Kreml ger sig på stjärnmålvakt: ”Väntar på ditt självmord”

2025 04 07

Den ryske ishockeyspelaren Alexander Ovetjkin är historisk.

Under söndagskvällen pangade han i sitt 895:e mål i den nordamerikanska hockeyligan NHL. Målet innebär att Ovetjkin passerar kanadensaren Wayne Gretzky som den bästa målskytten någonsin i NHL.

Hockeystjärnans bedrift uppmärksammas av den ryske diktatorn Vladimir Putin.

– Jag gratulerar dig till ditt enastående rekord. Det är inte bara en personlig framgång för dig, utan också något att fira för fans i Ryssland och utomlands, säger han i ett uttalande enligt Kreml.

Rysslands tidigare president, Dmitrij Medvedev, stämmer in i hyllningskören.

– En stor rysk spelare, skriver han om Ovetjkin.

Attackerar stjärnmålvakt: ”Väntar på ditt självmord”

De senaste åren har Alexander Ovetjkin inte endast uppmärksammats för sin stora hockeytalang, utan också för sin personliga relation till Vladimir Putin.

Stjärnan har hyllat diktatorn flera gånger. På sina sociala medier har Ovetjkin publicerat bilder på honom och Putin.

Relationen till Putin har kritiserats av tidigare tjeckiske målvaktsstjärnan Dominik Hasek. Han anser att Ovetjkin och övriga ryska spelare borde uteslutas från NHL med anledning av Rysslands invasion av Ukraina.

– Under de kommande dagarna kommer en rysk medborgare, som aldrig har fördömt det ryska imperialistiska kriget i Ukraina, att slå målrekordet i NHL, skrev Hasek på X strax innan Ovetjkins rekordmål.

Nu kommenterar Dmitrij Medvedev kritiken.

Han går till hårt angrepp. I ett inlägg på X önskar Medvedev livet av Dominik Hasek.

– Vi väntar på den galna tjecken Haseks självmord, skriver den högt uppsatta politikern.

Högt uppsatt politiker

Dmitrij Medvedev var Rysslands president under fyra år, från 2008 till 2012.

Han är numera vice ordförande i Rysslands säkerhetsråd.

Under krigets gång har han stått för flera uppmärksammade och kontroversiella uttalanden.

Foto: Dan4th Nicholas resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


14 februari 2026

Många får samma samtal just nu – lägg på direkt

2026 04 20

Flera kommunala energibolag går ut med en och samma varning.

Bedrägerivågen i Sverige fortsätter.

Vanligtvis kapar bedragarna kända varumärken för att vagga in tilltänkta offer i en falsk känsla av trygghet.

Men nu används de kommunala energibolagens namn i bedrägerierna.

Därför har flera sådana bolag nu gått ut med varningar.

Flera varningar

Hedemora Energi “vill uppmärksamma alla på att vi just nu ser en ökad mängd bedrägerier”.

Detta efter att flera kunder har slagit larm.

Samtal förekommer där det sägs att personen har ett samarbete med energibolaget.

Men det rör sig om bedrägeri.

– Jag tycker det är fräckt när ett företag utnyttjar vårt varumärke på det här sättet, säger Kristina Backlund, marknadschef.

“Se upp”

Ett annat kommunalt energibolag som går ut med en liknande varning är Trollhättan Energi.

– Se upp för personer som ringer och säger att de är från Trollhättan Energi och ber dig logga in via ditt Bank-ID, säger Trollhättan Energis kundservicechef Henrik Larsson.

Läs mer: Telefonförsäljning kan försvinna

Lägg på direkt

Trollhättan Energi har fått uppgifter om att en person ringer och “utger sig för att vara från Trollhättan Energi och ska betala ut eller tillbaka pengar”.

I samtalet ger personen instruktioner om att logga in via BankID. 

Den som får den här typen av samtal bör lägga på luren direkt.

– Vi ringer aldrig upp och ber våra kunder logga in via BankID, bankdosa eller liknande, fortsätter Henrik Larsson.

– När du loggar in på Mina Sidor eller i vår app, så bör du göra det på eget initiativ, inte för att någon annan ger dig instruktioner om det.

Och i Göteborg

Även Göteborg Energi varnar för bedrägerisamtal.

Bolaget understryker att de inte har några samarbeten med andra elbolag.

Göteborg Energi framhåller att de:

- aldrig knackar dörr för att sälja elhandelsavtal.

- aldrig har några samarbeten med andra elhandelsbolag. 

- alltid ringer från ett 031-nummer.

Läs mer: "Dina bilder kommer raderas” – Iphone-användare varnas

Foto: T. Repin

Text: Redaktionen


”Helvetet” har kommit till Ryssland

2026 04 20

Hamnen i ryska Tuapse står i lågor. 

Detta efter en massiv ukrainsk drönarattack mot oljeraffinaderiet i staden, som ligger vid Svarta havet drygt tio mil söder om Krasnodar.

– Stora lågor sågs slå ut från området samtidigt som rapporter om att minst två lagringstankar brann vid raffinaderiet, uppger Kyiv Independent.

Flera invånare rapporterar om explosioner och på nätet cirkulerar bilder och filmer från platsen.

– Förväxla det inte med helvetet, framhåller en användare på X.

Nav för exporten

Oljeraffinaderiet i Tuapse, som är ett nav för den ryska oljeexporten, är en anläggning som tillhör jätten Rosneft och är ett av de tio största raffinaderierna i Ryssland.

Hela tolv miljoner ton råolja kan raffineras per år i anläggningen, enligt den ukrainska tidningen.

Syftet med denna och liknande attacker är att slå mot Rysslands viktigaste inkomstkälla, i synnerhet i takt med att Irankriget fått oljepriserna att skjuta i höjden.

Enligt Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har ukrainska attacker mot den ryska oljan resulterat i förlorade oljeintäkter på minst 2,3 miljarder dollar för Ryssland.

Och den siffran gäller enbart mars månad.

– Jag är tacksam mot alla våra krigare för deras precision. Vi kommer att fortsätta detta arbete i april, sade Zelenskyj i helgen enligt Kyiv Independent.

LÄS MER: Trump: Världen brukade skratta åt oss

40 procent av kapaciteten

Nattens drönarattack, som brukligt inte kommenterats av den ukrainska militären, mot Tuapse är den andra inom enbart ett par dagar. 

Förra månaden rapporterades att drygt 40 procent av Rysslands potentiella oljeexport satts på spel, till följd av ukrainska långdistansattacker och beslagtaganden av fartyg inom den ryska skuggflottan.

Den senaste tidens ökade oljepriser har emellertid varit goda nyheter för Ryssland.

Förra veckan uppgraderade Internationella valutafonden, IMF, sin prognos för Rysslands tillväxt med 0,3 procent. 

Uppskattningen just nu är att Rysslands ekonomi kommer att växa med 1,1 procent under 2026.

LÄS MER: USA och Ukraina överens – premiärministern bekräftar

Foto: Exilnova_plus/Sociala medier

Text: Redaktionen