Kreml rasar efter fredssamtalen: Vägrar svara på frågan

2025 03 25

Den ryska delegationen är rejält irriterad efter fredssamtalen i Saudiarabien.

Representanter från Trumpadministrationen har samtalat med både en ukrainsk och rysk delegation.

Förhandlingarna mellan USA och Ryssland har avslutats.

Ryssarna är märkbart missnöjda med utfallet av samtalen.

Den ryske senatorn Vladimir Tjizjov riktar stenhård kritik mot Ukraina. Enligt honom har den ukrainska delegationen motsatt sig ett gemensamt uttalande från USA och Ryssland.

– Det faktum att vi (USA och Ryssland, reds.anm) satt i 12 timmar och kom överens om ett gemensamt uttalande, som inte antogs på grund av Ukraina, är mycket typiskt och symptomatiskt, säger den högt uppsatta politikern enligt Reuters.

Samtidigt vägrar Kreml att kommentera innehållet i förhandlingarna.

Vladimir Putins talesperson Dmitrij Peskov vill inte gå ut med några detaljer om samtalen överhuvudtaget. Detta trots att parterna samtalade i tolv timmar.

– Det är nu en fråga om tekniska förhandlingar. Tekniskt innebär diskussioner som fördjupar sig i detaljerna, så innehållet i dessa förhandlingar kommer naturligtvis inte att offentliggöras, säger han till reportrar.

Peskov tillägger att Kremls tjänstemän "analyserar" rapporter från ryska delegater som deltog i samtalen i Saudiarabien.

– Först efter det kan vi prata, säger han.

Ej bekräftat

Samtalen mellan USA och Ukraina pågår fortfarande.

USA har inte bekräftat att man ska ha nått ett gemensamt uttalande med Ryssland. Ukraina har inte kommenterat Kremls påstående.

LÄS MER HÄR:

Bilderna fick Trump att rasa – nya uppgifter om kaosmötet

AVSLÖJAR: Donald Trump “rörd” – av Putins oväntade gåva

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


JUST NU: Nationalekonom slår larm – då kommer priserna att rusa ännu mer

2025 03 30

En nationalekonom slår larm om att priserna kommer att rusa ännu mer.

De höga livsmedelspriserna har redan lett till svårigheter för många hushåll.

Vissa konsumenter har till och med valt att bojkotta de så kallade ”matjättarna” i protest mot de höga priserna.

Nu varnar en nationalekonom för att priserna kan komma att öka mycket mer än vad vi hittills har sett.

Riskerar stiga ännu mera

Nationalekonomen Magnus Henrekson menar att det finns en specifik faktor som kan leda till att livsmedelspriserna skjuter i höjden ytterligare, rapporterar SR.

– Vi har en låg självförsörjningsgrad i jordbruket, så att vi producerar bara kanske drygt hälften av de livsmedel som vi behöver i Sverige. Och om vi ska öka upp det igen, då kommer ju livsmedelspriserna att stiga ännu mera, säger Henrekson till radiokanalen.

Sedan 90-talet har Sverige importerat allt mer mat, vilket har lett till att en mindre andel av våra livsmedel har producerats här.

Men nu vill regeringen ändra på det, enligt den nya livsmedelsstrategin.

– Livsmedelsstrategin 2.0 innebär att vi växlar upp arbetet med den tydliga ambitionen att produktionen av svensk mat ska öka. Den vidareutvecklade strategin är ett ambitiöst arbete med att stärka livsmedelskedjans konkurrenskraft, förbättra lönsamheten och se till att produktionen av svensk mat växer, säger landsbygdsminister Peter Kullgren i ett uttalande.

Men satsningen har alltså en baksida, enligt nationalekonomen.

Självförsörjningsgraden har minskat

Om vi ska öka den inhemska produktionen av livsmedel så kommer det att leda till ännu högre matpriser, menar nationalekonomen.

– Ska Sverige öka sin självförsörjningsgrad, till exempel av mjölk som man använder till smör, då måste vi bygga upp stora kobesättningar igen, och det kommer ju att kräva ett högre pris, säger Magnus Henrekson till radiokanalen.

Enligt Lantbrukarnas riksförbund så stod Sveriges bönder för 75 procent av landets livsmedelsproduktion i början av 90-talet.

Sedan dess har dock befolkningen ökat, men matproduktionen har inte följt med i samma takt. Därför har istället importen ökat.

Sveriges självförsörjningsgrad ligger idag på omkring 50 procent, uppger organisationen. Det kan jämföras med motsvarande siffra i Finland, som är 80 procent.

Foto: Towfiqu Barbhuiya

Text: Redaktionen


JUST NU: Tungt besked för Trump – hjärtefrågan djupt impopulär

2025 03 30

Donald Trump saknar stöd inom en av sina hjärtefrågor.

Att ta kontroll över Grönland har blivit ett viktigt mål för USA:s president Donald Trump.

I en intervju med NBC News säger Trump att han ”absolut” har haft samtal om möjligheten att annektera ön, som tillhör Danmark.

– Det finns en god chans att vi kan göra det utan en militärinsats, men jag utesluter inget, säger Trump på telefon till kanalen.

Men samtidigt tycks den amerikanska presidenten sakna stöd i frågan.

Impopulärt förslag

Trumps idé om att ta över Grönland är djupt impopulär, rapporterar Newsweek.

Opinionsmätningar visar att idén inte stöds av det amerikanska folket.

I en mätning från Fox News visar det sig tvärtom att det var det minst populära förslaget från Trump-administrationen.

70 procent av registrerade väljare i USA är emot Trumps planer för Grönland, enligt undersökningen. Bara 26 procent av de svarande stödjer planerna.

Det innebär att Trumps förslag om Grönland är mer impopulärt än initiativet att döpa om Mexikanska golfen till Amerikanska golfen, och förslaget att stänga utbildningsdepartementet, som är det andra respektive tredje minst populära förslaget från Trump-administrationen, enligt undersökningen.

Svagt stöd även på Grönland

I en annan undersökning, från Yahoo News/YouGov, svarade 19 procent att de stödjer Trumps planer för Grönland, medan 49 procent säger sig vara emot. 32 procent uppgav att de är osäkra.

Även på Grönland är stödet för ett amerikanskt övertagande svagt. En undersökning i januari visade att 85 procent av grönländarna är emot att bli en del av USA, medan 6 procent svarade att de var för det och 9 procent att de var osäkra. 45 procent uppgav också att de upplever Trumps planer som ett hot.

Hävdar ryskt hot

USA har rättfärdigat sina planer genom att hänvisa till internationell säkerhet.

När JD Vance besökte Grönland på fredagen hänvisade han till hot från Ryssland och Kina.

– Vi vet att Ryssland och Kina och andra nationer intresserar sig för arktiska passager, arktiska marinvägar och mineralerna i de arktiska territorierna, sade Vance, enligt tidningen.

Rysslands president Vladimir Putin har dock uttryckt förståelse för Trumps Grönlandplaner, och sagt att USA har ”djupa historiska rötter” när det gäller närvaro på Grönland, rapporterar TV2.

Foto: Gage Skidmore

Text: Redaktionen