7 februari 2026

KRAFTIGT BÖRSRAS: Viktig uppmaning till alla småsparare

2024 08 05

Oroligheterna på börsen fortsätter under måndagen.

Efter att Tokyobörsens Nikkei-index stängde på minus 11 procent föll Stockholmsbörsen breda OMXS-index med 4,6 procent.

Samtliga bolag på OMXS30-listan backade på måndagsmorgonen.

Fastighetsbolaget SBB och molntjänstföretaget Sinch backar mest av alla med vardera 10 procent.

Även storbankerna redovisar röda siffror. SEB backar med 4,4 procent och Swedbank tappar 3,7 procent.

Enligt Lars Söderfjell, chef vid Ålandsbanken, finns det flera orsaker till nedgången: svaga konjunktursignaler, höga värderingar i framför allt USA och geopolitiska spänningarna i Mellanöstern.

– Det är en klassiker. Konjunkturdata överraskar negativt och till slut så blir det någon datapunkt för mycket, som sysselsättningsdata i fredags, säger han till Di.

Experterna eniga: Nedgången fortsätter

Trenden lär fortsätta kommande dagar, uppger Shoka Åhrman, sparekonom och strateg på Sveriges Privatanställdas Pensionskassa, SPP.

– Generellt lever vi i en tid med mycket politisk oro, både i hela världen men även Europa och det påverkar såklart den globala aktiemarknaden, säger hon till SVT Nyheter.

Uppmaning till småsparare

Trots raset uppmanas småsparare att behålla lugnet.

– Det finns mycket snabbfotade pengar där ute, där kapitalet rör sig mycket snabbare. För småsparare är det viktigt att ha is i magen, säger Maria Landerborn, sparekonom vid Danske Bank, till Aftonbladet.

– De allra flesta har sina pengar långsiktigt på börsen. Och har man det så ska man inte fatta beslut i panik, tillägger hon.

Börspsykologen Cristofer Andersson går ut med samma uppmaning.

– Jag skulle uppmana alla att inte utsätta sig för snabba och hastiga beslut, säger han till GP.

Andersson framhåller att börsen går i en cykel. Sex av åtta är generellt goda, enligt experten.

– I det långa loppet så kommer du att vara vinnare. Äger du även indexfonder eller breda fonder, så ta det lugnt. Bra bolag fortsätter att vara bra bolag. Det är fullt normalt att det blir skakigt ibland, säger han till tidningen.  

Foto: J. Zerdzicki

Text: Redaktionen


7 september 2026

Gör er redo – värmebesked till svenska folket

2026 09 07

Sommaren har periodvis varit riktigt varm.

Flera värmerekord har slagits på olika håll i Europa, när flera värmeböljor har dragit över kontinenten.

Sverige har också fått sin beskärda del av det extrema vädret, även om sommaren som helhet inte stuckit ut ur ett historiskt perspektiv.

– Sett till Sverige som helhet var sommaren 2026 den svalaste sedan 2017. Men jämfört med normalperioden 1991-2020 ligger den ändå över det normala, uppger SMHI.

– Framförallt juni var varmare än normalt medan juli och augusti låg kring det normala i söder och något kyligare än normalt i norr.

Kan behöva vänja sig

Extrema väder är något som svenska folket kan bli tvungna att vänja sig vid framöver.

Redan inom fyra år kan stora förändringar ske i det svenska klimatet, där temperaturer över 40 grader och extrema skyfall kan bli vanligt återkommande, uppger meteorologen Madeleine Westin till TV4.

– Det kommer inte att se ut så här varje dag under en sommar. Men vi måste vara mentalt förberedda på att det kan hända, säger hon.

LÄS OCKSÅ: Värsta smällen på 50 år – många husägare drabbas

Gäller att vara redo

Klimatet blir varmare, torkan breder ut sig och vintrarna blir allt kortare. Kring det finns en stor enighet i forskarvärlden.

Utsläppen av växthusgaser är en av de stora orsakerna bakom utvecklingen.

Trenden ser ut att fortsätta och svenska folket och samhällets olika delar behöver göra sig redo för hur mer extremt väder ska hanteras framöver, menar Madeleine Westin.

– Man behöver ha den mentala förberedelsen för att det kan hända. Vad gör jag hemma, på mitt arbete, med min familj, om vi får temperaturer över 40 grader som håller i sig väldigt länge eller skyfallsliknande regn, säger hon till kanalen.

Åska och sol

Den svenska sommaren 2026 har präglats av både sol och åskoväder.

Det dygn med mest åska var den 5 juli, då 6933 blixtregistreringar gjordes, enligt SMHI. Den 30 juli noterades 6731 blixtregistreringar på kallfronter som passerade landets norra delar.

Flest soltimmar under sommarmånaderna har Nordkoster i Bohuslän fått, med preliminärt 909 timmar.

Storlien-Visjövalen i Jämtland har fått minst sol, med preliminärt 334 timmar.

LÄS MER: Trump ringer Putin direkt – dags att få slut på kriget

Foto: Geralt

Text: Redaktionen


6 september 2026

Största någonsin i Sverige – första spadtaget tas imorgon

2026 09 06

Måndagen den 7 september sätts spaden i marken.

Då inleds bygget av Arlas nya jättesatsning i Götene.

Det nya ostmejeriet väntas stå klart först 2030. Från och med då kommer Arlas hushållsost produceras i Sverige med svensk mjölk.

– Investeringen på cirka 3,2 miljarder kronor är både Arlas största någonsin och den enskilt mest omfattande satsningen i svensk livsmedelshistoria, framhåller mejerijätten i ett uttalande.

Ministern på plats

På plats för att sparka igång satsningen är bland annat en representant från regeringen.

– Landsbygdsminister Peter Kullgren (KD) och Arlas vd Cecilia Kocken tar det första spadtaget för Arlas nya ostmejeri i Götene, uppger regeringen.

Samtidigt finns företrädare från samtliga riksdagspartier på plats, tillsammans med representanter från bland annat Länsstyrelsen i Västra Götaland, Livsmedelsverket och Jordbruksverket.

– Det nya ostmejeriet ska möta en växande efterfrågan på svensk ost, stärka livsmedelsberedskapen och bidra till regional tillväxt, framhåller Arla.

– Investeringen befäster samtidigt Skaraborgs ställning som en av Sveriges viktigaste regioner för lantbruk och livsmedelsproduktion.

LÄS OCKSÅ: Biljätte sparkar 100 000 anställda

Fortsätter växa

Arlas jättesatsning annonserades redan i början av året.

Den blivande fabriken väntas skapa många nya arbetstillfällen i regionen.

– Den globala efterfrågan på tillförlitliga och näringsrika proteinkällor fortsätter att växa. Mejeriprodukter spelar en viktig roll i en hälsosam kost och ett robust livsmedelssystem, sade Arlas koncernchef Peder Tuborgh när satsningen annonserades.  

– Vi investerar i stor skala för att bygga modern, effektiv kapacitet som gynnar konsumenterna på våra viktigaste marknader, stärker livsmedelsberedskapen och driver innovation. Götene kommer att vara en hörnsten i detta nätverk.

Politiskt engagemang

I Sverige finns en stark önskan om att öka självförsörjandegraden i landet.

Den politiska enigheten i frågan är viktigt för Arla.

– Det breda politiska engagemanget för att öka svensk matproduktion och självförsörjning har varit en viktig bidragande orsak till att investeringen görs just i Sverige, menar Peder Tuborgh.

LÄS MER: 870 kronor extra i månaden – svenska hushåll uppmanas

Foto: Danist Soh

Text: Redaktionen