Kraftigt förändrat köpbeteende bland konsumenter – 85 procent gör samma sak

2024 04 03

Svenska konsumenter har förändrat sitt köpbeteende. 

Det visar en ny undersökning från Svensk Handel.

Enligt arbetsgivarorganisationen är det i synnerhet en förändring som sticker ut: Svenska konsumenter vallfärdar till second hand-butiker.

Den totala omsättningen för segmentet uppgick i februari till hela 1,7 miljarder. En kraftig ökning jämfört med föregående månad. Då uppgick omsättningen till 1,1 miljarder.

Därmed ökade second hand-försäljningen med hela 600 miljoner under årets andra månad.

Och försäljningen lär fortsätta uppåt.

Det menar Maria Mikkonen, chefsekonom på Svensk Handel.

– Februari månads ökning är ytterligare ett kvitto på att second hand-handeln är här för att stanna, och att den fortsätter att öka. Allt fler ser de ekonomiska och miljömässiga fördelar som finns i att konsumera från segmentet och vi tror på en stabil tillväxt under kommande månader. Inte minst med tanke på vårens intåg, säger hon i ett uttalande.

Ökar i alla åldrar

Uppgången för second hand-försäljningen syns i alla åldersgrupper.

Svensk Handels nyligen publicerade Hållbarhetsundersökning visar att 85 procent av konsumenterna upp till 49 år handlar second hand. Motsvarande siffra för de som är 50 år eller äldre uppgår till 61 procent.

Ställer krav på regeringen

Organisationen flaggar dock för att det fortfarande finns hinder som gör att handlare avstår från att utöka sortiment med second hand-varor.

Svensk Handel pekar i synnerhet på  att second hand-butiker måste lägga på full moms (25 procent) på varor – trots att produkterna redan blivit momsdebiterade vid ett tillfälle. 

– Vi tycker att det är olyckligt att second hand kommer i andra hand från regeringens håll. Det är tydligt att second hand, om rätt möjligheter ges, har möjlighet att ta ännu mer plats inom handeln.

– Det finns fortsatt stora marknadsandelar att hämta för såväl små som stora företag. Men för att så ska ske krävs gynnsamma förutsättningar. Att dubbelbeskatta begagnade varor är ett hinder i omställningen till en mer cirkulär handel, säger Maria Mikkonen.

Foto: A. Beliaikin

Text: Redaktionen


Ryssland inför totalblockad

2026 04 10

Ryssland har infört en fullständig blockad i hela landet.

Ryska myndigheter har blockerat meddelandeappen Telegram i hela landet.

Detta markerar en av de mest omfattande åtstramningarna av digital kommunikation på senare år, rapporterar Kyiv Post.

Fullständig blockad

Ryssland har enligt uppgifter helt stängt ned tillgången till Telegram i hela landet.

Blockaden gäller både mobilnät och fast internet, vilket gör appen i praktiken oanvändbar utan hjälpmedel som VPN.

Enligt rapporter från flera användare runt om i landet har åtkomsten plötsligt försvunnit, och många beskriver att tjänsten helt slutat fungera.

– Det verkar som att Telegram har blivit totalblockerat på Ryska federationens territorium, säger Mikhail Klimarev, chef för organisationen Internet Protection Society.

LÄS MER: Ryssland attackerat – 1 000 kilometer från frontlinjen

Digital nedstängning

Efter blockaden fungerar Telegram i stort sett bara via VPN-tjänster, som krypterar användarnas internettrafik och leder den genom andra servrar för att kringgå censur.

För vanliga användare innebär detta att appen inte längre går att använda som tidigare, eftersom meddelanden inte skickas, media inte laddas och appen ofta inte ens startar utan sådan teknik.

Situationen har lett till att många beskriver det som en form av digital nedstängning.

Blockaden kommer inte utan förvarning.

Den ryska medieövervakaren Roskomnadzor har under en längre tid stegvis begränsat Telegram genom att strypa hastigheten, begränsa röst- och videosamtal samt försämra möjligheten att ladda ner media.

Dessa åtgärder har gradvis gjort plattformen svårare att använda innan den nu helt stängts ned.

Regeringen svarar

Ryska myndigheter uppger att beslutet grundas i att plattformen används för kriminell och terroristrelaterad aktivitet.

Samtidigt försöker Kreml styra användare mot en ny nationell meddelandeapp.

– Vi uppmanar medborgarna att byta till vår nationella meddelandeapp MAX, uppger officiella källor enligt rapporteringen.

Kritiker har dock uttryckt oro för att den nya appen kan komma att användas för övervakning av användare och ytterligare kontroll över informationsflödet i landet.

Blockaden ses som en del av en bredare utveckling där internetfriheten i Ryssland successivt har begränsats sedan 2022.

LÄS MER: Fyra länder stoppar Ukraina från Nato

Foto: E Fillin

Text: Redaktionen


10 april 2026

Glasspriset halveras på måndag – hos en kedja

2026 04 10

Har glassuget smugit sig på när vårsolen gjort entré?

Då kan det vara värt att stå emot frestelsen i två dagar till.

På måndag halveras nämligen priset över hela Sverige då Pressbyrån drar igång sin årliga glassrea.

– Nu är Sveriges mest älskade rea tillbaka! Halva priset på all vår glass, i alla butiker, i hela landet, framhåller butikskedjan i ett uttalande.

Lagom till solen

Pressbyrån finns i hela Sverige och har drygt 300 butiker utspridda över landet.

Årets glassrea kommer dessutom med somrig timing, då solen gör sig påmind inför veckoslutet.

En högtrycksrygg når in över Sverige från Finland med soligt och torrt vårväder. Temperaturkontrasten blir stor med uppåt 10 grader på eftermiddagarna och minusgrader i så gott som hela landet nattetid, förklarar Emma Rosengren, meteorolog på SMHI.

Går att bunkra

Glassrean håller i sig fram till och med söndagen den 3 maj.

Det blir med andra ord tre veckor med rabatterat glass.

Och det finns möjlighet att bunkra upp inför sommaren.

– Du vet väl att du kan beställa jättemycket glass på en gång? Nu kan du köpa hela lådor med glass. Passa på att köpa hem din favoritglass till halva priset och fyll frysen till bristningsgränsen, framhäver Pressbyrån.

LÄS MER: Messenger-användare varnas – kan luras på pengar

Klassiker har slopats

Butikskedjans glassrea har växt fram till något av en ny tradition. Det här blir 13:e året som Pressbyrån kör sin kampanj.

Nio glassar finns dock inte med i årets erbjudande, eftersom de helt enkelt tagits bort från GB:s sortiment inför 2026.

Bland annat försvann klassiker som Cornetto och Daimstrut. Den sistnämnda slopades efter hela 39 år på menyn.

– I Sverige ingick Daim-struten i GB Glaces sortiment och omfattades av ett avtal mellan Unilever och Mondelēz som löpte ut 2025 och upphörde därefter att gälla. Därför ingår Daim inte längre i sortimentet, framhöll Julia Ekstam från Narva Communications, företrädare för GB Glace, till Expressen tidigare i år.

LÄS MER: Bekräftat: Bilmärket med de värsta förarna i landet

Foto: Let Ideas Compete resp I. Korme

Text: Redaktionen