Krisen växer – stora kedjan stänger ännu en butik

2024 10 03

Plantagen är i kris.

Läget är riktigt tufft för växtkedjan.

Sedan tidigare har man beviljats rekonstruktion och hårt arbete pågår för att försöka rädda kedjan.

Besked har redan kommit om att man stänger butiker i Länna, Ludvika, Råå, Kalmar och Slagsta.

Nu kommer även Plantagen-ägda outletbutiken Garden Oulet på Hisingen i Göteborg att stängas, uppger Di och GP.

Har informerats

Butikens anställda har enligt uppgifter informerats om stängningen.

Plantagen har ännu inte kommunicerat offentligt om saken.

Kedjan fortsätter att stänga butiker och det finns ingenting som i närtid pekar på att man kommer kunna vända på situationen.

Konkurs i Finland

Plantagens finska gren har redan ansökt om konkurs efter att arbetet för att rädda verksamheten misslyckats.

– Sedan augusti har man försökt få ordning på ekonomin i kedjans samtliga enheter. I Finland har Plantagens lönsamhet lidit i synnerhet av höga hyror, rapporterar Svenska Yle.

– Därför försökte företaget förhandla med fastighetsägarna om sänkt hyra, men diskussionerna ledde ingen vart.

“Riktigt tråkigt”

Tills vidare kommer den finska verksamheten fortsätta som vanligt tills man har bestämt vad som ska bli av resurserna som finns tillgängliga.

Flera kunder som Yle har pratat med är ledsna och överraskade över beskedet.

– Jag skulle inte ha tänkt att det skulle gå i konkurs. Jag trodde att det gick bra, säger en person.

– Det är riktigt tråkigt. Det här har varit en bra butik, säger en annan.

Konjunkturen slår hårt

Den rådande lågkonjunkturen slår hårt mot många företag och en hel del bolag i olika branscher har konkursat under de senaste åren.

Samtidigt har Riksbanken börjat sänka räntan och bedömare är förhållandevis säkra på att flera ytterligare sänkningar är att vänta innan årets slut.

Det innebär en lättning för de många bolag som har satts under rejäl press efter de hastiga räntehöjningarna som följde inflationstopparna

Inflationsproblematiken tycks nu vara bortblåst och regeringen har aviserat att man vill fokusera på tillväxt igen.

Foto: Tim Mossholder

Text: Redaktionen


Går i konkurs efter 106 år – efter dödsolyckan

2025 05 25

Ett Göteborgsbolag går i konkurs.

Det var under sommaren 2023 som en tragisk olycka inträffade vid nöjesparken Gröna Lund i Stockholm.

En 35-årig kvinna förlorade livet och flera skadades när berg-och dalbanan Jetline spårade ur.

En rättsprocess inleddes då mot bland annat Göteborgs Mekaniska Werkstad – som nu går i konkurs.

Det rapporterar Göteborgs-Posten.

Går i konkurs

Göteborgs Mekaniska Werkstad – med anor från 1919 – krävs på miljoner för inblandning i dödsolyckan.

Åklagare lämnade förra året in en talan om grovt vållande till annans död, flera fall av grovt vållande till kroppsskada och framkallande av fara för annan mot Göteborgsbolaget.

Detta eftersom Göteborgs Mekaniska Werkstad på uppdrag av Mekosmos levererade en bärarm till nöjesparken.

Bärarmen knäcktes enligt TV4 vid dödsolyckan.

Inte på grund av rättsprocessen

Det ska dock enligt konkursförvaltaren inte vara på grund av rättsprocessen som bolaget går i konkurs – utan på grund av prissättningen.

Göteborgs tingsrätt har fattat beslut om konkurs och bolaget hade vid konkurstillfället 15 anställda.

Enligt de senast tillgängliga siffrorna hade bolaget en nettoomsättning på 17 227 000 kronor, och bokförda tillgångar på 9 402 000 kronor, uppger Konkurslistan

“Hade inte hänt”

Senior åklagare Christer B. Jarlås vid Riksenheten för miljö- och arbetsmiljömål har sagt att dödsolyckan inte hade hänt om alla regler hade följts.

– I tivolianordningar ska alla delar vara säkra och det finns ett tydligt regelverk med svenska standarder att följa, har han sagt till SVT.

– Om företagen hade följt reglerna hade detta inte hänt.

Anlitades av Mekosmos

Tre företag misstänktes för brott efter dödsolyckan, däribland just Göteborgs Mekaniska Werkstad.

Underentreprenören Mekosmos ska utan Gröna Lunds vetskap ha anlitat Göteborgs Mekaniska Werkstad för produktion av bärarmarna.

Göteborgs Mekaniska Werkstads försvarsadvokat framhöll förra året att ”bolaget bestrider ansvar och motsätter sig därför att betala företagsbot.”

Det rapporterar SVT.

Foto: Gröna Lund

Text: Redaktionen


Willys vädjar till kunder

2025 05 26

Willys-kunder ställer till med problem i en butik i Upplands-Bro.

Willys har nu stött på ett liknande problem som Ica-butiker tidigare upplevt.

Kunder som besöker butiker kastar ner saker i pantmaskinen som inte ska vara där.

Det orsakar risker – och Willys går därmed nu ut med en vädjan till kunder som använder kedjans pantmaskiner.

Det rapporterar Mitt i.

Flera saker

Det rör sig om de större pantmaskinerna där kunder kan hälla i panten.

Vid en butik i Upplands-Bro har personalen upptäckt alla möjliga saker i pantmaskinen.

Det handlar bland annat om verktyg, snus, knivar, barnkläder och mycket annat.

– Hittills har maskinen klarat alla udda föremål, men det finns såklart en risk att ett tungt verktyg eller en kniv kan skada maskinen så att den behöver lagas, förklarar Ia Fungdal, butikschef för Willys Bro Handel.

Vädjar till kunder

Butikschefen menar att det är positivt att pantmaskinen används av kunderna, men att de gärna kan säkerställa att det inte slängs in saker som inte hör hemma där.

– Vi tycker att det är superkul att så många uppskattar och använder vår pantmaskin! Försök om möjligt att bara kasta i pantburkar så håller maskinen längre.

Även Ica

Det är inte bara Willys som har stött på den här typen av problem.

Även Ica-butiker har upplevt att diverse oönskade föremål har landat i pantmaskinen.

Vid en butik i Borås har personalen bland annat hittat trosor, knivar, en tandavgjutning och sexleksaker.

– Det är ett irritationsmoment i vardagen och ingen rolig arbetsmiljö för de som jobbar med att tömma och rengöra, säger butikschef Jesper Hedell enligt Göteborgs-Posten.

“Går sönder”

Hedell förklarar att man redan har upplevt att pantmaskinen gått sönder på grund av obehöriga föremål.

– Ibland går maskinerna sönder och då blir det en frustration även för kunderna som inte kan lämna tillbaka sina burkar och flaskor, säger han.

Det bedöms även finnas en skaderisk för butikspersonalen som behöver hantera föremålen i fråga – exempelvis knivar och liknande.

Foto: Willys Axfood

Text: Redaktionen