Köp choklad – för en tredjedel av priset

2025 09 06

Den som är smart kan köpa choklad för en tredjedel av priset.

Priset på choklad har rusat i höjden på senare tid.

Dåliga skördar och hög efterfrågan på kakao har gjort chokladen allt dyrare.

Men det finns ett knep som gör att man kan få chokladen för en tredjedel av priset.

Blir mycket billigare

En prisjämförelse i Kalmar visar att det finns bra knep för chokladälskare, rapporterar Barometern.

Både mjölkchoklad och kexchoklad kan köpas för en tredjedel av priset – om man köper den i lösgodishyllan i stället för att köpa en vanlig chokladkaka.

Priset på en 200 grams chokladkaka från Marabou har jämförts med priset för choklad i lösvikt.

Jämförelsen visar att samma mängd choklad kostar cirka 16 kronor i lösvikten medan chokladkakor kan kosta mellan 30-50 kronor, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Rekordbesked om julmust - väcker stor förvåning

Samma med kexchoklad

Det finns alltså mycket pengar att spara på att gå till lösgodishyllan i stället för att köpa färdiga chokladkakor.

Prisjämförelse avseende kexchoklad ger ungefär samma resultat.

Priserna skiljer sig förstås åt från butik till butik, och just den här granskningen är gjord i Kalmar.

Men knepet fungerar nästan överallt i Sverige, enligt Expressen.

Det är ett användbart knep för chokladälskare, som har fått se priset på choklad stiga med 21 procent på ett år, enligt siffror från SCB.

Lösgodis används som ”indragare”

En anledning till att lösgodis ofta är billigt jämfört med annat godis, är att priset på lösgodis ofta används som ”indragare” till butiken, vilket MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat om.

Länge stod priset på lösgodis nästan stilla och förändrades knappt från 90-talet och framåt, men på senare år har det blivit lite dyrare.

Butiker försöker dock ofta placera lösgodiset på ett sådant sätt så att du som kund ska välja godissorter med god vinstmarginal för butiken.

Godisbutiken Gottebiten tillhör de få butiker som har medgett att de försöker styra kundernas godisköp på det sättet.

– Så man inte fyller påsen med de dyra chokladbitarna som vi egentligen förlorar pengar på att sälja, har butikskedjan kommenterat till SVT.

Men kunder som letar upp chokladen i alla fall, kan alltså spara en hel del pengar jämfört med om de hade köpt en färdig chokladkaka.

LÄS OCKSÅ: Var fjärde svensk riskerar ekonomiskt bakslag - redan i höst

Foto: Towfiqu barbhuiya

Text: Redaktionen


7 september 2026

Gör er redo – värmebesked till svenska folket

2026 09 07

Sommaren har periodvis varit riktigt varm.

Flera värmerekord har slagits på olika håll i Europa, när flera värmeböljor har dragit över kontinenten.

Sverige har också fått sin beskärda del av det extrema vädret, även om sommaren som helhet inte stuckit ut ur ett historiskt perspektiv.

– Sett till Sverige som helhet var sommaren 2026 den svalaste sedan 2017. Men jämfört med normalperioden 1991-2020 ligger den ändå över det normala, uppger SMHI.

– Framförallt juni var varmare än normalt medan juli och augusti låg kring det normala i söder och något kyligare än normalt i norr.

Kan behöva vänja sig

Extrema väder är något som svenska folket kan bli tvungna att vänja sig vid framöver.

Redan inom fyra år kan stora förändringar ske i det svenska klimatet, där temperaturer över 40 grader och extrema skyfall kan bli vanligt återkommande, uppger meteorologen Madeleine Westin till TV4.

– Det kommer inte att se ut så här varje dag under en sommar. Men vi måste vara mentalt förberedda på att det kan hända, säger hon.

LÄS OCKSÅ: Värsta smällen på 50 år – många husägare drabbas

Gäller att vara redo

Klimatet blir varmare, torkan breder ut sig och vintrarna blir allt kortare. Kring det finns en stor enighet i forskarvärlden.

Utsläppen av växthusgaser är en av de stora orsakerna bakom utvecklingen.

Trenden ser ut att fortsätta och svenska folket och samhällets olika delar behöver göra sig redo för hur mer extremt väder ska hanteras framöver, menar Madeleine Westin.

– Man behöver ha den mentala förberedelsen för att det kan hända. Vad gör jag hemma, på mitt arbete, med min familj, om vi får temperaturer över 40 grader som håller i sig väldigt länge eller skyfallsliknande regn, säger hon till kanalen.

Åska och sol

Den svenska sommaren 2026 har präglats av både sol och åskoväder.

Det dygn med mest åska var den 5 juli, då 6933 blixtregistreringar gjordes, enligt SMHI. Den 30 juli noterades 6731 blixtregistreringar på kallfronter som passerade landets norra delar.

Flest soltimmar under sommarmånaderna har Nordkoster i Bohuslän fått, med preliminärt 909 timmar.

Storlien-Visjövalen i Jämtland har fått minst sol, med preliminärt 334 timmar.

LÄS MER: Trump ringer Putin direkt – dags att få slut på kriget

Foto: Geralt

Text: Redaktionen


7 sep 26

Går mot historiskt bakslag – stor mätning är här

2026 09 07

Socialdemokraterna riskerar ett historiskt dåligt valresultat.

Det visar en färsk mätning från SvD/Newsworthy.

Modellen har tagit hänsyn till mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Nu visar modellen att Socialdemokraterna riskerar att göra ett historiskt svagt val. Enligt prognosen är sannolikheten 50 procent att S får ett lägre valresultat än 2018, då partiet fick 28,3 procent av rösterna.

Modellen placerar S inom ett spann på 24 och 31,5 procent.

– Om man tittar på läget just nu så har vi S-mätningar på runt 27, 28 procent. Bedömningen i dag är att de ändå ska kunna landa lite högre, och det lutar sig mot att Socialdemokraterna historiskt ofta har överpresterat i förhållande till sina opinionsmätningar på slutet, säger Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy, till SvD.

Behåller övertaget

Samtidigt kan S glädjas åt att modellen tydligt pekar mot en rödgrön valseger. Enligt prognosen är sannolikheten för att den rödgröna sidan vinner valet hela 85 procent.

–  Det motsvarar ungefär de odds Sverige hade i sextondelsfinalen mot Frankrike i fotbolls-VM i somras. Oftast kommer favoriten vinna, men Kap Verde kryssade mot Spanien i gruppspelet med ännu sämre odds, säger Jens Finnäs till tidningen.

ANDRA LÄSER: Amerikansk fabrik bombad

Ställningen just nu

Tidigare under måndagen presenterade TV4/Novus en ny opinionsundersökning. Mätningen visar att det skiljer 2,4 procentenheter mellan blocken. Oppositionen samlar 50,3 procent mot Tidöpartiernas 47,9 procent.

Här är Novus nya mätning uppdaterad 7 september jämfört med 1 september:

🔴Vänsterpartiet                    7,8          -0,6
🔴Socialdemokraterna     27,0         +1,2
🟢Miljöpartiet                          7,8         +/-0
🟢Centerpartiet                      7,7         -0,6
🔵Liberalerna                           4,3         +1,0
🔵Moderaterna                     17,9         +0,7
🔵Kristdemokraterna           6,0         -0,5
🔵Sverigedemokraterna   19,7         -1,0
 
🔴🟢 S+V+MP+C                 50,3         +/-0 
🔵🔵 M+KD+SD+L              47,9        +0,2   

 

Foto: iXimus

Text: Redaktionen