KRAFTIGA VARNINGEN: Utom kontroll – ett hot mot hela mänskligheten

2023 03 29

Elon Musk varnar för utvecklingen av artificiell intelligens. 

Flera experter inom artificiell intelligens (AI) varnar i ett öppet brev för teknologins potentiella risker, rapporterar BBC.

De menar att kapplöpningen om att utveckla AI-system är utom kontroll och hotar mänskligheten som sådan.  

Kan utgöra stora risker 

Twitter- och Teslaägaren Elon Musk och Apples-medgrundare Steve Woznika har signerat brevet. De varnar för utvecklingen och menar att den omedelbart borde pausas i sex månader.  

– AI-system med mänsklig konkurrenskraftig intelligens kan utgöra djupa risker för samhället och mänskligheten, skriver de i brevet, uppger BBC.  

De två teknikgiganterna vill att utvecklingen av AI ska ske med försiktighet, något som enligt dem inte sker idag. 

– De senaste månaderna har AI-labb varit låsta i en kapplöpning utom kontroll för att utveckla och distribuera allt kraftfullare digitala hjärnor som ingen, inte ens deras skapare, kan förstå, förutsäga eller på ett tillförlitligt sätt kontrollera, skriver experterna.  

Vill pausa utvecklingen omgående  

Vidare varnas det i brevet för att den nya teknologin kan bidra till en ökning av desinformation i informationskanaler och ersätta vanliga jobb.  

Om inte utvecklingen av AI pausas omgående önskar Elon Musk tillsammans med de andra författarna av brevet att världens regeringar agerar.  

– Nya och kapabla tillsynsmyndigheter dedikerade till AI skulle också behövas, framhåller experterna i brevet.  

Flera förslag om ny reglering  

Under den senaste tiden har flera förslag lagts fram i USA, Storbritannien och EU för att reglera AI-teknologin.  

Storbritannien vill inte införa en ny myndighet som ansvarar för AI enligt deras nya lagförslag. De vill istället ge befintliga myndigheter möjligheten att styra över hur de vill använda teknologin. 

– Storbritannien kommer också att kämpa för att effektivt reglera olika användningar av AI över sektorer utan betydande investeringar i sina befintliga tillsynsmyndigheter, säger Michael Birtwistle, biträdande direktör från Ada Lovelace Institutet till BBC.  

Kan ersätta 300 miljoner heltidsjobb  

Enligt en rapport från investeringsbanken Goldman Sachs kan AI ersätta 300 miljoner heltidsjobb.  

– Det enda jag är säker på är att det inte finns något sätt att veta hur många jobb som kommer att ersättas av generativ AI, säger Carl Benedikt Frey, direktör för framtidens arbete vid Oxford University till BBC.  

Utvecklingen av chattroboten ChatGPT är ett exempel på en ny AI-tjänst. Chattroboten producerar artiklar och uppsatser efter individens önskemål.  

– Journalister kommer därför att möta mer konkurrens, vilket skulle driva ner lönerna, om vi inte ser en mycket betydande ökning av efterfrågan på sådant arbete, säger Carl Benedikt Frey.  

Experter menar dock att det är väldigt svårt att långsiktigt förutse hur AI kommer påverka arbetsmarknaden.   

Foto: L. Hansel Gerona

Text: Redaktionen


25 augusti 2026

Kraftigt oväder på väg – då brakar det loss

2026 08 25

Regn och rusk är på väg i riktning mot Sverige.

Veckan inleds med fint väder på de flesta håll i landet.

Ett högtryck dominerar väderläget och så väntas det fortsätta några dagar till.

Samtidigt är ett nytt kraftigt regnoväder på väg in västerifrån.

I danska medier varnas nu för ett häftigt väderomslag.

– Det är viktigt att njuta av det soliga och sommarvarma vädret på onsdag och torsdag, eftersom prognoserna på fredag förutspår en kraftig väderförändring, uppger TV2.

– En kallfront är på väg över Nordsjön, och redan från fredagsmorgonen kommer den att orsaka temperatursänkningar och perioder med kraftig nederbörd och lokal åska.

Lågtryck drar in över Sverige

Lågtrycket väntas under fredagen också dra in över Sverige. Även om prognosen ännu inte är helt säker, får flera delar av landet räkna med betydligt blötare väder den kommande helgen.

– På fredag närmar sig ett lågtryck på Nordsjön. Troligen rör sig tillhörande frontsystem med regn upp över Götaland under fredagens andra halva, uppger SMHI.

– Under helgen parkerar lågtrycket över Skandinavien med regn och skurar. Dock är detaljerna kring detta ännu osäkra.

