Konsumentverket uppmanar alla med reflexselar – “Gör detta”

2024 11 25

Konsumentverket har gjort en besvärande upptäckt.

Många av reflexselarna på marknaden syns för dåligt.

Det framgår av en ny granskning som myndigheten har gjort.

I samband med granskningen skickar Konsumentverket med en uppmaning till alla som bär reflexsele.

“Vill inte vänta”

Konsumentverket har hittills granskat tolv modeller av reflexselar och ser redan nu att många av de återstående åtta modellerna också har brister.

– Trots att kontrollen av reflexselar inte är slutförd vill myndigheten inte vänta med att gå ut med det dåliga resultatet, framhåller myndigheten via sin webbsida.

“Falsk trygghet”

Enligt de nuvarande kraven ska en reflexsele ha lika stor reflekterande yta som en reflexväst.

Ofta är detta inte fallet, visar Konsumentverkets granskning.

– Reflexselar har blivit populära, men tyvärr kan många modeller invagga användaren i en falsk trygghet. Man syns helt enkelt alldeles för dåligt, säger utredare Jonas Eriksson.

“Gör detta”

Myndigheten går därmed ut med en tydlig uppmaning till alla som äger en reflexsele.

De måste kolla upp följande saker:

- Se till att selen är CE-märkt och märkt med standarden EN 17353.

- Se till att selen har reflexband som är minst två centimeter breda.

- Se till att den reflekterande ytan inte är sliten eller repig.

– Vill du synas bra även i dagsljus, gryning och skymning ska du i stället välja en reflexväst som förutom reflexer har ett fluorescerande material i en skarp färg, fortsätter Eriksson.

– Om du ändå vill använda en reflexsele, välj en med breda reflexband och komplettera gärna med snäppreflexer på armar och ben.

Ställer krav

Företagen som ingår i Konsumentverkets granskning vars produkter har visat sig vara otillräckliga krävs av myndigheten att försäljningen av reflexselar som inte uppfyller gällande krav stoppas.

Det kan även komma att leda till flera återkallelser.

När vi nu går in i vintertider är det alltmer viktigt att fotgängare syns för att förhindra trafikolyckor och andra incidenter som kan leda till skador eller i värsta fall dödsfall.

Foto: L. Stoermer

Text: Redaktionen


9 okt 2026

EXPERTER: Sluta använda Google som sökmotor

2026 10 09

Google håller på att förändra sin söktjänst.

Detta så att användarna i allt större utsträckning får svar från AI i stället för länkar till andra webbplatser.

Enligt experter kan det nu vara läge att byta sökmotor.

Google gör ändring

När du söker efter något på Google möts du numera ofta av en AI-genererad sammanfattning högst upp bland sökresultaten.

Men Google planerar att ta utvecklingen ett steg längre, rapporterar Mobil.se

Enligt sajten är utvecklingen på väg mot en söktjänst där användaren inte bara får en AI-sammanfattning före länkarna, utan i stället kan få informationen presenterad i AI-form direkt hos Google.

– Den här funktionen, som sammanfattar information och besvarar frågor utan att användaren behöver klicka på några länkar, har lett till ett kraftigt ras i trafiken till publicisters webbplatser och har visat sig innehålla många faktiska fel, skriver PC Mag.

Andra läser: Matjätte i botten – dyrast av alla 

Förödande inverkan

Förändringen kan få stora konsekvenser för webbplatser som är beroende av att människor hittar deras innehåll via Google.

Lily Ray, vice vd för SEO-strategi och forskning vid den digitala marknadsföringsbyrån Amsive, varnade redan förra året för konsekvenserna av Googles planerade förändringar.

– Det kommer att få en förödande inverkan på internet, sade hon till Technology Magazine.

För den som vill läsa mer utförligt eller kontrollera var uppgifterna kommer ifrån kan det också bli viktigt att kunna hitta och besöka ursprungskällorna.

Bland alternativen för de som vill välja en annan söktjänst finns bland annat Ecosia, DuckDuckGo, Qwant och Startpage. De skiljer sig åt när det gäller bland annat integritet, hur sökresultaten presenteras och vilka funktioner som erbjuds.

Fått kritik tidigare

Det är inte första gången experter uppmanar användare att slopa Google.

Tidigare i år rapporterade svenska Yle om experter som ansåg att européer borde minska sitt beroende av amerikansk teknik. Bland råden fanns att byta webbläsare från Chrome och Firefox till alternativ som Vivaldi och LibreWolf.

Pernille Tranberg, dataetisk rådgivare vid den danska organisationen Dataethics, lyfte då fram både integritetsfrågor och Europas beroende av amerikanska teknikbolag.

– Varför skulle vi inte stödja vår egen teknikindustri som betalar skatt och anställer folk i Europa? Nu med Trump inser många att de stora amerikanska teknikbolagen inte bryr sig om demokrati. Det här är också en politisk säkerhetsfråga, sade hon till Svenska Yle.

Även dataskyddsexperten Elias Aarnio förespråkade ett byte av webbläsare.

– Bort med Chrome och Firefox både i mobilen och på datorn, sade han till kanalen.

Läs också: Turkiet står redo – Erdogan ger besked 

Foto: Firmbee

Text: Redaktionen


09 okt 26

”Det är inte klokt” – socialdemokrater bestörta

2026 10 09

Centerpartiets och Vänsterpartiets röda linjer ligger kvar och regeringsförhandlingarna står still.

Situationen väcker stor frustration inom Socialdemokraterna.

Flera tunga S-profiler riktar skarp kritik mot regeringsprocessen, rapporterar Expressen.

– Nu räknar alla med att ingenting kommer att hända förrän det skett två kanske tre misslyckade statsministeromröstningar, säger en högt uppsatt socialdemokrat till tidningen.

– Det är inte klokt. Den här modellen för regeringsbildning underlättar småpartiers krångel, fortsätter S-toppen.

V-ilska inför mötet

Samtidigt förbereder sig de rödgröna partierna för sitt första gemensamma möte efter valet.

Vid lunchtid  börjar företrädare för partierna anlända till mötesplatsen Högberga gård på Lidingö.

Mötet, som sker på initiativ av Centerpartiet, kritiseras på förhand. Flera V-politiker utrycker sitt missnöje på sociala medier.

– C:s möte som de arrangerar imorgon känns mest som ett skådespel. Allt liksom för att slippa sitta ned och förhandla om regering och politik. C är specialister på att måla in sig i hörn och tycka att de är politikens gåva till mänskligheten, skriver V-veteranen Ulla Andersson på X.

Vänsterpartiets utrikespolitiska talesperson Håkan Svenneling kritiserar valet av mötesplats.

– Det finns många svenska landsbygder som skulle behöva hamna i politikens och medias rampljus. Rika Lidingö kommun är inte en av dem. Tragiskt att Centerpartiet valt 'ett spahotell för livsnjutare sedan 1911' som platsen för sitt seminarium, skriver han på Threads.

Läs mer: UPPGIFTER: Då ställs S inför det stora testet 

Andersson: ”Jättebra initiativ”

S-ledaren Magdalena Andersson har anlänt till Högberga gård.

– Jag tycker att det här är ett jättebra initiativ som Centerpartiet har tagit, det blir en möjlighet för alla fyra partier att få en gemensam bild av utmaningar som Sverige står inför, säger hon till SVT inför mötet.

– Jag hoppas att det här kan leda till fler samtal och fler möjligheter att träffas alla fyra partier.

Andra läser: Superlaser rullas ut – nu kommer bilister inte undan längre 

Foto: Socialdemokraterna 

Text: Redaktionen