Köpare av bostadsrätter blir lurade

2023 04 05

På grund av lagbrott från mäklarens sida kan den som köper en bostadsrätt förlora tiotusentals kronor per år.

Att köpa bostad är ofta den största affären som man gör i livet men det kan sluta med en mycket obehaglig överraskning för en del köpare som blir lurade på avgörande information vid köpet.

Ekonomisk smäll

SVT avslöjar nu att köparen av lägenheten eller villan i de fall som det handlar om bostadsformen bostadsrätt kan drabbas av ökade kostnader på tusentals kronor i månaden.

Det handlar om att en del mäklare inte följer en viktig punkt i lagen ”Tryggare bostadsrätt” som genomfördes i början av året.

Lagen innebär att mäklarens så kallade objektbeskrivning av lägenheten måste förses med ny och viktig information.

Föreningens nettoskuld

– I objektsbeskrivningen ska även information om den indirekta nettoskuldsättningen finnas med framåt, rapporterar Sveriges BostadsrättsCentrum AB, SBC.

– Det vill säga hur stor andel av föreningens lån som indirekt belastar lägenheten.

Om köparen av en bostadsrätt går i godan tro och inte känner till om det är illa ställt med bostadsrättsföreningens skuldnivå så kan det bli en stor smäll om räntan stiger.

Kraftig höjning av avgiften

Smällen består rent konkret av att bostadsrättsföreningen plötsligt tvingas höja avgiften kraftigt för lägenhetsinnehavarna.

Innan 1 januari 2023 behövde mäklaren i sin objektbeskrivning av bostadsrätten redovisa bland annat lägenhetens årsavgift och beslutade ändringar av årsavgiften – men inte föreningens nettoskuld.

Nettoskulden är väldigt viktig om räntan ökar kraftigt.

Inte sköter sig

SVT uppger att något som kan stoppa mäklaren från att presentera nettoskulden är ifall bostadsrättsföreningen inte sköter sig och struntar i att leverera låneuppgifterna till mäklaren.

Det är numera emellertid ett lagkrav som måste tas fram för att skydda köparen från att få en chock om avgiften panikhöjs efter köpet.

Bakgrunden är att föreningens höga skulder automatiskt leder till kraftiga ökningar av räntekostnaden när räntan sticker i väg – vilket drabbat många i Sverige de senaste månaderna.

Foto: R. Ledbetter

Text: Redaktionen


30nov2025

Sveriges politik får kritik från finskt håll – ”fungerar sällan”

2025 11 30

Sverige får kritik från finskt håll.

Kritiken gäller den svenska bostadsmarknaden som skiljer sig på flera sätt från den finska.

Riktningen för den svenska politiken kring bostäderna har sina rötter i 1930-talets folkhemsbygge, och det är hög tid att en ny linje tas ut.

Den analysen gör en rådgivare inom penningpolitik och forskning vid den finska riksbanken, Finlands bank, som inriktat sig mot just bostadsmarknaden.

– I Sverige har man universalismen som en bärande bostadspolitisk idé, medan man i Finland haft en mer selektiv och marknadsorienterad syn på bostadspolitiken. På sätt och vis kan man säga att bostadsmarknaden i Finland är mer en marknad än vad den är i Sverige, säger rådgivaren Essi Eerola, till DN.

”Fungerar sällan”

Finland och Sverige har många likheter, men också många skillnader när det kommer till politiken kring bostäderna.

I grannlandet Finland har bostadspolitiken varit inriktad på att lösa bostäder till de i samhället som har störst behov av stöd.

I Sverige har man oftast satsat på storskaliga samhällsdrivna program som riktar sig till alla, menar Essi Eerola.

– Universalismen som idé är vacker men den fungerar sällan så som man tänkt sig, säger hon.

LÄS OCKSÅ: Ica-butik går i konkurs

Byggföretagens behov

Branschorganisationen Byggföretagen anser också att Sverige behöver se över sin bostadspolitik för att kunna möta framtidens behov.

– Inom tio år blir vi 11 miljoner invånare. Befolkningstillväxten skapar goda möjligheter för ökad sysselsättning och förbättrad skattekraft, uppger organisationen Byggföretagen.

– Trots det stora behovet av bostäder tappar byggandet fart. För att kunna upprätthålla en hög och jämn byggtakt krävs bostadspolitiska reformer.

Förslag från branschen

Från branschorganisationens sida vill man se flera ändringar framöver, vilka finns mer utförligt beskrivna på Byggföretagens hemsida.

- Förtydligat förbud mot kommunala särkrav
- Transparent marktilldelning
- Översyn av kreditrestriktioner och undantag för förstagångsköpare
- Subventionerat bosparande
- Hyrköp som ny upplåtelseform
- Förändrad fastighetsavgift
- Sänkt reavinstbeskattning
- Friare hyressättning
- Tillfälligt omställningsstöd
- Sociala bostadskontrakt

Källa: Byggföretagen

LÄS OCKSÅ: Meddelande dyker upp i mejlkorgen - radera det direkt

Foto: Försvarsministeriet Finland

Text: Redaktionen


30nov2025

Nya villkor för boende i bostadsrätt – förslaget på bordet

2025 11 30

I somras initierade regeringen en utredning kring bostadsrätter.

Uppdraget gavs till en utredare som skulle göra en snabbspårsutredning.

Nu har regeringen mottagit en rapport med flera förslag som är tänkta att öka tryggheten för boende i bostadsrätter.

Ökad trygghet

Förslagen i rapporten syftar till att motverka brottslig verksamhet i anknytning till bostadsrätter.

– Den innehåller förslag som ger bostadsrättsföreningar utökade möjligheter att säga upp bostadsrättshavare som begår brott och att neka medlemskap när någon som ska använda lägenheten har begått brott. Syftet är att öka tryggheten i och kring bostadsrätter, uppger regeringen.

Förslagen

I rapporten som regeringen nu ska ta ställning till finns bland annat förslag om att:

- Bostadsrättshavare ska kunna sägas upp på grund av brott som begås på ett längre avstånd från lägenheten än i dag, till exempel i en lekpark eller på ett torg.

- Tröskeln för när en lägenhet får sägas upp på grund av att den används för brott sänks, och bostadsrättshavarens ansvar för trygghet i huset skärps.

- Möjligheterna att neka medlemskap i en bostadsrättsförening när någon som ska använda lägenheten har gjort sig skyldig till brott, förtydligas och skärps.

Lagen föreslås börja gälla den 1 januari 2027.

LÄS OCKSÅ: Ica-butik går i konkurs

Ansiktsigenkänning

I veckan kom också beskedet att regeringen har beslutat om en lagrådsremiss med förslag på en ny lag som ger polisen möjlighet att använda AI-teknik för ansiktsigenkänning.

Förhoppningen är att lagen ska hjälpa till att bekämpa allvarlig brottslighet, som människohandel, mord och handel med narkotika och vapen.

– För att trycka tillbaka gängkriminaliteten och återupprätta tryggheten i samhället måste polisen ha tillgång till effektiva verktyg, säger justitieminister Gunnar Strömmer, i ett uttalande.

– Den föreslagna lagen om användning av AI för ansiktsigenkänning i realtid är ytterligare ett viktigt steg för att ge polisen efterfrågade verktyg för att effektivt bekämpa allvarlig brottslighet. Samtidigt säkerställer vi att rättssäkerheten och den personliga integriteten värnas.

LÄS OCKSÅ: Meddelande dyker upp i mejlkorgen - radera det direkt

Foto: MKB

Text: Redaktionen