall orsaka problem i trafiken.

Allmänheten uppmanas att tänka på följande:

- Restider kan bli längre på grund av halka, dålig sikt och snörök. Avsätt längre tid för din resa och anpassa hastigheten till väglag och sikt.

- Det kan vara svårt att ta sig fram i trafiken på grund av snö på vägar, trafikolyckor eller stillastående fordon.

- Det finns risk för förseningar eller inställda avgångar inom kollektivtrafiken.

- Vid temperatur nära noll grader är det risk för störningar i el- och telenät i områden med luftburna ledningar.

LÄS MER: Grekiska fartyg attackerade       

Övergår i regn

I takt med att helgen närmar sig avtar snöfallet.

– Under fredagen övergår snöfallet alltmer i regn över norra Götaland och Svealand, men också längs södra Norrlandskusten, framhåller Emma Rosengren.

LÄS OCKSÅ:  EU:s utrikeschef: Dags att ta till flaskan

Text: Redaktionen