Kraftig kritik mot artikel om Ebba Busch (KD) – Pekas ut som personhat

2022 07 02

– Det får räcka med personfixerat hat nu.

Det anser KD-profilen Johan Ingerö som reagerar kraftigt mot en artikel i Svenska Dagbladet i dag.

Personfixerat hat

Artikeln som har rubriken ”Ebba Buschs Instagram ger ett oroande intryck” är under all kritik anser Johan Ingerö.

– Alltså, vilket bedrövligt skräp! Det får räcka med personfixerat hat nu, framhåller Johan Ingerö som är politisk sakkunnig och policyansvarig hos KD.

Artikeln är publicerad på SvD:s kultursida och handlar om Ebba Busch och hennes Instagramkonto.

Pekas ut som sexist-fantasier

Bland annat tar artikeln upp Ebba Busch utseende på hennes Instagrambilder.

– Ebba Busch ser nästan alltid stajlad ut i sitt Instagram-flöde. Fotona ser ut att vara tillverkade i studio med sminkörer, frisörer och professionella fotografer, framhåller SvD-artikeln.

Johan Ingerö (KD) reagerar starkt.

– Eh. Nästan alla bilder har tagits med någons mobilkamera. Studiofoton finns på alla partiledare. Men ingen sådan har åkt till en studio för att ta bilder till Insta, betonar han.

Ingerö påtalar att tidningen inte har kontaktat Ebba Busch eller partiet för att ta reda på hur det ligger till.

– SvD publicerar alltså vad som bara kan beskrivas som en gubbsjuk sexists fria fantasier, anser Johan Ingerö.

Sekulära kristna

SvD får även kritik för sina skrivningar om Kristdemokraterna och religiösa jämförelser.

– Hennes parti, Kristdemokraterna, en gång förankrat i pingströrelsen, riktar sig numera till ”sekulära kristna”, framhåller SvD-artikeln.

– Gör vi? Säger vem? Jag, som vill tro att jag har hyfsad insyn, säger att vi riktar oss till de som delar våra värderingar. Sen får de be till Marshmallow Man om de vill, understryker Johan Ingerö.

Klappar hennes rygg

SvD tar även upp Ebba Bushs relation med Ulf Kristersson kopplat till hennes Instagramkonto.

– Och med moderatledaren Ulf Kristersson, där det inte sällan förekommer en betonad kroppskontakt: som på filmklippet från riksdagen när han drar ut hennes stol och sedan klappar henne broderligt på ryggen.

– Detta ska visa att de trivs med varandra och står varandra politiskt nära, analyserar SvD.

Bara Ebba-hat

Johan Ingerö reagerar starkt på texten.

– En helt vanlig gest vänner emellan blir en ”initierad poäng” från någon gubbe som varken är initierad eller har en poäng. Och som är för lat för att ställa frågor inför sin egen artikel.

– Artikeln är formligen dränkt i sliskiga antydningar om tro, ”influencers” och annat skräp.

–Här finns noll journalistisk ambition. Inte en sakfråga. Bara Ebba-hat, framhåller Johan Ingerö (KD).

Del 1 i ny kulturserie

SvD-artikeln har flera kritiska formuleringar om KD-ledaren.

– Busch tycks inte kunna acceptera att en politiker inte är och inte ska vara detsamma som en influerare: det är till syvende och sist två separata roller eller yrken.

Johan Ingerö understryker att han egentligen inte vill framhäva SvD-artikeln genom att länka till den.

– Men jag känner mig nödd att ändå göra det, som pedagogiskt exempel på hur inga gränser gäller när det handlar om just Ebba, poängterar han på sin Facebooksida.

Artikelserie

Svenska Dagbladet skriver att  KD-texten är den första artikeln i SvD Kulturs nya artikelserie om hur partiledarna lanserar sig på Instagram.

SvD Kultur uppger att man har närstuderat partiledarnas konton.

Foto: Ebba Busch Instagram

Text: Redaktionen


31 aug 2026

UPPGIFTER: “De kommer hänga mig” – Putin larmar närmsta kretsen

2026 08 31

Rysslands diktator Vladimir Putin är inträngd i ett hörn.

Den ryska ledaren tycks under sommaren ha bestämt sig för att eskalera kriget i Ukraina.

Enligt den ansedda tidningen The Economist beror det på Putins eget huvudmål: att bevara sin egen makt och i slutändan sitt eget liv.

Om Ryssland avslutar kriget utan att ens ha uppnått minimimålet, att erövra hela Ukrainas östra Donbasregion, skulle det utsätta diktatorn för fysisk fara, lyder bedömningen.

– “De kommer att hänga mig”, sade han till några av sina kumpaner vid ett tillfälle under kriget enligt en insider, skriver The Economist.

Elitkälla: "Tsaren är naken"

Uppgifterna kommer samtidigt som stämningen bland både elit och befolkning i Ryssland blir allt mer ansträngd. “Det tysta samtycket” till kriget bleknar i takt med ukrainska attacker mot rysk energi långt in i landet.

Det största problemet, säger en insiderkälla, är inte så mycket ekonomin eller bristen på militär framgång, utan den tid kriget har slösats bort: oavsett resultatet är nästan fem år ett misslyckande, skriver The Economist.

– Det finns en växande känsla av att tsaren är naken, säger en annan medlem av eliten, enligt samma tidning.

Läs mer: Ukrainsk fullträff – ”Putins ögon” har slagits ut

Stubb: Mobilisering enda valet för Putin

Exakt vad en eskalering skulle innebära är fortfarande oklart. Bedömare pekar på att Ryssland sannolikt skulle kunna intensifiera hybridkrigföring och sabotage mot andra europeiska länder.

Att Moskva med militär kraft ger sig på ett Natoland bedömer Finlands president Alexander Stubb som osannolikt. 

– Jag ser inga bevis eller fakta för det, säger Stubb till tyska Bild.

Just nu är Rysslands möjligheter till upptrappning ganska begränsade. Det enda Ryssland fortfarande kan eskalera med är mobilisering. Och mobilisering skulle, tror jag, få inrikespolitiska konsekvenser i Ryssland.

Andra läser: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


31 aug 2026

Sylt får inte längre heta sylt – här är nya namnet

2026 08 31

Din sylt kanske inte längre får kalla sig sylt.

I somras införde EU det så kallade “frukostdirektivet”.

Den största förändringen är att gränsen för vad som krävs för att sylt ska få kallas för sylt har justerats.

Från och med nu krävs 45 procent frukt eller bär i produkten, till skillnad från tidigare 35 procent.

Nya namnet

De nya kraven innebär att mängder med produkter tvingas byta namn. Om till exempel jordgubbssylt inte når de 45 procenten måste den istället kallas för “beredning”, i det här fallet “jordgubbsberedning”.

– Benämningen har tagits fram i samråd mellan Svensk Dagligvaruhandel och Livsmedelsverket, och syftar till att skapa tydlighet för både inköpare och konsumenter, skriver Orkla Foods i ett uttalande.

Välkomnar ändringen

Skånska Orkla Foods är en av de största syltproducenterna i Sverige och har välkomnat den nya definitionen av sylt.

Ett hundratal av företagets produkter berörs av det nya direktivet, enligt Sydsvenskan.

– I de fall vi har gjort justeringar har det i de flesta fall varit mindre ändringar som exempelvis ett extra gram av frukten eller bäret, säger Orkla Foods kommunikationsansvarige Ulrika Enström till tidningen.

Därav namnet

Till exempel påverkas Coop Xtras “jordgubbssylt” av frukostdirektivet. Eftersom den innehåller för liten andel jordgubbar står det numera istället “jordgubbsberedning” på etiketten. Samma gäller bland annat Eldorados numera "jordgubbsberedning".

Att namnet blivit just “beredning” i Sverige förklarar Orkla Foods med att det är den branschgemensamma benämningen.

– Vi vill använda samma benämning som resten av branschen, för att göra det enkelt och tydligt för kunderna, säger Ulrika Enström.

Läs mer: Ukrainsk fullträff – ”Putins ögon” har slagits ut

Marmelad och juice

Samma krav på 45 procent frukt eller bär gäller även för att få kallas marmelad. Nytt är också att juice inte heller får lov att innehålla socker.

Reglerna ställer högre krav på innehåll och på märkningen, det är bra för konsumenterna. Vi har också uppfattat att många småskaliga företag som tillverkar produkter med hög kvalitet uppskattar de nya reglerna, säger Amanda Rosendahl, handläggare på Enheten för märkning och export på Livsmedelsverket.

Läs mer: Mest köpta och sålda aktierna i augusti

Foto: F. Tai

Text: Redaktionen