LÄS OCKSÅ: Stor brand härjar i Ryssland

Stora regnmängder väntar

I Danmark visar prognosen på stora mängder regn under helgen.

Det är dags att ersätta parasollerna med regnkläder och paraplyer, skriver TV2.

– Resten av helgen kommer också att bjuda på stora mängder regn, och lokalt kan vi få upp till 60 millimeter. Som jämförelse ligger genomsnittet på cirka 80 millimeter i hela landet under augusti, rapporterar kanalen.

Orange varning ligger kvar

De stora regnmängderna i norra Sverige har ställt till stora bekymmer den senaste tiden.

Den orangea varning som legat sedan förra veckan, ligger kvar. I nuläget sträcker den sig till och med fredag.

– Stora regnmängder har lett till höga vattenstånd och risk för översvämning som drabbar byggnader och vägar runt Buddbyträsket, Bodträsket och Svartbyträsket i Boden, samt Ljusån, framhåller SMHI.

LÄS MER: Ryssland hotar Finland – ”är ett legitimt mål”

Foto: R. Sanner

Text: Redaktionen


25 augusti 2026

ANMÄLNINGAR STRÖMMAR IN: Svenskar får faktura på 2 000 kronor

2026 08 25

Det rasslar in anmälningar till Konsumentverket om ett företag som kräver svenska konsumenter på pengar.

Anmälningarna har vällt in under flera år och många svenskar är drabbade.

Det handlar om hälsoföretaget Norwegian Lab som säljer provpaket med kosttillskott för 99 kronor, men många som har köpt vitaminerna har utan att veta om det istället åkt på prenumerationer och fakturor på nära 2 000 kronor, rapporterar SR.

Totalt har Konsumentverket fått in över 600 anmälningar om företaget. Dessutom har Allmänna reklamationsnämnden fått in “ett stort antal anmälningar” och norska Forbrukerrådet har över 800 påbörjade anmälningar kring bolaget.

Nu uppmanar Konsumentverket drabbade att inte betala fakturorna.

– Om du till exempel fått en faktura från Norwegian Lab trots att du inte ingått avtal så skicka en bestridan: jag har inte beställt och jag kommer inte att betala, säger Fredrik Selrot, vägledare på Konsumentverket, till radion.

KRkakak

Det aktuella företaget har även tidigare uppmärksammats i svenska medier, då med liknande klagomål: folk beställer hälsopaket för 99 kronor men drar omedvetet på sig dyra prenumerationer.

Det är helt klart många anmälningar mot ett och samma bolag, vilket tyder på att många konsumenter drabbas, sade David Ånesjö, jurist på Konsumentverket, till NWT då.

Pensionären Maja från Ystad är en av de drabbade som känner sig lurade. Hon hade köpt ett provpaket med piller mot urinläckage från Norwegian Lab efter en annons på sociala medier. Ingenstans framkom det att hon skrev upp sig på en prenumeration, menar 79-åringen.

Flera andra personer med liknande upplevelser har kontaktat Konsumentverket.

Om det inte tydligt framgick vid beställningen av provpaketet att du samtidigt ingick en prenumeration, är du inte bunden av något abonnemang, skriver myndigheten i ett svar till en kund som också fått en faktura från Norwegian Lab.

Kontakta företaget skriftligen och be dem visa att du fick information om abonnemanget och att du tackade ja till det. Om de inte kan visa detta kan du bestrida fakturan. Det betyder att du meddelar företaget att du inte anser dig vara betalningsskyldig för de utskick du inte beställt. 

ANDRA LÄSER: Sällsynt attack – hela Putins system kan gå förlorat

Svaret: Tar anmälningarna på allvar

Norwegian Lab har inte svarat på den senaste kritiken, men har vid tidigare tillfällen uttalat sig om de hundratals anmälningarna mot bolaget.

– Det är såklart många, dessvärre. Men vi sänder ut omkring 40 000 abonnemang om året i Sverige, och då ser vi fortfarande andelen anmälningar som låg, sade Norwegian Labs ekonomichef Ole Andreas Flotten till NWT i mars.

Företaget framhåller också att villkoren när man köper deras produkter är tydliga och att man tar anmälningarna på allvar.

Vi har uppjusterat vår kundservice väldigt mycket för att bli bättre på att hantera våra abonnemangsvolymer. Men vi ser också att vi kanske måste ta in ännu fler på kundservice för att jobba bättre med den informationsbiten också, säger Ole Andreas Flotten.

LÄS OCKSÅ: Ny stridsfarkost från Saab

Foto: Kronofogden

Text: Redaktionen