Kraftig förändring på bostadsmarknaden – rekordsiffror presenteras

2024 10 18

Utbudet på bostadsmarknaden har skjutit i höjden.

Rekordmånga bostäder ligger ute till försäljning i Sverige.

Det visar färsk statistik från Booli – en bostadssajt där man hittar Sveriges största samlade utbud av bostäder till salu.

Över 70 000

Totalt fanns 72 159 bostäder sökbara på Booli under september. Det är en ökning med 25 procent jämfört med fjolåret och den högsta nivån som bostadssajten noterat sedan 2008.

– Vi ser en kraftig ökning av bostäder på marknaden, till och med jämfört med fjolårets redan höga nivåer, säger Karin Grundeus, presskontakt på Booli. 

– Det beror på flera olika faktorer, bland annat på att vi haft en avvaktande marknad under en tid, där många inte har fått sina bostäder sålda. Nu när det ekonomiska läget ser ljusare ut och räntorna sjunker, testar säljare igen.

Fler bostäder säljs

Det stora utbudet beror delvis på att bostäderna ligger ute till försäljning under en längre tid i dag jämfört med några år sedan.

Samtidigt noterar Booli att fler bostäder säljs.

Karin Grundeus beskriver en ”aktivare bostadsmarknad”.

– Vi ser att omsättningen har ökat. Det återstår dock att se om efterfrågan är tillräckligt stark för att möta det stora utbudet framåt.

”Rekordhöga utbudet blir ännu högre”

Mängder av bostäder är dessutom på väg ut till försäljning, enligt bostadssajtens statistik.

I september var 47 555 bostäder markerade som "snart till salu" hos Booli. Det är en ökning med 15 procent jämfört med samma månad i fjol.

– Lägger vi till snart till salu-bostäderna blir det redan rekordhöga utbudet på bostadsmarknaden alltså ännu högre, kommenterar Karin Grundeus.

Foto: Z. Lee

Text: Redaktionen


27 oktober 2025

Akut uppmaning till folk med Gmail – kolla mejlen direkt

2025 10 27

Mycket stora mängder lösenord har stulits från Gmail.

Storstölden i dataintrånget ska ha ägt rum tidigare i år men har först nyligen avslöjats av den australiska cyberexperten Troy Hunt och sajten Have I Been Pwned.

Totalt ska 183 miljoner unika e-postadresser vara drabbade, rapporterar Daily Mail.

– När skurkarna väl har fått tag på din data replikeras de ofta om och om igen via många kanaler och plattformar, säger Hunt enligt den brittiska tidningen.

Scrolla längst ned i texten för att se hur du kontrollerar om din e-postadress är drabbad.

Folk vet inte ens om det

Dataexperten Graham Cluley betonar allvaret i intrånget.

Han poängterar att det alltså inte handlar om ett enstaka företag som blivit hackat, utan om miljoner människor som, utan att veta om det, får sina lösenord stulna genom skadlig kod.

– Med 183 miljoner e-postadresser exponerade är det möjligt att många människor kan bli inblandade i detta utan att ens inse att deras datorer har blivit komprometterade, säger Graham Cluley till Daily Mail.

Flera lösenord i fara

Det finns hittills ingen information om vem det är som ligger bakom den skadliga programvaran som orsakat stölden.

Och det är illa.

Detta eftersom unika lösenord som är kopplade till e-postadressen du använder även på andra plattformar, som till exempel Netflix, är i farozonen.

Kontrollera din e-post

Så här gör du för att kontrollera om du blivit utsatt för ett angrepp.

  1. Gå till hemsidan Have I Been Pwned.
  2. Ange din e-postadress i sökfältet och tryck på "check".
  3. Söktjänsten jämför dina uppgifter med information från tidigare dataintrång som har blivit offentligt tillgängliga.

Skulle det vara så att sökverktyget ger utslag på din e-postadress löper du sannolikt större risk att utsättas för hackerattacker, bedrägerier och andra typer av cyberbrott.

Du bör då så fort som möjligt byta ditt lösenord och aktivera tvåstegsautentisering om du inte redan gjort så. 

LÄS MER: Användare av Swish varnas – flera anmälningar i helgen

Foto: S. Feyissa

Text: Redaktionen


JUST NU: Mystiska farkoster i USA

2025 10 27

Konstiga ljus, oförklarliga föremål och mystiska rörelser under vågorna förbryllar amerikanska forskare och UFO-entusiaster.

Nu väller anmälningar in till den amerikanska organisationen Enigma – som arbetar med att undersöka observationer om oidentifierade fenomen.

I en färsk rapport uppger Enigma att tusentals observationer av oidentifierade undervattensobjekt (USO) har registrerats i närheten av floder, sjöar och hav i USA.

– Enligt uppgifter ska några av dessa objekt ha stigit upp från djupet, eller störtat ner i vattnet, utan att lämna ett plask, vilket trotsar konventionell fysik, rapporterar Newsweek som tagit del av rapporten.

”Väcker brådskande frågor”

Enligt tidningens reporter Amir Daftari utmanar den stora volymen anmälningar de traditionella förklaringarna till UFO-observationer.

Daftari konstaterar att observationer i luften länge mötts av skepticism, men undervattensdimensionen tillför ett nytt lager av komplexitet.

– Om uppgifterna kan verifieras kan USO:er representera antingen mycket avancerad teknologi eller ett helt okänt fenomen. Det väcker brådskande frågor om nationell säkerhet, det vetenskapliga läget och mänsklighetens förståelse av naturen, framhåller reportern.

Konstiga ljus och oförklarliga rörelser

Sedan 2022 har Enigma registrerat över 30 000 anmälningar om oidentifierade undervattensfarkoster.

Cirka 9 000 observationer har gjorts inom 16 kilometer från USA:s kustlinjer eller större vattendrag. Av dessa har omkring 500 skett inom åtta kilometer från kusten, och över 150 rapporter beskriver föremål som svävar ovanför eller dyker ner i vattnet – ibland åtföljda av konstiga ljus eller oförklarliga rörelser. Andra rapporter innehåller filmklipp från mobilkameror som fångar gröna ljus som färdas under havsytan.

– De får betraktare att ifrågasätta om det rör sig om naturliga avvikelser, hemliga militära experiment eller något helt annat. Sådana bevis tillför ett konkret element till rapporter som ofta avfärdas som fantasier, rapporterar Newsweek.

Flest observationer har gjorts utanför Kalifornien och Florida.

LÄS MER:  Amerikansk missil träffar ufo – “aldrig sett något liknande”

Expert slår larm

Den pensionerade marinamiralen Tim Gallaudet anser att utvecklingen måste tas på allvar.

– Det faktum att oidentifierade objekt med oförklarliga egenskaper tar sig in i amerikanskt vatten och att försvarsdepartementet inte hissar en stor röd flagga är ett tecken på att regeringen inte delar med sig av allt den vet om dessa avvikande fenomen, skrev han i en rapport från 2024.

LÄS OCKSÅ: Sverige hyllas internationellt – ”ligger återigen före”

Arkivfoto: P. Linforth resp U.S. Navy

Text: Redaktionen