Kraftig förändring i opinionen – över sju procentenheter
2025 10 23
I april visade en mätning från Ipsos ett rekordstort gap mellan oppositionspartierna och Tidöpartierna.
Hela 11,1 procentenheter skiljde mellan blocken.
– M, L, Kd och Sd stöds idag av 44 procent och S, C, V och Mp av 55 procent, framhöll Ipsos opinionsanalytiker Nicklas Källebring i en kommentar till mätningen.
Nu har avståndet krymp.
Och det handlar om en kraftig förändring.
I DN/Ipsos mätning för oktober är skillnaden mellan blocken fyra procentenheter – en minskning med sju procentenheter sedan april. Tidöpartierna (M, KD, L och SD) får nu 47 procent, medan oppositionen (S, V, MP och C) landar på 51 procent.
S backar
En förklaring till det minskade avståndet är att Socialdemokraterna backar. Partiet får 33 procent i mätningen – ett tapp på två procentenheter jämfört med föregående mätning.
– Det är inte rekordlågt och fortfarande över valresultatet. Vi får invänta nästa mätning innan vi drar några bestämda slutsatser, säger Nicklas Källebring till DN.
Desto mer glädjande för oppositionen är att Miljöpartiet går starkt framåt. Väljarstödet för MP ökar med två procentenheter till omkring sex procent.
Samtidigt ligger V och C kvar på sex procent vardera.
Bland Tidöpartierna blir SD största parti med 21 procent – följt av M som samlar ihop 19 procent. KD landar på 4 procent, medan L hamnar under spärren med ett väljarstöd på endast tre procent.
LÄS MER: Hushåll kan få 30 000 kronor mer – på ett villkor
Svåra frågor kvarstår
Samtidigt som avståndet krymper mellan blocken kvarstår många svåra frågor för respektive sida.
Magdalena Andersson (S) måste sannolikt få Vänsterpartiet och Centerpartiet att enas om en gemensam väg framåt om hon ska kunna bilda regeringen efter nästa val.
Samtidigt ger Liberalernas nej till SD i regering Ulf Kristersson (M) huvudvärk. Sverigedemokraterna har krävt en plats i en regering efter valet – en fråga som kan bli avgörande för statsministerns möjligheter att hålla ihop sitt regeringsunderlag.
LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Ilska inom regeringen – skyller på Liberalerna
Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet
Text: Redaktionen