Kraftig ukrainsk kritik mot SVT – “Kränkande och oacceptabelt”

2024 03 16

Ukrainas ambassadör i Sverige reagerar starkt på ett skämt i en SVT-sändning.

Det är i SVT:s humorprogram “Invandrare för svenskar” som en deltagare skämtade om att ukrainska kvinnor blir prostituerade i Sverige.

Programledaren frågade om vilken invandrargrupp som fick flest uppehållstillstånd i Sverige, varpå deltagaren svarade Ukraina.

Men man kanske inte tänker på det så mycket, för att de är ljushåriga och smälter in. Det kanske märks mest på typ bordellerna, sade deltagaren.

Det rapporterar Aftonbladet.

Ambassadören kritisk

Andrii Plakhotniuk, Ukrainas ambassadör i Sverige, riktar skarp kritik mot skämtet och uttrycker sig via sociala medier.

– Jag är djupt upprörd och fördömer bestämt orden riktade mot ukrainska kvinnor i Sverige i ett av de senaste humorprogrammen “Invandrare för svenskar” på den statliga kanalen SVT, framhåller han via X.

– Jag anser att sådana uttalanden är djupt kränkande och helt oacceptabla, med tanke på den fullskaliga ryska militära aggressionen mot Ukraina, vilket tvingade ukrainska kvinnor att fly utomlands för att rädda sina egna och sina barns liv.

SVT svarar

SVT svarar på kritiken med att “det framgår tydligt att kommentaren är menad som ett skämt och tror absolut att vår publik förstår detta”.

Därtill framhåller Christina Hill, som är ansvarig utgivare för programmet, att SVT inte kommer att vidta några åtgärder då innehållet omfattas av yttrandefriheten.

Utnyttjas i prostitution

Efter att P4 Malmöhus rapporterat om att allt fler ukrainska flyktingar utnyttjas i prostitution har frågan tagits upp i Riksdagen.

Nyligen rapporterade P4 Malmöhus om en alarmerande ökning av antalet ukrainska flyktingar som utnyttjas i prostitution, framhåller Miljöpartiets Annika Hirvonen.

– Ukrainska kvinnor utgör nu den enskilt största gruppen kvinnor som utnyttjas i prostitution bland dem som Jämställdhetsmyndigheten fått kännedom om.

Drygt två år

Det har gått drygt två år sedan Ryssland inledde sitt anfallskrig i Ukraina.

Miljontals ukrainare har tvingats lämna landet varav många har tagit sig till Polen och Tyskland, men tiotusentals har även kommit till Sverige.

Foto: K. Hubert

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Trump har tröttnat – tänker ”ta över”

2025 08 05

Donald Trump tänker gå in och ”ta över” en mycket svår situation.

USA:s president Donald Trump fortsätter att med full kraft försöka få genomslag för sin linje i världspolitiken.

Nu kommer uppgifter om att Trump tänker gå in och ”ta över” en roll som han egentligen inte vill ha.

Trump tar kommandot

Trump uppges vara mycket oroad över den humanitära situationen i Gaza.

Nu planerar han att ta över hjälpinsatsen i Gaza, rapporterar Axios.

Trump och hans sändebud Steve Witkoff har diskuterat planer på att kraftigt utöka USA:s roll i att ge humanitär hjälp till Gazas befolkning, uppger två amerikanska tjänstemän och en israelisk tjänsteman, enligt tidningen.

Planerna ska ha diskuterats vid ett möte i Vita huset på måndagskvällen.

Enligt uppgift landade diskussionen i ett beslut om att USA ska överta det humanitära arbetet i Gaza, eftersom man är djupt missnöjd med hur det sköts av Israel.

– Det verkar inte finnas något annat sätt, säger en tjänsteman till tidningen.

Donald Trump uppges ha blivit fixerad vid den humanitära krisen i Gaza, och har bestämt sig för att agera trots att han egentligen inte vill det.

– Svältproblemet i Gaza blir bara värre. Det tycker inte Donald Trump om. Han vill inte att barn ska svälta. Han vill att mammor ska kunna amma sina barn. Han håller på att bli fixerad vid det, berättar tjänstemannen.

Stöds av Israel

Det är oklart exakt vad USA:s nya roll kommer att innebära.

Tjänstemannen uppger emellertid att länder som Qatar, Jordanien och Egypten också kommer att bidra till arbetet.

Det amerikanska initiativet stöds också av Israel, enligt en israelisk tjänsteman som tidningen har pratat med.

– De kommer att spendera mycket pengar för att hjälpa oss att avsevärt förbättra den humanitära situationen så att det blir ett mindre problem, säger den israeliska tjänstemannen, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Trump dundrar - "Det är RIGGAT"

Vill att fler hjälper till

Samtidigt planerar Israel att utöka kriget och ockupera hela Gazaremsan.

President Trump uppges vara oroad över situationen. Initiativet att ta över det humanitära arbetet tas motvilligt – Trump vill inte att USA ska få en alltför stor roll.

– Presidenten vill inte se att USA är det enda landet som kastar pengar på det här problemet. Det är ett globalt problem. Och han har gett Witkoff och andra i uppdrag att se till att alla ställer upp, våra europeiska vänner och våra arabiska vänner, säger den amerikanska tjänstemannen, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Oroväckande besked för Putin - direkt från finansdepartementet

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Ryssland kan komma med oväntat erbjudande

2025 08 05

Rysslands uppges överväga ett erbjudande i sista stund.

Deadline för Donald Trumps ultimatum till Ryssland närmar sig med stormsteg.

Nu kommer uppgifter om att Ryssland överväger att komma med ett erbjudande till USA och Ukraina – i ett försök att i sista stund stoppa Trumps straffåtgärder mot Putinregimen.

Vill ge Trump en ”gåva”

Ryssland överväger att erbjuda en flygvapenvila med Ukraina, uppger källor för Bloomberg.

Kreml ser detta som en möjlig eftergift till Trump, i hopp om att slippa de hårda sanktioner som Trump har hotat med när hans deadline löper ut fredagen den 8 augusti.

Förslaget diskuteras alltså i Kreml i absolut sista stund, och inför att Trumps sändebud Steve Witkoff ska träffa Putin i Moskva imorgon onsdag.

Kreml överväger i första hand att erbjuda en paus för flyganfall med drönare och robotar, enligt nyhetskanalens källor.

I Moskva hoppas man att erbjudandet ska mottas som en gest som signalerar nedtrappning.

– Trump behöver någon sorts ”gåva”, en eftergift från Ryssland, säger Sergej Markov, en Kreml-allierad politisk analytiker, till nyhetskanalen.

– En luftvapenvila skulle kunna vara en sådan gåva, tillägger han.

Vill inte avsluta kriget

Rysslands eventuella förslag om luftvapenvila förutsätter emellertid att Ukraina deltar i den.

Och Ryssland har inga som helst planer på att gå med på en generell vapenvila, enligt nyhetskanalens källor.

Putinregimen hoppas emellertid på att hitta ett sätt att göra Donald Trump nöjd. Kremls talesperson Dmitrij Peskov har understrukit vikten av mötet med Steve Witkoff på onsdagen, dock utan att säga något om specifika förslag som Ryssland tänker ta upp på mötet, enligt Kyiv Independent.

Det återstår alltså att se om förslaget verkligen läggs fram och hur det i så fall mottas av Trump och Zelenskyj.

USA:s och Ukrainas president har talats vid på telefon under tisdagen, vilket MarcusOscarsson.se har rapporterat.

I samtalet diskuterade man bland annat de sanktioner som ska riktas mot Ryssland när Donald Trumps deadline löper ut den 8 augusti.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen