KORANBRÄNNINGARNA: Regeringen öppnar för stor förändring

2023 07 06

Regeringen överväger att ändra ordningslagen.

Det uppger justitieminister Gunnar Strömmer (M) för Aftonbladet.

– Det är klart att vi måste analysera rättsläget i ljuset av vårens händelser och de domarna. Analysarbetet pågår och vi får återkomma vid eventuella slutsatser av det. Vi får ställa oss frågan om dagens ordning är bra eller om det finns anledning att ompröva den i något hänseende, säger han till tidningen.

Om regeringen skulle ändra ordningslagen kan det innebära en stor förändring för framtida ansökningar om att bränna koranen i Sverige.

Med hänvisning till ordningslagen har flera domstolsinstanser gett grönt ljus till ansökningar om att bränna den heliga skriften – trots att Polismyndigheten inte velat bevilja tillstånd.

I domstolsprövningarna har det fastslagits att polisen inte har rätt att neka tillstånd med hänvisning till generell hotbild.

Utesluter inte lagändring

Huruvida regeringen i slutändan kommer att gå fram med en lagändring är i nuläget oklart.

Men justitieminister Gunnar Strömmer utesluter inte ett sådant scenario.

– Jag utesluter inte det. Innan man sätter ner fötterna så ska man ha klart för sig vilken riktning politiken ska gå och jag vill inte föregripa slutsatserna av den ordentliga analys som vi nu gör, säger han till Aftonbladet.

Tre nya ansökningar

I veckan har polisen fått in tre nya ansökningar om att bränna religiösa skrifter i Sverige, rapporterar SVT Nyheter.

- En kvinna i 50-årsåldern har ansökt om att bränna en koran ”utanför en moské” i Stockholm inom de närmaste veckorna.

- En 30-årig man har ansökt om att bränna toran och bibeln framför Israels ambassad den 15 juli.

- En 30-årig man har ansökt om att bränna religiösa skrifter i centrala Helsingborg den 12 juli.

Polisen svarar

Stockholmspolisen har bekräftat att man tagit emot två ansökningar och att varje ansökan kommer att ”prövas enskilt för att se om villkoren är uppfyllda enligt ordningslagen”, rapporterar SVT.

Polisen i region Syd har även bekräftar att man kommer att hantera ansökan om att bränna ”religiösa skrifter” i Helsingborg. Det är oklart vilken eller vilka skrifter som den 30-årige mannen planerar att elda.

–  Vår bild är att det kanske inte är riktat mot någon specifik religion utan att det är en del av yttrandefriheten och den debatt som pågår just nu, säger Mattias Sigfridsson, polisområdeschef Nordvästra Skåne, till SVT.

Foto: M. Shibly

Text: Redaktionen


“Skräckskogen” slukar ryska soldater – alla kommer ut i liksäck

2025 11 26

Hela kompanier och enheter i Rysslands väpnade styrkor utplånas i den skräckfyllda Serebrjanska skogen i ukrainska Luhansk.

Det uppger Ukrainas militära underrättelsetjänst HUR efter att ha gått ut med avlyssnade telefonsamtal som beskriver katastrofala ryska förluster i den aktuella skogen.

I en av inspelningarna hörs bland annat en rysk soldat varna en annan om att det i praktiken är en dödsdom att placeras i den serebrjanska sektorn, rapporterar Kyiv Post.

– Du går in i skogen och där ligger det ena liket ovanpå det andra, säger soldaten.

"Kommer ut i en liksäck"

Den avlyssnade soldaten talar om “dussintals” kroppar som ligger utspridda i skogen. Många har en sak gemensamt: de bär märket för den ryska bataljonen Vostok.

– Alla grabbarna som ligger där har samma märke, det där jävla Vostok, säger samma soldat enligt rapporten.

I inspelningen framgår också att soldaten uppger att ett helt kompani, enligt uppgift bestående av 200 personer, ska ha utplånats i skogen.

Enligt den ryska krigaren är det “100 procents chans att du kommer ut i en liksäck”.

Uppmanar ryssarna

Enligt HUR har ryssarna, som gång efter annan försökt avancera genom den skogstäta terrängen, slagits tillbaka av ukrainska motattacker. 

Några detaljer om striderna framgår inte. Däremot har den ukrainska underrättelsetjänsten gått ut med en uppmaning till ryska soldater som inte vill sluta som “ännu ett lik” i området.

Dessa soldater kan kontakta kapitulationslinjen “Jag vill leva”, ett ukrainskt initiativ som ger instruktioner och garantier för ryska soldater som väljer att överlämna sig till Ukraina.

LÄS MER: Ukrainska elitstyrkor slår tillbaka

Skickar ut kockar i strid

HUR:s avlyssnade samtal uppges även skildra allt sämre förhållanden inom den ryska militären. Exempelvis har underrättelsetjänsten snappat upp klagomål på grundläggande förnödenheter, men man har även hört hur soldater medger att all möjlig personal, till och med kockar, skickas ut för att strida till fots.

– De är alla verkliga även om de kan verka galna, säger “Maria”, som jobbar som professionell avlyssnare på HUR, om samtalen, till Kyiv Post.

– Ibland kan jag inte tro på orden jag hör själv, men det är vad det är. 

LÄS MER: Flygplan förstörda – enorm prestigeförlust för Putin

Foto: P. Langwallner resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


26 november 2025

UPPMANINGEN TILL SD: Hämnas

2025 11 26

SD:s väljare skickar en tydlig signal till partiet.

Relationen mellan Tidöpartierna, inte minst mellan SD och L, har varit kaotisk den senaste tiden.

Detta har väckt reaktioner bland SD-väljare – som nu vill att partiet hämnas.

Vill att SD hämnas

Liberalerna säger tvärnej till att släppa in Sverigedemokraterna i en eventuell högerregering efter valet.

SD:s väljare vill att Åkessons parti ska svara på detta – genom att ge igen med samma mynt, enligt en ny undersökning från DN/Ipsos.

Undersökningen visar att SD-väljare vill att partiet ska säga nej till att ge L ministerposter i en framtida regering.

Endast var sjunde SD-väljare vill ha med L i nästa regering, medan var fjärde bara kan tänka sig det om det är absolut nödvändigt.

– Det kan nog ses som en direkt konsekvens av Simona Mohamssons besked i regeringsfrågan, säger Nicklas Källebring, opinionsanalytiker på Ipsos, till DN.

LÄS OCKSÅ: Populär julmat rusar i pris - 1 200 procent dyrare

Tidöväljare föredrar SD

Enligt undersökningen har SD-väljares sympati för L minskat sedan förra valet, och L-ledaren Simona Mohamssons bestämda nej till SD-ministrar tycks irritera många sverigedemokrater.

Mätningen visar dessutom att Tidöväljare överlag hellre vill se SD i regeringen än L.

Bland L-väljarna själva säger dock majoriteten nej till SD i regeringen. Fler L-väljare är villiga att släppa fram S än att släppa fram SD.

Tungt för Mohamsson

Liberalerna har det dock väldigt tufft i opinionen just nu.

En mätning från Novus som släpptes i morse visar att förtroendet för partiledaren Simona Mohamsson ligger på 4 procent, vilket ger henne en bottenplacering i förtroenderankingen trots att det är en ökning med en procentenhet jämfört med oktobermätningen.

Samtidigt har förtroendet för Jimmie Åkesson ökat, framför allt bland väljare som röstar på regeringspartierna.

29 procent av väljarna har förtroende för Åkesson, vilket innebär att han har det tredje största förtroendet efter Magdalena Andersson (S) och Ulf Kristersson (M).

– Uppgången för Åkesson är bland regeringspartiernas sympatisörer, där nu 47 procent har förtroende för honom. I oktober var det 35 procent av regeringspartiernas sympatisörer som hade förtroende för honom, skriver Novus i sin analys.

LÄS OCKSÅ: Omtyckt restaurangkedja riskerar konkurs

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen