5okt2025

KREML: Vi väntar på er ursäkt

2025 01 20

Kreml skickar ut ett meddelande efter nya uppgifter från amerikanska medier.

Under den senaste tiden har kabelskadorna i Östersjön fått stor internationell uppmärksamhet.

Initialt riktades misstankar mot att främmande makt kan med uppsåt ha skadat kablarna - men den amerikanska tidningen The Washington Post har information om att det rör sig om olyckor.

Nu går Kreml ut och kräver en ursäkt från alla som riktade misstankarna mot Ryssland.

Nya uppgifter

Avbrott på undervattenskablar som har skakat europeiska säkerhetstjänstemän de senaste månaderna var sannolikt resultatet av sjöolyckor snarare än ryskt sabotage, enligt flera amerikanska och europeiska underrättelsetjänstemän.

Det rapporterar The Washington Post.

Inte första gången

Fallen väckte misstankar om att Ryssland riktade in sig på undervattensinfrastruktur som en del av en bredare kampanj med hybridattacker över hela Europa.

– Men hittills, sade tjänstemännen, har utredningar som involverar USA och ett halvdussin europeiska säkerhetstjänster inte visat några tecken på att kommersiella fartyg som misstänks för att ha dragit ankare över havsbottensystem gjorde det avsiktligt eller på Moskvas order, uppger The Washington Post.

“Vi väntar”

Ryssland förväntar sig nu att få höra motbevis från alla dem som anklagat Moskva för sabotage av undervattenskablar i Östersjön, säger utrikesministeriets taleskvinna Maria Zakharova.

– Vi väntar på att alla de som tidigare kom med falska anklagelser ska bekänna högt och tydligt framför mikrofonerna, säger hon enligt den ryska nyhetsbyrån TASS.

Ingen dom ännu

De skadade undervattenskablarna i Östersjön har kopplats ihop med skepp som bland annat Finland har undersökt.

Man har hittat bevis för att ankare har dragits längs med botten, och även lossnat från fartyget.

Det står i nuläget inte klart exakt hur undervattenskablarna har skadats, någonting som återstår att bringas klarhet i.

Utredningar fortgår gällande händelserna och det har ännu inte kommit någon slutgiltig dom kring vad som skett i Östersjön.

Foto: M. Parulava

Text: Redaktionen


30 november 2025

JUST NU: Larm om svensk hamn – ”Sätt in minröjare”

2025 11 30

Nordens största hamn har allvarliga säkerhetsproblem.

Göteborgs hamn är den största hamnen i Norden.

Sedan kriget i Ukraina inleddes har antalet säkerhetsincidenter skjutit i höjden.

Nu kommer krav om att minröjningsfartyg ska förflyttas till Göteborg.

“Inom 48 timmar blir det kris”

Antalet rapporterade incidenter kring Göteborgs hamn har ökat med 40 procent sedan Rysslands invasion av Ukraina inleddes, rapporterar SVT.

Nu kräver Cecilia Magnusson (M), andra vice hamnordförande, att stora militära resurser flyttas till Västkusten.

Ett enda larm om en mina riskerar att lamslå fartygstrafiken, även om larmet skulle vara falskt, understryker hon.

– Närmaste minröjaren ligger i Karlskrona och det tar två dygn att ta sig från Karlskrona till Göteborg. Och inom 48 timmar så blir det kris på hyllor och med drivmedel, säger Cecilia Magnusson till kanalen.

LÄS OCKSÅ: Rysk militärtransport slås ut i sabotageoperation

Försvarsmakten säger nej

Säkerhetsincidenter av alla slag har rapporterats de senaste åren. Det handlar om alltifrån drönare till hotfulla telefonsamtal och obehöriga personer i området.

Påstådda representanter för kinesiska staten har till exempel försökt förfalska en inbjudan till hamnen.

Totalt rapporteras mellan 500 och 600 incidenter per år.

Men Försvarsmakten avfärdar Cecilia Magnussons krav på att minröjningsfartyg ska förflyttas till Göteborg, och menar att det inte vore rationellt.

– De hoten som idag finns mot Göteborgs hamnar är framförallt inte militära hot utan andra typer av hot. Det kan vara avbildning eller spioneri, säger Oscar Peterson, chef för Älvsborgs amfibieregemente, till kanalen.

”Med tanke på vad vi sett i Polen…”

Cecilia Magnusson varnar dock för att det inte alls är osannolikt att en allvarlig incident kan inträffa i Göteborgs hamn.

– Med tanke på vad vi har sett i Polen, hur man testar vår villighet att förhindra angrepp från rysk sida, är det inte någon utopi att man skulle vilja testa här också, har Magnusson tidigare sagt till GP.

Hon vill att Göteborgs stad ska föra samtal med staten om vad som behöver göras för att öka säkerheten i hamnen.

– Ett första steg är att Göteborgs stad pratar med staten och säger att ”det här behöver vi”. Sedan är det de olika myndigheterna. Vad behöver de för att säkra att hamnen hålls öppen, säger hon till tidningen.

LÄS OCKSÅ: "En aggressionshandling" - asiatiskt land till rasande attack mot Ukraina

Foto: Gustav Nilsson

Text: Redaktionen


Natosoldat död nära ryska gränsen

2025 11 30

En Natosoldat har förlorat livet.

En Natosoldat från Belgien har dött på lördagen.

Soldaten uppges ha förlorat livet i samband med en Natoinsats i Litauen.

Bekräftas av försvarsminister

Den belgiska soldaten deltog i Natos insats i Litauen och blev svårt skadad på fredagen, rapporterar Politico.

Sent på lördagen meddelades att soldaten hade avlidit.

Tragedin inträffade i samband med en övning som innefattade granatkastning, uppger belgiska tjänstemän, enligt tidningen.

Efter att ha skadats under övningen fördes soldaten till sjukhus, men hans liv gick inte att rädda.

Händelsen bekräftas av Belgiens försvarsminister Theo Francken och försvarschef Frederik Vansina.

– Jag är djupt bedrövad över den tragiska olyckan, skriver Theo Francken i ett inlägg på X, och framför ”tankar och solidaritet” till den avlidnas vänner och kollegor.

Inleder utredning

Den belgiska soldaten har ännu inte identifierats, åtminstone inte formellt, men ingick i artilleribataljonen från Brasschaat i Belgien.

Belgiens federala åklagare har nu inlett en utredning av det tragiska dödsfallet, enligt tidningen. Det belgiska försvarsministeriet har också inlett en egen, intern utredning om olyckan.

Samtidigt framför även Litauens president Gitanas Nausėda sina kondoleanser, och passade på att lovorda Natoinsatsen i landet.

– Deras engagemang och uppoffring kommer aldrig att glömmas, kommenterar den litauiska presidenten.

Svensk insats

Sedan i somras har nästan 200 belgiska soldater varit utstationerade i Litauen, som ligger nära Ryssland och gränsar till den ryska enklaven Kaliningrad.

De belgiska soldaterna ingår i Natos Forward Land Forces, som finns utstationerade i åtta östeuropeiska länder, enligt tidningen.

Även Sverige ingår i Natouppdrag i Baltikum, som är mycket sårbart för rysk aggressivitet.

Svenska soldater har stationerats ut i Lettland, i Sveriges hittills största åtagande sedan Nato-inträdet.

Arkivfoto: Försvarsmakten

Text: Redaktionen