Kraftigt bakslag för en av Nordens största bilhandlare

2024 10 14

En av Nordens största bilhandlare vinstvarnar nu.

Det rör sig om den finländska bilhandlaren Kamux.

Kamux är en av Nordens absolut största bilhandlare och har omfattande verksamhet i Sverige.

Nu tvingas Kamux vinstvarna - företaget blöder nämligen pengar i Sverige.

Det framhåller bilhandlaren i ett pressmeddelande.

Sänker prognosen

Kamux sänker nu prognosen för helåret 2024.

– Kamux sänker sina utsikter för år 2024 till följd av en betydligt lägre försäljning än förväntat och den efterföljande rörelseförlusten i Sverige under det tredje kvartalet, framhåller bolaget.

Problem i Sverige

Kamux har stora problem i Sverige och räknar med än mindre försäljning än väntat.

– De korrigerande åtgärder som är relaterade till de oegentligheter som upptäcktes i Sverige under andra halvåret 2023 har haft en större påverkan än förväntat på Kamux försäljning, framhåller Kamux.

– Under det tredje kvartalet 2024 uppgick de externa intäkterna i Sverige till cirka 45 miljoner euro, jämfört med 57,3 miljoner euro under det tredje kvartalet 2023.

Inför åtgärder

Kamux förklarar vidare att de inför åtgärder för att försöka undvika ytterligare bakslag.

Det framgår inte exakt vad det rör sig om för åtgärder.

– På grund av den svaga försäljningen är det justerade rörelseresultatet för det tredje kvartalet i Sverige kraftigt negativt, vilket har en betydande negativ inverkan på koncernens justerade rörelseresultat.

– Flera åtgärder har vidtagits för att förbättra produktiviteten och effektiviteten i Sverige, men de kommer att ha en positiv inverkan på lönsamheten först under 2025.

Inte ensamma

Kamux är sannerligen inte ensamma med att stå inför stora utmaningar som bilhandlare.

Intresset för att köpa bilar är fortsatt svalt och bilhandlare runt om i Europa väntar och hoppas på att situationen ska vända snart.

Flera aktörer har gått i konkurs under det senaste halvåret och det finns i nuläget inte mycket som pekar på att en vändning skulle bli aktuellt inom kort.

Foto: W. Kei

Text: Redaktionen


10 okt 2026

Snöoväder drar in – brakar loss i flera län

2026 10 10

Mer snö är på väg.

Höstens första snöoväder har redan dragit in över Sverige och orsakat stora trafikproblem i Dalarna.

Nu väntas mer snö i helgen, samtidigt som flera lågtryck är på väg in över landet.

Snön drar in

Under veckan föll höstens första snö på flera håll i Sverige. Nu visar SMHI:s senaste prognos att snön kan falla på nytt under helgen.

På lördagen väntas regn röra sig nordost över södra Sverige. Under eftermiddagen ser nederbörden ut att stanna upp över nordligaste Götaland, Svealand och sydligaste Norrland.

I nordvästra Svealand och södra Norrlands inland kan regnet delvis övergå i snöfall.

Även på söndagen kan snön falla på nytt.

Enligt SMHI väntas delvis snöfall i norra Dalarna och södra Norrlands inland.

– Möjligen att det under söndagen även kan vara snöinslag ut mot kusten i norra Hälsingland och Medelpad, uppger vädermyndigheten.

Samtidigt väntas kylan hålla i sig uppåt i landet.

– Längre norrut domineras vädret fortsatt av ett högtryck och luften är så pass kall att temperaturen på en del håll i Norrlands inland kan få svårt att orka över nollan även mitt på dagen, meddelar SMHI.

Läs också: Flera kronor dyrare – så dyr blir bensinen i vinter

Snökaos i Dalarna

Veckans snöfall har redan fått stora konsekvenser i trafiken.

I västra Dalarna föll blötsnö under torsdagen.

Enligt SVT Nyheter Dalarna blev vissa bilister stående i upp till två timmar. Även lastbilar fastnade, och en lastbil hamnade i diket norr om Orsa.

– Det är kaos här, det är köer åt alla håll och kanter, och det snöar fortfarande väldigt mycket, sade bilisten Tom Eriksson till SVT.

Polisen uppgav att det hade fallit omkring 15 centimeter blötsnö i området. Snön, i kombination med hård vind, bidrog till besvärliga trafikförhållanden.

Tillfällig stabilisering

Efter helgens ostadiga väder väntas en tillfällig stabilisering i början av nästa vecka.

På måndagen kan regn och skurar dröja kvar i områden kring Östersjön, men i övrigt väntas en högtrycksrygg ge mer uppehåll.

Därefter väntas flera nya lågtryck komma in från sydväst, med perioder av regn och blåst. I norra Norrlands inland och i fjälltrakterna kan nederbörden delvis falla som snö.

Andra läser: Fiasko vid ryska fronten – lägsta på tre år

Foto: G. Ellis

Text: Redaktionen


10 okt 26

Faktura på väg – hundratusentals bilister måste betala

2026 10 10

En faktura är på väg till många svenska bilister.

Hundratusentals svenska bilägare får denna månad hem en faktura.

Fakturan måste betalas innan månadens slut.

Sista siffran avgör

Nu är det dags för många svenska bilägare att betala fordonsskatt.

Transportstyrelsen använder sig av siffror för att bestämma när fordonsskatten ska betalas.

– Sista siffran i fordonets registreringsnummer bestämmer i vilken månad fordonsskatten ska betalas, skriver myndigheten.

För den som har en bil med registreringsnummer som slutar på siffran 5 är oktober den ordinarie betalningsmånaden.

Läs mer: Matjätte i botten – dyrast av alla

Undantag finns

Men det finns undantag.

– Om det sista tecknet på skylten är en bokstav är det näst sista tecknet som avgör, och det är alltid en siffra, uppger Transportstyrelsen.

Betalningen ska vara bokförd på Transportstyrelsens konto för fordonsskatt senast den sista dagen i månaden. Om den dagen infaller på en helgdag ska pengarna vara bokförda senast nästföljande vardag.

För bilägare med en årsskatt på mer än 3 600 kronor kan skatten dessutom behöva betalas vid ytterligare två tillfällen under året.

Den som ställer av bilen under oktober behöver inte betala fordonsskatten för den perioden, eftersom skatten betalas i förskott.

Det betyder däremot inte att alla avgifter försvinner. Transportstyrelsen tar fortfarande ut en vägtrafikregisteravgift även för avställda fordon.

Avgiften ligger på 76 kronor. Transportstyrelsen har också uppgett att en höjning har diskuterats inför nästa år.

Kan gå till Kronofogden

Den som missar betalningen riskerar mer än en påminnelse. Transportstyrelsen skickar inte ärendet till inkasso, utan tar ut en förseningsavgift om fordonsskatten inte betalas i tid.

Om avgiften fortfarande är obetald efter en månad kan ärendet skickas direkt till Kronofogden. Obetalda skulder kan i sin tur leda till betalningsanmärkningar.

Det finns även en konsekvens som direkt påverkar bilägaren på vägen. Om fordonsskatten inte betalas får bilen automatiskt användningsförbud.

Den som ändå kör bilen trots förbudet riskerar att göra sig skyldig till otillåtet brukande.

Andra läser: UPPGIFTER: Då ställs S inför det stora testet 

Foto: S Kang resp M Nilov

Text: Redaktionen