3dec2025

Kreml: “Situationen är katastrofal” – historiskt nederlag för Ryssland

2025 04 15

En av Rysslands viktigaste inrikespolitiska frågor är på väg att gå rakt åt skogen.

Det föds för få barn i landet.

En minskad befolkning har länge utgjort huvudvärk för den ryska regeringen.

Och nu har födelsetalen sjunkit till historiskt låga nivåer som inte setts på över 200 år, menar den ledande ryska demografen Alexey Raksha, verksam vid oberoende nyhetsbyrån Agentstvo.

– I mars 2025 registrerades det lägsta antalet födslar i Ryssland sedan slutet av 1700- till början av 1800-talet, framhåller Raksha på Telegram enligt Newsweek.

Förutspår "värsta scenario"

Siffrorna visar på kraftiga minskningar. I februari ska födslarna ha sjunkit med upp till sju procent och sedan uppemot fyra procent under mars.

Totalt har 2,4 procent lägre födslar registrerats första kvartalet 2025 jämfört med motsvarande period förra året.

Trenden i landet med knappt 144 miljoner invånare är med andra ord på väg i helt fel riktning.

– Det beräknas att Rysslands befolkning kommer att minska till cirka 132 miljoner under de kommande två decennierna. FN har förutspått att i ett värsta scenario, i början av nästa århundrade, kan Rysslands befolkning nästan halveras till 83 miljoner, rapporterar den amerikanska tidningen.

"Katastrofalt"

Utvecklingen har inte gått Kreml obemärkt förbi.

För ett drygt år sedan agerade diktatorn Vladimir Putin och gick ut med ett krav på att ryska kvinnor borde föda minst åtta barn, till skillnad från dagens snittsiffra på cirka 1,4 barn.

– Att ha många barn, en stor familj, borde bli en norm, ett sätt att leva för alla folk i Ryssland, sade Putin i slutet av 2023.

I juli förra året kallade Kremls talesperson Dmitrij Peskov situationen för “katastrofal”, enligt Newsweek.

Att få upp landets födelsetal är en av Rysslands “högsta prioriteringar”.

– Vi bor i det största landet i världen. Och vårt antal minskar för varje år. Och detta kan bara hanteras genom att öka den genomsnittliga födelsetalen, säger Peskov.

LÄS MER: Ekonomisk kalldusch för Putin – Kreml “bevakar situationen noga”

Kan få ekonomiska konsekvenser

De fallande siffrorna indikerar att ryska myndigheters försök att öka födelsetalen knappt har haft någon effekt, enligt Raksha.

Situationen har också förvärrats under den pågående invasionen av Ukraina. Många män har stupat eller flytt från landet för att undvika att bli inkallade till strid.

På sikt kan en minskad befolkning begränsa Rysslands ekonomiska tillväxt och leda till högre pensionsålder, varnar den ryska demografen.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


15 jan 2026

Militärfartyg sjunker

2026 01 15

Ett iranskflaggat fartyg sjunker i Kaspiska havet.

Fartyget ”Rona” är lastat med vapen och är på väg till Ryssland, rapporterar Kyiv Post med hänvisning till myndigheter i Turkmenistan.

– Fraktfartyget misstänks ha transporterat vapen från Iran till Ryssland via en rutt som ofta används för sådana leveranser, uppger tidningen.

Massiv räddningsinsats

Nu sjunker det stora fraktfartyget, som enligt uppgift är fullastat med militär utrustning och vapen.

En SOS-signal har gått ut från fartyget, vilket fick myndigheter i Turkmenistan att inleda en stor räddningsaktion. Samtliga besättningsmedlemmar på det 2 453 ton tunga fartyget ska ha räddats.

Färdas mellan diktaturerna

Enligt Kyiv Post var militärfartyget på väg till den ryska hamnen Astrakhan.

– Spårningsdata visar att Rona anlöpt till de ryska hamnarna Astrakhan, Makhachkala och Azov omkring 20 gånger mellan oktober 2024 och december 2025. Fartyget avgick då från de iranska hamnarna Amirabad och Anzali, framhåller tidningen.

LÄS MER: Trump skyller på Zelenskyj

Stänger av kommunikationen

Ukrainska styrkor har genomfört flera attacker mot ryskkopplade fartyg i Kaspiska havet.

Förra månaden attackerade en enhet från Ukrainas specialoperationsstyrkor två ryska fartyg som transporterade vapen och militär utrustning.

En kartläggning från CNN har tidigare lokaliserat hundratals fartyg som uppges transportera vapen till Ryssland via Kaspiska havet. Fartygen stänger av sina transpondrar när de närmar sig destinationen.

– De flesta luckorna i spårningsdata för ryskflaggade och iranskflaggade lastfartyg uppstår nära de iranska hamnarna Amirabad och Anzali, samt i närheten av den ryska floden Volga och hamnen i Astrakhan, står det i CNN-rapporten.

Enligt en rapport från Wall Street Journal fraktar ryska fartyg ”stora mängder iranska artillerigranater och annan ammunition över Kaspiska havet för att förse trupper som strider i Ukraina.”

LÄS OCKSÅ: Swish går ut med varning till svenskarna           

Arkivfoto: President of Russia resp Sociala medier

Test: Redaktionen


16 januari 2026

Danmark har fått nog – ”inte vad vi kom överens om”

2026 01 16

Donald Trumps anspråk på Grönland har skapat stor i Europa.

I veckan åkte den danska utrikesministern Lars Løkke Rasmussen till Washington för att möta den amerikanska administrationen.

Grönlands utrikesminister Vivian Motzfeldt deltog också i mötet, där USA representerades av vicepresident JD Vance och utrikesminister Marco Rubio.

Olika bild av överenskommelsen

Under mötet gjorde den danske utrikesministern klart att Grönland inte är till salu.

Under de förutsättningarna lades planen att fortsätta samtalen i en gemensamarbetsgrupp.

Men efter mötet har Vita huset fortsatt med uttalanden om ett amerikanskt övertagande av den stora ön som står under det danska kungadömet.

– Det är helt enkelt inte vad vi kom överens om, Jag vet vad vi kom överens om, säger Lars Løkke Rasmussen, till DR.

”Tittat rakt i ögonen”

Den danske utrikesministern är bestört över att överenskommelsen nu inte följs.

– Jag har suttit i rummet och tittat rakt in i ögonen på den amerikanska vicepresidenten och utrikesministern och varit överens om de här sakerna, säger han.

Och Danmark tänker inte delta i några fortsatta samtal om den amerikanska administrationen vägrar att acceptera landets röda linje.

– När mötena börjar, och om det visar sig att amerikanerna ser annorlunda på det, kommer det att bli en väldigt, väldigt kort serie möten, säger Løkke Rasmussen.

LÄS MER:  Moskva hånar hela Europa

Efterfrågar respekt

Den danska utrikesministern menar att länderna kommit överens om att man ser olika på saken, men att de fortsatta diskussionerna ändå skulle respektera den danska markeringen.

– Därför kom vi överens om att komma överens om att vara oense om detta och försöka inleda en dialog på hög nivå med respekt för kungarikets röda linjer, säger Løkke Rasmussen.

Överens om en sak

På en punkt menar Danmarks utrikesminister att man är fortsatt överens.

Säkerhetsläget kräver fortsatt USA:s engagemang i regionen.

– Vi står inför vissa långsiktiga säkerhetsutmaningar, och de måste hanteras, och det kväver ett amerikanskt åtagande, men det kräver inte en amerikansk övertagning av Grönland, säger Løkke Rasmussen.

LÄS MER: Storbritannien går emot Frankrike och Italien

Foto: P. Weaver resp Wikipedia

Text: Redaktionen