Kraftig kritik mot Zalando – anklagas för ”vansinnigt” beslut

2023 11 23

Företaget Zalando har hamnat i blåsväder.

Klädjätten anklagas för att ”glorifiera” gangsterkulturen.

Detta eftersom Zalando säljer kläder som liknar skottsäkra västar på sin hemsida.

Helena Gissén, politisk kommentator på Sveriges Radio, uppmärksammade fenomenet under gårdagen.

Hon reagerade kraftfullt i ett inlägg på sociala medie-plattformen X.

– Zalando säljer fejkad skottsäker väst ur kollektionen ”Glorious gangsta”. Finns även i XS. Det står dock inget om att man nog dör om man blir skjuten i den. Borde inte det framgå, Zalando?

”En del av vansinnig gangsterromantik”

Nu riktar även kriminologen Maria Dufva skarp kritik mot klädjätten.

– Att vilja klä sig som sin förebild är ju inget nytt och vuxna har väl alltid haft åsikter om ungas förebilder, men med den skillnaden att nu ser vi hur allt yngre dras in i våldsbrottslighet och systematiskt används av äldre högre upp i hierarkierna. Ingen kan ducka från detta faktum, framhåller hon till Expressen.

Maria Dufva anser att Zalando borde ta bort produkterna från marknaden med omedelbar verkan.

– I dag behöver vi alla ta vårt ansvar för att komma till rätta med situationen vi befinner oss i. Att klädföretag ska bli en del av den här vansinniga gangsterromantiken är inte att stå emot våldsutvecklingen.

Acne plockade bort ring

Det svenska klädmärket Acne har tidigare tvingats plocka bort en ring ur sitt sortiment, eftersom produkten liknande den ring som den ökände gängledaren Rawa Majid (Kurdiska Räven) har på fingret.

Majid har pekats ut som ledare för det kriminella nätverket Foxtrot. Nätverket kopplas till mängder av dödskjutningar och sprängningar i Sverige.

Foxtrot-medlemmar ses ofta bära den silverfärgade ringen med ett rävmotiv. 

Ringen som såldes på Acne liknande Foxtrot-ringen.

I augusti meddelade företaget att produkten plockas bort från sortimentet.

– Alla likheter mellan designen och namnet på vår ring och Foxtrot-nätverkets ring är ett sammanträffade eftersom vår ring designades för ett tag sedan, kommenterade Acne i ett mejl till SR Ekot.

Foto: M. Baumeister

Text: Redaktionen


18 aug 26

”Lägg undan pengar” – stor ökning väntar hushållen

2026 08 18

Svenska hushåll uppmanas att lägga undan pengar inför hösten och vintern.

Uppmaningen kommer från Patrik Södersten, elprisexpert på Fortum.

Han flaggar för att de höga elpriserna väntas bestå under en längre tid.

Svenska hushåll kan därför räkna med betydligt högre priser under hösten och vintern jämfört med samma period i fjol.

Södersten framhåller att det därför kan vara klokt att upprätta en särskild budget för att tackla prisökningarna.

– Vi har haft torrt väder hela året vilket påverkat nivåerna i vattenmagasinen negativt under lång tid och sommarens väderlek har tyvärr inte förbättrat förutsättningarna. Det kan vara klokt att kika på förra vinterns elräkningar och lägga undan motsvarande summa för att vara förberedd, säger han.

”En krona per kilowattimme”

Energikrisen som uppstått till följd av Irankriget spär på osäkerheten på elmarknaden.

Stängningen av Hormuzsundet, i kombination med låga nivåer i gaslagren och sommarens värmeböljor i Europa, riskerar att leda till fortsatt höga elpriser den närmaste tiden, uppger Södersten.

Han hänvisar till att genomsnittspriset i elområde SE3 ligger på 77 öre per kilowattimme under årets första sju månader. Det markerar en ökning med 64 procent jämfört med fjolåret, då genomsnittspriset landade på 47 öre/kWh.

– Backspegeln är ett sätt att bedöma läget, men man kan också kika på hur marknaden och elbörserna förutspår utvecklingen och där görs bedömningen att elpriset kan landa på runt en krona per kilowattimme i vinter, säger Fortums elprisexpert, 

LÄS MER: Stor rusning på villamarknaden

Lås priset tillfälligt

Inför vintern kan det även vara klokt att kika på ett fast elavtal.

Att tillfälligt låsa priset under en period, exempelvis över vintermånaderna, kan vara en smart lösning för om man är känslig för prissvängningar, konstaterar Södersten.

– Vi ser ett något högre intresse för olika varianter av prislåsningar hos våra kunder just nu, säger han.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: Bästa kommunen för äldre att bo i

Foto: V. Solar

Text: Redaktionen


18 aug 2026

Jätteökning för ett parti – ny mätning är här

2026 08 18

I Demoskops senaste mätning minskade gapet mellan oppositionen och regeringen  från 7,6 till 3,7 procentenheter.

– Det är en väldig skillnad psykologiskt, i alla fall för partierna, om det är runt 8 eller 4 procentenheters skillnad mellan blocken, konstaterade Demoskops opinionschef Johan Martinsson i en kommentar till SvD.

Nu ökar gapet igen.

Och det med råge.

I en ny mätning från SVT/Verian  får oppositionen (S, MP, C och V) 53,9 procent, jämfört med Tidöpartiernas (M, SD, KD och L) 43,9 procent.

Oppositionens ledning uppgår därmed till hela tio procentenheter.

Rusar i opinionen

Ett parti utmärker sig i mätningen.

Det handlar om Centerpartiet som noterar sitt högsta stöd sedan november 2021. Partiet får 8,0 procent – en ökning med 2,6 procentenheter jämfört med Verians mätning i juli.

– Centerpartiet är sommarens stora vinnare. 2,6 procentenheter är en tydlig ökning och de tar väljare från flera håll. Framför allt från Socialdemokraterna men även från Liberalerna, säger Verians opinionschef Per Söderpalm till SVT.

Han bedömer att C-ledaren Elisabeth Thand Ringqvist har lyckats hamra in budskapet att Centerpartiet är garanten för att en S-regering inte lutar för långt åt vänster.

– Budskapet om att de vill vara oppositionens borgerliga röst har kanske gått hem hos en viss typ av mittenväljare.

LÄS OCKSÅ: Natoland kraftigt manipulerat av annat land 

Hela mätningen

Här är SVT/Verians nya mätning uppdaterad 18 augusti jämfört med juni.

🔴Vänsterpartiet                    7,7         -1,0
🔴Socialdemokraterna     30,5         -1,1
🟢Miljöpartiet                          7,7         -0,1
🟢Centern                                  8,0         +2,6
🔵Liberalerna                           1,9          -0,1
🔵Moderaterna                     17,3        +0,2
🔵Kristdemokraterna           6,2        +0,2
🔵Sverigedemokraterna   18,5        -0,4
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  53,9      
🔵🔵 M+KD+SD+L              43,9*     
 
*Liberalerna ligger under riksdagsspärren i denna mätning.
 

Foto: 

Text: Redaktionen