Köpare av bostadsrätter blir lurade

2023 04 05

På grund av lagbrott från mäklarens sida kan den som köper en bostadsrätt förlora tiotusentals kronor per år.

Att köpa bostad är ofta den största affären som man gör i livet men det kan sluta med en mycket obehaglig överraskning för en del köpare som blir lurade på avgörande information vid köpet.

Ekonomisk smäll

SVT avslöjar nu att köparen av lägenheten eller villan i de fall som det handlar om bostadsformen bostadsrätt kan drabbas av ökade kostnader på tusentals kronor i månaden.

Det handlar om att en del mäklare inte följer en viktig punkt i lagen ”Tryggare bostadsrätt” som genomfördes i början av året.

Lagen innebär att mäklarens så kallade objektbeskrivning av lägenheten måste förses med ny och viktig information.

Föreningens nettoskuld

– I objektsbeskrivningen ska även information om den indirekta nettoskuldsättningen finnas med framåt, rapporterar Sveriges BostadsrättsCentrum AB, SBC.

– Det vill säga hur stor andel av föreningens lån som indirekt belastar lägenheten.

Om köparen av en bostadsrätt går i godan tro och inte känner till om det är illa ställt med bostadsrättsföreningens skuldnivå så kan det bli en stor smäll om räntan stiger.

Kraftig höjning av avgiften

Smällen består rent konkret av att bostadsrättsföreningen plötsligt tvingas höja avgiften kraftigt för lägenhetsinnehavarna.

Innan 1 januari 2023 behövde mäklaren i sin objektbeskrivning av bostadsrätten redovisa bland annat lägenhetens årsavgift och beslutade ändringar av årsavgiften – men inte föreningens nettoskuld.

Nettoskulden är väldigt viktig om räntan ökar kraftigt.

Inte sköter sig

SVT uppger att något som kan stoppa mäklaren från att presentera nettoskulden är ifall bostadsrättsföreningen inte sköter sig och struntar i att leverera låneuppgifterna till mäklaren.

Det är numera emellertid ett lagkrav som måste tas fram för att skydda köparen från att få en chock om avgiften panikhöjs efter köpet.

Bakgrunden är att föreningens höga skulder automatiskt leder till kraftiga ökningar av räntekostnaden när räntan sticker i väg – vilket drabbat många i Sverige de senaste månaderna.

Foto: R. Ledbetter

Text: Redaktionen


JUST NU: ”Har spruckit” – Andersson delar ut tung dom

2025 10 11

Magdalena Andersson (S) säger att Ulf Kristerssons (M) regeringsunderlag har spruckit.

Tidigare i veckan gav Liberalernas partiledare Simona Mohamsson besked om att hon inte vill se Sverigedemokraterna i regeringen.

Däremot vill hon teckna ett nytt Tidöavtal med partiledarna för Kristdemokraterna, Moderaterna och Sverigedemokraterna.

Nu säger Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson att regeringsunderlaget har spruckit, rapporterar Expressen.

“Har spruckit”

Simona Mohamssons besked har väckt starka reaktioner i såväl regeringsunderlaget som hos oppositionen.

Oppositionsledaren Magdalena Andersson (S) delar på lördagen ut en tung dom.

– Ulf Kristerssons regeringsunderlag har spruckit nu, säger Magdalena Andersson till tidningen.

Så skrev Mohamsson

Det var under fredagen som Simona Mohamsson (L) gjorde sin position gentemot Sverigedemokraterna tydlig.

Ett nytt Tidöavtal kan lösas – men Sverigedemokraterna ska inte få vara med i regeringen.

– Efter valet vill jag teckna ett nytt Tidöavtal med Ulf Kristersson, Ebba Busch och Jimmie Åkesson, men jag vill inte se Sverigedemokraterna i regeringen med oss, skrev hon i DN Debatt.

Läs mer: Ny kontroll på flygplatser – införs på söndag

Åkesson reagerar

Det är inte bara Magdalena Andersson som har reagerat starkt på utspelet.

Även Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson har kommenterat.

– Efter nästa val vill Sverigedemokraterna fortsätta att leda politiken och den politiska debatten i rätt riktning, för ett ännu bättre Sverige, skriver han på X.

– Efter nästa val kommer vi antingen att sitta i regering eller i full opposition. Något mellanläge, motsvarande det vi har idag, kommer inte att vara aktuellt för oss. 

“En nypa salt”

Även statsministern har kommenterat utspelet, han säger att han tar det “med en nypa salt”.

– Jag har inga nya besked i regeringsfrågan, men vi kommer få ihop det även efter nästa val, säger Kristersson (M) till SVT.

Läs mer: Byggbolag i konkurs efter 36 år

Foto: M. Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Frankrike, Storbritannien och Tyskland överens – “I samarbete med USA”

2025 10 11

Ledande europeiska länder är redo att sätta ytterligare press på Ryssland.

Debatten i Europa fortsätter gällande möjligheten att ta vara på Kremls frysta miljarder för att finansiera Ukrainas förmågor längs med frontlinjen.

Bland annat Belgien har uttryckt motstånd mot idén.

Nu meddelar Storbritannien att de är överens med Frankrike och Tyskland gällande att röra sig mot att använda de ryska tillgångarna för att stötta Ukraina.

Är överens

De tre länderna fördömer tillsammans Rysslands senaste attacker mot Ukraina och “systematiska angrepp på kritisk nationell infrastruktur som är avgörande för att förse ukrainska civila med ljus och värme under vintern”.

– Vi kommer att öka trycket på Ryssland då president Putin fortsätter med sin förhalningstaktik och avskyvärda attacker som svar på fredssamtal, framhåller den brittiska regeringen i ett uttalande.

"Redo att gå vidare"

Meddelandet fortsätter.

– I det syftet är vi redo att gå vidare med att på ett samordnat sätt använda värdet av de immobiliserade ryska statstillgångarna för att stödja Ukrainas väpnade styrkor och därmed få Ryssland till förhandlingsbordet. Vårt mål är att göra detta i nära samarbete med USA, menas det.

Läs mer: Trump går ut med ”kraftfullt” löfte till Finland

“Fortsätter stötta”

Den brittiska regeringen meddelar att de “är överens om att vidareutveckla djärva och innovativa mekanismer för att öka kostnaden för Rysslands krig och trappa upp trycket. Detta inkluderar att driva fram åtgärder mot den ryska skuggflottan”.

– Våra länder kommer att stå fast vid sitt stöd för Ukraina, bland annat genom De villigas koalition.

Flera attacker

Ryssland har i dagarna riktat flera attacker mot ukrainsk energiinfrastruktur – med hjälp av drönare och robotar.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj menar att det är en medveten taktik för att försvåra inför vintern.

Läs mer: Putin hyllar Trump

Foto:  Ninni Andersson Regeringskansliet resp President of Russia Office

Text: Redaktionen