Kraftigt snöoväder drar in – här kan det komma 50 centimeter i helgen

2025 01 09

Ett kraftigt snöoväder drar in över de sydöstra delarna av Sverige.

SMHI har gått ut med varningar.

Det rör sig om vad som väntas bli kraftigt snöfall i de sydöstra delarna av landet - i synnerhet på Gotland och Öland.

Även i Kalmar väntas det snöa ordentligt de kommande dagarna.

Kan bli 50 centimeter

Ett djupt lågtryck rör sig in över Östersjön.

Destination Gotland har meddelat att flera färjeavgångar ställs in på grund av det kommande ovädret.

Enligt SVT kan det komma så mycket som 50 centimeter snö på Gotland till helgen.

– Snöfallet, den drivande snön och kraftiga vinden kan bidra till stora problem, säger SVT:s meteorolog Pererik Åberg.

Orange varning

SMHI har utfärdat en orange varning för snöfall i kombination med vind som gäller Gotland.

Ymnigt snöfall i kombination med frisk eller hård nordvind kan ge stora problem i trafiken med snödrev och dålig sikt. 

Det finns även risk för elavbrott och störningar i telenät.

– Fredag kväll övergår regn i allt mer i snöfall samtidigt som nordvinden tilltar, framhåller SMHI.

– Ett lågtryck fördjupas kraftigt över Östersjön och ligger i princip stilla. Från natten till lördag ihållande snöfall som håller i sig till lördag eftermiddag eller kväll.

Kan ställa till det

SMHI förklarar vidare att det på Gotland kan vara mycket svårt att ta sig fram i trafiken på grund av snö på vägar, trafikolyckor eller stillastående fordon.

– Även viktiga samhällsfunktioner såsom snöröjning och räddningstjänst kan ha svårt att ta sig fram.

– Förseningar eller inställda avgångar inom kollektivtrafiken är sannolika.

Omslag väntar

Under nästa vecka slår dock vädret om - och högre temperaturer väntas i landet, om än snöfall väntas fortsätta i de norra delarna av Sverige.

– Längst i norr håller sig temperaturen troligen på minussidan och nederbörd faller mest som snö, meddelar vädermyndigheten.

– I söder efterhand uppehåll och i mitten av veckan kan temperaturen lokalt nå upp till 10 grader. Det milda och blåsiga vädret ser ut att bestå större delen av nästa vecka.

Foto: M. Baker

Text: Redaktionen


11 sep 2026

Fiasko för Tidöparti – sista mätningen innan valet

2026 09 11

Fredagseftermiddagens fjärde opinionsmätning har trillat in.

Nästan samtidigt släppte Demoskop, Ipsos och Novus sina respektive opinionsundersökningar under fredag eftermiddag. Samtliga visar att gapet mellan blocken minskar, även om storleken skiljer sig åt mellan mätningarna. Som minst är skillnaden i Ipsos mätning – blott 0,3 procentenheter till oppositionens fördel.

Nu släpper SVT/Verian sina siffror.

Och undersökningen är en kalldusch för Moderaterna. Loket i Tidösamarbetet parkerar på 15,8 procent – det sämsta stödet sedan Bo Lundgren avgick som partiledare för M i april 2003.

– De gick in i valrörelsen med låga siffror och har hård konkurrens om väljarna från de övriga Tidöpartierna. Partiet har dessutom haft svårt att locka väljare från oppositionen även om vi ser vissa mindre flöden från S, säger Per Söderpalm från Verian till SVT.

Sista innan valet

Mätningen är Verians sista innan valdagen på söndag. Då kan Liberalerna glädja sig åt 5,5 procent, en siffra som skulle ge partiet marginal ned till riksdagsspärren om den håller i sig. 

Men det är på bekostnad av Moderaterna, menar Per Söderpalm.

– Den stora merparten av väljarna kommer dock från Moderaterna. Liberalernas uppgång är i den meningen en form av kannibalism inom Tidöblocket. 

Bäddat för rysare

I SVT/Verians undersökning är avståndet mellan blocken 5,6 procentenheter. Det är en minskning jämfört med 8,2 procentenheter för en vecka sedan.

