Konsumenter varnas inför Black Friday

2023 11 17

Om en vecka inleds årets stora shopping- och readag, Black Friday.

Den efterföljs av den stora readagen för elektronik, ”Cyber Monday”.

Dagarna brukar markera starten på julhandeln.

Flera företag har dessutom redan inlett sina kampanjer och många konsumenter passar på att ta del av butikernas erbjudande.

Det finns dock flera fallgropar att se upp för.

Det varnar juristen Oscar Coronel för.   

Coronel, som är senior jurist och kompetensansvarig inom konsumenträtt på Familjens Jurist, pekar bland annat på att en vanlig missuppfattning är att 14 dagars ångerrätt gäller för alla inköp. 

– Den gäller bara om du köpt något på distans, som i en webbutik, eller utanför affärslokaler. Handlar du en vara på distans har du alltså alltid ångerrätt i 14 dagar. Fysiska butiker däremot får välja om de vill erbjuda öppet köp eller returrätt till sina kunder som en service, men de har ingen skyldighet. 

– Butikerna kan ha olika villkor för öppet köp, ett vanligt villkor är till exempel att du måste ha kvar kvittot. För att vara säker på att du får lämna tillbaka julklappen du köper i fysisk butik, måste du alltså fråga om öppet köp erbjuds och vilka villkor som gäller, förklarar Oscar Coronel.

Ny lag

Den 1 september i fjol infördes en ny lag som ska förhindra att konsumenter blir lurade i samband med prissänkningar. 

Om ett företag uppger att priset har sänkts på en produkt måste företaget ange det lägsta priset som produkten har haft under de senaste 30 dagarna.

Försöker kringgå lagen

Oscar Coronel flaggar för att många handlare försöker kringgå den nya lagen. Företagen höjer sina priser under oktober för att sedan kunna ge större rabatter under Black Friday i november.

Det innebär i praktiken att prissänkningen under Black Friday inte blir så stor som butikerna ger sken av.

Har man otur kan man ha köpt flera saker till ett högt pris sett till prishistoriken, förklarar Oscar Coronel.

– Företagen ska visa det lägsta pris som de har haft på produkten under de senaste 30 dagarna före prissänkningen. Eftersom priset längre tillbaka än så kan ha varit samma eller lägre än reapriset, är det klokt att granska prishistoriken på en prisjämförelsesajt för att säkerställa att det faktiskt är ett bra erbjudande sett till produktens pris under året.

Foto: Freestocks resp A. Forouzani

Text: Redaktionen


Erdoğan: Ni är nästan lika värdelösa som Sverige

2025 10 22

Under nästan ett års tid förhalade Turkiet Finlands väg in i Nato.

För Sverige tog det nästan dubbelt så lång tid, även det på grund av Natolandets ovilja att godkänna medlemskapet.

Nu avslöjar Finlands före detta president Sauli Niinistö detaljerna bakom bråken när Turkiet vägrade att släppa in de båda länderna i försvarsalliansen.

– Länge hade det varit tydligt att just Sverige var i knipa, ibland konstaterades det att det egentligen inte fanns något emot Finland, ibland återigen att Finland var nästan lika värdelöst som Sverige, berättar Niinistö i en ny bok, enligt Iltalehti.

Pekar ut koranbränningarna

Finländska och svenska representanter var i ständig kontakt med turkiska motsvarigheter efter ländernas ansökan till Nato. 

Enligt Niinistö svängde Turkiet jämnt och ständigt fram och tillbaka. Expresidenten beskriver mötena som “att såga fram och tillbaka”.

Ett av Turkiets krav var att Sverige och Finland skulle ändra sin respektive terroristlagstiftning. Men det fanns även andra omständigheter som försvårade processen.

– Stämningen var särskilt spänd på grund av koranbränningen i Sverige, skriver Sauli Niinistö.

LÄS MER: Raseri mot turkisk vapenaffär: "Förskräckligt"

"Erdoğan gillade inte det"

I januari 2023 gav Turkiets president Recep Tayyip Erdoğan besked om att Finlands medlemskap kunde ratificeras “om inte Finland gör samma misstag som Sverige”.

Därmed kunde Finland gå före i kön in i Nato. Sauli Niinistö menar att Turkiet hade flera skäl att förhala de två ländernas inträde i alliansen.

– Utan tvekan ville Turkiet verkligen öka allmänhetens medvetenhet och diskussion om sin oro kring terrorism, och till viss del lyckades det, menar den forne presidenten.

Niinistös teori varför Finland “passade bättre i Nato än Sverige” var för att landet generellt sågs mer positivt i Turkiet.

När Finland till slut gick med i Nato höll Niinistö en gemensam pressträff med Erdoğan där han konstaterade att landets medlemskap var fullständigt först när även Sverige gått med.

– Erdoğan verkade inte gilla det, framhåller Niinistö.

LÄS MER: USA kan svänga – uppfyller Erdoğans högsta önskan

Foto: President of the Republic of Turkey

Text: Redaktionen


22 okt 2025

Lavrov helt förskräckt: “Vore ett terrordåd mot Putin”

2025 10 22

Det planerade toppmötet mellan Donald Trump och Vladimir Putin i Budapest ställdes in.

Beskedet kom på tisdagskvällen svensk tid.

Enligt Vita huset beror det på att “det blev uppenbart för amerikanerna att det inte kommer bli någon överenskommelse för Trump i Budapest", säger en högt uppsatt europeisk diplomat till Reuters.

En som kanske andas ut av beskedet är den ryska utrikesministern Sergej Lavrov.

Inför mötet anklagade ministern nämligen Polen för att göra sig redo att begå “terrorbrott” mot Putin på resan mot Ungern.

Han syftar på ett uttalande från den polska utrikesministern Radoslaw Sikorski om att diktatorn skulle kunna gripas i luften om han flyger över Polen.

– Polackerna är nu redo att själva begå terroristhandlingar, säger Sergej Lavrov enligt Newsweek..

– Jag har nyligen hört att herr Sikorski hotade med att säkerheten för Putins plan inte skulle garanteras i polskt luftrum om han flög till Budapest för det föreslagna toppmötet Trump.

"Blockerar Putins frihet"

Sergej Lavrov fortsätter med att påstå att ett officiellt domstolsbeslut i Polen “i huvudsak rättfärdigar terroristattacken mot Nord Stream”, och syftar på den naturgasledning mellan Ryssland och Tyskland som saboterades för tre år sedan.

– Nu säger utrikesministern (Sikorski, red. anm.) att om den polska domstolen kräver det, kommer de att blockera den fria rörligheten för den ryske ledarens flygplan, framhäver Lavrov.

LÄS MER: Tvärvändning om Trump och Putin

Internationellt efterlyst

Sedan tidigare finns det en arresteringsorder från Internationella brottmålsdomstolen i Haag, ICC, mot Vladimir Putin.

Diktatorn är efterlyst med anledning av olovlig deportation av barn från Ukraina. 

– Jag kan inte garantera att en oberoende polsk domstol inte kommer att beordra regeringen att eskortera ett sådant flygplan för att överlämna den misstänkte till domstolen i Haag, sade Sikorski till Radio Rodzina igår, innan mötet hade ställts in.

Han sade samtidigt att han förmodar att det ryska planet skulle ta en annan rutt om toppmötet trots allt skulle bli av.

LÄS MER: Ryskt dunderfiasko – stor attack har misslyckats

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen