3dec2025

Kreml: “Situationen är katastrofal” – historiskt nederlag för Ryssland

2025 04 15

En av Rysslands viktigaste inrikespolitiska frågor är på väg att gå rakt åt skogen.

Det föds för få barn i landet.

En minskad befolkning har länge utgjort huvudvärk för den ryska regeringen.

Och nu har födelsetalen sjunkit till historiskt låga nivåer som inte setts på över 200 år, menar den ledande ryska demografen Alexey Raksha, verksam vid oberoende nyhetsbyrån Agentstvo.

– I mars 2025 registrerades det lägsta antalet födslar i Ryssland sedan slutet av 1700- till början av 1800-talet, framhåller Raksha på Telegram enligt Newsweek.

Förutspår "värsta scenario"

Siffrorna visar på kraftiga minskningar. I februari ska födslarna ha sjunkit med upp till sju procent och sedan uppemot fyra procent under mars.

Totalt har 2,4 procent lägre födslar registrerats första kvartalet 2025 jämfört med motsvarande period förra året.

Trenden i landet med knappt 144 miljoner invånare är med andra ord på väg i helt fel riktning.

– Det beräknas att Rysslands befolkning kommer att minska till cirka 132 miljoner under de kommande två decennierna. FN har förutspått att i ett värsta scenario, i början av nästa århundrade, kan Rysslands befolkning nästan halveras till 83 miljoner, rapporterar den amerikanska tidningen.

"Katastrofalt"

Utvecklingen har inte gått Kreml obemärkt förbi.

För ett drygt år sedan agerade diktatorn Vladimir Putin och gick ut med ett krav på att ryska kvinnor borde föda minst åtta barn, till skillnad från dagens snittsiffra på cirka 1,4 barn.

– Att ha många barn, en stor familj, borde bli en norm, ett sätt att leva för alla folk i Ryssland, sade Putin i slutet av 2023.

I juli förra året kallade Kremls talesperson Dmitrij Peskov situationen för “katastrofal”, enligt Newsweek.

Att få upp landets födelsetal är en av Rysslands “högsta prioriteringar”.

– Vi bor i det största landet i världen. Och vårt antal minskar för varje år. Och detta kan bara hanteras genom att öka den genomsnittliga födelsetalen, säger Peskov.

LÄS MER: Ekonomisk kalldusch för Putin – Kreml “bevakar situationen noga”

Kan få ekonomiska konsekvenser

De fallande siffrorna indikerar att ryska myndigheters försök att öka födelsetalen knappt har haft någon effekt, enligt Raksha.

Situationen har också förvärrats under den pågående invasionen av Ukraina. Många män har stupat eller flytt från landet för att undvika att bli inkallade till strid.

På sikt kan en minskad befolkning begränsa Rysslands ekonomiska tillväxt och leda till högre pensionsålder, varnar den ryska demografen.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


24 aug 2026

NY MÄTNING: Betydande framgång för regeringen

2026 08 25

Plånboksfrågor dominerar valrörelsen.

Sänkt inkomstskatt, barnbidragstillägg och ändrade villkor för a-kassan är några frågor som står i centrum.

Både Socialdemokraterna och Moderaterna lovar att väljarna kommer att få tjockare plånböcker med deras politik.

– Sveriges hårt arbetande mammor och pappor ska få behålla ytterligare 5 000 kronor varje månad, säger statsminister Ulf Kristersson (M) i ett uttalande. 

Leder kampen 

Nu kommer ett besked som tyder på att den Moderatledda regeringen har ett övertag i frågan om väljarnas privatekonomi.   

En mätning som Sifo gjort på uppdrag av privatekonomitjänsten Uscore visar att 21 procent av väljarna tror att deras privatekonomi kommer att förbättras om Tidöpartierna vinner valet. Motsvarande andel vid en rödgrön valseger är 15 procent.

Samma mätning visar att 35 procent tror att ekonomin kommer att försämras om oppositionen vinner valet. Motsvarande andel vid en seger för Tidöpartierna är 17 procent.

”Ganska logisk kalkyl”

Mikael Persson är professor i statsvetenskap vid Göteborgs universitet. Han förvånas inte över resultatet.

Persson konstaterar att Tidöpartierna går till val på flera reformer som ger många väljare mer i plånboken –  bland annat skattesänkningar och en höjning av den skattefria gränsen för sparande i ISK.

– Väljarna har gjort en ganska logisk kalkyl, säger Persson till SvD.

ANDRA LÄSER: Sällsynt attack – hela Putins system kan gå förlorat

Hävdar: SD stort hinder 

Trots övertaget i frågan om väljarnas privatekonomi ligger Tidöpartierna efter oppositionen i opinionen.

Mikael Persson bedömer att många väljare inte röstar med plånboken i år. Att hålla Sverigedemokraterna utanför en regering tycks väga tyngre för en stor grupp, menar statsvetaren.

Att lyfta ekonomiska frågor under valrörelsen kan dock vara en nyckel till framgång för regeringssidan.  

– Det blir viktigt för regeringen att sälja in en trovärdig berättelse om att man har situationen under kontroll och att det snart kommer att bli bättre. Om fokus ökar på privatekonomin tror jag att regeringen kommer att vinna på det, säger Mikael Persson till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Ny stridsfarkost från Saab

Foto: Olle Friman Regeringskansliet

Text: Redaktionen


24 augusti 26

Coop går ut med varning till kunder

2026 08 24

Coop uppmanar sina kunder till handling.

Ett falskt mejl som ser ut att komma från Coop cirkulerar just nu i landet.

Nu varnar Coop sina kunder för bluffmejlet.

Lockar med presentkort

Just nu sprids ett mejl som är utformat för att se ut som att det kommer från matjätten Coop.

När mottagaren öppnar mejlet möts den av Coops logotyp, bilder på matvaror och ett erbjudande om att få chansen att vinna ett presentkort.

– Du har en chans att VINNA ett presentkort på 5 000 kr för COOP! Svara på några korta frågor och se direkt om du är kvalificerad att vinna en värdecheck, står det i mejlet.

För att delta uppmanas mottagaren att bekräfta sin adress och e-postadress.

Därefter finns en stor grön knapp med texten ”Klicka här”.

Men det finns flera tydliga tecken på att mejlet inte kommer från Coop.

LÄS MER: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Här avslöjas bluffen

Ett av de tydligaste varningstecknen är avsändaradressen.

Trots att namnet ”Coop” visas högst upp skickas mejlet från adressen [email protected].

Den använder alltså inte Coops officiella domän, coop.se.

Dessutom förekommer märkliga formuleringar och skrivfel.

Det är detaljer som kan vara lätta att missa – särskilt när mejlet samtidigt är utformat med Coops logotyp och bilder som får meddelandet att se äkta ut.

Coop varnar kunderna

Coop går därför själva ut med en varning om att bluffmeddelanden via mejl, sms och telefon sprids i företagets namn.

– Klicka inte på länkar och använd inte kontaktuppgifter som anges i misstänkta meddelanden. Är du osäker på om ett meddelande kommer från Coop, kontakta alltid Coops Kundservice via våra ordinarie kontaktvägar, uppger matjätten i ett uttalande.

Har du redan lämnat ut kort- eller bankuppgifter bör du kontakta banken omedelbart.

Matjätten har tidigare även bland annat varnat för falska mejl där mottagaren uppmanas att klicka på en länk för att låsa upp en bonus.

Polisen rekommenderar dessutom den som misstänker nätfiske att spara mejlet och annan skriftlig bevisning och göra en polisanmälan.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: Coop Sverige

Text: Redaktionen