Flera experter menar att det kommer bli en enorm rysare på söndag.

– Undersökningen visar fortsatt att Tidöpartierna inte samlar egen majoritet och att oppositionen behåller ett litet försprång. Skillnaden är dock inom felmarginalen. Så det pekar på en extremt dramatisk valdag, framhåller Novus opnionsanalytiker Torbjörn Sjöström.

Johan Martinsson, opinionschef på Demsokop, håller med.

– Det mesta tyder på ett regeringsskifte. Men det är klart det är en rysare, säger han till Aftonbladet.

Hela mätningen

Här är SVT/Verians nya mätning på fredagen. Underlaget samlades in mellan 4-10 september.

🔴Vänsterpartiet                    7,7          -0,4
🔴Socialdemokraterna     27,6         -1,6
🟢Miljöpartiet                          8,0          +/-0,0
🟢Centerpartiet                      8,2          +0,8
🔵Liberalerna                           5,5          +2,5
🔵Moderaterna                     15,8         -0,6
🔵Kristdemokraterna           6,5         +0,2
🔵Sverigedemokraterna   18,1        -0,8
 
🔴🟢 S+V+MP+C                 51,5         -1,2
🔵🔵 M+KD+SD+L             45,9         +1,3


Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


10 sep 2026

Ukraina får historiskt besked

2026 09 11

Ukraina och Kanada skakar hand om ett historiskt avtal.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj och Kanadas premiärminister Mark Carney har skrivit under ett historiskt partnerskapsavtal.

Avtalet sträcker sig över 100 år, rapporterar Kyiv Post.

Historiskt avtal undertecknat

Det historiska avtalet undertecknades på torsdagen i Calgary, där Zelenskyj och Carney inledde sitt bilaterala möte och ska gälla i 100 år.

Zelenskyj anlände till Kanada på onsdagen för ett tre dagar långt besök. Fokus ligger på att stärka relationerna mellan länderna, men också på försvar, energi och ytterligare stöd till Ukraina.

Efter mötet beskrev Zelenskyj förhandlingarna som ”mycket substantiella”.

Avtalet innebär en långsiktig satsning på samarbetet mellan Ukraina och Kanada. Samtidigt kommer beskedet i ett läge där Ukraina fortsatt utsätts för omfattande ryska robot- och drönarattacker.

LÄS MER: Drömleverans närmar sig för Ukraina

Stärker Ukrainas luftförsvar

Kanada har även meddelat att landet kommer att bidra med ytterligare stöd till Ukrainas luftförsvar.

Zelenskyj lyfter särskilt fram behovet av luftförsvarssystem och robotar.

– I dag finns ett betydande beslut från Kanada. Ett mycket viktigt stödpaket för luftförsvaret, säger Zelenskyj.

– Det finns en stor brist på sådana system och robotar i världen.

Landet avsätter 350 miljoner kanadensiska dollar, motsvarande omkring 270 miljoner amerikanska dollar, för att köpa interceptormissiler till Ukrainas luftförsvar. Pengarna ska gå via JUMPSTART och bidra till att skydda ukrainska civila, infrastruktur och luftrum

Beskedet kommer samtidigt som Ukraina förbereder sig inför vintern och försöker stärka skyddet mot ryska luftangrepp.

Kanada ska dessutom bidra till Ukrainas energifond och ge 430 miljoner kanadensiska dollar i lånegarantier för Ukrainas inköp av naturgas inför vintern.

Ansluter till FREYJA

En annan viktig del av beskeden från mötet är Kanadas stöd till FREYJA, ett europeiskt program för försvar mot ballistiska robotar.

Kanada kommer att bidra med sin teknik till programmet, som har initierats och lanserats av det ukrainska försvarsföretaget FirePoint.

Målet är bland annat att utveckla alternativ till de amerikanska Patriot-systemen och bygga upp ett mer omfattande skydd mot luftburna hot.

FREYJA omfattar redan samarbete mellan Ukraina och flera europeiska länder, däribland Norge, Danmark, Frankrike, Italien, Nederländerna, Spanien, Sverige och Storbritannien.

LÄS MER: Ukraina slår till mot ryska hjärtat – första gången i kriget

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen