19 april 2026

Kraftiga demonstrationer i Ungern – “Har havererat”

2024 02 17

Tiotusentals människor har gett sig ut på Budapests gator.

Det är skakiga tider i ungersk politik just nu.

Under den senaste tiden har ilskan ökat mot den pedofilhärva som blivit en enorm skandal i landet.

Skandalen grundar sig i att landets president Katalin Novak avgått i helgen efter att ha benådat en man som varit inblandad i pedofilhärvan.

Nu ökar trycket mot Viktor Orban, rapporterar AFP.

“Har havererat”

Utöver Novak har flera ledande politiker avgått och tiotusentals människor har gett sig ut på Budapests gator för att utkräva ansvar från politikerna.

– Den ungerska staten har havererat. Det görs inga transparenta, genomgående och oberoende utredningar för att utkräva ansvar, säger organisatören Edina Pottyondy.

Stort missnöje

Det råder stort missnöje mot sättet som Viktor Orbans administration har hanterat situationen.

Skandalen bedöms innebära det största inhemska hotet mot Orban på mycket lång tid, och det är ännu oklart exakt hur regeringen ställer sig till läget.

Orban väntas uttala sig om saken under lördagen när han håller tal till nationen, rapporterar BBC.

Tufft slag

Viktor Orbans parti behöver inte fundera avsevärt på makten då nästa val i landet äger rum först 2026.

Däremot innebär den pågående situationen ett tufft slag för administrationen, och ger bränsle åt oppositionspartierna.

Protesterna i den ungerska huvudstaden har varit de största på flera år.

Det rapporterar The New York Times.

“Förlåt mig”

Den tidigare regeringsanställda Zoltan Balog, som innehaft en position i Ungerns kyrkosamfund, har uttalat sig.

– Förlåt mig för att jag inte är tillräckligt uppmärksam och försiktig och för att jag inte ser de faror som lurar i detta benådningsfall för vårt land, vår nation, vår kyrka och vår president.

Viktor Orbans regering har under många år satsat på att framhålla värdet av traditionella värden och familj, någonting som demonstranterna nu pekar ut som anmärkningsvärt i samband med den pågående situationen.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


1 sep 26

Jätteras mellan USA och Sverige

2026 09 01

Bilden av USA som handelspartner har förändrats kraftigt i Sverige.

Västsvenska Handelskammarens rapporterar om ett kraftigt ras i svenska företags syn på den amerikanska marknaden.

Enligt en ny rapport från organisationen har 64 procent av de svenska företagen en negativ syn på den amerikanska marknaden, jämfört med 21 procent under samma period förra året.

Samtidigt vänder många företag bort blicken från USA. Bara 20 procent uppger att de kommer att öka sin närvaro i landet, jämfört med 38 procent året innan.

Svenska företag vänder i stället blickarna mot Norden och EU. Hela 74 procent ser positivt på utvecklingen i Norden, medan motsvarande andel för EU är 69 procent. Dessutom planerar 71 procent att öka sin närvaro i Norden och 67 procent inom EU.

– I en mer osäker värld söker sig företagen mot marknader där villkoren upplevs som stabila och förutsägbara, säger Charlotte Ljunggren, vd för Västsvenska Handelskammaren.

– Det gör Europas inre marknad ännu viktigare för ett handelsberoende Västsverige. Samtidigt behöver svenska företag fortsatt kunna konkurrera och göra affärer på de stora globala marknaderna.

LÄS OCKSÅ: Sverige i EU-botten gällande bostadspriser

EU i blickfånget

Rapporten visar också att 69 procent av företagen bedömer att omsättningen i den egna branschen kommer att öka.

Över hälften av företagen (53 procent) pekar ut EU-medlemskapet som viktigt för deras konkurrenskraft. Samtidigt anser endast 27 procent att Sverige i dag driver företagens intressen väl inom EU.

–  Företagen ser tydligt värdet av EU, men de efterfrågar också ett Sverige som är mer aktivt i frågor som påverkar deras konkurrenskraft. När Europa blir viktigare för företagen blir det också viktigare att Sverige har inflytande över de beslut som fattas, säger Charlotte Ljunggren.

ANDRA LÄSER: Attack vid Östersjön

Foto: Official White House Photo by Molly Riley resp T. Flyckt

Text: Redaktionen


08 april 26

Nya regler för din router – gäller från 11 september

2026 09 02

Din router kan vara hackad av Rysslands militära underrättelsetjänst (GRU).

Det har Finlands motsvarighet till Säpo, Skyddspolisen, varnat för.

Enligt myndigheten har ryska hackare utnyttjat dåligt skyddade routrar i vanliga bostäder runt om i Europa. I korthet innebär det att många med en router för hemmabruk kan ha främjat ryskt cyberspionage, utan att veta om det.

– Kapade nätverksenheter har kunnat användas som en del av en så kallad operativ skyddsinfrastruktur, som både möjliggör att cyberspionagetrafik maskeras som vanlig nätverkstrafik och försvårar upptäckt, indentifiering och spårning av aktören, framhåller Skyddspolisen i ett uttalande.

Nya regler införs

Nu agerar EU.

Unionens nya lagstiftning Cyber Resilience Act (CRA) träder i kraft den 11 september och innebär betydligt hårdare krav på tillverkare av uppkopplade produkter, som routrar, datorer och mobiltelefoner.

Om en sårbarhet identifieras ska tillverkaren lämna en första varning inom 24 timmar och en fullständig anmälan inom 72 timmar, uppger EU-kommissionen.

För aktivt utnyttjade sårbarheter ska en slutgiltig rapport lämnas senast 14 dagar efter att en korrigerande åtgärd har vidtagits.

Tillverkarna ska också informera användare som påverkas av problemet. Vid behov ska användare även informeras om vilka åtgärder som de behöver vidta för att minska riskerna och konsekvenserna av den upptäcka sårbarheten.  

ANDRA LÄSER: Turkiet vill öppna Ukrainakorridor – i samtal med Kreml och Kyiv

Alla påverkas

Konsumenter i hela Sverige påverkas av den nya lagstiftningen.

– Förordningen gäller för alla produkter med digitala komponenter, både hårdvara och mjukvara, samt för produkternas hela livscykel. Med andra ord omfattas både tillverkare, importörer och distributörer som vill agera på EU:s inre marknad, rapporterar Svenska Institutet för Standarder, SiS.

LÄS OCKSÅ: En av fyra bilister gör fel vid däckbyte 

Foto: S. Phillips - Hostreviews.co.uk

Text: Redaktionen